Reklama

Niedziela w Warszawie

Zawsze czyńcie dobro

Z pobożności, zakorzenionej w tradycji zgromadzenia orionistów, wyrastają dzieła obejmujące nie tylko Warszawę, ale cały Kościół powszechny. Jedną z takich inicjatyw jest Fundacja ks. Alojzego Orione „Czyńmy Dobro”, mająca siedzibę w stolicy Polski.

Niedziela warszawska 7/2023, str. V

[ TEMATY ]

orioniści

Arhiwum

Dzieci, którymi opiekuje się warszawska Fundacja ks. Alojzego Orione

Dzieci, którymi opiekuje się warszawska Fundacja ks. Alojzego Orione

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizacja powstała w 2007 r. mieści się przy ul. Lindleya 12. Do jej głównych zadań należy ewangelizacja oraz pomoc ludziom najbardziej potrzebującym i opuszczonym. Fundację stale wspiera tysiące osób w różnym wieku. Jej mottem są słowa św. Orione: „Czyńcie dobro wszystkim, czyńcie dobro zawsze, zła nigdy i nikomu”.

Wsparcie dla wszystkich

Fundacja pomaga dzieciom, młodzieży oraz dorosłym w kraju, jak i w wielu zakątkach świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Realizujemy różne projekty. Jednym z nich jest wsparcie humanitarne rodzin z Syrii i Libanu, objętych pomocą przez Caritas Polska. Fundacja pomaga im w ramach programu Rodzina Rodzinie – opowiada ks. Janusz Nowak, prezes Fundacji, która pomaga także oriońskim dziełom miłosierdzia na Ukrainie oraz parafiom i placówkom misyjnym m.in. na: Białorusi, Madagaskarze, Filipinach czy w Kenii.

Parafie w tych krajach realizują działalność charytatywną. Niosą pomoc i opiekę osobom chorym, niepełnosprawnym, osobom starszym i w kryzysie bezdomności oraz dzieciom i młodzieży. Szczególnie rzuca się w oczy rozkwitający wolontariat wśród seniorów.

Przekraczanie granic

Reklama

W ramach misji Fundacja troszczy się o afrykańskie i filipińskie dzieci oraz ich rodziny, żyjące w bardzo trudnych warunkach. Zapewnia im wyżywienie, odzież i opiekę medyczną. Dzięki wsparciu darczyńców, dzieci mają dostęp do edukacji, która jest dla nich oknem na świat. Organizacja prężnie działa także w ramach adopcji – wsparcia na odległość. Polega ona na pomocy materialnej i duchowej osób, decydujących się na takie działanie. Dotychczas, dzięki tej inicjatywie 1500 dzieci z Kenii, 200 dzieci z Madagaskaru i 40 dzieci z Filipin, regularnie otrzymuje posiłki, ubrania i jest otoczone modlitwą.

Aby pomoc była efektywna, nie może zabraknąć pielęgnowania osobistej relacji z Bogiem. W ramach formacji duchowej instytucja organizuje cykliczne dni skupienia dla pracowników i wolontariuszy. Każdego 12. dnia miesiąca sprawowane są Msze św. w intencji darczyńców, przyjaciół, podopiecznych, wolontariuszy i całego zespołu oraz stałą modlitwę rodziców adopcyjnych, którzy wspierają na odległość dzieci z krajów misyjnych.

– Jest to bardzo ważne dla nas, aby oprócz pomocy finansowej darczyńcy tworzyli więzi duchowe ze swoimi podopiecznymi, aby upraszali im potrzebne łaski – mówi Elżbieta Garncarek, główna koordynatorka Fundacji.

W ubiegłym roku pomoc na Mazowszu obejmowała oriońske parafie w Warszawie, Łaźniewie i Rokitnie oraz dzieła, m.in. Zakład Opiekuńczo-Leczniczego w Łaźniewie dla osób chorych będących w kryzysie bezdomności.

– Pomoc polega na pozyskiwaniu darowizn pieniężnych i organizowaniu pomocy rzeczowej – dodaje Garncarek.

W planach Fundacji jest m.in. rozszerzenie wolontariatu seniorów i pomocy dla podopiecznych projektów.

2023-02-07 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z księżmi orionistami

[ TEMATY ]

orioniści

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przyjęła w środę w Pałacu Prezydenckim księży orionistów Krzysztofa Misia i Piotra Jaska. Rozmowa dotyczyła działalności dobroczynnej Zgromadzenia Zakonnego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności skupiającej się wokół seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, młodzieży sprawiającej kłopoty wychowawcze, czy bezdomnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Ośrodki Zgromadzenia wspierają wyjście z bezdomności i uzależnień, a hospicjum stacjonarne pomaga pacjentom terminalnie chorym. Zgromadzenie jako jedno z nielicznych pracuje także z młodocianymi w ośrodkach resocjalizacyjnych i wychowawczych.
CZYTAJ DALEJ

Światowa Federacja Biblijna: w kierunku cyfrowego Pisma Świętego

2026-07-14 11:35

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

Federacja Towarzystw Biblijnych (United Bible Societies- UBS) rozpowszechniła w ubiegłym roku około 22,4 miliona egzemplarzy Biblii, 10 milionów egzemplarzy Nowego Testamentu i 115,9 miliona publikacji zawierających teksty biblijne. Jest to mniej więcej taki sam poziom jak w latach poprzednich. Ponadto, według rocznego raportu Federacji, w 2025 r. odnotowano około 26,4 miliona elektronicznych pobrań Biblii, co stanowi wzrost o 1,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Drukowana Biblia cieszy się znacznie mniejszym popytem w Europie i Ameryce Północnej niż w Afryce i Ameryce Południowej. Na przykład, roczny raport pokazuje, że w USA i Kanadzie rozprowadzono 900 000 egzemplarzy Biblii, a w Europie 1,08 miliona egzemplarzy. Kontrastuje to z 7,47 milionami wydań książkowych rozprowadzonych w Ameryce Środkowej i Południowej oraz 6 milionami w Afryce. Ze względu na rosnące koszty druku, wiele towarzystw biblijnych koncentruje się obecnie bardziej na ofertach cyfrowych, stwierdza raport.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Magdalena Młochowska i Izabela Marcewicz-Jendrysik nowymi wiceprezydentami miasta

2026-07-15 11:00

[ TEMATY ]

Warszawa

PAP/Piotr Nowak

Magdalena Młochowska (L) i Izabela Marcewicz-Jendrysik (C) oraz prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski

Magdalena Młochowska (L) i Izabela Marcewicz-Jendrysik (C) oraz prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski

Dzisiaj przechodzimy do kolejnego etapu. Moją propozycję objęcia stanowisk wiceprezydentów Warszawy przyjęły Magdalena Młochowska i Izabela Marcewicz-Jendrysik – poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Magdalena Młochowska w 2012 r. została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Odpowiadała za kwestie samorządu terytorialnego. W 2016 r. objęła funkcję pełnomocniczki prezydenta Warszawy do spraw rozwiązywania problemów lokatorów. Kierowała też Biurem Polityki Lokalowej, a w 2021 r. została koordynatorką ds. zielonej Warszawy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję