Reklama
Z Jasnej Góry
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Nawet jeśli nie popieram do końca jakiejś partii czy lidera, ale swojego kandydata dobrze znam, wiem, że pomaga ludziom, to chciałbym, żeby to dalej robił. To mi daje komfort głosowania – podkreśla dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kościół wskazuje, że Dekalog obowiązuje nas także przy urnach wyborczych. Katolik nie może głosować na partie, które w otwarty i programowy sposób zapowiadają łamanie zasad etycznych.
8-11
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 21, 33-43).
W naszej pobożności ważną rolę odgrywają sakramentalia. Chodzi o znaki towarzyszące modlitwom, które przygotowują wiernych do pełnego przyjęcia skutków sakramentów oraz uświęcają różne okoliczności życia.
Pokój jest wartością, którą współcześnie doceniamy szczególnie. Jezus przed męką zapewnił Apostołów i nas wszystkich: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” (J 14, 27). Po zmartwychwstaniu Jezusa zaś uczniowie również usłyszeli Jego słowa: „Pokój wam!” (J 20, 19).
Chcę zaśpiewać memu Przyjacielowi pieśń o Jego miłości ku swojej winnicy!”. Pieśń zaczyna się pięknie i obiecująco. Niestety, główna jej treść dotyczy sprzeniewierzenia i zmarnotrawienia wielkiej miłości.
Podczas mistycznych objawień Jezus pokazał jej swoje Serce.
15-18
19
życie kościoła
21-22
30-31
punkt widzenia
Niemcy chcą kontrolować granicę z Polską i Czechami ze względu na nielegalną migrację tzw. szlakiem bałkańskim. Ta sytuacja nie ma większego związku z granicą polsko-białoruską ani z polskimi wizami.
Według analiz przedwyborczych sondaży, wybory wygra Zjednoczona Prawica, ale poparcie dla formacji rządzącej jest znacznie mniejsze niż w 2019 r. Jakie scenariusze polityczne można przewidzieć po wyborach?
32-33
niedziela z kulturą
Za nami upalne lato i czas się zmierzyć z aurą długich deszczowych wieczorów; oto miesiąc mgieł – październik! Całe szczęście w sukurs przychodzi nam szeroka tym razem oferta Teatru Telewizji. Będzie co oglądać, będzie o czym myśleć i debatować w domowym zaciszu, gdy o szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny. Powrócą znajome twarze, znajomi autorzy, a niezmiennie pozostaje z nami jakość sztuki.
Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz w swojej najnowszej książce przeciwstawia się banalizacji miłosierdzia.
39-42
Kącik dla dzieci
50-51
51
spotkania ze sztuką
Już 12 października będzie można zobaczyć dzieła Pabla Picassa wypożyczone z kolekcji Muzeum – Dom Narodzin Picassa w Maladze. Wystawę z okazji 50. rocznicy śmierci artysty organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie, którego mecenasem jest ORLEN.
Wybitni pianiści z całego świata będą koncertować na takich samych instrumentach, na jakich grał sam Fryderyk Chopin. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych to prawdziwa gratka dla melomanów.
52-53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Dla naszych bliskich zrobimy niemal wszystko – to oczywiste. Jeśli bliska nam osoba przeżywa kryzys, np. jest obecnie bez pracy lub źle się czuje, to będziemy ją wspierać. Ale czy ta osoba na pewno zrobiłaby to samo dla nas?
Od kilku tygodni grono pacjentów, którzy mogą korzystać z bezpłatnych leków, powiększyło się o dwie grupy wiekowe.
Chcę przepisać wnuczkowi dom, który należy do mnie, pod warunkiem, że będę mogła tam mieszkać do śmierci. Jak sporządzić taką umowę, żebym miał gwarancję, że nie odda mnie do domu opieki?
56-59
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
... co oznacza margaretka w Kościele?
Jak pragnienie, motywacja i systematyczność pozwoliły ks. Jakubowi Wiśniewskiemu z Uniejowa zrealizować swoje wielkie marzenie i ukończyć amatorsko prestiżowy na całym świecie triatlon? Jakie przesłanie płynie dla każdego z nas, gdy czytamy o tym wyczynie?
Ile zostało tu wylanych łez, to rzecz niespotykana – mówi Stanisław Klag. Czyli o niezwykłej historii lekko zapominanego miejsca kultu w regionie, gdzie z kaplicy na Strzygańcu Jezus płacze nad Sądecczyzną.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie w dniach 20-22 września odbyły się dwa duże wydarzenia. To kolejne Sympozjum Biblistów Polskich i Zjazd Sekcji Patrystycznej.
Wystawa „Człowiek i Wiara” to wybór zdjęć, które oddają ducha nowej ewangelizacji – powiedziała Andrea Szotkowska, czeska fotografka, otwierając ekspozycję w Koninie.
Podczas II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia Jutra” w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zaprezentowały się jedne z najbardziej aktywnych parafii w Polsce.
To wielka radość i wdzięczność, że ten dom tak pięknie wygląda i otwiera ogromną wyobraźnię na temat tego, co można w nim zrobić – powiedział podczas uroczystości bp Marek Solarczyk.
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie da się nowoczesnego alkoholizmu pokonać bez abstynencji – powiedział ks. Piotr Kulbacki podczas konferencji, która odbyła się w parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej z inicjatywy duszpasterstwa trzeźwości.
Fundacja RSC zaprasza na darmowe warsztaty komunikacji interpersonalnej do Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego.
O życiu ludzi w Afryce i znaczeniu wdzięczności w naszym życiu mówi Agnieszka Nowak, młoda pielęgniarka i misjonarka z Bielska-Białej, która posługuje w szpitalu w Bunkeya w Demokratycznej Republice Konga.
Niedziela częstochowska
W niejednej rodzinie jest dziecko, które odeszło zbyt szybko, co spowodowało, że nagle świat jego rodziców legł w gruzach.
Nie przeszkadzać ludziom to podstawa. Jest wiele osób, które okazują dobro. Po prostu trzeba dać im szansę i nie przeszkadzać – podkreśla ks. Andrzej Gruca.
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin bp. Tadeusza Szwagrzyka, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej w latach 1964-92.
Niedziela podlaska
25 września odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach. Wydarzenie połączone było z oddaniem do użytku nowego Oddziału Ortopedycznego i Szpitala Jednego Dnia.
Wspólnota parafialna w Starejwsi świętowała 550-lecie swojego istnienia. Podczas wspólnego dziękczynienia proszono równocześnie o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski.
Od ostatniej wizytacji kanonicznej, którą przeprowadzał bp Tadeusz Pikus minęło 6 lat. 24 września klucze do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce zostały na trzy dni przekazane w ręce biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.
Niedziela kielecka
Dlatego okoliczności życia i działalności Macieja Miechowity w Krakowie są dość dobrze znane, natomiast mniej rozpoznane przez naukę pozostają lata jego dzieciństwa w Miechowie?
O fascynacji chlebem z Małgorzatą Pawlik rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
240 lat, jakie mijają od konsekracji waszego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, zaprasza nas do wyrażenia szczerej wdzięczności Bogu i ludziom za dar tej świątyni. Tu nie kto inny, ale Jezus Eucharystyczny obecny w Najświętszym Sakramencie, jest pierwszym gospodarzem tej świątyni – mówił bp Jan Piotrowski podczas Sumy.
Niedziela małopolska
Ta modlitwa jest kapłanom bardzo potrzebna i przynosi piękne owoce – przekonuje p. Stanisława, z inspiracji której powstało kilkadziesiąt Margaretek.
Choć jest zbudowana na Piaskach, to trwa, bo gromadzi wspólnotę, która swą wiarę zbudowała na skale, którą jest Chrystus – powiedział ks. Wiesław Czubernat.
Wystawa jest szalenie ciekawa, pokazuje różne interpretacje zaproponowanego twórcom tematu – przekonuje dr Małgorzata Wnuk.
Niedziela lubelska
W pierwszej turze rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej udział wzięło ponad 50 mężczyzn.
Marzyłam o tym, aby podopieczni i personel modlili się w kaplicy – mówi Agata Jączyk.
Przeszedłem z „wierzę w Boga” do „wierzę Bogu” – mówi Robert Niedziałek.
Niedziela legnicka
– Bądźcie darem dla innych, niech wasza służba będzie także waszą drogą do nieba – powiedział biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec, który przewodniczył Mszy św. w krzeszowskiej bazylice w intencji sołtysów.
W sali sportowej Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Biedrzychowicach 24 września odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
17 września Nowogrodziec stał się miejscem ewangelizacji dzieci i młodzieży.
Niedziela łódzka
Na placu św. Piotra odbył się konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka. Podczas wydarzenia Ojciec Święty kreował 21 kardynałów, wśród których znalazł się abp Grzegorz Ryś.
W parku na Zdrowiu zorganizowano Bieg dla Bohaterów – III Memoriał Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej.
Wiemy, że z wszystkich narodów, które nam pomagają, wy robicie i zrobiliście dla nas najwięcej – mówi ks. Mykola Leskiv w rozmowie z Niedzielą.
Niedziela przemyska
By polskie rodziny były bogate w miłość jak bł. rodzina Ulmów, by były dla młodego pokolenia miejscem katechezy o szacunku do rodziców, teściów, bliźnich potrzebujących pomocy – mówił abp Adam Szal.
Raper Tau zaśpiewał z jednym z fanów, Lexy Chaplin dostała różę od ks. Sebastiana Picura, a Mateusz Ziółko wykonał utwór ze specjalną dedykacją.
Jako Ruch Apostolstwa Młodzieży wychodzimy naprzeciw młodemu pokoleniu. Pragniemy pokazywać im to, co najcenniejsze – Miłość, którą obdarował nas sam Bóg.
Niedziela rzeszowska
Społeczność ziemi rzeszowskiej pamięta o ofiarach sowieckiej zbrodni z 1944 r. w lesie turzańskim.
