Reklama
Edytorial
Wszyscy jesteśmy kształtowani przez to, co robimy.
3
5
Obserwator
6-7
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 9, 51-62)
W Liturgii Słowa 13. niedzieli zwykłej te dwa terminy: „wolność” i „przeznaczenie”, ustawicznie się przeplatają. Czytania dzisiejszej niedzieli pokazują, w jaki tajemniczy sposób łączą się ze sobą wolny wybór człowieka i Boża Opatrzność.
Był największym teologiem II wieku i obrońcą katolickiej wiary przed gnostycką herezją.
15-18
19
życie kościoła
Redaktor Tomasz Terlikowski stał się niemal dyżurnym krytykiem wypowiedzi abp. Marka Jędraszewskiego. Tak też było z kazaniem, które kilka dni temu arcybiskup krakowski wygłosił w Zakopanem. Co tym razem było przedmiotem krytyki?
W nauczaniu pasterskim podczas tegorocznego Bożego Ciała nie brakło nawiązań do wojny na Ukrainie, sytuacji popandemicznej i kłopotów gospodarczych związanych z inflacją.
Decyzją papieża Franciszka 5 lat temu wstrzymano sprzedaż papierosów w sklepach watykańskich. Teraz Stolica Apostolska idzie o krok dalej.
15 kwietnia 2019 r. nie mówiło się o niczym innym. Płonął symbol Francji, jedna z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Na oczach przerażonego świata, gdy zapadał się dach pradawnej świątyni, laicka Francja klękała do błagalnej modlitwy o ocalenie Notre Dame.
20-25
Lasy Państwowe
O pozyskiwaniu surowca drzewnego i o tym, że zaspokojenie zapotrzebowania na drewno nie stoi w sprzeczności z zachowaniem lasów w jak najlepszej kondycji, mówi min. Edward Siarka.
Na przestrzeni wieków żaden inny surowiec nie zrobił takiej kariery jak drewno – ekologiczne, odnawialne, przyjazne dla środowiska i trwałe.
26-27
punkt widzenia
Ekologiczne kroki milowe w Krajowym Planie Odbudowy wywołały sporo zamieszania w polskiej debacie publicznej. Nie są zaskoczeni tylko ci, którzy śledzą proces zielonej transformacji Unii Europejskiej.
Projekt ustawy „Samorząd dla rodziny” jest ważnym narzędziem polityki prorodzinnej. Mam nadzieję, że Sejm wreszcie się nim zajmie – mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii oraz członek rządowej Rady Rodziny.
Ci, którzy straszą przeludnieniem, kierują się przestarzałymi teoriami. Tymczasem nauka poszła naprzód.
30-33
Prasa zagraniczna
34
nasze sprawy
41
sprawy rodzinne
O owocach kończącego się Roku Rodziny i przekazywaniu wiary młodemu pokoleniu z bp. Wiesławem Śmiglem, przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny rozmawia Tomasz Strużanowski.
Odbywające się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający w Kościele Rok Rodziny Amoris Laetitia. To czas wspólnej modlitwy i świadectwa oraz dostrzeżenia znaczenia i ważności rodziny.
Wspólnie spędzimy czas lepiej, jeżeli nie będziemy narzekać, marudzić i denerwować siebie nawzajem.
42-45
dobre rady
Jest cukrem, który w sposób naturalny występuje w owocach, miodzie i niektórych warzywach, np. w marchewce czy szparagach.
Bodziszek cuchnący to roślina szczególnie pomocna latem, ponieważ chroni nas przed komarami i kleszczami.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Trądzik jest wrogiem numer jeden większości nastolatków, ale dotyczy też, chociaż znacznie rzadziej, osób dorosłych, seniorów i niemowląt.
Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy.
50-51
niedziela z kulturą
Ukazała się pierwsza biografia Edmunda Wojtyły – brata papieża Polaka.
Biblia jest chlebem dla każdego. Czy wiemy, jak ją czytać, aby nasycić się Słowem?
