W ostatnią niedzielę września w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbyła się II Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska.
– Sołtysi są jedną z najstarszych instytucji państwa polskiego. Dzisiaj jest ich w Polsce ponad 40 tys. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem lokalnych społeczności, organizuje dla niej zebrania i załatwia wszystkie lokalne sprawy. Z uwagi na te ważne zadania, ale też aby docenić waszą pracę, chcemy was tutaj gromadzić, aby wspólnie dziękować Bogu za wszelkie dobra i prosić o Jego błogosławieństwo na dalszą pracę – powiedział ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium i pomysłodawca pielgrzymki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Program
Reprezentanci wielu sołectw, którzy przybyli do Krzeszowa, mieli okazję zwiedzić pocysterskie sanktuarium pod okiem przewodnika Tomasza Zagórskiego. W południe Mszy św. w bazylice przewodniczył bp Ignacy Dec.
W homilii podjął 3 główne tematy, odnoszące się do odczytanej Ewangelii o robotnikach w winnicy: pojęcia sprawiedliwości ludzkiej, sprawiedliwości i hojności Boga oraz zadania, jakie w tej perspektywie czekają na sołtysów.
O sprawiedliwości
Bp Ignacy zauważył, że ludzkie pojęcie sprawiedliwości bywa czasem różne od tego, jak patrzy na to Bóg. – Poczucie sprawiedliwości wpisane jest w naszą naturę. W oparciu o nie domagamy się należnej zapłaty za wykonaną pracę, docenienia naszych działań. Jeśli sprawiedliwości brakuje, domagamy się jej – mówił.
O hojności
Reklama
Nawiązując do przypowieści zaznaczył, że postawa właściciela winnicy (Boga) może wydawać się niesprawiedliwa. – Właściciel odwołał się jednak do czegoś, co przewyższa ludzką sprawiedliwość – zwrócił uwagę na cnotę dobroci, hojności. Sprawiedliwość zatem nie była jedyną cechą, która nim kierowała. Jezus uświadamia nam dzisiaj, że Bóg jest nie tylko sprawiedliwy, ale też hojny, zwłaszcza w swoim miłosierdziu – podkreślił.
O zadaniach
Bp Dec wskazał też na zadania, jakie w tej perspektywie stoją przed sołtysami. – Pełnicie w swoim życiu różne funkcje. Wasze rodziny są pierwszą wspólnotą, jakiej służycie. Jednak taką rodziną jest również miejsce waszej pracy. Dlatego mówimy o rodzinie sołeckiej, gminnej. Bóg nas poucza, abyśmy w tych wspólnotach kierowali się sprawiedliwością. Wystrzegajmy się zazdrości, troszczmy się o ubogich, nieporadnych, których wszędzie spotykamy. Dopełniajmy sprawiedliwość dobrocią, hojnością. Bądźmy sługami innych ludzi. Nie bójmy się tego słowa. Niech to będzie nasz dar składany drugiemu człowiekowi, to jest droga prowadząca do życia wiecznego – powiedział.
Po modlitwie był też czas na posiłek i integrację. W spotkaniu uczestniczyła kapela podwórkowa LubinCity, a uczestnicy wykorzystali czas na rozmowy i wymianę doświadczeń.