Reklama
5
Obserwator
6-7
14
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 5, 20-22a. 27-28. 33-34a. 37 lub dłuższa perykopa Mt 5, 17-37).
W drugim rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian św. Paweł czyni zasadnicze rozróżnienie, które jest motywem przewodnim całego pisma. Apostoł wyznaje, że w swojej misji nie ucieka się do „uwodzących przekonywaniem słów mądrości” – czyli do filozofii i retoryki, którymi tak zafascynowani byli adresaci jego listu.
Pierwsze czytanie, wyjęte ze starotestamentowej księgi Syracha, wyraża prawdę o tym, że zachowywanie przykazań Bożych zależy od nas i naszej dobrej woli. Tym niemniej ma ono głębsze podłoże.
Cyryl i Metody, święci Apostołowie Słowian, trwają bardzo mocno w pamięci Kościoła.
15-18
życie kościoła
Czy grozi nam powrót do PRL? Środowisko proaborcyjne nie ustaje w wysiłkach, by zmusić lekarzy do wykonywania praktyk sprzecznych z ich sumieniem.
„Proszę księdza, u nas z tych religijnych rzeczy to tylko judasz w drzwiach”. Czy ta anegdota może posłużyć za podsumowanie wizyty duszpasterskiej? Jest lepiej czy gorzej, niż było?
Najwyższy czas zadać niemieckim katolikom pytanie: „Dlaczego zrobiliście ze swoich sumień rozciągliwą gumę?!”.
Jak spotkać żonę? Gdzie znaleźć męża? A może wystarczy modlitwa?
19-25
historia
Wynędzniali, głodni i zmęczeni podróżą byli rzucani w nieludzkie warunki. Wokół osad wyrastały grobowe, drewniane krzyże – jedyny ślad dramatu.
Dnia 10 lutego 1940 r. rozpoczęły się wywózki Polaków na Sybir i do Kazachstanu. Z 1,7 mln Polaków deportowanych rozkazem Stalina przeżyło 500 tys. Czierez trud k`oswobożdieniu – głosił wielki napis nad bramą jednego z sowieckich łagrów.
30-31
punkt widzenia
Nowym prezydentem Republiki Czeskiej został Petr Pavel, emerytowany generał NATO i szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. To dobra wiadomość dla koalicji państw wspierających walczącą Ukrainę.
Wiodącą tematyką spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa, do którego doszło na przełomie stycznia i lutego, było bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO.
32-33
komentarz
Czy 16-letni Szkoci będą mieli możliwość legalnej zmiany płci?
35
36
dobre rady
Najprostszym, chociaż mocno przybliżonym sposobem diagnozy anemii jest odchylenie dolnej powieki i obejrzenie śluzówki oka. Jej jasny kolor może świadczyć o niedokrwistości.
Pszczele wytwory dobrze się sprawdzają w leczeniu reumatoidalnych zapaleń stawów.
Odśnieżam posesję tylko przed furtką i bramą. Czy to prawda, że mogę dostać mandat za nieodśnieżanie wzdłuż całej granicy nieruchomości (a ma ona ponad 30 m)?
44-46
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Historię grodu związanego z najstarszą kolebką chrześcijaństwa na ziemiach polskich można opowiedzieć w 3D.
Najnowsza książka Bohdana Urbankowskiego to porywający zbiór esejów poświęcony najciekawszym zjawiskom polskiego romantyzmu.
Bywa, że artyści potrzebują czasu, by zrealizować ten czy inny projekt. Raz deprymują ich okoliczności, kiedy indziej świadomość, że jeszcze nie nadszedł ten właściwy moment. To łączy oba niniejsze albumy.
51-64
Z innej beczki
65
Niedziela Plus
...jedyne w Polsce sanktuarium św. Walentego (na zdjęciu) znajduje się w Bieruniu Starym (diec. katowicka)
Wyjątkowym darem Bożym jest muzyka, która swoim pięknem uszlachetnia i ubogaca nasze serca – powiedział o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.
Nazwa naszego zespołu kojarzy mi się ze słońcem i radością, i to właśnie niesiemy ludziom, którzy nas słuchają – mówi młoda wokalistka.
Cieszę się, że udało nam się kolejny raz spotkać – powiedziała Małgorzata Dąbrowska, witając uczestników Boskiego Balu Charytatywnego.
Niedziela bielsko-żywiecka
W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się wieczory uwielbienia.
W ćwierćwiecze istnienia przypominamy sukcesy Parafialnego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” Gilowice. I pytamy o jego przyszłość.
Jak spędzali ferie ministranci i lektorzy naszej diecezji?
