Reklama
Obserwator
5-8
9
temat numeru
Niektórzy obawiają się, że zaangażowanie ekumeniczne może być uznane za zdradę prawdziwej wiary. To bezpodstawne obawy.
Spora grupa Ukraińców studiuje, pracuje, szuka swojego miejsca do życia w Polsce. Część z nich stanowi wspólnotę Kościoła greckokatolickiego. Na modlitwie spotykają się w Kielcach i Radomiu.
10-15
16-17
świadek wiary
Zmarły w grudniu metropolita częstochowski pozostaje dla nas świadkiem „maryjnej drogi Kościoła w Polsce” i jej słuszności.
Pozory mylą – to nie jest książka o koronawirusie, szczepionkach, lockdownach, testach i służbie zdrowia.
18-20
życie kościoła
Niebawem wejdą w życie nowe przepisy dotyczące cmentarzy i pochówków zmarłych. Co zmieni się na lepsze, a co budzi niepokój nie tylko zwykłych ludzi, ale i Kościoła?
Małżeństwa konkordatowe zawierane są w Polsce od 1998 r. i tę formę ślubu wybiera zdecydowana większość z nas. Co się więc stało, że małżeństwem konkordatowym zajął się Sąd Najwyższy?
22-25
nasza rozmowa
Z ks. Damianem Kwiatkowskim – nowym moderatorem krajowym Domowego Kościoła – rozmawia Tomasz Strużanowski.
32-33
punkt widzenia
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej coraz mocniej uderza po kieszeniach zwykłych obywateli, obciąża gospodarkę i napędza europejską inflację
Socjolog prof. Jacek Kurzępa uważa, że Niedziela pełni bardzo ważną funkcję kulturotwórczą i tożsamościową w dialogu ze współczesnym pokoleniem Polaków.
34-36
prasa zagraniczna
38
dobre rady
Zima to najlepszy czas na zaserwowanie sobie rozgrzewającego napoju. Kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera albo chwyta nas przeziębienie, z pomocą przychodzi ciepły napój.
Kaszel można skutecznie leczyć w domowych warunkach przez podawanie choremu miodu, inhalacje miodem oraz aplikowanie środków napotnych.
Płatki dzikiej róży są szeroko stosowane w kosmetyce w postaci naparów i okładów, które działają odmładzająco na skórę, przywracają jej gładkość i elastyczność.
Gdy wybieramy prezent z okazji Dnia Babci lub Dnia Dziadka, często decydujemy się na zakup suplementu na wzmocnienie organizmu lub poprawę pamięci.
Wirtualny portfel znajdujący się w telefonie spełnia wszystkie potrzeby płatnika. Eksperci twierdzą, że telefon jest bezpieczniejszy niż karta.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Arrasy (zwane też tapiseriami lub gobelinami, a dawniej – szpalerami lub oponami) służyły jako ozdoby ścian. Nazywane „ruchomymi freskami Północy” były popularnym sposobem zdobienia wnętrz na północ od Alp. W krajach śródziemnomorskich z kolei funkcję tę pełniło malarstwo ścienne.
53-64
Dbaj o zdrowie
Sięganie do wspomnień, główkowanie to najlepszy trening dla naszego mózgu.
Choroby otępienne istnieją i są dosyć powszechne. Co zrobić, gdy mamy problemy z pamięcią? I jak o nią dbać?
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 2, 1-11)
Był wzorem pracowitości i sumienności. Troszczył się o potrzebujących, ale nade wszystko umiłował Najświętsze Serce Jezusa i Eucharystię.
III-VIII
Niedziela Plus
Chwila nieuwagi, brawura, pech, przypadek, zrządzenie losu i... życie wywraca się do góry nogami.
Przez pięć wieków znajdowała się w rękach cystersów. Jest jedną z najstarszych miejscowości w Polsce lokowanych na prawie flamandzkim. Dzisiaj przyciąga koneserów sztuki, miłośników historii i czcicieli św. Józefa z kraju i zagranicy.
W 2022 r. diecezja koszalińsko-kołobrzeska obchodzi 50-lecie swojego istnienia. To świetny czas na podsumowanie osiągnięć organizacyjnych i duszpasterskich oraz świętowanie jubileuszu. Jednak biskup Edward Dajczak zaproponował coś więcej.
Poczuciu dumy ze zwycięskich dokonań powstańców wielkopolskich trudno dzisiaj zaprzeczyć. Jak powstanie jest upamiętniane w regionie i co zrobić, żeby propagować je w Polsce?
W święto Trzech Króli bp Andrzej Czaja oficjalnie zapowiedział obchody Roku Jubileuszowego 50-lecia Diecezji Opolskiej.
