Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
12-14
15-17
18-19
150. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Powstanie styczniowe wybuchło w niedogodnym terminie, zimą, przyspieszone zarządzeniem dodatkowego poboru do wojska carskiego
20-21
W 2012 r. Wydawnictwo KUL wydało „Kościelne prawo publiczne. Wybór źródeł”, opracowane przez pracowników i doktorantów Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL
22
WIARA I ŻYCIE
Niebywałą, ocierającą się wręcz o skandal sytuacją jest fakt, że Telewizja Trwam nie otrzymała do tej pory miejsca na multipleksie. Stało się to jeszcze bardziej oczywiste, gdy ujrzeliśmy, jakie kanały znalazły uznanie w oczach członków KRRiT - regulatora mediów elektronicznych w naszym kraju, i otrzymały miejsce na multipleksie.
23
24-25
POŻEGNANIE ŚP. O. JANA MIKRUTA CSsR
26
PROSTO I JASNO
Min. Michał Boni chce, aby biskupi i kapłani nie zabierali głosu na tematy społecznopolityczno- -gospodarcze, w sprawach uchwalanych ustaw, debat w parlamencie, rozporządzeń ministerialnych, wyroków sądowych... Jednym słowem – mają siedzieć cicho także wówczas, gdy parlament uchwala ustawy sprzeczne z Dekalogiem
28
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29
RÓŻNE
Imiona i nazwiska bohaterów książki Mateusza Wyrwicha „Ogłoszono mnie szaleńcem” są autentyczne.
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zwraca się z prośbą o pomoc dla Karolka.
33
LISTY DO „NIEDZIELI"
36
PREZENTACJE
Ponad 44 tys. głosów oddali jasnogórscy pielgrzymi w V Konkursie na Wieczernikową Choinkę. To o 14 tys. więcej niż rok temu. Świąteczne drzewka, udekorowane przez dzieci ze szkół, przedszkoli i ośrodków wychowawczych archidiecezji częstochowskiej, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przybywających do sanktuarium. Jak zwykle, zaskoczyły: pomysłowość, materiały i wykonanie ozdób.
37
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
38
NIEDZIELA MŁODYCH
39-42
Listy dotyczące wiary: jej treści, głównych przesłań oraz problemów z jej przekazywaniem pisali do zakładanych przez siebie wspólnot oraz do swych współpracowników św. Paweł, a także święci Piotr, Jan, Jakub. Naśladowali ich inni ewangelizatorzy, m.in. Grzegorz Wielki, św. Klara, św. Katarzyna... Piszą je do dziś papieże i biskupi.
51-52
Niedziela bielsko-żywiecka
Ponad 4 lata Nowenna pompejańska odbywała się w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie. 2 stycznia br. zakończono cykl 54 nabożeństw, a od 2 lutego ruszy nowy cykl.
6 stycznia ulicami Bielska-Białej przeszedł Orszak Trzech Króli. Coraz barwniejszy korowód, wzrastająca liczba biorących udział w przemarszu w stolicy Podbeskidzia to znak, że nowa tradycja rozwija się dynamicznie.
W przylegającej do hotelu „Prezydent” sali NOT w Bielsku-Białej, 21 grudnia odbyło się spotkanie z Cezarym Gmyzem, eksdziennikarzem „Uważam Rze”, autorem artykułu, po którym Polacy dowiedzieli się, że na fragmentach wraku tupolewa znaleziono trotyl.
Niedziela częstochowska
Każdego roku w styczniu Kościół obchodzi tydzień ekumeniczny, zwany Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. To bardzo piękna tradycja Kościoła powszechnego, także w Polsce.
„Przybywamy dziś jak Mędrcy ze Wschodu, by oddać pokłon Panu" - powiedział bp Jan Wątroba 6 stycznia do zgromadzonych w archikatedrze, przewodnicząc Mszy św. poprzedzającej Orszak Trzech Króli w Częstochowie.
W bieżącym roku obchodzimy 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji 22 stycznia odbędzie się w Ratuszu w Częstochowie konferencja naukowa „Powstanie styczniowe w regionie częstochowskim i województwie kaliskim (1864-1864)”.
Niedziela podlaska
Ludzka miłość niesie w sobie pragnienie obdarowywania ukochanej osoby. Pięknie wyraża się to w znaku pierścionka zaręczynowego, wręczonego narzeczonej, za którym idą konkretne obietnice ślubu i wspólnego życia.
W Drohiczynie 5 stycznia odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, harcerzy, reprezentantów pielgrzymów Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę oraz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i ich rodzin.
Czy możliwa jest wspólna modlitwa katolików, protestantów i prawosławnych? Czy mogą oni zebrać się w jednym miejscu i razem dawać świadectwo wiary w Boga? Tak! Przykładem tego jest ekumeniczne spotkanie młodych, które co roku organizowane jest przez wspólnotę Taizé.
Niedziela kielecka
150 lat temu rozegrały się wydarzenia Powstania Styczniowego, po których Polska i myślenie o Polsce, i o polskim patriotyzmie – nabrało wyrazistości, ostrości. Powstanie zawładnęło myśleniem pisarzy, poetów, publicystów, malarzy.
Założycielem Zakonu Ducha Świętego był bł. Gwidon z Montpellier. Pochodził z bogatej rodziny książęcej Guillemów, w posiadaniu której było to francuskie miasto.
Ks. prał. Stanisław Bielecki, profesor, doktor habilitowany, wykładowca KUL i kieleckiego Seminarium, zmarł w szpitalu w Kielcach 27 grudnia 2012 r. w wieku 65 lat i w 40. roku kapłaństwa.
Niedziela małopolska
W Krakowie, Zakopanem i Niepołomicach przeszły Orszaki Trzech Króli. Organizowano je również w innych miejscowościach archidiecezji.
Są w życiu sytuacje, które przerastają każdego. Takim doświadczeniem jest nieuleczalna choroba dziecka. Na to nie ma mocnych. W pewnej chwili człowiek, nawet najdzielniejszy i najbardziej zaradny, potrzebuje pomocy. I to nie „raz na jakiś czas”, ale „dzień po dniu”.
Walka o godną starość to element walki o chrześcijaństwo w Europie. Potrzeba więc wiary, modlitwy i świadectwa osób i młodych, i starych.
Sylwia Cieślar i Andrzej Pietrzyk byli wśród 800 osób, które wyjechały z archidiecezji krakowskiej do Rzymu na „Pielgrzymkę zaufania przez ziemię”.
Niedziela lubelska
W królewskim orszaku ulicami Lublina przeszło ok. 4,5 tys. osób. Już po raz drugi Orszak Trzech Króli stał się okazją do rodzinnego świętowania i wyjątkowo radosnej manifestacji wiary.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie do 20 stycznia można podziwiać wystawę pt. „Święta z Madonnami”. Składają się na nią wspaniałe portrety Matki Bożej, pochodzące ze zbiorów specjalnych biblioteki.
Przy ul. Pogodnej 19 w Lublinie, w gimnazjum, powstało Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów.
Niedziela legnicka
Blisko 2,5 tys. osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, jaki 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przeszedł ulicami miasta.
Ponad 450 osób niepełnosprawnych, ich przyjaciół, bliskich oraz zaproszonych gości wzięło udział w dorocznym spotkaniu opłatkowo-sylwestrowym, które odbyło się 28 grudnia 2012 r. w Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II.
Po blisko roku powrócił na swoje miejsce ołtarz główny z kościoła filialnego św. Marii Dominiki Mazzarello w Krzeczynie Wielkim. Ołtarz przebywał u konserwatorów w Ostrowie Wielkopolskim.
Niedziela łódzka
Z ks. dr. Romanem Piwowarczykiem, wykładowcą filozofii, absolwentem paryskiej Sorbony, rozmawia ks. Waldemar Kulbat
Solca Wielka to wieś leżąca niespełna 30 km na północny zachód od Łodzi. Parafia w tej miejscowości została erygowana przypuszczalnie w XIV wieku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego i jest jedną z ośmiu należących do dekanatu ozorkowskiego.
Wychowanie jest czymś więcej niż bezwiednym wrastaniem w społeczeństwo; a nawet gdyby tak było, to myśląc o społeczeństwie, nie da się pominąć wartości, jakimi to społeczeństwo żyje.
Niedziela przemyska
22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim wybuchło Powstanie Styczniowe. Było najdłużej trwającym, ale też najbardziej romantycznym ze wszystkich powstań: insurgenci wiedzieli, że znaczna dysproporcja sił między walczącymi stronami, wojskiem carskim i oddziałami powstańczymi, z góry skazywała je na niepowodzenie...
18 grudnia ub.r. w Oratorium „Twój Dom” odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna. Mottem przewodnim tego wieczoru były słowa bł. Jana Pawła II: „Troska o dziecko jest prawdziwym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”.
Sięgająca starożytnego Rzymu praktyka składania sobie życzeń i wzajemnego obdarowywania się drobiazgami z początkiem każdego miesiąca (tzw. kalend) legła właśnie u podstaw duszpasterskiej kolędy.
Niedziela rzeszowska
W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br., przypadła 25. rocznica święceń biskupich bp. Edwarda Białogłowskiego, biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej.
27 grudnia ub.r. młodzi ludzie z Rzeszowa, obdarzeni błogosławieństwem bp. Kazimierza Górnego, udali się do Wiecznego Miasta na 35. Spotkanie Młodych Taizé.
W uroczystość Trzech Króli rzeszowski Rynek zmienił się w małe Betlejem. Stolica Podkarpacia dołączyła do grona miast, w których odbywają się plenerowe widowiska zwane Orszakiem Trzech Króli.
Niedziela sandomierska
Orszak Trzech Króli jest inicjatywą ogólnopolską, w którą w tym roku włączyło się 80 miast, w tym kilka z naszej diecezji. Orszak nawiązuje do starej polskiej tradycji jasełek ulicznych, radosnych i wielobarwnych pochodów kolędników, głoszących na ulicach i placach radosną i dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa.
Uczniowie z Chwałowic i Antoniowa oraz schola i chór chwałowickiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP wystawili jasełka. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i autorem scenariusza był ks. Marian Bolesta.
150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - tego największego z narodowych zrywów przeciw zaborcom - jest wspaniałą okazją dla historyków, nauczycieli historii i rodzin.
Niedziela sosnowiecka
Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach Wielkich, św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej, a także Matki Bożej Szkaplerznej w Strzemieszycach Małych odwiedził gość z Wenezueli - Padre Pablo Edigson.
W uroczystość Objawienia Pańskiego ks. Mirosław Tosza, założyciel jaworznickiej Wspólnoty „Betlejem” przedstawił „Manifest Resztek” – wołanie o godność człowieka.
Każdy człowiek w różnych fazach cyklu życiowego przechodzi w rodzinie różne role. Najpierw są to role dziecka - syna lub córki, potem role małżeńskie i rodzicielskie, aż wreszcie, w okresie wieku średniego i późnej starości role babć i dziadków.
Niedziela świdnicka
Krzyż postawiony w miejscu budowy nowej kłodzkiej świątyni poświęcił ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. W ceremonii uczestniczyli kapłani z dekanatu kłodzkiego oraz mieszkańcy osiedla „Owcza Góra”, dla których ta świątynia będzie przeznaczona.
Chrzest Chrystusa i to, co po nim nastąpiło, każe nam pomyśleć o naszym chrzcie i o naszym życiu jako ochrzczonych ludzi.
W dniach 8-10 lutego w budynku Wyższego Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej oraz 8-10 lutego 2013 r. w Domu Rekolekcyjnym Caritas w Zagórzu odbędą się rekolekcje powołaniowe.
Wśród osób, które tłoczą się wokół nowo narodzonego Chrystusa, znaleźli się pasterze, będący adresatami „anielskiego zwiastowania”. Słowa anioła skierowane do nich stały się w wersji łacińskiej zdaniem wygłasanym publicznie tuż po wyborze nowego papieża: „Ogłaszam wam wielką radość”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Urodził się w święto Matki Bożej Gromnicznej w 1900 r. we wsi Wicyń na Podolu, jeszcze za panowania cesarza Franciszka Józefa I - pan Józef Kowalski to najstarszy mieszkaniec Polski, ma 113 lat.
W dniach od 28 grudnia do 2 stycznia Wieczne Miasto przeżywało prawdziwy „najazd” czterdziestotysięcznej armii młodych chrześcijan – katolików, prawosławnych, protestantów etc., przybyłych z całej Europy.
W ubiegłym roku minęło 400 lat od przybycia pierwszych karmelitanek bosych do Polski.
Niedziela toruńska
Przedstawiamy wspomnienie o Wigilii sprzed 80 lat w kontekście 72. rocznicy deportacji Polaków w głąb nieludzkiej ziemi i zagłady kresowego świata.
Przekazywanie tradycji i kultury odbywa się przede wszystkim w rodzinie. Dotyczy to wiary, obyczajów i poglądów. Mistrzami w przekazywaniu tradycji są babcie i dziadkowie, którzy opowiedzą, nauczą i ucieszą swoim przekazem.
Ufający Bogu, czczący Najświętszą Maryję Pannę, miłujący Kościół, wierny do końca, odważny duszpasterz, otwarty na Ducha Świętego i świeckich oraz dbający o ich formację, dobry, uśmiechnięty i pełny miłości - taki obraz o. Jana Mikruta CSsR pozostał w pamięci tych, którzy go znali.
Niedziela warszawska
Czy Sejm powinien uczcić rocznicę 150-lecia powstania styczniowego? Zdawałoby się, że co do tego nie ma wątpliwości. A jednak. Posłowie rządzącej koalicji odmówili ustanowienia 2013 r. Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym, wskazując, że zrobił to już wcześniej Senat.
Nabożeństwa ekumeniczne w świątyniach różnych wyznań rozpoczynają się o godz. 18.
Pomysł Festiwalu Biblii narodził się, gdy razem z ks. Jackiem Siekierskim byłem w Santiago de Compostella. Często mówi się o sukcesie akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, a my wpadliśmy na pomysł, aby zachęcić do lektury również dorosłych. Biblia jest wyjątkowym dziełem, które potrafi zachwycić wierzących i niewierzących.
Mieszkańcy Legionowa, wcześniej niż warszawiacy mogą pochwalić się Kartą Dużej Rodziny. Od nowego roku wnioski o wydanie karty uprawniającej do zniżek i ulg m.in. w opłatach za żłobek, czy przedszkole mogą składać rodziny z co najmniej trojgiem dzieci.
Niedziela wrocławska
Wrocław był ważnym ośrodkiem konspiracyjnym jeszcze przed wybuchem powstania. Liczne raporty prezydenta policji, szczegółowo informowały o liczbie przybywających do Wrocławia Polaków.
uż po raz 8. pięcioro studentów wrocławskich uczelni wyższych odebrało z rąk abp. Marian Gołębiewskiego Nagrody Metropolity.
Wiele osób używa dziś antykoncepcji jako lekarstwa. Wskazuje na to chociażby miejsce sprzedaży tych środków - apteka. Skoro przysługuje antykoncepcji miano lekarstwa, to co tak naprawdę ona leczy?
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Uczniowie z Zespołu Szkół w Lubaczowie od ponad roku mają szansę dzielenia się doświadczeniami ze swoimi rówieśnikami z Pakistanu. Dzięki videokonferencjom wzbogacają język, poznają inną kulturę, ale także skomplikowany świat polityki i rządzące w nim prawa.
Powtórne przyjście Jezusa na ziemię łączy się z sądem ostatecznym, zmartwychwstaniem ciał, a także z odnowieniem „wszystkiego”. Duchowa forma życia po śmierci jest dla wielu ludzi o wiele łatwiejsza do przyjęcia niż zmartwychwstanie ludzkiego ciała.
Kiedy po latach wracałam do tych wspomnień, nigdy nie umiałam się nadziwić, jak ona to robiła, że zawsze zjawiała się przy nas w porę. Zawsze zdążała. I nigdy się na nas nie złościła. Wystarczało jedno spojrzenie i robiło się wstyd. To wszystko.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie spotkali się przedstawiciele wspólnot Przyjaciół Paradyża z rejonu gorzowskiego.
W Roku Wiary oczy Kościoła zwracają się ku dziedzictwu Soboru Watykańskiego II. Jednym z aktywnych ojców soborowych był sługa Boży bp Wilhelm Pluta. 22 stycznia 2013 r. przypada 27. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.
11 maja w Rzymie odbędzie się beatyfikacja sługi Bożego ks. prał. Luigiego Novarese.