Jak co roku było to kilkudniowe święto. Mowa o odpuście ku czci Matki Bożej z La Salette w Dębowcu.
Pielgrzymowanie nie jest przejawem mody naszych czasów, lecz zawsze było szczególnym wyrazem duchowych potrzeb.
Niedziela sandomierska
Wyruszając rano w drogę potrzebowaliście w większości przypadków przewodników i drogowskazów, a tym pierwszym drogowskazem był krzyż – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyznał prestiżową nagrodę wystawie czasowej w Muzeum Diecezjalnym Dom Długosza w Sandomierzu.
W trakcie Tarnobrzeskich Dni Seniora przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na Fundację „Ciepło i Serce” działającą przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Niedziela sosnowiecka
Do działań wolontariackich zaproszeni są wszyscy chętni od przedszkolaka do seniora.
Do trzech parafii naszej diecezji wprowadzone zostały relikwie św. Rity z Casci, która nazywana jest świętą od spraw trudnych.
Na liście Sprawiedliwych wśród Narodów Świata są również mieszkańcy Zagłębia. Pamiętajmy o nich.
Niedziela świdnicka
Od 3 lat, dzięki inicjatywie bp. Marka Mendyka, dekanalni duszpasterze Służby Liturgicznej i młodzieży spotkają się w końcu września na rekolekcjach.
Siostry elżbietanki prowadzące Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dzierżoniowie 24 września br. już po raz trzeci zorganizowały akcję sadzenia żonkili.
Często to darowanie komuś winy przekracza nasze ludzkie siły, bo krzywdy są tak wielkie, a rany wieloletnie. Dlatego potrzebujemy łaski Bożej, którą będzie nam wypraszać Matka Jezusa – przypomniał ks. kan. Józef Siemasz.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dziękujemy za opiekę i prosimy o wstawiennictwo na czas rozpoczynającego się jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu – powiedział podczas powitania pielgrzymów bp Henryk Wejman.
W 84. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę miała miejsce religijno-patriotyczna uroczystość.
W sanktuarium Macierzyństwa NMP rozpoczął się kolejny rok formacyjny Służby Liturgicznej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Niedziela toruńska
Czy 10 lat to dużo? Czym jest 10 lat w porównaniu do wieczności? Niczym kropla wobec oceanu. Jednak nawet kropla potrafi wydrążyć skałę. Taką kroplą jest Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące, które od dekady niesie kaganek wiedzy.
Dwudniowe rekolekcje wypełnione były konferencjami, świadectwami, modlitwą, radością spotkania i różnymi niespodziankami dla ducha i ciała.
Żyjemy w zabieganiu, wszędzie gdzieś się spieszymy, a czas jest na wagę złota. W realizacji misji swojego życia – małżeńskiego, rodzinnego, zawodowego – próbujemy stanąć na wysokości zadania.
Niedziela warszawska
O tym, jak wielka jest moc modlitwy w połączeniu z postem, o empatii i świadectwie wiary z Eliaszem Grubińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Św. Monika – matka św. Augustyna – wymodliła nawrócenie swojego syna, który stał się doktorem Kościoła. Podobną drogą idą mieszkańcy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy zrzeszając się w róże różańcowe, omadlają swoje pociechy, wypraszając dla nich potrzebne łaski.
Wybór miejsca na Muzeum Historii Polski – warszawska Cytadela – nie był przypadkowy.
Niedziela wrocławska
Ponad 250 młodych ludzi ze wspólnot Wrocławia, ale też Poznania, Opola, Warszawy czy nawet Szczecina, bawiło się do białego rana na największej katolickiej potańcówce Kato-Party.
Obok siedziby IV Regionalnej Bazy Logistycznej odsłonięto i poświęcono pomnik gen. Ryszarda Kuklińskiego.
Podwójny piękny jubileusz świętuje jezuita o. Kazimierz Kucharski. W tym roku mija 70 lat jego życia zakonnego i 60 lat kapłaństwa.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W gminie Aleksandrów odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę walk wrześniowych pod Aleksandrowem.
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 im. bł. Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego przeżywała uroczystości związane z przekazaniem nowego sztandaru.
Papież Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia pisał: „Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę św. według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Służby konserwatorskie na Ziemi Lubuskiej obchodzą 70-lecie istnienia. Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się w poaugustańskim klasztorze w Żaganiu.
To prawdziwa wspólnota z tradycjami, grupa formująca się i aktywnie działająca nie tylko na rzecz parafii, ale też lokalnej społeczności, od lat spotykająca się w każdy piątek, rozpoczynając zawsze Mszą św. Oaza z Rzepina.
To dewiza, którą od lat kieruje się Tomasz Jaskuła. Starosta sulęciński często bez wahania wybiera inwestycję w drugiego, nierzadko pozostawionego samemu sobie i opuszczonego człowieka. Siłę do tego czerpie od Pana Boga i codziennej modlitwy, siłę daje mu także rodzina.