Reklama
temat numeru
Dopóki ciągle o to pytamy, nie jest jeszcze z nami tak źle.
Pytanie to, które postawił św. Anzelm z Canterbury (1033 – 1109), wciąż zadają sobie kolejne pokolenia ludzi.
Jezus jako człowiek żył w rodzinie, bliższej i dalszej. Żył też w konkretnym kraju i narodzie. Ile wiemy o Jego ziemskiej rodzinie?
6-11
treści wiary
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Po dwóch tysiącleciach od narodzin Jezusa, po wielu świętach Bożego Narodzenia obchodzonych pośród ozdób i prezentów, po tak wielkim konsumpcjonizmie, który spowija tajemnicę, jaką celebrujemy, istnieje pewne ryzyko: wiemy bardzo wiele o Bożym Narodzeniu, ale zapominamy o jego znaczeniu. Jak zatem odnaleźć sens tych świąt? A przede wszystkim – gdzie się udać, by go szukać? (...) Żłóbek: musimy tam zajrzeć, aby odnaleźć sens Bożego Narodzenia.
12-13
liturgia tygodnia
Jako chrześcijanie każdego dnia modlimy się do Boga o dar chleba. Prośba ta, wypowiadana w Modlitwie Pańskiej, wzywa nas również do rachunku sumienia i zadania sobie pytania: dlaczego tak dużo chleba wyrzucamy do śmietnika?
Posłuszeństwo wiary stanowi odpowiedź na głoszenie prawdy o odkupieniu.
Patronką adwentowego oczekiwania jest Maryja. W Niej spełniło się wielowiekowe oczekiwanie biblijnego Izraela na przyjście Mesjasza. Ona również jest pierwszym wzorem nadziei chrześcijańskiej, która przeżywając przyjście Pana w ciele, niezłomnie wyznaje i oczekuje Jego powtórnego przyjścia w chwale
W średniowieczu stał się symbolem chrześcijańskiego miłosierdzia.
15-18
moim zdaniem
Warto w te święta zacząć od wyniesienia telefonów z własnej sypialni i pokoju dziecka.
Wszyscy pragniemy pięknej i ciepłej atmosfery przy świątecznym stole. To od nas zależy, czy taka będzie.
34-36
45
46
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
świat wokół
Szukamy odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: do czego jest człowiekowi potrzebna wiara religijna?
Ludzi dobrej woli z wielkim sercem, którzy chętnie dzielą się swoim ciepłem – zarówno w przenośni, jak i dosłownie – nie brakuje. Dowodem na to jest także projekt wsparcia potrzebujących realizowany przez Grupę PGE.
56-59
Niedziela z kulturą
64
66-67
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Rozmowa z byłym wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim.
73
74-77
Niedziela Plus
...w Polsce Pasterka odprawiana jest rano?
Miejsce, gdzie nieproste ludzkie historie rozwiązują się, a czasem nawet ratują życie. Zapraszamy do domu przemiany i spotkania.
Posłuchałam rad innych, ale też napisałam to, co mi serce dyktowało – powiedziała Faustyna Karwala.
W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia w parafiach rozpoczyna się kolęda misyjna. Dzieci, ich rodziny, opiekunowie grup z radością włączają się w misyjne kolędowanie.
Betlejem jest tam, gdzie ludzie są razem, gdzie jest miłość – powiedział do podopiecznych Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” abp Józef Guzdek.
Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Katowicach obchodziło jubileusz 20-lecia działalności.
Miłakowska parafia stała się miejscem, gdzie można posłuchać muzyki chóralnej wykonanej naprawdę na wysokim poziomie.
Niedziela bielsko-żywiecka
Z całą pewnością temat Greccio i pierwszego przedstawienia Bożego Narodzenia przez św. Franciszka sprzed 800 laty wielokrotnie będzie przywoływany.
Kilkadziesiąt osób potrzebujących zasiądzie 24 grudnia do stołu wigilijnego dzięki zaangażowaniu Kuchni św. Brata Alberta.
Góralska Pasterka, a po niej kolędowanie, rozpoczną się punktualnie o godz. 24.00 w bielskim kościele Matki Bożej Pocieszenia w Straconce.
Niedziela częstochowska
Najważniejsza w relacji z parafianami jest serdeczność i prostolinijność – powiedział Niedzieli ks. Marek Jelonek, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.
W tym roku Sodalicja Mariańska obchodzi 40. rocznicę oficjalnej reaktywacji i 107. rocznicę jej powstania przy Jasnej Górze.
Siostra Wiesława Jadwiga Kacprzak ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi kochała Boga i literaturę polską.
Niedziela podlaska
W parafii Najświętszego Zbawiciela miał miejsce Adwentowy Dzień Skupienia dla Kobiet.
Przeżywając uroczystość Narodzenia Pańskiego i liturgiczny okres Bożego Narodzenia, rozważamy wydarzenia, związane z pierwszym przyjściem na świat Zbawiciela. Jedno z nich – ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu – przypomina zabytkowy obraz w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie.
Być może nie każdy wie, że od 2012 r. na terenie diecezji drohiczyńskiej funkcjonuje Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa.
Niedziela kielecka
Wkrótce zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej, wyczekiwanej, innej niż wszystkie spotkania towarzyskie, łączącej pokolenia i pełnej tradycji. Ta, zakorzeniona na Kielecczyźnie, choć nie tak bogata jak w innych regionach Polski ma jednak swój smak i koloryt.
O północy w Boże Narodzenie w bazylice Grobu Bożego miechowski chór po raz trzydziesty w swej historii wykona najpiękniejsze kolędy i zapewni oprawę liturgiczną Mszy św.
Parafie i wspólnoty w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie planowały szereg dobrych działań, dających innym radość, zwiastujących Dobrą Nowinę.
Niedziela małopolska
Cieszcie się, wasza radość jest naszą radością! – powiedział bp Janusz Mastalski.
W tym roku wspólnie spędzimy święta Bożego Narodzenia już osiemnasty raz – z Niedzielą dzielą się swoim życiem Małgorzata i Sławomir z Krakowa.
Śpiewając kolędy, słuchając ich, przypominając sobie tę wielką tajemnicę, człowiek staje się lepszy – przekonuje w rozmowie z Niedzielą Joanna Staszak, dyrektor Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”.
Niedziela lubelska
Kapłani potrzebują modlitewnego wsparcia – powiedział bp Józef Wróbel.
Nasi rodacy z Ukrainy mają Polskę w sercach – mówi werbista ks. Wojciech Żółty.
Przyjście Boga najbardziej uwidacznia się w dramatach życia.
Niedziela legnicka
10 grudnia w Prochowicach odbyło się dolnośląskie przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
W mijającym roku obie diecezjalne Specjalistyczne Poradnie Rodzinne: w Legnicy oraz w Lubinie realizowały projekty w ramach „Polskich Inicjatyw Poradniczych”.
Na 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zaplanowano w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze premierę Oratorium: Słowo stało się ciałem.
Niedziela łódzka
Łódź W dolnym kościele parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.
W kończącym się roku kościół św. Józefa Oblubieńca NMP, na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej, był świątynią jubileuszową, gdzie można było uzyskiwać odpusty zupełne.
Wzajemne pojednanie jest najważniejszym znakiem świąt. Jak go nie ma, to nie ma też radości i świętowania – podkreśla Talita de Cassia Massuia w rozmowie z Niedzielą.
Niedziela przemyska
Oczyma wiary patrzymy na tajemnicę Wcielenia, którą w sposób szczególny rozważamy w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Pomimo trwającej wojny salezjański kleryk, narażając życie, podjął się zorganizowania orkiestry, która do dziś uświetnia wszystkie uroczystości kościelne w Sieteszy.
„Cicha noc, święta noc, Miłość niesie ludziom wszem” – myślę, że można sobie pozwolić na niewielką zmianę w tekście znanej kolędy.
Niedziela rzeszowska
Kiedy zapada zmrok i zapala się na niebie pierwsza gwiazda – widoczny to znak, że czas już zasiąść przy wigilijnym stole. Rozświetlona kolorowymi lampkami choinka, świąteczny nastrój…
Niech każdy się dowie – Orszak znów w Rzeszowie! Po 4 latach nieobecności Orszak Trzech Króli na nowo uformuje swoje szyki i powróci na ulice miasta.
Świąteczny nastrój, niektórzy mówią, że „magiczny”, już od 2-3 tygodni zapewniały galerie handlowe i kiermasze, gdzie na okrągło „leciały” świąteczne melodie. Jakże miło w takiej atmosferze robiło się świąteczne zakupy, zwłaszcza że „nowa władza” uszczęśliwiła nas aż dwiema przedświątecznymi niedzielami handlowymi.
Niedziela sandomierska
W tym roku odbędzie się jubileuszowa 20. Pasterka w kaplicy betlejemskiej.
Przez dwa dni w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu odbywały się Świąteczne Targi Książki. Kilkudziesięciu wystawców z całego kraju prezentowało swoje nowości wydawnicze, które można było zakupić jako prezenty świąteczne.
Mieszkańców Sandomierskiego Domu Pomocy Społecznej odwiedził wyjątkowy gość z prezentami.
Niedziela sosnowiecka
Kościół to zgromadzenie osób, to Ty i ja, których Bóg wzywa po imieniu – powiedział ks. Wojciech Kowalski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.
Zawierzmy się opiece Maryi i prośmy Ją, by wymodliła nam przede wszystkim wierność i wytrwałość w kroczeniu drogą konsekracji – powiedział abp Adrian Galbas.
Grono nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w diecezji sosnowieckiej liczy obecnie 60 mężczyzn, którzy posługują w 35 parafiach lub wspólnotach duszpasterskich.
Niedziela świdnicka
Przez 160 lat siostry elżbietanki były świadkami wielu przemian, ale ich główna misja – służba bliźnim – pozostała niezmienna.
W stolicy diecezji kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętniono nie tylko wspomnieniami, ale też okolicznościowym śpiewem i obrazem.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w diecezji – obrzęd konsekracji dziewicy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W tym turnieju nie było przegranych, bowiem wszyscy wykazali wysoki poziom gry i umiejętności sportowych.
Wielu księży potrafi ewangelizować na różne sposoby docierając z przekazem ewangelicznym do licznych ludzkich serc. Jednym z nich jest ks. kan. Marian Augustyn, którego poprosiliśmy o podzielenie się swoimi nietypowymi pasjami.
Jak ze spokojem i szacunkiem zareagować na barbarzyństwo?
Niedziela toruńska
Okres Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem ożywienia wiary w to, że Bóg z miłości do człowieka stał się jednym z nas. To również czas przebaczenia, pojednania i wzajemnej życzliwości. Czas podarowany nam przez Boga jest niepowtarzalny i zbyt cenny, aby marnować go na kłótnie, waśnie i podziały.
Wigilia dla Patrycji i jej męża jest wyjątkowa. Z wdzięcznością przeżywają te święta, wiedząc, że za stołem wigilijnym zasiądzie pełna, uśmiechnięta rodzina. O drodze pełnej wyzwań, łez, wzlotów i upadków z Patrycją Skalską rozmawia Agata Mieczkowska.
Czy przedsiębiorcy mogą być wierzący? Czy Bóg może pomagać w prowadzeniu biznesu? Jak zadbać o swoje małżeństwo przy absorbującej pracy?
Niedziela warszawska
O paradoksach, które pomagają dotknąć tajemnicy Wcielenia, DNA Jezusa i swoim osobistym przeżywaniu Bożego Narodzenia, w rozmowie z Łukaszem Krzysztofką mówi bp Michał Janocha.
Choć ta historia w swoich wielu wymiarach związana jest z tajemnicą Wielkiej Nocy, to jednak wpisuje się także w kontekst Bożego Narodzenia. Przypomina o ucieczce przed okrucieństwem Heroda wobec młodzianków. Bo i dziś najmniejsi muszą przed nim uciekać.
Lokalna Organizacja Turystyczna „Skarbiec Mazowiecki” oraz Biuro Edukacji m.st. Warszawy zapraszają po świętach Bożego Narodzenia na spacery do stołecznych stajenek pełnych historii. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody.
Niedziela wrocławska
Przeżywanie Bożego Narodzenie w ekumenicznej wspólnocie braci mieszkających od ponad osiemdziesięciu lat we francuskiej wiosce Taizé w Burgundii jest szczególne. Część braci świętuje na miejscu, inni w mieście, w którym odbywa się w danym roku Europejskie Spotkanie Młodych, a pozostali, po Pasterce, pielgrzymują.
W tę cudowną noc przyszli okoliczni mieszkańcy Greccio, wszyscy przynieśli zapalone pochodnie, lampiony, był przygotowany kamienny żłób wyłożony sianem. Być może był wół i osioł, ale najprawdopodobniej nie było Dzieciątka – opowiada o historii betlejemskiej szopki o. Jozafat Gohly, franciszkanin.
Świąteczne warsztaty w trzebnickim klasztorze sióstr boromeuszek mają już swoją kilkuletnią tradycję. W ciągu kilku godzin od ich ogłoszenia zapisuje się po kilkadziesiąt osób.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W pierwszą niedzielę Adwentu zmarł w szpitalu w Biłgoraju ks. kan. Józef Godzisz.
Muzeum Kresów w Lubaczowie powiększyło swoje zbiory o ikony św. Jana Chrzciciela i Wniebowstąpienia Pańskiego pochodzące z terenów dawnej eparchii przemyskiej.
Przy figurze św. Mikołaja w leśnictwie Tarnowola już po raz drugi odbyły się Mikołajki z Nadleśnictwem Józefów.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
KSM-owicze przeżyli adwentowy dzień skupienia w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej.
Święta Bożego Narodzenia skłaniają niektórych do postawienia sobie pytania o to, czy wiara we Wcielenie Chrystusa nie stoi w opozycji z argumentami rozumowymi.
Instytut Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie zaprasza do udziału w rozpoczętej w grudniu serii wykładów pt. Historia Kościoła na Ziemi Lubuskiej.