Kalisz. Biskup senior Piotr Skucha przewodniczył w narodowym sanktuarium św. Józefa comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Nie w Spodku, a tym razem przed nim, na wolnym powietrzu – ze względu na pandemię – odbył się koncert Betlejem w Polsce.
Niedziela bielsko-żywiecka
Członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego modlili się w Górkach Wielkich.
Sala nieopodal bufetu w schronisku PTTK na Hali Miziowej w Beskidzie Żywieckim. To w niej na wysokości 1280 m n.p.m. co niedzielę odprawiane są Msze św. o godz. 12.
Ostatnia z biblijnych ksiąg będzie lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.
Niedziela częstochowska
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej nie zwalnia tempa. Wiele się dzieje!
Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu jest, według opinii proboszcza ks. Jana Niziołka, najpiękniejszą budowlą sakralną miasta.
Nie bójcie się Kościoła, bo tu nie gryzą wcale. Można wstąpić do służby ołtarza i się rozwijać – apelują do młodych bracia Jadczykowie.
Niedziela podlaska
Pragnienie Zbawiciela, aby jego uczniowie stanowili jedno, niemal od początku istnienia Kościoła napotyka na trudności, ale też od początku chrześcijanie poszukują sposobów pojednania.
Są dumni z tego, że są chrześcijanami. Potrafią pokonywać długie dystanse, aby uczestniczyć w Eucharystii – powiedział ks. Mirosław Puchacz o mieszkańcach Papui Nowej Gwinei.
Od śmierci sługi Bożej Pauliny Marii Jaricot, założycielki Dzieł Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, 9 stycznia minęło 160 lat.
Niedziela kielecka
Kolejny rok pandemii destabilizuje tradycyjną wizytę duszpasterską. Parafie wypracowały jednak ciekawe formuły, które się sprawdzają. Tak jest w Szańcu.
Tradycja zobowiązuje, więc ani trudności, ani obostrzenia nie powstrzymały organizatorów Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka.
Z ks. dr. Pawłem Samiczakiem, diecezjalnym referentem ds. ekumenizmu, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
W odróżnieniu od celebrytów, głoszących publicznie: „Moją zasadą w życiu jest brak zasad”, Kościół katolicki wciąż przypomina te, dla których źródłem jest Ewangelia i Chrystusowe przykazanie miłości, wzywające do odpowiedzialności.
Modlitwa babci i dziadka może wyciągnąć wnuków z największych życiowych tarapatów…
Trwający dwa lata Jubileuszowy Rok Jakubowy to jest ewenement w historii – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku.
Niedziela lubelska
Uroczystość Objawienia Pańskiego to tradycyjne rozesłanie kolędników misyjnych w parafii św. Barbary w Łęcznej.
Ulicami Lublina przeszedł Orszak Trzech Króli.
Pogrzeb śp. ks. inf. Jana Pęzioła był wielkim świętem dziękczynienia za gorliwego i wybitnego kapłana, który zawsze był blisko serc Jezusa i Maryi.
Niedziela legnicka
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski ogłosił nazwisko swojego sekretarza.
W parafii Świętej Trójcy miało miejsce spotkanie z wolontariuszkami, które w okresie wakacyjnym przebywały w Sudanie Południowym.
W Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyło się synodalne spotkanie świeckich.
Niedziela łódzka
Zamykając się na innych, nie wypełnimy w pełni nauki Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Wiesław Kamiński, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej Archidiecezji Łódzkiej.
Z Dawidem Szychowskim, rabinem Łodzi, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Założona przez jezuitę, międzynarodowa wspólnota powołana do życia we Francji w latach 70., ma swoje miejsce także w Łodzi.
Niedziela przemyska
To przede wszystkim przykład wytrwałości w poszukiwaniu prawdy – mówił abp Adam Szal wskazując na Mędrców podążających za Gwiazdą. Eucharystia odprawiana w archikatedrze rozpoczęła Orszak Trzech Króli w Przemyślu.
Uroczystość Objawienia Pańskiego już kilku lat jaśnieje różnokolorowym korowodem Orszaku Trzech Króli. Tego dnia w wielu parafiach naszej archidiecezji, w rożnej formie, w różny sposób wierni poszli w ślad Mędrców ze Wschodu.
W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie podjęto dzieło wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Pierwszym adorującym był metropolita przemyski abp Adam Szal.
Niedziela rzeszowska
26 grudnia 2021 r w parafii Świętej Rodziny w Ropczycach odbyła się najważniejsza w jej dziejach uroczystość – konsekracja kościoła.
Koniec starego i początek nowego roku to czas, kiedy modlitwą i myślami otaczamy tych, których już z nami nie ma. Taką osobą jest bp Jan Niemiec.
W liturgiczne święto Świętych Młodzianków ulicami Rzeszowa przeszedł kolejny Marsz za życiem.
Niedziela sandomierska
Włodarz miasta przyznał nagrody dla sportowców.
Komenda Powiatowa Policji wzbogaciła się o trzy nowe radiowozy oraz rowery elektryczne.
Galeria Muzeum Zamkowego w Sandomierzu wzbogaciła się o kolejne dzieło.
Niedziela sosnowiecka
Mędrcy nie skupili się jedynie na Gwieździe, ale myśleli nad tym, co ona oznacza – mówił bp Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. rozpoczynającej Orszak Trzech Króli w parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu.
Generał Karmelitów Bosych o. Miguel Márquez Calle wziął udział w kolejnej odsłonie jubileuszu 100-lecia istnienia Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.
W 1. niedzielę roku w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, przy dźwiękach organów, klarnetu i skrzypiec, odbył się Noworoczny Koncert Organowy.
Niedziela świdnicka
Jedenastu księży, którzy na uczelniach w kraju i za granicą podjęli specjalistyczne studia doktoranckie, spotkało się z biskupem świdnickim.
Ostatni dzień starego roku był okazją do podziękowania za wszystkie otrzymane przez ten czas łaski.
Po rocznej przerwie do wielu miejscowości diecezji świdnickiej powrócił Orszak Trzech Króli. Ten największy przeszedł ulicami Świdnicy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Do ważnych i podniosłych wydarzeń duchowo-artystycznych należały z pewnością dwa koncerty, które odbyły się w Chojnie i w bazylice archikatedralnej w Szczecinie.
Przy stajence w drewnianych zagródkach kicają króliki, nad nimi gruchają gołębie. Kucyk, koziołek i owce: Mela, Zela i Giza leniwie przeżuwają siano.
Czwarty koncert w ramach całorocznego projektu odbył się w kościele św. Wojciecha w Szczecinie.
Niedziela toruńska
Co łączy Nowe Miasto Lubawskie i odległe kraje misyjne na całym świecie? To piłka, ale nie jakakolwiek – to piłka z sercem.
Przełom starego i nowego roku przynosi wysyp dobrych postanowień. W sylwestrowy wieczór, przeprowadzając swoisty remanent w sklepiku swojego życia, wyraźniej niż w codziennym pędzie dostrzegamy to, co warto byłoby zmienić w swoich zwyczajach, nawykach, rutynie.
Na Bliskim Wschodzie, nad Morzem Śródziemnym z Syrią i Izraelem graniczy Liban. To tu sam Bóg, według legendy, zszedł na ziemię i zasadził cedry. Także na tej ziemi, w Sydonie i Tyrze nauczał Jezus. I to tutaj 8 maja 1828 r. przyszedł na świat pewien święty.
Niedziela warszawska
O tym, dlaczego ekumenizm powinien być naszą codziennością, czy pandemia może ułatwić zbliżenie chrześcijan i jak będzie przebiegał Tydzień Ekumeniczny w Warszawie, z ks. Doroteuszem Sawickim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
To parafia matka dla parafii w Niepokalanowie. O jej duchowym bogactwie świadczy aktywność parafian i chętnie przybywających tutaj gości.
Parafia Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie istnieje już 550 lat. Ale nie tylko uroczysta data aktywizuje mieszkańców. W tej małej miejscowości cały czas tętni życie religijne, społeczne i kulturalne.
Niedziela wrocławska
Wrocławski Orszak Trzech Króli – choć inny ze względu na pandemię – był radosnym i rodzinnym świadectwem wiary.
Uroczystej Eucharystii odpustowej w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty przewodniczył ks. Andrzej Szafulski, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza we Wrocławiu.
O naukowej fascynacji kościołem św. Mikołaja w Brzegu, przypadkowym odkryciu średniowiecznego fresku w zakrystii i kolejnych wystrojach tej niezwykłej świątyni opowiada dr Romuald Nowak.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Kolejne obchody wojennych wydarzeń przypadające w ostatnim czasie, przypominają osoby oraz dzieje związane z terenem naszej diecezji.
Mieszkańcy Majdanu Starego pokazali, że potrafią być razem w trudnych i bolesnych chwilach.
Te słowa wypowiedziane 28 grudnia 2021 r. przez Teresę Wojtas, nabrały szczególnego wymiaru w dniu jej śmierci, w sobotę 1 stycznia.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Przez Zieloną Górę przeszedł 11. Lubuski Orszak Trzech Króli.
Schronisko aktywizujące dla bezdomnych mężczyzn im. św. Faustyny w Żukowicach to miejsce pełne nadziei.
Na kanale YouTube od kilku tygodni można zobaczyć niezwykły teledysk. Niezwykły, bo jest wyrazem wielkiego pragnienia posiadania pełnego ciepła domu.