Uroczystość Objawienia Pańskiego
Święcenia biskupie
Podczas Mszy św. sprawowanej w Bazylice Watykańskiej z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego Benedykt XVI mówił: - Pokora wiary, wspólnej wiary z wiarą Kościoła wszystkich czasów, zawsze będzie w konflikcie z panującą mądrością tych, którzy trzymają się tego, co pozornie bezpieczne. Ten, kto żyje wiarą Kościoła i głosi ją, w wielu punktach nie pasuje do panujących poglądów, zwłaszcza w naszych czasach. Papież zwrócił uwagę, że dominujący dziś w znacznej mierze agnostycyzm ma swoje dogmaty i jest wysoce nietolerancyjny wobec wszystkiego, co go podważa i kwestionuje jego kryteria.
Zwracając się do czterech kapłanów, którym udzielił sakry biskupiej, w tym do swego osobistego sekretarza ks. prał. Georga Gänsweina, którego mianował niedawno prefektem Prefektury Domu Papieskiego, Benedykt XVI powiedział, że dziś dla biskupa szczególnie ważna jest odwaga sprzeciwu wobec dominujących kierunków. Sakrę z rąk Ojca Świętego przyjęli ponadto nowy sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej abp Angelo Vincenzo Zani oraz nuncjusze apostolscy: w Nikaragui - abp Fortunatus Nwachukwu i w Gwatemali - abp Nicolas Henry Marie Denis Thevenin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Audiencja Generalna
Wcielenie Boga i dziecięctwo Boże
Reklama
Znaczeniu, jakie dla życia chrześcijańskiego ma wiara we wcielenie Syna Bożego, poświęcił Benedykt XVI swoją katechezę podczas audiencji generalnej, która odbyła się 9 stycznia br. - Zbawienie przyniesione przez Boga, który stał się ciałem w Jezusie z Nazaretu, dotyka człowieka w jego konkretnej rzeczywistości i niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje. Bóg przyjął ludzką kondycję, aby ją uzdrowić od tego wszystkiego, co nas od Niego oddziela, aby nam pozwolić nazywać Go w jego Jednorodzonym Synu „Abba” - Ojcze i być naprawdę Jego dziećmi - zaznaczył Ojciec Święty.
Nawiązując z kolei do zwyczaju obdarowywania się nawzajem podczas świąt Bożego Narodzenia, Ojciec Święty zauważył, że Bóg stając się ciałem, zechciał stać się darem dla ludzi, dał nam samego siebie; przyjął nasze człowieczeństwo, aby obdarzyć nas swoim bóstwem. To właśnie jest wielkim darem.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Wiara Maryi może być porównywana z wiarą Abrahama: jest ona nowym początkiem tej samej obietnicy, tego samego niezmiennego planu Boga, który znajduje teraz swoje wypełnienie w Jezusie Chrystusie.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 6 stycznia 2013 r.
Rok Wiary, który przeżywamy, stanowi sprzyjającą okazję, aby wzmóc diakonię miłości w naszych wspólnotach kościelnych, tak by każdy stał się miłosiernym samarytaninem dla drugiego, dla człowieka, który jest obok nas.
Z Orędzia na XXI Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego 2013 r.
Witam serdecznie przybyłych na audiencję Polaków. Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie pomagają nam zrozumieć tajemnicę Boga, który „dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba”. W Słowie, które stało się człowiekiem, w narodzonym Dzieciątku Jezus - Bóg objawił nam swoją dobroć i miłość. Odpowiedzmy na nie głęboką wiarą, naszą miłością, oddaniem się Bogu i pełnieniem na co dzień Jego woli. Z serca wam błogosławię!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 9 stycznia 2013 r.
„L’Osservatore Romano”
Bezrobocie i znikające pokolenia
Na kwestię dramatycznego wzrostu bezrobocia wśród młodych Europejczyków zwraca uwagę Luca M. Possati w „L’Osservatore Romano” z datą 11 stycznia 2013 r. Artykuł noszący tytuł „Praca a pokolenia, które znikły” przetłumaczyła redakcja edycji polskiej watykańskiego dziennika i został on zamieszczony na stronie www.osservatoreromano.va.
Kreatywność, innowacja, internet - na te trzy czynniki stawia młodzież europejska, by przezwyciężyć kryzys, który zmiótł z rynku pracy co najmniej dwa pokolenia. „Odwaga” to słowo coraz częściej pojawiające się w tytułach gazet i w analizach komentatorów: istotnie, potrzebna jest spora dawka zimnej krwi, aby stawić czoło obecnej sytuacji, naznaczonej globalnymi trudnościami, za które polityka tylko częściowo ponosi odpowiedzialność. U podłoża tego kryzysu jest bowiem także nieuchronny czynnik mentalnościowy i kulturowy: według ostatniego raportu Komisji UE, tylko 37 proc. Europejczyków przedkłada przedsiębiorczość nad stałe miejsce pracy, dynamizm nad stabilność.
19 stycznia 2013
Sympozjum w Rzymie
W Papieskim Instytucie Kościelnym Polskim w Rzymie (via Pietro Cavallini 38) odbędzie się w sobotę 19 stycznia br. sympozjum na temat: „Św. Józef Sebastian Pelczar - Miłosierny Samarytanin”. Moderatorami sesji będą abp Zygmunt Zimowski i bp Jan Kopiec. Wykłady wygłoszą: ks. dr hab. Jan Kochel, ks. dr Stanisław Adamiak, s. Olga Ewa Podsadnia SSCJ, ks. dr Robert Nęcek, dr n. med. Ewa Kucharska, ks. prof. Jan Dacok SJ. Słowo do uczestników wygłosi ks. prał. dr Bogusław Kośmider, rektor Instytutu. Początek sympozjum o godz. 9, zakończenie - o godz. 12.30.
Na blogach piszą
Czasami sam mam ochotę zamknąć się na heretyków, schizmatyków czy błądzących w wierze. Nie po to jednak został powołany Kościół, by tworzyć zamkniętą wspólnotę świętych, niepatrzącą na grzeszników. Zgodnie z katechizmem, którego mnie uczono na lekcjach religii, pamiętam, że uczynkiem miłosiernym co do duszy jest wątpiącym dobrze radzić, a nieumiejętnych pouczać, zaś grzechem cudzym jest zezwalanie na czyjś grzech czy wręcz jego chwalenie lub doprowadzanie do niego.
OrthoCatho
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz