Podczas uroczystości oddano cześć polskim oficerom, funkcjonariuszom policji państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanym w Katyniu. Dąb został poświęcony pamięci Stanisława Nieściora, jednego z jeńców katyńskich, który pochodził z powiatu biłgorajskiego. – Chcemy przekazać te tragiczne karty naszej historii młodemu pokoleniu, dlatego, gdy w gronie dyrekcji i historyków naszej szkoły wybieraliśmy sylwetkę naszego bohatera, byliśmy zgodni, że musi być to osoba związana z naszym powiatem. Wybraliśmy Stanisława Nieściora, który w 1893 r. urodził się w Markowiczach nieopodal Biłgoraja. W czasie I wojny światowej służył w armii rosyjskiej, następnie w polskim I Korpusie Wschodnim, a od 1918 r. w Wojsku Polskim. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Od 1936 r. pracował jako nauczyciel w Bielsku Podlaskim, a w 1937 r. pełnił funkcję kierownika Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku. Stanisław Nieścior, podczas kampanii wrześniowej w 1939 r., jako porucznik piechoty Wojska Polskiego został wzięty do niewoli w rejonie Równego, a następnie osadzony w obozie w Starobielsku. W kwietniu 1940 r. został zastrzelony przez Sowietów w Charkowie – wyjaśnił dyrektor placówki Stanisław Sitarz.
Reklama
– Wiosną 1940 r. wymordowanych zostało blisko 22 tys. polskich żołnierzy, oficerów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy publicznych – najlepszych synów polskiej ziemi. O ich ofierze musimy pamiętać, bo zginęli za swą nieugiętą postawę, miłość do ojczyzny i przywiązanie do polskości. Stali się ofiarami imperialistycznych planów zbrodniczego systemu, którego przedstawiciele zasiadający w najwyższych władzach ZSRR nie liczyli się z człowiekiem, prawem, ogólnoludzkimi wartościami. Dziś takie same imperialne zakusy i deptanie podstawowych praw reprezentują ci, którzy rozpętali wojnę na Ukrainie i są przyczyną śmierci, cierpienia i bestialstwa. Musimy znać historię, by umieć przeciwstawić się takim zbrodniczym działaniom – podkreślił mec. Ireneusz Bulicz, radca prawny Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Ta uroczystość mówi mi, co w życiu jest istotne i wskazuje bardzo ważne wartości, jak poświęcenie dla ojczyzny, prawda, praca, czyli to wszystko, za co zginęli oficerowie w Katyniu. W życiu chciałabym się kierować tymi samymi wartościami – tłumaczyła tegoroczna maturzystka Kamila Kaziród.
W ramach wydarzenia, obok apelu i posadzenia dębu pamięci, młodzież przygotowała i zaprezentowała część artystyczną, w której przypomniała gehennę i cierpienie ofiar zbrodni katyńskiej.
Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bierze udział w projekcie edukacyjnym pn. Katyń... ocalić od zapomnienia, którego celem jest uczczenie pamięci bohaterów – ofiar Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przybliżenie ich sylwetek poprzez posadzenie 21 857 dębów pamięci. Każdy dąb ma upamiętniać konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Charkowie, Bykowni lub Twerze.