Reklama

Niedziela Sandomierska

Dwie ojczyzny, jeden kapłan

Jubileusz 25 – lecia sakry biskupiej świętował bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong Mbang w Kamerunie, pochodzący z Woli Raniżowskiej.

2022-06-21 13:48

Niedziela sandomierska 26/2022, str. IV

[ TEMATY ]

bp Jan Ozga

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Dla biskupa Kamerun jest drugą ojczyzną

Dla biskupa Kamerun jest drugą ojczyzną

Na początku jubileuszowej Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz, w imieniu swoim oraz biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, złożył życzenia jubilatowi. Podkreślił także, utrzymywanie przez niego kontaktów z rodzinną parafią i włączanie się w życie diecezji.

Czas radości

W homilii bp Marian Rojek zwrócił uwagę na pierwotne znaczenie słowa jubileusz, które wywodzi się od hebrajskiego określenia jobel – barani łuk, służący do oznajmiania czasu radości i Bożego błogosławieństwa. Kalendarzowy rok jobel był czasem, kiedy w Izraelu następowało umarzanie wszystkich długów. – Biskupie Janie, w Kościele, w którym obecnie posługujesz, w drugiej kameruńskiej ojczyźnie, taki jubileuszowy akcent polegający na darowaniu długów wciąż pozostaje pragnieniem i marzeniem dla wielu afrykańskich wiernych z diecezji. To byłoby coś, co pomogłoby dać nadzieję dla licznych ludzi tobie powierzonych i podarowałoby możliwość rozpoczęcia życia na nowo. Wiemy, jak z wielkim zatroskaniem jeździłeś po świecie, by zbierać środki materialne, które pomogłyby normalnie funkcjonować twojej diecezji, przede wszystkim, gdy chodzi o edukację, szkoły, pomoc lekarską, medyczną, duszpasterstwo, seminaria i przygotowanie nowych powołań – mówił bp Rojek.

Dobre ślady

Na zakończenie Mszy św. odśpiewany został hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, a proboszcz parafii ks. Kazimierz Zięba wyraził radość całej wspólnoty i złożył życzenia jubilatowi. Następnie głos zabrał bp Jan Ozga. – Chciałbym wyrazić moje uczucia przez afrykańską mądrość, która zawiera się w słowach: człowiek nie jest ptakiem. Ponad nami mamy słońce, chmury i przelatujące ptaki. One odlatują, a słońce i chmury pozostają. Mój katechista powtarzał: ty jako misjonarz masz zostawić po sobie dobre ślady. Ptaki odlatują, nie pozostawiając żadnego śladu. Ty jako misjonarz zostaw dobre ślady w postaci słowa i czynu. Ciebie tu kiedyś zabraknie, wówczas ślady będą mówiły o tobie. Wy wszyscy tu obecni zostawiliście w moim życiu ślad dobrego słowa, uśmiechu, respektującego gestu, rady, pomocy duchowej i materialnej. Wy wszyscy pozostawiliście w moim sercu ślad, który wzywa mnie do wyrażenia wam wdzięczności – mówił bp Ozga. Z racji jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej jubilat wręczył swoim gościom odznaczenia Bene merenti za zasługi w dziele misyjnym. Zakończeniem uroczystości jubileuszowych był program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. bp. Jana Ozgi w Woli Raniżowskiej.

Uczestnicy uroczystości

We wspólnym dziękczynieniu uczestniczyli abp Stanisław Budzik oraz abp Adam Szal. Obecny był również bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Eucharystię sprawowali także koledzy rocznikowi jubilata, a wśród nich biskup zamojski Marian Rojek, którzy świętowali kolejną rocznicę święceń kapłańskich. We wspólnej modlitwie uczestniczyła duża grupa księży, misjonarzy, sióstr zakonnych, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji, rodzina jubilata, parafianie oraz społeczność Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej, która nosi imię bp. Jana Ozgi. We Mszy św. dziękczynnej uczestniczyli także przedstawiciele diecezji Doumé-Abong’Mbang na czele z gubernatorem zachodu Kamerunu wraz z siostrą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek nie jest ptakiem

2022-06-21 13:48

Niedziela rzeszowska 26/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Jan Ozga

Ks. Tomasz Nowak

Biskup Jan Ozga

Biskup Jan Ozga

Biskup Jan Ozga, który od 34 lat pracuje na misjach w Kamerunie, obchodził jubileusz sakry biskupiej.

Obchody odbyły się 8 czerwca 2022 r. w rodzinnej miejscowości – Woli Raniżowskiej. W uroczystości 25-lecia sakry biskupiej bp. Jana Ozgi uczestniczyli biskupi z Rzeszowa: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew na drodze krzyżowej

2022-07-06 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Jezus zostaje skazany na śmierć, chociaż podczas całego procesu, na każdym jego etapie, została wykazywana Jego niewinność. Teraz On, sprawiedliwy potraktowany niesprawiedliwie, jest w drodze na Kalwarię, niosąc krzyż.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję