Reklama
edytorial
Z niedowierzaniem Europa i świat przyjęły zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w Polsce. Wydawało się, że polska opozycja, sponiewierana w kraju i na arenie międzynarodowej, zostanie już odesłana za kulisy historii.
Kiedy w dniu 25 maja, w święto Matki Kościoła, w TVP ogłaszano oficjalne wyniki wyborów, Andrzej Duda klęczał przed Obrazem Królowej Polski na Jasnej Górze w podzięce za błogosławieństwo i z prośbą o Jej dalszą opiekę.
3
prezydent elekt Andrzej Duda
Mówią rodzice prezydenta elekta Andrzeja Dudy
4
prezydent elekt Andrzej Duda • Warszawa • Częstochowa • Kraków
Prezydent elekt Andrzej Duda 25 maja 2015 r. po południu przybył do jasnogórskiego sanktuarium, aby pomodlić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
4-5
dookoła świata
8
z Polski
9
Ojciec Święty w Sarajewie • mówi kard. Vinko Puljić
Z kard. Vinko Puljiciem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
12-13
temat numeru: nasi kapłani
Polska to potęga, jeśli chodzi o liczbę duchownych pracujących za granicą. Co czwarty ksiądz w Europie jest naszym rodakiem!
14-15
temat numeru: nasi kapłani • 12 czerwca – Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów
Są wśród nas osoby świeckie, które codziennie modlą się za kapłanów i zakonnice. Nazywają siebie Margaretkami, od imienia heroicznej Kanadyjki i nazwy niepozornego kwiatka.
16-17
250. rocznica ustanowienia święta Serca Jezusowego
Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego pomaga wiernym głębiej przeżywać prawdę o niepojętej Bożej Miłości oraz uczy, w jaki sposób na nią odpowiadać.
18-19
bp Andrzej Suski • złoty jubileusz
Z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim – obchodzącym 13 czerwca 2015 r. 50. rocznicę święceń kapłańskich – rozmawia Lidia Dudkiewicz
20-22
ratunek dla Rosji
W teologii chrześcijańskiej słowo „serce” zajmuje ważne miejsce. Wiąże się z Prawdą, z najgłębszą prawdą o człowieku. Oznacza ono – przypomina Benedykt XVI – „centrum ludzkiego istnienia... w którym człowiek znajduje swą jedność”. To wspólny mianownik naszego myślenia, mówienia, uczynków. Definiuje ono nas całych, określa nas na wieczność. Wszak Jezus naucza: „Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,21).
Radujemy się światowym rozkwitem kultu Bożego Miłosierdzia, którego rozkrzewienie polecił Zbawiciel s. Faustynie Kowalskiej (1905-38).
24-27
ludzie • ks. Józef Kloch
Z ks. prof. Józefem Klochem – dotychczasowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Diana Golec
28-29
II Ogólnopolski Kongres Misyjny
Biskup kielecki Jan Piotrowski mówi o IV Krajowym Kongresie Misyjnym.
30
wiara i życie
Bez zakonników misje byłyby w zaniku. To oni są awangardą na tym jakże ważnym odcinku aktywności chrześcijan. Widać to także w działalności misyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Spośród 2065 polskich misjonarzy aż 1026 to zakonnicy, a 661 to siostry zakonne.
Tass Saada był jednym z najlepiej wyszkolonych snajperów Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Urodził się w 1951 r. w Gazie, w namiocie dla uchodźców. Wsławił się swymi czynami w 1968 r. w bitwie o Al-Karameh. Walczących muzułmanów wspierała wtedy armia Królestwa Jordanii. Snajper Saada nienawidził Żydów tak, jak to tylko możliwe. Strzelał z zimną krwią. Bardzo precyzyjnie.
31
liturgia tygodnia
Wdzisiejszej Ewangelii pojawia się ostrzeżenie przed grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Rozpoczynając działalność publiczną, Jezus intensywnie naucza i dokonuje cudów, które są znakami potwierdzającymi Jego tożsamość.
32-33
36-37
fakty • opinie
Zbieramy żniwo „kolorowych rewolucji”, czyli wprowadzania demokracji przez USA i ich sojuszników w państwach rządzonych przez dyktatorów, tj. w Iraku, Libii, Algierii, Jemenie, Syrii czy Egipcie.
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Przyszło zwycięstwo! Wygrali wszyscy, którzy chcieli zmiany prezydenta, a następnie całego rządu, wszystkich trzymających władzę, całego układu PO-PSL, z ich zapleczem i korzeniami. „Zebrał się lud i rzekł” (por. 2 Krl 10,18) – dosyć kłamstwa, złodziejstwa, niszczenia Polski, krętactwa i wszelkiej nieprawości.
Przyszło zwycięstwo! Wygrali wszyscy, którzy chcieli zmiany prezydenta, a następnie całego rządu, wszystkich trzymających władzę, całego układu PO-PSL, z ich zapleczem i korzeniami. „Zebrał się lud i rzekł” (por. 2 Krl 10,18) – dosyć kłamstwa, złodziejstwa, niszczenia Polski, krętactwa i wszelkiej nieprawości.
Nie pierwsza to roszada w PE. Co jakiś czas z Parlamentem żegnają się europosłowie, którzy zajmują ważne urzędy i stanowiska w swoich krajach.
Władzę wykonawczą w Polsce ma rząd i większość parlamentarna. Tak więc najważniejsze rozstrzygnięcia polityczne dopiero przed nami.
40-41
44-45
rodzina • Fundacja Mamy i Taty
Czy rodzinę można reklamować – tak jak się reklamuje keczup albo nowy rodzaj smartfona? Właśnie tym zajmuje się od sześciu lat Fundacja Mamy i Taty
46-47
ocalenie, ratunek, zbawienie, wybawienie
Już po raz trzeci na Jasną Górę pielgrzymują członkowie kół Żywego Różańca. Są oni obecni we wszystkich polskich diecezjach i parafiach. Tworzą potężną armię modlących się każdego dnia na różańcu. W ubiegłym roku przybyło do Matki Bożej ponad 25 tys. osób z całej Polski i z zagranicy.
49
50-53
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Obchody 20. rocznicy papieskiej wizyty na Podbeskidziu wieńczy dziękczynna diecezjalna pielgrzymka na Kaplicówkę ku czci św. Jana Sarkandra, 7 czerwca.
W Bielsku-Białej na dziedzińcu Zamku Sułkowskich 21 maja odbyła się promocja albumu „Był wśród nas”, poświęconemu osobie Jana Pawła II i jego związkom z Podbeskidziem.
Tradycja święcenia owiec, zanim wyruszą na wypas na górskich halach, weszła już na stałe w program górskich miejscowości Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Niedziela częstochowska
Nie na darmo mawiano, że historia jest nauczycielką życia. Czy zawsze jest? Można dyskutować. Faktem jest jednak, że lubi się powtarzać, i choćby dlatego powinniśmy ją znać.
Prawie 900 absolwentów liceum i 450 gimnazjum. 230 uczniów dzisiaj. To rzeczywistość „pierwszej katolickiej”, czyli 25-letniego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i 10 lat młodszego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.
Polska prowincja Braci Szkolnych świętowała 15 maja br. swoje 50-lecie.
Niedziela podlaska
13 maja odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Wszystko, co żyje, niech chwali Maryję”.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim 13 maja odbył się kolejny „Wieczór przy świecach”. Spotkanie poetyckie, którego bohaterką była Danuta Kalinowska – poetka, założycielka i kierownik artystyczny zespołu „Seniorynki” działającego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.
W piątek 8 maja oficjalnie otwarto Szlak Unitów Sokołowskich, wytyczony w ramach działalności Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielki Gościniec Litewski” we współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Sokołowskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym oraz ośrodkiem wypoczynkowym Gródek Dwór nad Bugiem.
Niedziela kielecka
Około 2300 osób uczestniczyło w czterodniowych rekolekcjach w duchu nowej ewangelizacji, głoszonych w Kielcach przez charyzmatycznego misjonarza z Indii o. Jamesa Manjackala.
W zapisanych dziejach kościoła pw. św. Idziego w Tczycy w dekanacie żarnowieckim niesprecyzowano dokładnie, skąd i kiedy wziął się obraz Maryi z Dzieciątkiem.
Z okazji Roku Życia Konsekrowanego, 16 maja w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” odbyła się konferencja pod hasłem „Słowo Boże w życiu konsekrowanym”.
Niedziela małopolska
8 czerwca 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł na ołtarze św. Jadwigę. Przykład jej życia wciąż inspiruje osoby i instytucje, które obrały ją za swoją patronkę. Dziś zapraszamy naszych Czytelników do Szkoły Podstawowej im św. Jadwigi Królowej w Kaszowie-Wyźrale.
W sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie w sobotę 23 maja miała miejsce promocja książki kard. Franciszka Macharskiego pt. „Z bratem naszego Boga”.
Niedziela lubelska
Młodzież nakazów nie lubi, a na namowy zwykle odpowiada niedbałym wzruszeniem ramion. Jednak w lubelskich szkołach „Lider” było zupełnie inaczej.
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego wizytację kanoniczną parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Nadrybiu przeprowadził abp Stanisław Budzik.
Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak – całoroczny cykl działań artystycznych: plastycznych, muzycznych i teatralnych, których bohaterami są osoby niepełnosprawne – realizowany jest już od 25 lat.
Niedziela legnicka
Każdego roku w rocznicę zdobycia Monte Cassino w bolesławieckiej bazylice maryjnej odprawiana jest Msza św. za wszystkich poległych w walce o niepodległość Polski.
Rodzina w najlepszy z możliwych sposobów uczy, jak być człowiekiem.
W czerwcu przypada 10. rocznica powstania Zakładu Aktywności Zawodowej „Rosa”, który w ramach legnickiej Caritas działa w Jeleniej Górze.
Niedziela łódzka
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło tegorocznego Archidiecezjalnego Święta Eucharystii.
Z lek. med. Ewą Strzelczyk-Utz, specjalistą medycyny paliatywnej ze Szpitala św. Jana Bożego w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska.
Kolejne już Łódzkie Dni Rodziny zorganizowano po to, by promować zdrowe, szczęśliwe rodziny i wartości, jakie ze sobą taka rodzina niesie, a więc: miłość, wierność, uczciwość, nierozerwalność małżeństwa, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.
Niedziela przemyska
W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 23 maja br., archidiecezja przemyska wzbogaciła się o nowych 16 prezbiterów.
W parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach św. Jan Paweł II „zamieszkał” 9 maja br. Miała wówczas miejsce intronizacja Jego relikwii.
Byłam wychowanką sióstr michalitek i one pokazały mi właściwą drogę, to one nauczyły mnie wartościowego życia. Jestem im bardzo wdzięczna!” – wspomina pani Magda, która kilka lat spędziła w całodobowej placówce wychowawczej u sióstr.
Niedziela rzeszowska
Wspomnienie św. Antoniego Padewskiego, teologa, franciszkanina, prezbitera, doktora Kościoła katolickiego, patrona Jasła, przypada 13 czerwca.
W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 2015 r. o godz. 10 w katedrze rzeszowskiej odbyła się uroczysta Msza św. z udzieleniem święceń w stopniu prezbiteratu.
Cudowna Figura Matki Boskiej Zawierzenia z Tarnowca pochodzi prawdopodobnie z XV wieku. Wyrzeźbiona przez artystę na terenach dawnych Węgier szybko znalazła się na ziemiach polskich.
Niedziela sandomierska
W sandomierskiej katedrze spotkali się 23 maja członkowie Stowarzyszenia Cudownego Medalika, którzy świętowali 20. rocznicę powstania wspólnoty w naszej diecezji.
Podobno człowiek, który nie potrafi dziękować nikczemnieje wewnętrznie. Księża mówią, że jeśli nie potrafimy okazywać wdzięczności, popełniamy grzech pychy.
21 maja w auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się finał IV Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”.
Niedziela sosnowiecka
Nasza diecezja ma od soboty 23 maja trzech nowych kapłanów. W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego święcenia przyjęli z rąk bp. Grzegorza Kaszaka diakoni – Karol Nędza, Michał Fucia i Arian Łukowicz.
Koncert charytatywny na rzecz Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu zagrała w stolicy Zagłębia „Golec uOrkiestra”, którą zaprosił ks. Tomasz Folga – dyrektor sosnowieckiej Caritas.
– Muzyka potrafi unieść nasze dusze na wyżyny duchowości, potrafi zmieniać nasze serca, inspirować i umacniać – powiedział ks. kan. Jarosław Wolski, otwierając 16. edycję festiwalu.
Niedziela świdnicka
Po raz dziewiętnasty Pola Lednickie zapełnią się młodzieżą z całej Polski. O. Jan Góra OP zaprosił ich pod Bramę III Tysiąclecia „W Imię Ducha Świętego”.
W ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wyznaczonych przez Ojca Świętego Franciszka na rok 2016 regionalne grupy przygotowań organizują spotkania integracyjne.
Oto dzisiaj chcemy powiedzieć, że Jezus Chrystus stał się szczególną obecnością Pana Boga na ziemi: Emmanuel – „Bóg z nami”. Nie można sobie wyobrazić pełniejszej, doskonalszej obecności Boga dla człowieka!
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Prowincja Warszawska Redemptorystów i Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska podziękowały Bogu za dar kapłaństwa o. Mieczysława Witalisa, redemptorysty posługującego w Szczecinie. Kapłan świętował 14 maja 2015 r. 60-lecie swojej kapłańskiej drogi.
Nasze pielgrzymie kroki kierujemy obecnie do dekanatu Suchań. Pierwszą odwiedzaną przez nas parafią jest wspólnota św. Jana Kantego w Wapnicy.
Z prof. Joachimem Grubichem, wirtuozem i organistą, rozmawia ks. Jan Marcin Mazur.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Dąbiu zorganizowała pielgrzymkę do Austrii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował ks. Łukasz Wdowczyk.
W okresie od 19 czerwca do 28 sierpnia 2015 r. odbędzie się 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
Niedziela toruńska
Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę za Księdza Biskupa oraz zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy św. dziękczynnej, którą Biskup Andrzej odprawi w sobotę 13 czerwca o godz. 11 w katedrze Świętych Janów w Toruniu.
17 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, z inicjatywy uzdolnionej muzycznie młodzieży mieszkającej w internacie ZSPS i VIII LO w Toruniu, została odprawiona Msza św. w intencji chorej Tosi.
Toruńskie Dni Dialogu: Rodzina” – taki tytuł nosił cykl wydarzeń zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej w Toruniu oraz Fundację Hodos – odbyły się pod patronatem „Niedzieli”.
Niedziela warszawska
Procesja różańcowa ulicami Warszawy, a także uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej zakończą peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej.
Kończąca się właśnie peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat.
Pałac Saski, Gościnny Dwór i Pałac Lubomirskich oraz gmach Giełdy Warszawskiej – to tylko wybrane budynki przedwojennej Warszawy, które można podziwiać w Parku Miniatur.
Niedziela wrocławska
Po ustaleniach w Jałcie i Poczdamie granice Polski zostały zasadniczo skorygowane. Kosztem emanujących polskością Kresów granice naszego kraju przesunięto na zachód. Miliony Polaków musiały opuścić swoje małe ojczyzny i szukać nowego domu.
Od dwóch lat przy wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość realizowany jest cykl otwartych wykładów pod wspólną nazwą Historia Magistra Vitae.
W tym roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej, obchodzimy także 70. rocznicę ustanowienia polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Powiatowe Święto Ludowe w Lubaczowskiem rozpoczęło się 17 maja „Majówką Horyniecką” kół gospodyń wiejskich w miejscu objawień się dzieciom Matki Bożej w Nowinach Horynieckich.
Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie to kolejne miejsce, które odwiedziło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.
Z Wojciechem Buczkowskim, dyrektorem Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu, rozmawia Aneta Kwaśniewska.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Przed nimi nowy rozdział życia i wiele nowych wyzwań, ale ufają w Bożą pomoc. Nasza diecezja od 30 maja ma czterech nowych kapłanów.
W Zespole Szkół w Sulechowie 28 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom 10. Powiatowego Konkursu Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II.
Z ks. Łukaszem Grzendzickim, moderatorem Oazy Ministranckiej, rozmawia ks. Adrian Put.