Reklama
Obserwator
5-8
9
temat numeru
Od początku wejścia Polski na drogę chrześcijańskiej wiary swoje szczególne miejsce w naszych dziejach zajmowała Maryja. Prowadzeni do Chrystusa przez Maryję zawsze odzyskiwaliśmy wolność i nigdy nie traciliśmy nadziei.
Słusznie chlubimy się w Polsce, że nasza wiara i jej przeżywanie są naznaczone głębokim odniesieniem do Maryi – Matki Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Nasza chluba wynika z tego, że maryjność wskazuje na prawdziwą wiarę i na autentyczne jej przeżywanie.
Maryja była i jest obecna w wielkiej historii naszego państwa i narodu, ale także w małej historii polskich miasteczek, wsi, parafii, rodzin.
12-17
polecamy
Jak na Różaniec patrzyli święci, mistycy, wielcy teologowie?
Dary Ducha Świętego – jak On sam – nie są dane dla dobra charyzmatyka czy jednej charyzmatycznej wspólnoty. One są zawsze darami dla całego Kościoła.
18-19
życie Kościoła
Kolejna edycja Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Ogólnopolski Tydzień Biblijny służą popularyzowaniu Pisma Świętego, uczynieniu go – jak uczył Benedykt XVI – duszą naszego duszpasterstwa.
O 40. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego i Ogólnopolskim Synodzie Jakubowym z ks. kan. Stanisławem Czerwińskim rozmawia Kamil Krasowski.
20-25
28-29
30
moim zdaniem
31
32-33
punkt widzenia
W wyniku ataku Rosji na Ukrainę niemal wszyscy chcą się pozbyć rosyjskich surowców. Jak sobie z tymi wyzwaniami radzimy i jaka jest przyszłość transformacji energetycznej w Polsce?
Konserwatywna grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy wyrównujący szanse finansowe dla szkół prywatnych i niesamorządowych. Dzięki temu projektowi może skorzystać m.in. wiele szkół katolickich.
34-36
prasa zagraniczna
38
dobre rady
Jako silny przeciwutleniacz chroni skórę przed promieniowaniem UV, a także przed szkodliwymi składnikami zawartymi w pożywieniu.
Badanie wzroku przeprowadzane przez optometrystę różni się od badania wykonanego przez okulistę.
Na przełomie kwietnia i maja wybierzmy się na spacer w celu zbierania młodych pączków sosny.
Miód gryczany znajduje bardzo dobre zastosowanie zarówno w zapobieganiu chorobom serca i całego układu krążenia, jak i w ich leczeniu, zwłaszcza tych o podłożu miażdżycowym.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Tak jak istnieje metoda naukowa, w której liczy się wiedza, istnieje także metoda serca, w której ważna jest miłość – powiedział w czasie swojego wieczoru autorskiego ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie.
53-64
65
Uwierz w cuda - dodatek tematyczny
Wojna chyliła się ku końcowi. Był pogodny dzień, 20 kwietnia 1945 r., gdy włoska zakonnica s. Carla De Noni wsiadła do pociągu jadącego z Villanova do Mondovi.
Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.
Wydaje nam się, że mistyk to wielki szczęściarz. Tymczasem niemal zawsze w świat mistyki wchodzi się przez bramę Męki Pańskiej. Przykładem jest życie bł. Alexandriny da Costy.
Od lat owiane tajemnicą budzą ciekawość, ale także wątpliwości. W jaki sposób powstają i czym są stygmaty – opowiada znany teolog o. Zdzisław Kijas.
Sytuacja 4-latki była krytyczna. Nawet lekarze, którzy opiekowali się dziewczynką, uznali, że może jej pomóc tylko cud.
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 21, 1-14 lub dłuższa perykopa: J 21, 1-19)
Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.
III-VIII
Niedziela Plus
Pismo Święte może być świetnym narzędziem budowania żywej wspólnoty wiary. Takie doświadczenie mają wierni w niewielkiej miejscowości niedaleko Szczecinka.
Maj to miesiąc tradycyjnie poświęcony Matce Bożej. Dlatego w kolejnych numerach Niedzieli Plus będziemy prezentować wybrane sanktuaria maryjne – niekoniecznie te największe i najpopularniejsze. Niech nasze artykuły będą zaproszeniem do wędrówek oraz do odkrywania piękna i bogactwa polskiej tradycji maryjnej. Zaczynamy od sanktuariów archidiecezji gdańskiej.
Tradycyjnie w oktawie Wielkanocy na Jasną Górę przyjechali maturzyści, by zawierzyć Matce Bożej siebie i swoje wybory życiowe.
Dwa odrestaurowane dzwony na wieży bazyliki mniejszej św. Wincentego a Paulo znów oznajmiły Zmartwychwstanie Pańskie.
W ramach tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej księża diecezjalni zebrali 470 tys. zł.
95 lat temu w Wielkanoc – która podobnie jak w tym roku przypadała 17 kwietnia – po raz pierwszy w Polsce z katedry poznańskiej transmitowano Mszę św. przez radio.
Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót służebnicy Bożej matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Otwiera to drogę do zakończenia procesu beatyfikacyjnego założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
W marcu i kwietniu, pod patronatem Caritas Diecezji Siedleckiej, na Ukrainę trafiły trzy transporty charytatywne ze Szwajcarii.
Tryptyk „Jak wygrać życie?” to 3 dni spotkań, rozmów i modlitwy.
Uczczono 1. rocznicę śmierci abp. Wojciecha Ziemby.
Jak Polska długa i szeroka świętowano Niedzielę Miłosierdzia Bożego – w tym roku po raz pierwszy połączoną z Dniem Dobra.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Tego, który przychodzi do nas i ponownie mówi: pokój wam! Pokój, Polsko; pokój, Ukraino; pokój, Kościele, który jesteś w Polsce – wołał abp Wojciech Polak 24 kwietnia na placu św. Wojciecha.
Niedziela bielsko-żywiecka
Mamy mocną ufność, że jesteśmy szczęśliwi, bo uwierzyliśmy w Jezusa, choć Go nie widzieliśmy jak Apostołowie – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. celebrowanej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w łagiewnickiej bazylice.
Z niewidomym br. Sławomirem Narlochem z pallotyńskej parafii św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej rozmawia Mariusz Rzymek.
Jak Diecezjalny Dom Duszpasterski im. św. Józefa przy kościele św. Stanisława BM w Andrychowie stał się domem?
Niedziela częstochowska
Już w 2004 r. podjęliśmy inicjatywę Parafialnego Dnia Biblijnego, jeszcze zanim pojawiła się w Polsce Niedziela Biblijna – mówi ks. Mariusz Woźniak.
Niedziela z Niedzielą w parafii to już wieloletnia tradycja. 24 kwietnia redakcja zawitała do wspólnoty św. Jacka w Borze Zapilskim.
Za nami Triduum Paschalne – czas najważniejszych i najpiękniejszych celebracji liturgicznych w Kościele.
Niedziela podlaska
W tym roku mija 20. rocznica ustanowienia przez nasz Episkopat Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego podczas II wojny światowej, obchodzonego 29 kwietnia.
W miejscowości Bykówka na Ukrainie w diecezji kijowsko-żytomierskiej odbył się pogrzeb pochodzącego z diecezji drohiczyńskiej śp. ks. Jerzego Skwierczyńskiego.
O zbliżającym się III Diecezjalnym Kongresie Maryjnym z ks. kan. Romanem Kowerdziejem rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Diecezjalne ośrodki rekolekcyjne są schronieniem dla uciekających przed wojną. Betania w Rabce-Zdroju stała się prawdziwym domem dla matek z dziećmi.
W czasach niepewności i lęku coraz więcej osób szuka ciszy i samotności, aby w spokoju wszystko przemyśleć, poukładać sobie na nowo. Może dobrym wyborem jest Karmelitański Dom Modlitwy przy sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach?
Na Radostową w Łysogórach, zaliczoną przez Żeromskiego do „gór Domowych” prowadziła trasa Drogi Krzyżowej z Bęczkowa.
Niedziela małopolska
Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, której uroczystość obchodzimy 3 maja, jest patronką parafii na Woli Justowskiej w Krakowie. Wierni szykują się do długo wyczekiwanej konsekracji kościoła, budując Maryi nowy ołtarz…
Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu – przyznaje Żaneta Zelek – terapeutka grupy teatralnej Maska z Ujanowic – laureatów tegorocznej „Albertiany”.
W tym roku Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego przypada 1 maja. W tym dniu rozpoczyna się także Tydzień Biblijny.
Niedziela lubelska
Święto patronalne Caritas było okazją do promocji dobra.
Rodzinna Szkoła Podstawowa LEON prowadzi zajęcia dla dzieci z Ukrainy.
W ogarniętym wojną Charkowie duszpasterską posługę pełni pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz.
Niedziela legnicka
Wielkopiątkowa jałmużna nawiązująca do średniowiecznej historii była w tym roku wyjątkowa.
W kościele św. Barbary w Lubinie odbył się spektakl Dies Irae na podstawie dramatu Romana Brandstaettera.
Dwa wielkie wydarzenia kulturalne towarzyszyły obchodom Wielkanocy w parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.
Niedziela łódzka
Rozpoczynamy wyjątkowy miesiąc, nie ze względu na kwitnąca przyrodę i pogodne dni, ale ze względu na modlitewne spotkania – nabożeństwa ku czci Matki Bożej.
Z ks. Arnoldem Zawadzkim, wykładowcą Pisma Świętego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Nie jesteście kapelanami łowiectwa po co innego, jak po to, by uczyć ludzi prawdziwej miłości do stworzenia! Prawdziwej odpowiedzialności za cały stworzony świat – powiedział abp Grzegorz Ryś.
Niedziela przemyska
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w bazylice archikatedralnej wybrzmiało radosne „Alleluja”. Mszy św. rezurekcyjnej przewodniczył abp Adam Szal.
Ukryta wśród lip niepozorna świątynia kryje w sobie szczególny wizerunek Matki Bożej. To Ta, która pociesza swój lud i niesie pokrzepienie wszystkim, którzy do Niej przychodzą.
Od śmierci Ojca Wenantego Katarzyńca minęło 101 lat. Czasy, w których przyszło nam żyć, nie odbiegają swoimi problemami od czasów Sługi Bożego. One także mocno wystawiają naszą wiarę na próbę, podobnie jak w czasach Ojca Wenantego.
Niedziela rzeszowska
„Milionami opasały Twój gród,/serca wierne oddane gorące,/popatrz Mario jak Cię kocha lud,/cała Polska tysięcy tysiące…”.
Choć w historii Biecza istniały przynajmniej dwie parafie, to do naszych czasów przetrwała tylko funkcjonująca przy kolegiacie parafia Bożego Ciała.
Nie istnieje obowiązek udziału w programie, w którym wykpiwane są wartości naszej wiary.
Niedziela sandomierska
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał nagrodę miastu za opiekę nad miejscami pamięci i propagowanie postaw patriotycznych.
Miesiąc maj, podobnie jak październik, dedykowany jest szczególnie Matce Bożej. Może warto w tym miesiącu nawiedzić jedno z sanktuariów maryjnych w naszej diecezji.
Z racji świąt Wielkanocnych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu eksponowana była figura Chrystusa Frasobliwego.
Niedziela sosnowiecka
W miesiącu maju w świątyniach naszej diecezji wzywamy opieki i wstawiennictwa Maryi, szczególnie teraz modląc się o pokój.
Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Sosnowca rozpoczęły nowy cykl spotkań służących pogłębieniu tematyki życia i duchowości czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy Kierońskiej.
Ogłoszono diecezjalny konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu, który został zburzony podczas II wojny światowej.
Niedziela świdnicka
Wśród tegorocznych instalacji Grobów Pańskich w diecezji uwagę zwracała ta z parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.
Sprawowane od ponad 40 lat, trzynastego dnia każdego miesiąca Msze św. w intencji ojczyzny wpisały się na trwałe w tradycję wałbrzyskiej kolegiaty.
Wielkanoc to święta, których nie da się przeżyć tylko w dwa dni. Tajemnica śmierci i zmartwychwstania Chrystusa prowokuje do tego, by pochylić się nad nią głębiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Parafia Chrystusa Króla podjęła niecodzienną akcję modlitewną.
Z inicjatywy Caritas na terenie parafii Świętej Rodziny i na Jasnych Błoniach miała miejsce radosna impreza.
Szczecin – stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, przywrócone Polsce po zakończeniu II wojny światowej jako część Ziem Odzyskanych, siedziba metropolii szczecińsko-kamieńskiej.
Niedziela toruńska
O Diecezjalnych Dniach Młodzieży, wartości wspólnoty i dlaczego nie zagłuszać działania Ducha Świętego z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia Renata Czerwińska.
Czujesz się przytłoczony lockdownem, wojną na Ukrainie? Masz wrażenie, że od czasu izolacji społecznej nie możesz wrócić do normalności?
Obdarowywanie drobiazgiem jest zewnętrznym znakiem radości, którą uczniowie z Lidzbarka Welskiego zanieśli mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej.
Niedziela warszawska
O peregrynacji obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników, pracoholizmie, mobbingu i głoszeniu Ewangelii na 30. piętrze wieżowca z ks. Michałem Kotowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Rok po ustanowieniu sanktuarium św. Józefa wnętrze kościoła na warszawskim Kole wygląda zupełnie inaczej.
Twórcy serwisu twierdzą, że zamawianie Mszy św. w internecie to przyszłość. Na razie wygląda na to, że przyszłość dość odległa.
Niedziela wrocławska
Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem święceń biskupich ks. Macieja Małygi, który teraz będzie pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.
Do rywalizacji o Puchar Rady Osiedla Wrocław Nowy Dwór zaproszone zostały zespoły Liturgicznej Służby Ołtarza. Wygrało LSO z Muchoboru Wielkiego.
Wiele instytucji i prywatnych osób angażuje się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną na Ukrainie. W parafii św. Jadwigi na Kozanowie włączyli się w nią duszpasterze i wierni. Domy wielu z nich stanowią miejsca przeładunkowe darów i miejsca postojowe dla grup uchodźców.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w biłgorajskiej „Budowlance” zorganizowano uroczysty apel, podczas którego posadzono dąb pamięci i przypomniano tragiczne wydarzenia z Katynia.
W Wielki Czwartek w katedrze zamojskiej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła sprawowana była Msza krzyżma.
Jak co roku w Wielkim Tygodniu w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Biszczy odbyło się świąteczne spotkanie wielkanocne.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy” – tak brzmiało hasło tegorocznej diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Młodzież modliła się wraz z bp. Tadeuszem Lityńskim w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Służba liturgiczna ołtarza to grupa, której nie może zabraknąć w żadnej parafii. Jak zadbać o formację tych młodych ludzi, jak ich przyciągnąć do Kościoła?
Katolickie Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza do Miasteczka Ojcowskiego na Stadion Miejski w Gubinie. To okazja do rodzinnego spędzenia czasu podczas gier, zabaw i konkursów.