Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Piękne powołanie

Cieszcie się, wasza radość jest naszą radością! – powiedział bp Janusz Mastalski.

Niedziela małopolska 52/2023, str. II

[ TEMATY ]

Kraków

MFS/Niedziela

Przed złożeniem uroczystej przysięgi kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych leżą krzyżem

Przed złożeniem uroczystej przysięgi kandydatki do stanu dziewic konsekrowanych leżą krzyżem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tojuż tradycja, że w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w katedrze wawelskiej jest dokonywany obrzęd konsekracji dziewic. W tym roku do ich grona dołączyły: pani Jadwiga i pani Karolina.

Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski, który także dokonał obrzędu konsekracji. W homilii hierarcha nawiązał m.in. do czytania dnia i opisu sceny zwiastowania, podkreślając: – Maryja zaakceptowała to, co przynosi jej życie. Przyznał, że po ludzku zapewne towarzyszyły jej obawy, lęk i zauważył, że wielu nie rozumie decyzji dziewic konsekrowanych. Biskup zacytował m.in. fragmenty listu papieża Franciszka do dziewic konsekrowanych. Przytoczył też treść listu od jednej z nich, w którym autorka podkreśliła: „…Pan Jezus jest moim oblubieńcem. Nie jest łatwo, bo wielu ludzi nie rozumie tych moich zaślubin…”. A zwracając się do nowo konsekrowanych, przekonywał: – Cieszcie się, wasza radość jest naszą radością!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za dar wspólnej modlitwy, za przewodniczenie Eucharystii podziękował ks. dr Stanisław Szczepaniec, który towarzyszy kandydatkom w ich przygotowaniu do konsekracji oraz w ich formacji. I zaznaczył: – Każde powołanie, jakie Bóg daje, ma swój urok, piękno i wielkość, ale dzisiaj zabrzmiało wyraźnie, jak piękne jest to powołanie, które realizują dziewice konsekrowane w Kościele, we wspólnocie, w rodzinie, w parafii.

W Polsce przybywa dziewic konsekrowanych, najwięcej jest ich w archidiecezji krakowskiej. Kolejne kandydatki przygotowują się do realizacji tego powołania.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono dekret o heroiczności cnót bpa Jana Pietraszko

[ TEMATY ]

Watykan

Kraków

sługa Boży

Archiwum kolegiaty św. Anny

Ojciec Święty przyjął wczoraj popołudniu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i polecił tej dykasterii opublikowanie 12 dekretów o heroiczności cnót. Jeden z nich dotyczy krakowskiego biskupa pomocniczego, Jana Pietraszki (1911-1988). Do beatyfikacji tego sługi Bożego konieczne będzie jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

Jan Pietraszko urodził się w 7 sierpnia 1911 roku w Buczkowicach koło Żywca jako syn Józefa i Anny Migdał, z zawodu rolników, którzy utrzymywali swą liczną rodzinę z niewielkiego gospodarstwa. Jako trzyletni chłopiec stracił matkę, która osierociła troje dzieci: Jana, Władysława i Józefa. Ojciec ożenił się z siostrą zmarłej żony Marianną, która urodziła mu siedmioro dzieci. Jan miał więc pięć sióstr i czterech braci.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: modlitwa o beatyfikację położnej Stanisławy Leszczyńskiej

2026-03-04 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Stanisława Leszczyńska

Wikimedia Commons/commons.wikimedia.org

Już 8 marca na Jasnej Górze przez cały dzień zanoszona będzie szczególna modlitwa za kobiety i o beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej – bohaterskiej Położnej z Auschwitz.

- To odważna kobieta, która w swym życiu kierowała się ewangelicznymi zasadami. W obozie, odebrała ponad trzy tysiące porodów. Od kobiet, które były pochodzenia żydowskiego, polskiego, romskiego. Zawsze odbierała ten poród z modlitwą na ustach, zawierzała się Matce Bożej i niezwykłym znakiem, jest to, że żadne z tych trzech tysięcy dzieci, przy porodzie nie zmarło. Ona również te dzieci zaraz chrzciła – powiedział ks. Paweł Gabara z Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Hospicja Caritas

2026-03-05 17:34

[ TEMATY ]

hospicjum

hospicja

Caritas Polska

Materiały prasowe Caritas Polska

Hospicja prowadzone przez Caritas Polska starają się przełamywać stereotyp postrzegania tych miejsc jako „poczekalni na śmierć”. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, ich misją jest zapewnienie pacjentom możliwie najlepszej jakości życia w ostatnim etapie choroby – bez bólu, w obecności bliskich i z zachowaniem pełnej godności. Opieka hospicyjna diecezjalnych Caritas obejmuje 30 tys. pacjentów w całej Polsce.

Caritas należy do największych sieci wsparcia paliatywnego w kraju. W Polsce prowadzi 260 placówek opieki hospicyjnej i długoterminowej – w tym 206 ośrodków opieki długoterminowej oraz 54 hospicja i placówki opieki paliatywnej. Każdego roku pod opiekę specjalistów trafia około 30 tys. pacjentów, którzy otrzymują bezpłatne wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję