Już po raz 8. pięcioro studentów wrocławskich uczelni wyższych odebrało z rąk abp. Marian Gołębiewskiego Nagrody Metropolity. Wręczenie wyróżnień odbyło się tradycyjnie podczas spotkania opłatkowego wrocławskiego środowiska akademickiego, 6 stycznia br.
W wyścigu do pieniędzy, sukcesów i sławy nie można się zatracić. Musi być czas, aby się zatrzymać i zastanowić nad sensem tego, co robimy i dokąd zmierzamy. I tu, w Kościele, ten sens odnajdujemy. Niech więc tradycja bycia razem ludzi Wiary i Rozumu trwa - mówił w wystąpieniu podczas spotkania opłatkowego rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, prof. Roman Kołacz. Przypomniał także 25-letnią tradycję spotkań opłatkowych w tym gronie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krótszą, ale również wspaniałą tradycję, mają przyznane w tym roku po raz 8. Nagrody Metropolity, ufundowane przez abp. Mariana Gołębiewskiego. Spośród 55 nadesłanych przez uczelnie wniosków wybrano pięcioro laureatów, którzy cechowali się nie tylko bardzo dobrymi wynikami w nauce, ale również działalnością społeczną i klarowną postawą moralną. W tym roku jednorazowe stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymali: Beniamin Głuszek (Akademia Muzyczna), Łukasz Przysucha (Uniwersytet Ekonomiczny), Daria Rudnik (Akademia Wychowania Fizycznego), Karolina Sieczkowska (Uniwersytet Medyczny) oraz Marek Szajda (Uniwersytet Wrocławski).
Homilię wygłoszoną w katedrze wrocławskiej podczas Mszy św. rozpoczynającej doroczne spotkanie opłatkowe ks. prof. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, zakończył nawiązaniem do obchodzonej tego dnia uroczystości Objawienia Pańskiego: Jako ludzie nauki, jako środowisko akademickie - jesteśmy ciągle zapraszani do pokory. By - znalazłszy rozwiązanie - stać się jego sługą. By głosić i nauczać o tym, co zostało nam objawione, co zostało nam przekazane, co stało się naszym udziałem dzięki pracy, wysiłkowi, dzięki zaangażowaniu i poszukiwaniom. Jesteśmy o tyle mędrcami, o ile potrafimy naszą wiedzę czynić Mądrością: wprzęgać w dzieło głoszenia i budowania Prawdy.