Niedziela częstochowska
W tym roku obchodom Światowego Dnia Chorego towarzyszą słowa: „«Miej o nim staranie». Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.
Chcę, by wierni mieli przekonanie, że Pismo Święte jest blisko nich, a nie w kościele – przekonuje ks. Mariusz Woźniak.
Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Niedziela podlaska
Jedno z ostatnich świąteczno-noworocznych spotkań bp. Piotra Sawczuka zgromadziło przedstawicieli Kół Żywego Różańca.
W święto Ofiarowania Pańskiego do drohiczyńskiej katedry przybyły osoby życia konsekrowanego, aby pod przewodnictwem pasterza diecezji dziękować za dar wybrania, prosić o Boże błogosławieństwo oraz o nowe powołania.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowało cztery turnusy ferii zimowych dla dzieci i młodzieży na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego.
Niedziela kielecka
Z błogosławieństwem bp. Mariana Florczyka członkowie Diecezjalnego Apostolatu Maryjnego rozpoczęli kolejny rok formacji i pracy w parafiach, który wiąże się trwającą już trzy lata nowenną przed jubileuszem 200-lecia objawień Matki Bożej Katarzynie Labouré.
Są takie kobiety, które mimo doświadczenia bolesnej straty współmałżonka, rozpoczęły nowy etap i odkrywają powołanie, do którego woła je po imieniu Bóg. W historii życia widzą Jego prowadzenie. W naszej diecezji jest ich już 24, a przygotowują się kolejne kandydatki.
Bliskość dziadków, babć i ich wnuków – tę atmosferę odczuwano w Pińczowie, podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka z podopiecznymi pińczowskiej Fundacji Złote Serce – uczniami i przedszkolakami z niepełnosprawnościami.
Niedziela małopolska
Nie ma większego bólu niż ból po śmierci dziecka – powiedział ks. dr Janusz Kościelniak.
Modlimy się o męża i żonę, bo wierzymy, że Pan Bóg postawi na naszej drodze osobę, przy której osiągniemy świętość – podkreśla ks. Krzysztof Wąs w rozmowie z Niedzielą.
Wolontariat hospicyjny to taka posługa, co do której nie mam najmniejszych wątpliwości, że ma sens – stwierdza Marta Prochowska-Gabzdyl.
Niedziela lubelska
Mieszkańcy stawiali telewizory w oknach, żeby kłamliwe informacje na temat tego, co się dzieje w Polsce, na świecie i w Kościele, szły w kosmos, a sami wychodzili całymi rodzinami na ulicę – powiedział ks. Andrzej Krasowski.
Biskup Mieczysław Cisło jest sługą Ewangelii dla nadziei świata – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niespodziewana informacja o śmierci abp. Józefa Życińskiego przyszła z Rzymu w czwartkowy wieczór 10 lutego 2011 r.
Niedziela legnicka
W święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze Mszy św. w intencji osób konsekrowanych przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.
W ramach Dobrego Rozpoznania Powołania odbyła się kolejna męska wyprawa w góry, tym razem w Rudawy Janowickie.
Ksiądz Mariusz Robak to Misjonarz Świętej Rodziny. Od wielu lat pracuje w Czechach. Obecnie jest proboszczem w parafii Rychnov nad Kněžnou.
Niedziela łódzka
O posłudze wśród chorych, z ks. Robertem Arndtem, kapelanem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Idąc za przykładem wspólnoty parafialnej z Lutomierska, zwróćmy uwagę przede wszystkim na chrześcijański wymiar tego święta.
Polityka europejska była w Polsce idealizowana przez całe lata. Po 2015 r. zaczęliśmy odkrywać jej egoistyczne, skorumpowane oblicze.
Niedziela przemyska
Modlimy się dziś w intencji osób konsekrowanych. Tworzymy piękną mozaikę: siostry i bracia zakonni, pustelnicy, wdowy i dziewice konsekrowane, oraz członkowie instytutów życia konsekrowanego – powiedział abp Adam Szal.
Sejmik Województwa Podkarpackiego ogłosił 2023 r. rokiem Rodziny Ulmów z Markowej.
Od pamiętnej nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., która dla wielu Polaków na Kresach Wschodnich była początkiem gehenny, strasznej poniewierki i eksterminacji minęły już 83 lata.
Niedziela rzeszowska
31 stycznia w kościele Wniebowzięcia NMP w Krasnem bp Jan Wątroba odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie w 160. rocznicę Powstania Styczniowego.
