Kim są współcześni czciciele Matki Bożej skupieni w Żywym Różańcu? Okazuje się, że to znacznie szersze grono, niż mogłoby się wydawać – obecnie liczy w Polsce ponad 2 mln osób, w większości żywo zaangażowanych w życie i działalność swoich parafii.
Ks. Szymona Muchę, krajowego moderatora Żywego Różańca i redaktora naczelnego miesięcznika „Różaniec”, poprosiliśmy o podzielenie się różańcowym doświadczeniem duszpasterskim. Ksiądz Moderator wspomniał grupę „na górce” – tak siebie nazywali młodzi z trzech kół Żywego Różańca młodzieży, założonych przez ks. Stanisława, który chciał tych ludzi zjednoczyć – między sobą i w Kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Byli młodzi, pełni entuzjazmu, mieli swoje marzenia i codzienne zmartwienia. Lubili góry, co roku pieszo szli na Jasną Górę. W pierwszą niedzielę miesiąca spotykaliśmy się w Kowali, gdzie przeżyłem pierwsze cztery lata mojego kapłaństwa, na „zmiance różańcowej”, aby odmawiać cząstkę Różańca – kontynuuje ks. Mucha. – Spotykamy się przy różnych okazjach. Wśród osób wywodzących się z tych kółek różańcowych są dziś kapłani, siostra zakonna oraz małżonkowie, którzy założyli rodziny, wychowują dzieci. Tak jak przed laty, mają swoje radości i troski, które wplatają w koronkę Różańca, bo tego nauczyli się w młodości i to kontynuują. Kiedy czasem ich odwiedzam, kątem oka spoglądam na leżące na stole różańce, których domownicy się nie wstydzą. „To jest, proszę księdza, nasza siła i pomoc w najtrudniejszych chwilach” – mówią ze wzruszeniem i opowiadają często niełatwe historie swojego życia.
Moc Różańca
Ksiądz Moderator, gdy mówi o apostolacie różańcowym, podkreśla: – 6 czerwca br., w pierwszą sobotę miesiąca, Żywy Różaniec spotyka się na Jasnej Górze. Widzimy bardzo wyraźnie, jak przez spotkania i rekolekcje moderatorów diecezjalnych, przez zatwierdzony statut Stowarzyszenia Żywy Różaniec, przez Siostry Loretanki wydające miesięcznik „Różaniec” – ta wielka rodzina różańcowa coraz bardziej angażuje się w życie Kościoła w Polsce, w poszczególnych diecezjach i parafiach. W ubiegłym roku włączyliśmy się w Wielką Nowennę Fatimską, podejmując Apostolat Pierwszych Sobót Miesiąca. Dziś szturmujemy niebo modlitwą różańcową i prosimy o ocalenie rodziny z zamętu tego świata. Matka Boża, gdy przyszła na ziemię, ukazała się dzieciom. One są najsłabszym ogniwem w rodzinie, najdelikatniejszym, najbardziej narażonym na zło, ale też najbardziej prostym, szczerym i niewinnym. Najczęściej poprzez dzieci Maryja wskazuje na Różaniec, który ma moc uprosić pokój dla świata i zakończyć wojnę. Gdzie mamy szukać ratunku, kiedy widzimy i doświadczamy, co dzieje się obecnie z rodziną? Widzimy, jak przebiegły jest szatan, który uderza w fundament życia ludzkości – w rodzinę, chwytajmy więc za różaniec i u Matki Bożej szukajmy ratunku, bo u Niej znajdziemy realną pomoc – zachęca ks. Mucha.
Reklama
Ks. Przemysław Drąg, który jest dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, zauważa: – Tam, gdzie jest wiara, gdzie jest systematyczna modlitwa, gdzie korzysta się z sakramentów, tam istnieje najmniejszy odsetek rozbitych małżeństw.
Pod opiekę Maryi
Żywy Różaniec był, jest i będzie zawsze obecny w rodzinie – stwierdza ks. Mucha. – Tu, gdzie na co dzień żyjemy, pracujemy, mieszkamy, siostry i bracia Żywego Różańca rozważają tajemnice życia Jezusa i Maryi. W intencjach wskazanych przez Ojca Świętego: ogólnej i misyjnej (ewangelizacyjnej) wiele razy pojawia się temat małżeństwa i rodziny. Jak grzyby po deszczu powstają Róże Różańcowe rodziców za dzieci. Rodzice, którzy dostrzegają zagrożenie i widzą, co się dzieje, kiedy świat pochłania ich dorastające pociechy, łączą się we wspólnej modlitwie różańcowej. Obecnie Żywy Różaniec zwiera szyki i modlitwą wspiera Ojca Świętego Franciszka i biskupów świata, którzy jesienią na synodzie w Rzymie będą się pochylać nad przyszłością rodziny.
Nie narzekajmy i nie popadajmy w rozpacz. Bierzmy z ufnością różańce do rąk i razem módlmy się o świętość małżeństw i rodzin. Niech ta modlitwa przemienia nasze serca i rodziny i czyni je potężną twierdzą, gdzie króluje Chrystus i Jego miłość. Dom, w którym choć jedna osoba należy do Żywego Różańca, jest przez cały czas otoczony opieką Maryi. Czy potrzeba lepszej i skuteczniejszej ochrony rodziny? – przekonuje Krajowy Moderator Żywego Różańca.
Zwracajmy się ufnie przez Różaniec do Maryi, Królowej Rodzin, która w różnych sprawach chce śpieszyć nam z pomocą!