Juliusz Słowacki napisał: „Polsko! Pawiem narodów byłaś i papugą”. Ciągle to „przerabiamy”.
Powstający w Kaliszu film "Opiekun" to fabuła z patronem ojców i mężczyzn w tle. Scenerią jest m.in. najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa.
53-65
Niedziela Plus
Do kościoła Świętych Piotra i Pawła w Pucku rybacy pielgrzymowali już w XIII wieku. I tak dzieje się do dziś – co roku w dniu odpustu do Pucka płyną liczne łodzie.
W grocie lurdzkiej odbyła się kilkugodzinna modlitwa uwielbienia. Poprowadziła ją opolska Wspólnota Dawid.
Niezwykły koncert uwielbienia pod hasłem: „Pokój mój daję wam” odbył się na siedleckiej scenie.
Co sprawia, że w wakacje każdego roku Częstochowa staje się kolorowym miastem pątniczym? Jak w pocovidowej rzeczywistości zmieniły się pielgrzymki? I dlaczego warto podjąć trud rekolekcji w drodze?
W tym niezwykłym koncercie wystąpiły najjaśniejsze gwiazdy współczesnej muzyki chrześcijańskiej.
Wspieranie ojców rodzin w wypełnianiu ich misji to jeden z wielu obszarów aktywności Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Jak jego członkowie wspierają mężczyzn i jakie działania w innych obszarach podejmują?
Biskup Krzysztof Włodarczyk poprowadził Milczący Marsz Mężczyzn za Najświętszym Sakramentem z katedry na Wyspę Młyńską.
Tegoroczne obchody Bożego Ciała były okazją do dziękczynienia za wpisanie spycimierskich kwietnych dywanów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Do obiegu trafił właśnie znaczek Poczty Polskiej przedstawiający Lubliniec. Wydano go w nakładzie 2 mln egzemplarzy.
Niedziela bielsko-żywiecka
W nadziei, że rodzina stanie się silna dzięki Eucharystii, powracajmy do domów, pracy i naszych obowiązków z pokojem Chrystusa, najpierw w sercach i z gotowością życzenia tego pokoju każdemu człowiekowi – powiedział bp Roman Pindel na zakończenie procesji Bożego Ciała w Wilamowicach.
Uczestnicy „Szkoły ucznia” w Bestwinie uczą się chodzić za swoim Mistrzem – Chrystusem i stawać się znakiem Jego obecności w otoczeniu.
Wspólnota z Rajczy przygotowuje się do wielkiego świętowania. Co tam się będzie działo?
Niedziela częstochowska
Nie zdajecie sobie sprawy, jak jesteście trzykroć piękni w świetle Ewangelii – mówił do uczestników kongresu eucharystycznego abp Wacław Depo.
Parafianom życzę wytrwałości w podążaniu za Chrystusem i odwagi w dawaniu świadectwa o Jezusie w świecie, który oczekuje tego świadectwa – mówi ks. Jacek Zieliński.
Ludzie w Wieluniu mówią: tam jest cisza i spokój, idź do sióstr, one poradzą – głos m. Elżbiety Cieszyńskiej jest przekonujący.
Niedziela podlaska
Publiczne oddanie czci Panu Bogu utwierdza nas, że Kościół Chrystusowy będzie trwał do końca ziemi – powiedział bp Piotr Sawczuk w uroczystość Bożego Ciała.
Chrześcijanin ma być dowodem na to, że Jezus żyje, że Jego słowo nie może być przedmiotem zainteresowania tylko historyków i literatów, ale ma przenikać jego życie, odkrywać przed nim misterium zbawienia i włączać się w nie – powiedział pasterz diecezji.
Mieszkańcy Drohiczyna i okolicy, goście i turyści odwiedzający nasze miasto dobrze znają miejsce, gdzie 10 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II sprawował nabożeństwo ekumeniczne.
Niedziela kielecka
Świadectwa, pełen uwielbienia śpiew, występy gości – ewangelizatorów oraz pokazy taneczne, a przede wszystkim adoracja Jezusa Eucharystycznego złożyły się na X Uwielbienie w Kielcach.
Wakacje rozpoczęte. Czemu nie wybrać się do urokliwego sanktuarium maryjnego w Stradowie na Ponidziu, które kryje wyjątkowy skarb?
Żyję już ponad 50 lat, ale nie pamiętam, aby była tutaj Msza św. – mówił abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, w kościele św. Stanisława w Małogoszczu.
Niedziela małopolska
Dobry dotyk, chrześcijańska muzyka i Różaniec. Małżeństwa z pychowickiej parafii na comiesięcznych spot-kaniach łączą profesjonalny taniec z pogłębioną modlitwą.
Dokumenty „Liturgia a chrześcijańskie życie” i „Dobra Nowina w mediach i przez media” zostały przyjęte przez V Synod Diecezji Tarnowskiej.
Matka Boża przebudowała Kraków – przekonuje w rozmowie z Niedzielą o. Bolesław Słota, redemptorysta z sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Podgórzu, wieloletni wykładowca w WSD redemptorystów, dziennikarz Radia Maryja.
Niedziela lubelska
W kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego w Domu Księży przy ul. Bernardyńskiej odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia kapłaństwa.
Ulicami miasta 16 czerwca przeszła centralna procesja Bożego Ciała, która na modlitwie i publicznym wyznaniu wiary zgromadziła tysiące osób.
Ministranci i lektorzy archidiecezji lubelskiej pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy.
Niedziela legnicka
Już po raz XXVI w szkołach ponadpodstawowych całej Polski odbywał się Ogólnopolski Konkursu Wiedzy Biblijnej.
W kończącym się roku szkolnym Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Lubinie obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Była akademia, wspomnienia, ale i wspólna dziękczynna modlitwa.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach obchodzi w tym roku swój złoty jubileusz. Młodzi wolontariusze w szczególny sposób uczcili 50-lecie szkoły.
Niedziela łódzka
Czterech księży archidiecezji łódzkiej obchodzi 60-lecie święceń kapłańskich.
W Oratorium im. św. Dominika Savio grupa szesnastu osób uczestniczyła w wyjątkowym szkoleniu.
Po czasie ograniczeń związanych z pandemią ulicami naszych miejscowości przeszły uroczyste procesje Bożego Ciała.
Niedziela przemyska
Wielka rzesza mieszkańców Przemyśla i okolic w promieniach słońca przeszła w Boże Ciało w procesji eucharystycznej przez całe miasto.
Dwadzieścia pięć lat temu Jan Paweł II kanonizował św. Jana z Dukli oraz poświęcił kościół św. Piotra i św. Jana w Krośnie, dziś sanktuarium św. Jana Pawła II.
Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec otrzymał święcenia kapłańskie 2 czerwca 1914 r. Dziś może on wyprosić wielu nowych i świętych kapłanów, którzy będą siewcami pokoju i dobra we współczesnym świecie.
Niedziela rzeszowska
Przy pięknej pogodzie, w radości i z bardzo licznym udziałem wiernych przez miasta i wioski całej diecezji przeszły procesje Bożego Ciała.
Mieszkańcy Przybówki od dawna marzyli, by w ich miejscowości powstała świątynia. Przez wieki należeli do parafii w Łękach Strzyżowskich, która była erygowana już w 1397 r.
Biskup Jan Ozga, który od 34 lat pracuje na misjach w Kamerunie, obchodził jubileusz sakry biskupiej.
Niedziela sandomierska
Odbył się XI Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotyczno-Religijnej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II.
Jubileusz 25 – lecia sakry biskupiej świętował bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong Mbang w Kamerunie, pochodzący z Woli Raniżowskiej.
Prezydent Dariusz Bożek w trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej nadał tytuły honorowego obywatela oraz zasłużonego dla Tarnobrzega.
Niedziela sosnowiecka
Abp Mieczysław Mokrzycki poprowadził procesję Bożego Ciała w parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie.
W czasie trwającej w diecezji peregrynacji krzyża i relikwii św. Jana Pawła II, spotkanie z tymi wyjątkowymi znakami staje się dla wielu umocnieniem i pocieszeniem.
Większość swojej posługi ofiarował wiernym z parafii św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu; we wspólnocie jest proboszczem od 32 lat. Ks. kan. Eugeniusz Grzyb obchodził złoty jubileusz kapłaństwa.
Niedziela świdnicka
Po raz piąty w Nowej Rudzie-Słupcu uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została zwieńczona wyjątkowym koncertem uwielbienia.
Blisko 500 członków służby liturgicznej mogło w praktyce zobaczyć, że „Eucharystia jest autostradą do nieba”.
O dostrzeganiu dobra wokół siebie i zdolności dziękowania za nie mówił podczas uroczystości Bożego Ciała biskup świdnicki.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Na zamku Feuerstein miało miejsce braterskie spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej.
Tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wpisuje się w wielkie dziękczynienie Bogu przez Maryję, Matkę Kościoła, za 50-lecie erygowania naszej diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Pięknego jubileuszu kapłańskiego doczekał ks. kan. Bogdan Schmidt z parafii św. Jerzego w Goleniowie. 24 czerwca minęło 60 lat jego służby Bogu i ludziom, z czego 48 lat przypada na Goleniów.
Niedziela toruńska
Święcenia w stopniu diakonatu przyjęło sześciu akolitów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Procesja Bożego Ciała w Toruniu zgromadziła prawdziwe tłumy.
Miasto gościło Strefę Mocy.
Niedziela warszawska
O tym, co jest ważne w budowaniu wspólnoty, o sprzątaniu, które pomaga umacniać więź z Bogiem i oazowej synodalności, z ks. Markiem Traczykiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Raz w tygodniu spotykają się w mieszkaniach, aby wspólnie czytać Pismo Święte. Doświadczyli, że Bóg zmienił ich życie. Wiedzą też, że mają znajomych, na których mogą liczyć.
Ich cel to pomagać tak, aby migranci odnaleźli w nowym kraju perspektywy na lepsze jutro. Zadanie trudne do osiągnięcia. I na granicy możliwości, kiedy nagle liczba potrzebujących wsparcia zwiększa się czterokrotnie.
Niedziela wrocławska
Obchodzony w mieście Rok Edyty Stein to czas wielu ciekawych inicjatyw naukowych i kulturalnych, stanowiących okazję do spotkania z patronką Europy.
Biały Dunajec – malownicza wioska pod Tatrami. We wrześniu już po raz 39. odbędzie się tam Obóz Adaptacyjny Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola.
W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, we Wrocławiu u Ojców Paulinów, działa duszpasterstwo katolików języka ukraińskiego obrządku łacińskiego. Opiekunem jest o. Marcin Wirkowski, który 14 lat spędził posługując na Ukrainie i Łotwie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
„Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba” – słowa tej pieśni wybrzmiały w Boże Ciało na ulicach naszych miast i miejscowości.
Spotykamy się, aby formować nasze serca jako mężczyźni, abyśmy się coraz bardziej upodabniali do Boga, który jest naszym Ojcem – powiedział diecezjalny duszpasterz mężczyzn.
W pielgrzymce naszego życia potrzebujemy przewodnika. Tym przewodnikiem pragnie być dla nas Jezus – powiedział ks. Krzysztof Jankowski w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium w Rokitnie 18 czerwca odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.
Od 5 lat do Rokitna przybywają grupy pielgrzymów, by celebrować odpust ku czci NMP z Rokitna. Uroczystości odbywają się przez cały tydzień.
W Rokitnie 16-17 czerwca odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa „Pokój wam”.