Reklama

Aspekty

Poznaj historię diecezji

Instytut Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie zaprasza do udziału w rozpoczętej w grudniu serii wykładów pt. Historia Kościoła na Ziemi Lubuskiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 52/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Materiały procesu beatyfikacyjnego

Cykl wykładów ma przybliżyć osobę i twórczość sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty tym, którzy nie mieli możliwości posłuchać go osobiście

Cykl wykładów ma przybliżyć osobę i twórczość sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty tym, którzy nie mieli możliwości posłuchać go osobiście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród zadań, jakie stawia przed sobą instytut, jest propagowanie rozwoju kultury chrześcijańskiej wśród społeczności mieszkańców Gorzowa Wlkp. i regionu. Stąd też pomysł prowadzenia wykładów z dziedzin teologicznych, spotkań formacyjnych dla młodzieży i dorosłych.

Pierwszy wykład z nowej serii wygłosił ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, który szukał odpowiedzi na pytanie: Czy diecezja lubuska była diecezją misyjną? Program kolejnych wykładów wygląda następująco:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– 9 lutego: 900-lecie Kościoła katolickiego na Ziemi Lubuskiej. Zarys problemu (ks. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US);

– 8 marca: Dzieje biskupstwa lubuskiego w postaciach zapisane (bp dr Adrian Put);

– 12 kwietnia: Administracja partyjno-państwowa i Kościół na Ziemi Lubuskiej w obliczu milenijnej rywalizacji 1956-1966 (dr Juliusz Sikorski).

Na wykłady można zapisywać się poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie: paradisus.pl.

2023-12-19 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy akolita

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2023, str. V

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Angelika Zamrzycka

Arkadiusz Furmański jest emerytowanym sędzią

Arkadiusz Furmański jest emerytowanym sędzią

Obiecałem Maryi, że jak wyjdę z chorób i będę mógł normalnie funkcjonować, to będę służył przy ołtarzu Jej Syna – mówi Arkadiusz Furmański.

Błogosławieństwo do pełnienia funkcji akolity Arkadiusz Furmański otrzyma 21 maja. Dlaczego zdecydował się, aby we wspólnocie Kościoła służyć bardziej?
CZYTAJ DALEJ

Historia objawień i kultu w Lourdes

[ TEMATY ]

Lourdes

Adobe.stock.pl

Najświętszą Marię Pannę z Lourdes wspomina Kościół katolicki 11 lutego. Tego dnia 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża ukazała się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Lourdes. Podczas osiemnastu objawień Maryja wzywała do modlitwy i pokuty. Nakazała, aby na miejscu objawień wybudowano kościół. Polecenie to zostało wypełnione przez miejscowego proboszcza i w 1875 r. odbyła się uroczysta konsekracja świątyni.

O Lourdes - miasteczku leżącym u stóp Pirenejów - zrobiło się głośno dzięki Matce Bożej. Maryja ukazała się tam w 1858 r. Bernardzie Marii Soubirous, zwanej przez bliskich Bernadetą. Rodzina dziewczyny była bardzo biedna. Sześć osób (rodzice i czworo dzieci) mieszkało w dawnej celi więziennej. Ojciec nie pracował. Zdarzało się, że młodszy brat Bernadety - Jean-Marie z głodu zjadał wosk z kościelnych świec.
CZYTAJ DALEJ

Agendy ONZ chcą cenzurowania poglądów pro-life

2026-02-12 09:26

[ TEMATY ]

aborcja

ONZ

pl.wikipedia.org

Flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Sprzeciw wobec aborcji to „dezinformacja” podważająca prawa człowieka – takie stanowisko prezentuje Specjalny Program ONZ ds. Badań nad Reprodukcją Człowieka (HRP), działający przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Autorzy dokumentu wzywają do pociągnięcia platform cyfrowych do odpowiedzialności za rozpowszechnianie treści, które ich zdaniem ograniczają dostęp do tzw. zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych. Krytycy ostrzegają, że to krok w stronę cenzury obrońców prawa do życia.

Jak relacjonuje serwis Zenit, autorzy przyjmują jako punkt wyjścia, że dostęp do aborcji jest elementem praw człowieka, choć termin ten nie został przyjęty w wiążących dokumentach międzynarodowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję