Reklama

Niedziela Świdnicka

Uczynić dar z siebie

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w diecezji – obrzęd konsekracji dziewicy.

Niedziela świdnicka 52/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Mieroszów

Archiwum prywatne

Małgorzata Przybylska wraz z biskupem, kapłanami i paniami w powołaniu po uroczystości konsekracji

Małgorzata Przybylska wraz z biskupem, kapłanami i paniami w powołaniu po uroczystości konsekracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość, której przewodniczył bp Marek Mendyk, odbyła się w kościele św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Osobą konsekrowaną została Małgorzata Przybylska, znana w lokalnej wspólnocie jako zaangażowana katechetka i animatorka życia parafialnego. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło moment świętowania zarówno dla niej, jak i dla całej parafii.

Istota konsekracji

Konsekracja dziewic jest zwyczajem wywodzącym się z pierwotnego Kościoła, a jego esencją jest oddanie się całkowicie służbie Bogu i Kościołowi przez życie w czystości. Dziewice konsekrowane, poprzez uroczysty obrzęd, stają się osobami poświęconymi, będąc znakiem miłości Kościoła do Chrystusa oraz eschatologicznym obrazem niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia. Przez konsekrację Kościół wyraża swoją miłość do dziewictwa i prosi Boga o łaskę oraz o zstąpienie Ducha Świętego na osobę konsekrowaną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolność i dar

Reklama

W wygłoszonej homilii bp Mendyk zwrócił uwagę na wolność i odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą życie w Chrystusie. Przypomniał także, że prawdziwa wolność nie jest skupieniem się na sobie, ale na służbie innym i poddaniu się woli Bożej, a konsekracja Małgorzaty Przybylskiej jest aktem pełnego przyjęcia Chrystusa i Jego nauk. – To, co czyni dzisiaj Małgorzata, to jej całkowita, absolutna wolność. Ona dziś podejmuje konsekrację w całkowitej wolności – stwierdził, dodając, że ma być jak Maryja, czyli kobieta, która potrafić uczynić dar z siebie.

Główne obowiązki dziewic

Dodajmy, że dziewice poświęcone zobowiązują się do życia w czystości, co ma na celu umożliwienie im głębszego kochania Chrystusa oraz lepszej służby bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami powinny oddawać się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Szczególnie zalecane jest codzienne odmawianie Liturgii Godzin.

Dziewice konsekrowane różnią się od sióstr zakonnych, ponieważ nie mają zapewnionego poczucia bezpieczeństwa materialnego i duchowego. Same pracują na swoje utrzymanie i dbają o wygospodarowanie czasu na modlitwę, Eucharystię i rozwój duchowy. W większości są to kobiety młode, aktywne zawodowo, które w swoim środowisku pracy świadczą o Chrystusie swoim życiem i aktywnie włączają się w życie Kościoła lokalnego.

Liczby

Przypomnijmy, że pierwszą dziewicą konsekrowaną w diecezji świdnickiej i jednocześnie na Dolnym Śląsku została 11 grudnia 2005 r. Elżbieta Hurman ze Świebodzic. Następnie 10 czerwca 2010 r. Marta Leszczuk z Kłodzka i Małgorzata Zawadzka z Żarowa. Małgorzata Przybylska z Mieroszowa jest czwartą dziewicą konsekrowaną w naszej diecezji. W Polsce jest obecnie łącznie 428 kobiet, które wyraziły postanowienie życia w czystości i naśladowaniu Chrystusa.

W uroczystości konsekracji 8 grudnia br. udział wzięli zaprzyjaźnieni duchowni, w tym ks. prał. Marek Korgul, referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w diecezji świdnickiej, a także znajomi i przyjaciele ze Wspólnoty Oblubieńca, w której posługuje Małgorzata.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal pamięci

Niedziela świdnicka 31/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Mieroszów

Marek Zygmunt

Występ polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana

Występ polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana

W Mieroszowskim Centrum Kultury w pierwszej połowie lipca po raz kolejny odbył się festiwal „Nie tylko gospel”, poświęcony pamięci Włodka Szomańskiego, założyciela zespołu Spirituals Singers Band.

O tym, jak żywa jest pamięć o zmarłym tragicznie w wypadku samochodowym 1 maja 2014 r. Włodzimierzu Szomańskim, świadczy najlepiej liczna obecność mieszkańców Mieroszowa na koncercie inaugurującym tegoroczny festiwal, który odbył się w tamtejszym amfiteatrze. Jednym z honorowych patronów festiwalu był bp Marek Mendyk.
CZYTAJ DALEJ

Módlmy się o łaskę, abyśmy mogli rozpoznać plan Boga

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 27 stycznia. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy.
CZYTAJ DALEJ

W tej diecezji wzrasta liczba uczestników kursów przedmałżeńskich

2026-01-27 20:30

[ TEMATY ]

narzeczeni

uczestnicy

kursy przedmałżeńskie

Magdalena Pijewska

1600 par wzięło udział w 2025 roku w kursach przedmałżeńskich. Dane przedstawił Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.

Ksiądz Krzysztof Bochniak, dyrektor wydziału poinformował, że w 2022 roku w kursach uczestniczyło 700 par, rok później już 900. Znaczny wzrost odnotowano w ostatnich dwóch latach, gdzie w sumie 3200 par narzeczonych zdecydowało się budować mocne fundamenty swojego związku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję