Reklama
Obserwator
6
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 13, 22-30)
Każdego dnia media pokazują nam grzechy ludzi Kościoła. W związku z tym wielu wiernych ma problem z właściwym obrazem Kościoła.
Wbrew pierwszemu wrażeniu z lektury drugiego czytania dzisiejszej Liturgii Słowa – mowa jest nie tyle o karach, ile o relacji Ojca z synem – Boga z człowiekiem.
Ktoś nas uprzedził, pytając: „Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”. Dzisiaj wielu już o to nie pyta, a inni optymistycznie stwierdzają, że zbawieni będą liczni, a nawet wszyscy.
Za dnia prowadziła w Limie przytułek dla sierot i osób starszych, porzuconych przez rodziny, noce spędzała na modlitwie.
15-18
życie kościoła
W Lourdes Matka Boża objawiła się osiemnaście razy, w Fatimie – sześć. W Gietrzwałdzie w ciągu niespełna 3 miesięcy ok. 160 razy.
Narasta fala, której finałem będą pobicia, a może nawet zabójstwo kolejnego księdza. To fala świadomie zaprojektowana i wzmagana.
Bóg przemawia do nas na różne sposoby, także dziś. By się o tym przekonać, wystarczy np. pilnie obserwować naturę, szczególnie zwierzęta.
20-25
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Przepisy Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników weszły w życie 15 czerwca 2022 r.
29
punkt widzenia
Świat z uwagą śledzi kolejny kryzys w Cieśnienie Tajwańskiej, który może się stać zarzewiem wielkiego konfliktu. Niestety, sytuacja w dalekiej Azji może bardzo osłabić architekturę bezpieczeństwa w Europie Środkowej.
Według zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego, zmieni się polityka rządu względem Brukseli.
30-32
prasa zagraniczna
34
42-43
dobre rady
Po zabiegu usunięcia pęcherzyka należy wprowadzić dietę lekkostrawną, z ograniczeniem tłuszczu oraz błonnika. Ma to na celu zapobieganie powstawaniu złogów w drogach żółciowych.
Jeżyny mają właściwości lecznicze i wzmacniają organizm. Przed zjedzeniem trzeba dokładnie je umyć, aby nie nabawić się choroby pasożytniczej, którą jest bąblowica.
Kwiat tej rośliny przypomina swym wyglądem przekrwione oko, dlatego wielu badaczy uważa, że to właśnie zadecydowało o jego przeznaczeniu.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Do podstaw opieki nad seniorem, który ma ograniczone możliwości poruszania się, należy niedopuszczenie do powstania odleżyn.
Czy muszę iść do prawnika żeby napisać testament?
50-51
niedziela z kulturą
Poprawna wymowa samogłosek nosowych jest znakiem naszej elegancji fonetycznej.
Księgozbiór braci Załuskich był chlubą XVIII-wiecznej Polski. Liczył tysiące unikatowych rękopisów i cennych druków. Załuscy jako pierwsi systematycznie gromadzili i katalogowali narodowy dorobek piśmienniczy.
53-65
Niedziela na lato
Naszą górską wycieczkę zaczynamy w Komańczy, jednej z najstarszych osad w dolinie Osławy, założonej już na początku XVI wieku.
Sanktuarium Matki Bożej w Wielkich Oczach, lokalne i przez to mało znane, warte jest przybliżenia. Poznania zarówno jego historii, jak i dziejów niezwykłego wizerunku, który jest skarbem tego miejsca.
Kanion rzeki Uvac, znajdujący się na terenie Sandżaku, i prawosławne monastyry w Wąwozie Ovčarsko-Kablarskim. Dwa różne światy – muzułmańska enklawa pośród prawosławia i serbska Święta Góra.
Piza to nie tylko kampanila odchylona od pionu, znana jako Krzywa Wieża – jak chciałoby wielu turystów, i nie tylko plac Cudów – jak chcieliby inni.
W dniach 20-21 sierpnia odbywa się III Akademicka Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę.
Fundacja Wigry PRO zaprasza na Dożynki Wigierskie.
W dniach 20-21 sierpnia w Zakrzewie odbędzie się 22. Spotkanie z Matką Radosną.
W Orliku k. Brus odbędą się rekolekcje dla rozeznających swoje powołanie.
W Klebarku Wielkim k. Olsztyna odbędą się rekolekcje dla kobiet pragnących żyć dla Boga w świecie.
Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej odbędzie się 27 sierpnia.
Niedziela bielsko-żywiecka
Apostolstwo Dobrej Śmierci Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Różańcowy Ruch Pompejański organizują 27 sierpnia w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu k. Skoczowa XIV Pompejański Dzień Skupienia Czcicieli Matki Bożej Królowej Różańca z Pompejów.
Jasna Góra działa jak magnes. W tym roku przyciągnęła ponad 1500 pielgrzymów, którzy pod kierownictwem ks. Damiana Korycińskiego wyruszyli na spotkanie z Czarną Madonną z Wilamowic, a do domu Matki dotarli 11 sierpnia.
W ostatnim czasie różne zespoły i wokaliści działający na terenie naszej diecezji odnieśli sukcesy w skali krajowej czy międzynarodowej.
Niedziela częstochowska
Świat się nie zmienia, bo człowiek poza Bogiem nie ma celu pielgrzymowania przez tę ziemię – mówił abp Wacław Depo w Leśniowie.
Daje nam to szczęście i radość – podkreśla znaczenie ministranckiej wspólnoty ks. Sebastian Kosecki.
Rekolekcje ignacjańskie są jedną z najtrudniejszych form ćwiczeń duchowych, a mimo to ich popularność stale rośnie… Dlaczego?
Niedziela podlaska
Blisko 500 uczestników, prawie 20 kapłanów, siostra zakonna, a przede wszystkim otwarte i radosne serca tworzyły wspólnotę XXXII Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę
Z różnych miejscowości, z różnym bagażem doświadczeń, w różnym wieku, ale z jednym celem: iść do Matki na Jasną Górę.
Gdyby lądowanie na księżycu było fikcją, za scenerię z całą pewnością mogłaby posłużyć mielnicka kopalnia kredy. Co jest w niej niezwykłego?
Niedziela kielecka
Lato w pełni i ostatnie dni wakacji. Proponujemy poznanie świątyń dedykowanych św. Bartłomiejowi, którego wspomnienie przypada 24 sierpnia.
Prastara Wiślica, w sierpniu tętniąca pielgrzymkowym gwarem, a we wrześniu bogatymi tradycjami odpustowymi ku czci Matki Bożej, to miejsce, którego reklamować specjalnie nie trzeba. Jednak zyskało ono nową jakość w skali co najmniej Polski, dzięki otwarciu u progu wakacji wyjątkowego, nowoczesnego Muzeum Archeologicznego.
Pod takim hasłem z Wiślicy 6 sierpnia wyruszyła 41. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy przeszli ponad 200 km, a do Częstochowy dotarli 13 sierpnia.
Niedziela małopolska
Jubileuszowa Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej #REKODZIĘKCZYNIENIE odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia.
Z hasłem „Chrystus naszą Paschą” po raz 40. wyruszyli pątnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.
Grupa Teatralna „Kaworki” powstała z inicjatywy rodziców spotykających się podczas odbierania dzieci z przedszkola sióstr michalitek w Krakowie. Już od ponad 5 lat jej członkowie tworzą spektakle na Bożą chwałę.
Niedziela lubelska
Siostry kapucynki Najświętszego Serca Jezusa przez 20 lat służyły Bogu i ludziom w Piaskach.
Parafia Maryi Matki Bożej w Jawidzu-Rokitnie przeżywała wizytację kanoniczną, którą przeprowadził abp Stanisław Budzik.
Ukraińskie dzieci miały zapewniony spokojny wypoczynek.
Niedziela legnicka
W tym miejscu należy podziękować ludziom gór, za te dziesiątki i setki istnień ratowanych przez was każdego dnia – powiedział w homilii bp Włodzimierz Juszczak.
Co roku w dniu 14 sierpnia, obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika.
Pielgrzymkowym zwyczajem jest opowiadanie bajek na zakończenie dnia.
Niedziela łódzka
O duszpasterstwie wojskowym opowiada ks. ppłk Tomasz Krawczyk, który decyzją biskupa polowego Wiesława Lechowicza został mianowany nowym proboszczem parafii wojskowej św. Jerzego w Łodzi.
Każdy, kto zechce pogłębić swoją więź z Panem Bogiem, znajdzie tu wspólnoty, które wraz z parafianami tworzą duchowość zelowskiej świątyni.
Świętego Maksymiliana Kolbego znamy jako tego, który oddał życie za drugiego człowieka. Często nie zdajemy sobie sprawy, że był także pionierem nowinek technologicznych.
Niedziela przemyska
W domu rekolekcyjnym odbyły się wakacyjne rekolekcje dla dziewcząt prowadzone przez siostry franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej.
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu, które mieści się w budynku naprzeciw bazyliki archikatedralnej, obchodzi 120. rocznicę powstania.
Tak jak przemienia się chleb w Ciało Jezusa i wino w Jego Krew, tak my powinniśmy się przemieniać z ludzi słabych w ludzi świętych – powiedział abp Adam Szal podczas jubileuszowej Mszy św. w Polanie.
Niedziela rzeszowska
Podczas odpustowego triduum ku czci Przemienienia Pańskiego w Cmolasie pielgrzymi i parafianie modlili się o umocnienie wiary, przemianę życia i Boże błogosławieństwo.
Rankiem 4 sierpnia br. rozpoczęła się 45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Posłani z Maryją”. Pielgrzymi otrzymali na drogę „dukaty” od bp. Kazimierza Górnego.
Przez lata handel w niedzielę „sprzedawano” jako wyjątkowe dobro, przejaw upragnionej wolności.
Niedziela sandomierska
Śluby wieczyste u sióstr dominikanek.
Julia Kasprzykowska uczennica LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu została laureatką w międzynarodowym konkursie plastycznym poświęconym św. Ignacemu Loyoli.
Na dachu bazyliki katedralnej w Sandomierzu trwają prace mające na celu naprawę poszycia dachowego.
Niedziela sosnowiecka
Zapraszam was dziś na pielgrzymkę, w czasie której Chrystus chce mówić do waszych serc – powiedział do olkuskich pątników bp Piotr Skucha.
Amerykańskie powiedzenie głosi, że ostanie się rodzina, która się wspólnie modli – mówi ks. dr Karol Nędza.
Miasto tysiąca zbrodni? Na szczęście tylko w popularnym serialu, którego akcja się tu toczy. Dziś do zwiedzania Sandomierza i okolic zaprasza ks. Karol Pszonka.
Niedziela świdnicka
Przez teren diecezji świdnickiej przeszła Pielgrzymka Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg i Kultur.
500-lecie kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Imbramowicach było okazją do dziękczynienia Bogu i wyrażenia wdzięczności poprzednikom i aktualnym mieszkańcom za zaangażowanie i pracę, która pozwala radować się tak doniosłą rocznicą.
By stawać się wolnymi od lęku, zniewoleń, nienawiści i grzechu, modlili się w drodze pątnicy diecezji świdnickiej, którzy 8 sierpnia dotarli przed tron Jasnogórskiej Pani.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Arcybiskup Andrzej Dzięga mianował nowego rektora Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Kapliczka Maryjna – jak podkreśla sołtys Mirosław Pertkiewicz – stanowi pewien rodzaj publicznej manifestacji na ciągłe ataki wymierzone w stronę Kościoła katolickiego.
Niewiele ponad 60 km na południowy wschód od Szczecina pośród jezior położone jest miasteczko Lipiany. By docenić jego piękno, trzeba zjechać z drogi 119 łączącej Szczecin z Gorzowem Wielkopolskim.
Niedziela toruńska
Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej weszła na Jasną Górę, a nie była to łatwa wędrówka. Czy było warto? Posłuchajmy ich opowieści.
Ze szczytu wieży widokowej Słotwiny rozpościera się piękny widok na Beskid Sądecki. Mateusz wyciąga mówik i już wkrótce wszyscy turyści słyszą to, co być może jest w ich sercach, ale nie mają śmiałości powiedzieć: „Nie ma takiego jak Jezus!”.
250 młodych ludzi, należących do duszpasterstw redemptorystowskich w 12 różnych krajach Europy, m.in. we Francji, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, Włoszech, Niemczech i Albanii przez kilka wakacyjnych dni oblegało Toruń.
Niedziela warszawska
O łasce wiary, pracy naukowej „z przypadku” i odpowiedziach na trudne pytania z o. prof. Jackiem Salijem, dominikaninem, rozmawia Monika M. Zając.
Pierwsze na Mazowszu oraz trzecie w Polsce sanktuarium św. Ojca Pio zaprasza czcicieli kapucyna z Pietrelciny do złożenia wizyty i czerpania z duchowego skarbca Kościoła.
Spod ich rąk wyszedł sztandar dla 1. Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej w czasie II wojny światowej, ornaty, w których odprawiał Msze św. Jan Paweł II, i suknie na obrazy Matki Bożej. Ale siostry westiarki służą Kościołowi także na wielu innych polach.
Niedziela wrocławska
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu otrzymał bardzo wysoką kategorię w dyscyplinie: nauki teologiczne.
Od czterech miesięcy w parafii św. Faustyny Kowalskiej odbywają się lekcje polskiego dla uchodźców z Ukrainy.
Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy nie trzeba nikomu specjalnie prezentować.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Nasza parafia żyje, umie się zjednoczyć i wspólnie chwalić Boga – podkreślił ks. Zenon Mrugała, proboszcz.
Macie w sercu miłość do Polski – tymi słowami ks. kan. Andrzej Stopyra, dziekan lubaczowski, przywitał przybyłych na szóste Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych w Lubaczowie.
Strażacy z Dereźni dają siebie dla innych każdego dnia. I to jest piękne – zauważył Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W zielonogórskiej konkatedrze 13 sierpnia odbyły się święcenia biskupie ks. Adriana Puta.
Dzisiaj nie da się prowadzić duszpasterstwa tylko przy ołtarzu i w kancelarii – mówi bp Adrian Put.
Modlitwa za powołanych jest potrzebna, ponieważ jest to konkretne wsparcie, które możemy ofiarować klerykom i księżom. Często jest to największy dar, który mogą otrzymać od drugiej osoby. Jest to również konkretna pamięć modlitewna.