Reklama

Niedziela Kielecka

Odbudować dynamikę

Z błogosławieństwem bp. Mariana Florczyka członkowie Diecezjalnego Apostolatu Maryjnego rozpoczęli kolejny rok formacji i pracy w parafiach, który wiąże się trwającą już trzy lata nowenną przed jubileuszem 200-lecia objawień Matki Bożej Katarzynie Labouré.

Niedziela kielecka 7/2023, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

K.D.

Małe Bielinianki oraz scholka parafialna przygotowały specjalny program artystyczny

Małe Bielinianki oraz scholka parafialna przygotowały specjalny program artystyczny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele św. Józefa Opiekuna w Bielinach Eucharystię koncelebrowali wraz bp. Marianem ks. Łukasz Zygmunt i ks. Jan Jagiełka, ks. Jerzy Korona, diecezjalny opiekun AM, ks. Jan Wojtyna, proboszcz.

Rozpoznać w Kościele Matkę

W homilii ks. Łukasz Zygmunt nawiązał do hasła roku liturgicznego „Wierzę w Kościół” i podkreślał rolę Maryi – Matki Kościoła, która nigdy nie zostawia Go samego. Zachęcał, by rozpoznać w Kościele Matkę, „nieustannie rodzącą swoje dzieci, wychowującą je i troszczącą się o ich prawdziwe dobro”. – Kochająca Matka, nasz Kościół – ona potrafi cierpliwie czekać aż dzieci zmądrzeją. Przyjmie niejednokrotnie upokorzenia, nawet ostre ataki na siebie, ale kochać nie przestanie i nigdy nie zgodzi się na, co chcą rozkapryszone dzieci. Nie może tego uczynić, bo je prawdziwie kocha i ma na uwadze ich prawdziwe dobro – mówił. Zaznaczył, że „Kościół to nie instytucja, partia ani klub. To żywe ciało Jezusa Chrystusa. To Żywy Jezus Chrystus, obecny pośród nas”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za tych, którzy odeszli od Kościoła

Reklama

Zwracając się do członków AM, wyraził im wdzięczność: – Dziękujemy wam dziś za wasze modlitwy, które za przyczyną Matki Kościoła zanosicie za Kościół święty, za tych znanych i nieznanych ludzi. Nawiązał do ostatnich słów papieża Benedykta, gdy powiedział: „Trwajcie mocni w wierze”. Przypomniał, że papież zachęcał, abyśmy wierzyli w Kościół Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwy, mimo swoich słabości. Prosił o modlitwę za tych, którzy nie rozumieją tajemnicy Kościoła, odeszli od niego, raniąc jego serce i za walczących z Kościołem.

Maryja Matką pokoju

Po Mszy św. wszyscy obejrzeli specjalny program artystyczny przygotowany przez zespół Małe Bielinianki oraz scholkę parafialną z okazji Dnia Babci i Dziadka, za których modlił się bp Marian. Wysłuchali także konferencji maryjnej ks. Jana Jagiełki, który od 20 lat pomaga w formacji AM w diecezji.

Halina Pilewska, moderator diecezjalny AM, odpowiedzialna za założenie wielu wspólnot AM w parafiach, podkreśla, że wiele z nich rozkwita, angażując się w życie parafialne, ale są też liczne „uśpione”, które po pandemii straciły swoją dynamikę i potrzeba wysiłku, by je odbudować. Niektóre wspólnoty wykruszają się z powodu wieku uczestników, a brakuje następców – zauważa. W tym roku diecezjalny AM przewodniczyć będzie Ogólnopolskiej Pielgrzymce AM na Jasną Górę. Moderatorka przypomina, że trwa Wielka Nowenna przed 200-leciem objawień Matki Bożej Katarzyna Labouré i podarowania przez Maryję Cudownego Medalika. W tym roku przyświeca jej hasło: „Maryja Matką Pokoju”. H. Pilewska podkreśla szczególnie misję AM w szerzeniu propagowaniu nabożeństwa do Niepokalanej i pierwszych sobót miesiąca w parafiach, o które tak prosi Maryja.

2023-02-07 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największy kapitał Towarzystwa

Niedziela kielecka 46/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum Towarzystwa PAD

Wycieczki i pielgrzymki Towarzystwa PAD zawsze mają podbudowę formacyjną i intelektualną

Wycieczki i pielgrzymki Towarzystwa PAD zawsze mają podbudowę formacyjną i intelektualną

W Jubileuszowym Roku bł. Wincentego Kadłubka Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego pielgrzymowało do grobu swojego patrona do archiopactwa cystersów w Jędrzejowie, dziękując mu za wkład w polską historiografię. Jego 11-letnia działalność obfituje w szereg działań promujących historię diecezji kieleckiej.

Wybór patrona był świadomy. – Bł. Wincenty Kadłubek jest jednym z 20 świętych, których życie splatało się i toczyło w obrębie obecnej diecezji kieleckiej. W Opactwie Cystersów prowadził życie monastyczne, doprowadził je do pełni cnót chrześcijańskich. Inspiracją zawsze pozostanie jego ogromny wkład w historiografię i ukształtowanie polskiej mentalności służącej do prowadzenia życia politycznego i kulturalnego – wyjaśnia ks. dr Andrzej Kwaśniewski, adiunkt Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych KUL, współzałożyciel i prezes Towarzystwa i przed laty dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.
CZYTAJ DALEJ

Ponad 7 tysięcy „Posłańców” – 44. Piesza Pielgrzymka Tarnowska

2026-08-25 17:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Tarnów

#Pielgrzymka

Monika Książek

W drodze przyjęli 50 tys. Komunii św., zjedli 7,5 tys. bochenków chleba i wypili 24 tys. litrów herbaty. 44. Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła na Jasną Górę. Szło w niej 7200 osób podzielonych na 26 grup. Część z nich to górale i góralki, którzy przyszli w tradycyjnych dla swojego regionu strojach. Szli pod hasłem „Posłani”. Wędrowali przez 9 dni, pokonując ponad 200 km. Na Szczycie Jasnogórskim uczestników powitali bp diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż oraz biskupi pomocniczy Stanisław Salaterski i Leszek Laszkiewicz.

Monika Książek
CZYTAJ DALEJ

Nowacka kontra biskupi. Spór o religię i granice tolerancji w polskiej szkole

2026-08-25 16:14

[ TEMATY ]

religia w szkole

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Barbara Nowacka oskarża biskupów o wywoływanie awantury wokół oświaty. Episkopat odpowiada, że broni konstytucyjnego prawa rodziców i uczniów. Do dyskusji włącza się Stowarzyszenie Katechetów Świeckich, które wzywa do wspólnego działania rodziców, nauczycieli oraz organizacji społecznych, zdecydowane upominać się o dalsze procedowanie obywatelskiego projektu „TAK dla religii i etyki w szkole”. Według danych z 2025 r. w ciągu jednego roku szkolnego utracono ponad 4,5 tys. miejsc pracy katechetów.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaapelowało o „niezwłoczne przywrócenie właściwego miejsca” lekcjom religii w polskiej szkole. Biskupi podkreślili, że nie domagają się przywilejów dla Kościoła, ale poszanowania konstytucyjnych praw uczniów i rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję