W okresie przedświątecznym Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, obchodzący w tym roku jubileusz działalności artystycznej, kolędował dla mieszkańców w bożonarodzeniowym klimacie podczas spotkania wigilijnego 22 grudnia, które tradycyjnie odbyło się na rynku miejskim. Ale koncertów w okresie świątecznym będzie więcej – zapowiada dyrygentka chóru Alicja Gaweł-Kramarz.
Dla Hospicjum w Miechowie
Chórzyści koncertują w mieście, regionie i włączają się w inicjatywy patriotyczne i charytatywne. Od lat wspierają Hospicjum bł. s. Bernardyny Jabłońskiej. W listopadzie wystąpili w hospicyjnej kaplicy podczas Mszy św. w intencji pacjentów placówki i tych, którzy odeszli. Koncertowali dla pacjentów i personelu. Podczas występów można było nabyć najnowszą płytę chóru z psalmami „Chwalcie Pana”. Utwory skomponował organista w parafii i kompozytor Mariusz Kramarz, prywatnie mąż dyrygentki. Środki ze sprzedaży w tym dniu artyści przeznaczyli jako cegiełkę na potrzeby miechowskiego hospicjum. – Staramy się pamiętać o idei hospicyjnej, włączając się w różne inicjatywy, a mieszkańcy i goście byli hojni, uzbierała się całkiem niezła suma – opowiadała Alicja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nowa płyta z psalmami
Reklama
Bardzo ważnym wydarzeniem w jubileuszowym roku, było wydanie płyty „Chwalcie Pana”. Muzykę skomponował Mariusz Kramarz. Sięgnął on po psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego i napisał muzykę do piętnastu z nich. Artyści nagrywali utwory w profesjonalnym studiu, w pięciu sesjach, pod okiem cenionego reżysera dźwięku z Krakowa. Są to zupełnie nowe, oryginalne kompozycje. Usłyszymy chór a capella, chórzystów z akompaniamentem organów i zespołu instrumentalnego. Płyta jest wyjątkowa w odbiorze. Chórzyści pokazali na niej cały warsztat muzyczny. Premierowy koncert odbył się 1 października w bazylice miechowskiej, kiedy chór świętował 30 lat istnienia. Uroczysty koncert odbywał się pod patronatem proboszcza parafii Grobu Bożego ks. prał. Franciszka Siarka, który bardzo ceni działalność chóru, marszałka województwa małopolskiego, starosty miechowskiego, burmistrza Miechowa. Wszyscy oni z uznaniem patrzą na działalność chóru, jego pracę i rozwój.
Chórzyści mają w dorobku trzy płyty. Dwie pierwsze powstały w 2010 r. Jedna z nich jest z repertuarem kolędowym, druga stanowi nagranie wykonywanej w bazylice miechowskiej Pasji podczas liturgii Wielkiego Piątku.
Chór uczestniczy również w utrwalaniu pamięci historycznej i wielkich tradycji miasta Miechów, a do takich należy postać Macieja Miechowity, wybitnego uczonego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 500-letnią rocznicę jego śmierci, w czasie konferencji naukowej dedykowanej Miechowicie chór wykonał specjalny utwór po łacinie. Jest to pochodzący z epoki panegiryk sławiący cnoty uczonego.
Wychowały się w nim pokolenia
Artyści odnajdują się nie tylko w utworach sakralnych, ich repertuar jest znacznie szerszy. Chór można usłyszeć w czasie różnych obchodów patriotycznych, np. z okazji Święta Niepodległości. Wykonuje także utwory na ludową nutę.
Reklama
A co dyrygentka mówi o zespole? – To chór damsko-męski, liczący 34 osoby w różnym wieku, łączy on pokolenia. Najmłodsi artyści mają po 15 lat. Są licealiści, studenci, pracownicy i emeryci. Znaczna część artystów ukończyła szkołę muzyczną pierwszego stopnia, zna nuty, są to osoby umuzykalnione. Przygotowania wymagają dużego nakładu pracy. Praca chóru to występy, ale i długie godziny prób, co wymaga często podporządkowania planów rodzinnych harmonogramowi chóru. Oni są oddani całym sercem temu, co robią. Są to ludzie zaangażowani i z pasją do muzyki – mówi o chórzystach.
Trzeba podkreślić, że chórzyści czerpią z dorobku i historii, która ma już 30 lat. Założycielem chóru i pierwszym jego dyrygentem był Andrzej Grudzień, który dołączył głosy męskie do żeńskich. W chórze wychowały się pokolenia mieszkańców. To on kształtował kulturę muzyczną w parafii i zbudował przez lata repertuar – jak podkreśla obecna dyrygentka.
Staramy się podnosić poprzeczkę
– Zanim objęłam funkcję dyrygenta chóru, sama byłam jego częścią. Śpiewałam w nim od 2008 r., potem była przerwa na studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, a w 2019 r. zostałam dyrygentem. Wiedziałam już, jakie możliwości ma chór, znałam jego potencjał. Chciałam odświeżyć jego repertuar i pragnęłam, aby koncertował, występował z akompaniamentem orkiestry – czego udało się dokonać. Nie stoimy w miejscu, rozwijamy się – podkreśla.
Reklama
– Cieszymy się że przez muzykę możemy być ambasadorami Miechowa – mówi Alicja. W Niedzielę Palmową chór wraz z orkiestrą i solistami wystąpił z koncertem „Stabat Mater Dolorosa”. Wykonane utwory o tematyce pasyjnej skomponował Mariusz Kramarz. Wydarzenie było na tyle znaczące, że przyjechali na nie również mieszkańcy z ościennych parafii. Na Świętym Krzyżu 15 września swoim występem uświetnili Sumę odpustową. W Łańcucie razem z innymi chórami wzięli udział w kolędowaniu. Występują także z zaprzyjaźnionymi chórami. Podczas występu w Weekend Muzyki Kościelnej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie chórzyści wystąpili na zaproszenie z utworami z nowej płyty. Wykonali również premierowo utwór na cześć patronki muzyki kościelnej – św. Cecylii.
Chór prywatnie jest zgraną grupą ludzi pełnych pasji do muzyki, wspierających się wzajemnie. Życie chóru nie ogranicza się jedynie do występów. Są także wspólne spotkania, wyjazdy integracyjne, jak choćby ostatni do Krościenka, gdzie mogli gościnnie koncertować i chwalić Pana.
30 lat historii
W Muzeum Ziemi Miechowskiej do końca lutego 2024 r. można oglądać jubileuszową wystawę dokumentującą 30 lat istnienia Chóru Bazyliki Grobu Bożego. Na ekspozycji są kroniki, wiele zdjęć, pamiątek i materiałów związanych z dorobkiem i osiągnięciami chóru. – Jesteśmy dumni, że do wystawy mogliśmy dołożyć cegiełkę swojej pracy, dzieląc się materiałami, fotografiami z przygotowującymi ekspozycję muzealnikami – mówi Alicja.
Pracowity i owocny rok
Po tak intensywnym roku wytężonej pracy, związanej z jubileuszem oraz wydaniem nowej płyty chórzystom na pewno przyda się też chwila wytchnienia. Choć kalendarz chóru na nadchodzący 2024 r. powoli się zapełnia. Oczywiście podstawowym zadaniem chóru jest jego śpiew podczas ważnych wydarzeń religijnych w bazylice Grobu Bożego, świąt i uroczystości. W Miechowie wystąpi 24 stycznia 2024 r. w czasie konkursu kolęd. – Ogromnie cieszymy się, że w mijającym roku udało się nam zrealizować wszystkie zamierzone cele. W nowym roku na pewno będziemy koncertować w różnych miejscach, promując nową płytę – zapowiada dyrygentka.