Studiowanie z dala od własnej rodziny, która pozostaje w innym kraju, często bywa trudne. Wiedzą o tym studenci polskiego pochodzenia, przebywający w Rzeszowie na tzw. roku zerowym.
Franciszek Ksawery Strasser był jednym z najlepszych rzeszowskich lekarzy w osiemnastym stuleciu i znakomitym okulistą, cieszącym się powszechnym szacunkiem mieszkańców miasta i rodu Lubomirskich. Praktykował u rzeszowskich pijarów.
Niedziela sandomierska
W ramach akcji #komórkomania organizowane są w mieście Dni Dawcy Szpiku.
Pod takim właśnie tytułem w Wiśniowej w Pałacu Kołłątajów otwarta została wystawa lalek ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
Dni naszego życia przemijają bardzo szybko. Czasami nie zdążymy zauważyć, że minął kolejny dzień, tydzień, miesiąc. Ledwo otworzymy rano oczy prosząc Boga o dobry dzień, a już klęcząc przy łóżku składamy dzięki za jego przeżycie.
Niedziela sosnowiecka
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 42 i parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu organizują konkurs „Św. Jan Paweł II – Blask Prawdy”.
Święto Ofiarowania Pańskiego to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, uroczystość podkreślająca znaczenie działania braci, sióstr i ojców zakonnych.
Znajdzie tutaj schronienie ponad 50 uchodźców. Czeka na nich 12 kompletnie wyposażonych mieszkań.
Niedziela świdnicka
W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.
Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. kan. Daniel Marcinkiewicz został nominowany do prestiżowej nagrody.
Na zaproszenie ks. prał. Stanisława Chomiaka do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie zawitali świeccy misjonarze, którzy przywieźli ze sobą szczególny znak obecności libańskiego mnicha.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W kolegiacie św. Mikołaja Biskupa Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz powstańców styczniowych sprawował ks. kan. Leszek Konieczny.
W życiu tak bywa. Coś się kończy, coś zaczyna – wyznali na ostatnim spotkaniu radiowcy Radia Plus Lipiany i Gryfice.
„Uchodźcy” Konstantina Konowałowa, spektakl, który bardzo warto obejrzeć.
Niedziela toruńska
Nominacja nowego biskupa gliwickiego to wielka radość dla Kościoła i zaszczyt dla diecezji toruńskiej.
Tradycyjnie w styczniu Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Toruńskiej zaprosił na sesję formacyjno-szkoleniową doradców życia rodzinnego.
Obraz wroga zatruwa nasze dusze. Wojny zaczynają się w atmosferze uczucia, które w łatwy sposób ogarnia zbiorowość i uwalnia od wszelkich hamulców. A pojednanie? Jakże wyzbyć się pamięci krzywd? Jakże zapomnieć cierpienie?
Niedziela warszawska
O tym, co wzmacnia małżeństwo, motywacjach narzeczonych i miłości opartej na przyjaźni z ks. Krystianem Sacharczukiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
W parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Gołąbkach na pierwszym miejscu widoczna jest współpraca między wspólnotami, której korzeni należy upatrywać w pracy duszpasterzy, historii mieszkańców oraz we wsparciu dla misji.
Z pobożności, zakorzenionej w tradycji zgromadzenia orionistów, wyrastają dzieła obejmujące nie tylko Warszawę, ale cały Kościół powszechny. Jedną z takich inicjatyw jest Fundacja ks. Alojzego Orione „Czyńmy Dobro”, mająca siedzibę w stolicy Polski.
Niedziela wrocławska
Pan Jezus wzywa swoich uczniów, wzywa nas, swoją wspólnotę, do pełnienia uczynków miłosierdzia – powiedział w jubileuszowej homilii ks. Dariusz Amrogowicz.
Pod takim hasłem odbyło się spotkanie dla kobiet zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki.
Zakon Szpitalny św. Jana Bożego to katolicki zakon bracki o wielowiekowej tradycji. Zgodnie ze swoim charyzmatem, bonifratrzy posługują chorym i ubogim w prowadzonych szpitalach, domach opieki, aptekach, poradniach ziołolecznictwa, jadłodajniach i innych ośrodkach pomocy.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej odwiedziło parafię Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym.
W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego mieszkańcy zgromadzili się w sanktuarium św. Marii Magdaleny na uroczystościach upamiętniających bohaterów z 1863 r.
Na Zamojszczyźnie odbyły się obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.
Czym są sakramenty? To spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. To widzialne znaki działania Boga, który z miłością przychodzi do człowieka. I tak też dzieje się w sakramencie namaszczenia chorych.
Przy Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze powstało Archiwum Kresowe.