Reklama
edytorial
Pośród wyjątkowych wydarzeń w Kościele Tygodnik Katolicki „Niedziela” świętuje 90. rocznicę swojego powstania. Jest to czas 1050. rocznicy Chrztu Polski, Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Światowych Dni Młodzieży. Pierwszy etap „Niedzielnego” świętowania miał miejsce dokładnie w 90. urodziny pisma – w dniu 4 kwietnia br. Redakcja wraz z Czytelnikami i Przyjaciółmi wyruszyła wtedy na pielgrzymkę do Watykanu po błogosławieństwo papieża Franciszka.
Brexitu, a zwłaszcza kwestii obrony Unii Europejskiej przed dezintegracją, dotyczyły wizyta Angeli Merkel w Polsce oraz jej rozmowy z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej 26 sierpnia br. Wielka Brytania była bowiem jednym z najważniejszych państw, które budowały wspólnotę UE. Jej wkład ekonomiczny był ogromny i znaczący w budżetach innych państw wspólnoty.
3
ze świata
5
dookoła Polski
6
8
Benedykt XVI • wywiad rzeka
Z napięciem na całym świecie oczekiwana jest nowa książka – wywiad niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda z papieżem seniorem Benedyktem XVI, zatytułowana „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”, która właśnie ukazuje się w kilku językach jednocześnie.
Publikujemy fragment książki „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”. To zapis wywiadu rzeki, który z Papieżem Seniorem przeprowadził Peter Seewald. Wybraliśmy wypowiedź, która dotyczy decyzji Benedykta XVI o ustąpieniu z urzędu papieskiego
9-12
papież Franciszek powiedział
Homilia papieża franciszka wygłoszona podczas Mszy św. z duchowieństwem i Osobami Życia Konsekrowanego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, 30 lipca 2016
16-17
temat numeru: bł. ks. Władysław Bukowiński
Gdy przebywał w sowieckich łagrach i więzieniach, ani na moment nie zapomniał, że jest katolickim księdzem: udzielał sakramentów, pocieszał załamanych i odwiedzał chorych. O jego wyniesieniu na ołtarze zdecydował nie tylko heroizm czasów wojny, ale wpłynęło na to całe życie, w którym niemal nie widział świata poza duszpasterstwem.
18-19
temat numeru: bł. ks. Władysław Bukowiński
W sowieckich łagrach i więzieniach spędził 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Mówił o Bogu i czynił dobro. Żył bardzo skromnie, nie miał swojego mieszkania. To ks. Władysław Bukowiński, beatyfikowany 11 września 2016 r. w Karagandzie.
20-21
26-27
droga przez Maryję do Jezusa • sodalicyjne rocznice
Rok 2016 to czas obfitujący w jubileusze i rocznice. Obok głównych jubileuszy: Miłosierdzia – w całym Kościele oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski w tym roku obchodzimy też m.in. 60. rocznicę ślubów Jasnogórskich i 50. rocznicę pamiętnego milenijnego aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi. Środowisko sodalicji mariańskich w Polsce też ma w tym czasie swoje szczególne powody do świętowania.
28-29
14 września • święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Kalendarz liturgiczny we wrześniu wspomina o święcie Podwyższenia Krzyża Świętego. We współczesnej Europie okoliczność ta nie traci na swym znaczeniu religijnym, przeciwnie – zyskuje dodatkowo sens polityczny i społeczny. Coraz więcej polityków zastanawia się nad przywróceniem krzyżowi jego dawnego miejsca
30-31
liturgia tygodnia
Wielokrotnie podczas lektury pism Starego Testamentu doświadczyliśmy „gorzkiej prawdy” o Bogu i Jego odniesieniach do ludzi i świata.
32-33
34
36-37
z prasy zagranicznej
39
39
40-41
PGZ • koło zamachowe gospodarki
Z Arkadiuszem Siwko – prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej – rozmawia Artur Stelmasiak
42-43
felietony
44
rodzina • poradnik
48
52
Względna – a szkoda – popularność kapeli o długiej nazwie: „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach” (inaczej: 40i30na70) faluje w zależności od aktywności muzyków, którzy w życiu mają sporo różnych zajęć.
54
listy do „Niedzieli"
56
różne
57
Bardzo pożywne gołąbki, które najlepiej smakują z sosem grzybowym. Pyszna postna wersja tradycyjnej potrawy – można ją z powodzeniem podawać w piątek. Przepis pochodzi z książki „Z kuchni siostry Arkadii”
57-68
Niedziela bielsko-żywiecka
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a z nim nowe wyzwania dla uczniów, ale i dla rodziców. Rok szkolny to nie tylko czas nauki, lecz także okazja, by zrobić coś dobrego dla innych.
W czasie wakacji gościł w naszej diecezji pallotyn, brat Zdzisław Olejko SAC – od 30 lat posługujący na misjach w Rwandzie, związany z sanktuarium Matki Bożej w Kibeho. Przyjeżdża do nas raz na 2 lata.
Msza św., agapa i aktywny wypoczynek złożyły się na spotkanie osób zrzeszonych przy Hospicjum św. Kamila z Bielska-Białej, które odbyło się 27 sierpnia w Ustroniu-Hermanica.
Niedziela częstochowska
Są ludzie żyjący szybko i tak intensywnie, że trudno za nimi nadążyć. To m.in. kapłani, którzy spalają się w miłości do Chrystusa, pełni ewangelicznego zapału. Abp Wacław T. Depo tak właśnie służy Bogu i człowiekowi.
W gorącej aurze 28 sierpnia br. odbyły się w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie obchody 25-lecia jej istnienia. Uroczystości rozpoczęła południowa Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Każdy naród – zwłaszcza umysły młodego pokolenia – powinien się rozwijać i kształcić, powinny mu przyświecać żagwie ognia miłości i mądrości.
Niedziela podlaska
Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele 6. Tydzień Wychowania. Jego tematyka „Miłosierni jak Ojciec” nawiązuje bezpośrednio do Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Poczatek roku szkolnego i katechetycznego, Tydzień Wychowania, wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, kierują nasze myśli ku tematyce związanej z kształtowaniem i formowaniem młodego człowieka.
Masowe deportacje Polaków na Syberię, zwane oficjalnie przesiedleniem, odcisnęły niezatarte piętno w historii naszego narodu, w historii każdej rodziny i każdej osoby, której te nieludzkie praktyki dotknęły.
Niedziela kielecka
Wiele rodzin nie stać na szkolne wyprawki, ceny i zmiany podręczników szkolnych nie są obojętne nawet w zamożnych środowiskach. Inicjatywy Kościoła i miasta tradycyjnie pomagają w wejściu w nowy rok szkolny.
Zmarłego męczennika pogrzebał św. Justyn. Na cześć świętego wystawiono wiele świątyń, w samym Rzymie aż kilkanaście. W bazylice św. Wawrzyńca w Rzymie znajdują się relikwie diakona, a także św. Justyna i św. Szczepana.
W klimacie miłości do zwierząt i natury przebiegała ostatnia sierpniowa „Niedziela ze św. Franciszkiem” w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie miało miejsce błogosławieństwo zwierząt podczas Mszy św. polowej, parada ze św. Franciszkiem, adopcje bezdomnych „braci mniejszych”.
Niedziela małopolska
Bywa, że zwracają się do nas czytelnicy poszukujący odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące m.in. wiary, katolickich postaw i zachowań. Na ich prośbę otworzyliśmy rubrykę „Duszpasterz odpowiada”.
Odpust mogilski rozpocznie się uroczystymi Nieszporami i Mszą św. w dniu 13 września, a zakończy 21 września procesją z relikwiami Krzyża Świętego.
Z ks. dr. Wiesławem Piotrowskim rozmawiała Maria Fortuna-Sudor.
Niedziela lubelska
Wszyscy o nim mówią, doceniają jego znaczenie, oczekują go od siebie nawzajem. Dobre wychowanie. Ale, co to właściwie jest? Poprawne maniery i zachowanie, okazywanie szacunku innemu, a może po prostu skrupulatne przestrzeganie obowiązującego prawa, zwyczajów i obyczajów?
U progu nowego roku szkolnego katecheci z archidiecezji lubelskiej zgromadzili się w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie na dorocznej konferencji metodycznej.
W przedostatni weekend sierpnia w Garbowie odbyło się 3-dniowe Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. SMAL od 4 lat organizuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, zapraszając do wspólnej modlitwy i zabawy młodych ludzi z różnych wspólnot działających w archidiecezji.
Parafia Mariacka w Chełmie obchodzi w tym roku 85-lecie powstania. Erygował ją w 1931 r. bp Marian Fulman.
Niedziela legnicka
Parafia i gmina w Męcince zapraszają w niedzielę 11 września do wzięcia udziału w pielgrzymowaniu na Kalwarię w Męcince, odkrywając przy okazji skarby Lasu Mnichów.
Tegoroczne obchody odpustu wspólnota parafialna w Świerzawie rozpoczęła triduum maryjnym.
Niedziela łódzka
Niech ten nowy rok szkolny będzie czasem prawdziwie błogosławionym, pełnym satysfakcji z osiąganych wyników i rezultatów – mówił Metropolita Łódzki podczas wojewódzkich uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.
Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych 1 września rozpoczęła rok szkolny 2016/2017 wspólnota Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi.
25-lecie istnienia świętowała w niedzielę 4 września wspólnota parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie.
Niedziela przemyska
I nie udało się. Może jedynie Gintrowski, który wykonywał tę piosenkę, nie zaraził się nienawiścią. Ale już Kaczmarski w pewnym okresie swojego życia wyznał, że Polska to kraj, w którym nie da się żyć i wyemigrował do Australii.
W Przemyślu zakończyła się Wincentiada 2016, czyli Dni Patrona Miasta – św. Wincentego. Święto trwało od 26 do 28 sierpnia.
W cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu świętowano odpust parafialny oraz jubileusz 20-lecia koronacji Cudownej Ikony Brama Miłosierdzia.
Niedziela rzeszowska
Na pierwszą połowę września przypadają dwie rocznice związane z zapomnianą postacią Franciszka Żwirki – legendy polskiego lotnictwa okresu międzywojnia. P
Parafia Sowina, zamknąwszy pewien etap prac przy budowie nowej świątyni, będzie przeżywać 18 września 2016 r. uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego w mury nowej świątyni, którego dokona biskup ordynariusz Jan Wątroba
Od 13 do 25 sierpnia 2016 r. największe sanktuaria Europy Zachodniej odwiedziło ponad 150 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej.
Niedziela sandomierska
Tegoroczna piesza pielgrzymka na Jasną Górę przeszła już do historii. Doświadczyliśmy na niej niezapomnianych przeżyć duchowych, stworzyliśmy jedną wielką wędrującą rodzinę, wktórej przyświecał wspólny cel – dotarcie do tronu jasnogórskiej Pani.
Środowiskowy Dom Samopomocy we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Ośrodku Caritas Diecezji Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem 28 sierpnia zorganizował piknik integracyjny pod hasłem „Razem lepiej”.
Zespół Taneczny KIK działający przy Domu Kultury w Pysznicy zajął pierwsze miejsce w kategorii formacji podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży „My – XXI wiek”, który odbywał się w Słonecznym Brzegu w Bułgarii.
Niedziela sosnowiecka
Usłyszałem od mojego przyjaciela słowa: „Pracuj tak, jakbyś nigdy nie potrzebował pieniędzy, tańcz tak, jakby nikt na ciebie nie patrzył i zawsze kochaj tak, jakbyś nigdy wcześniej nie kochał”.
Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie” – to temat tegorocznego, 50. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. W Polsce będziemy obchodzić go już za tydzień, 18 września br. Środki masowego przekazu są elementem kultury masowej.
Obecny rok jest dla miejscowości i parafii Rodaki szczególny – w czerwcu świętowano jubileusz 630-lecia miejscowości, a 28 sierpnia odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, połączone z obchodami 30-lecia poświęcenia kościoła.
Niedziela świdnicka
Uczeń Chrystusa to ktoś, dla kogo Bóg zajmuje pierwsze miejsce w hierarchii wartości, pierwsze miejsce w miłości. Narodowa historia nam pokazała, że rolnik i przyjaciel rolnictwa był i powinien być wzorowym uczniem Chrystusa – mówił bp Ignacy Dec.
Możemy być zdziwieni, że Pan Jezus tworzył pierwsze grono swoich uczniów spośród grzeszników, bo Apostołowie wybrani przez Niego wcale nie byli ludźmi idealnymi.
Kościół odmładza się na mocy Ewangelii, a Duch Święty stale go odnawia, budując i prowadząc go «poprzez rozmaite dary hierarchiczne i charyzmatyczne»” .
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Jezus Chrystus złożył siebie w ofierze na krzyżu jak na całopalnym ołtarzu. Ojcowie Kościoła zgodnie uznawali krzyż jako symbol, w którym streszczają się najważniejsze prawdy wiary chrześcijańskiej.
Od wielu już lat archidiecezjalne uwielbienie Stwórcy za każdorazowe zbiory odbywa się na gustownie przygotowanym placu przy kościele pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach.
Kolejna Msza św. Hubertowska Okręgu Szczecin odbędzie się tradycyjnie 3 listopada o godz. 18 w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie.
Niedziela toruńska
W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i spotkań z papieżem Franciszkiem w Krakowie, Częstochowie czy obozie Auschwitz odpowiedzią na Boże Miłosierdzie może być czynna miłość wyrażająca się np. w wychowaniu młodego pokolenia.
Niezłomny, wierny do końca, heroiczny świadek miłości pasterskiej. Taki był bp Adolf Piotr Szelążek, biskup wygnaniec.
Z Krystyną Buniak, Sybiraczką, sekretarzem Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu, rozmawia Helena Maniakowska.
Niedziela warszawska
Topnieje popularność prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, uwikłanej w gigantyczne nieprawidłowości związane z reprywatyzacją. Szacuje się, że na wyłudzeniach miasto stracić mogło nawet kilka miliardów złotych.
W nadbużańskim, sosnowym lesie wyrosło sanktuarium rodem ze słonecznej Italii. Podczas tegorocznego odpustu w Loretto pielgrzymi będą mogli zobaczyć piękny, nowy kościół.
W nowym roku szkolnym ważnym zadaniem dla katechetów będzie rozwijanie potencjału duszpasterskiego, który jest owocem Światowych Dni Młodzieży. Twórcze rozwijanie.
Niedziela wrocławska
W dniach 29-30 sierpnia na Papieskim Wydziale Teologicznym trwały 46. Wrocławskie Dni Duszpasterskie pod hasłem „Idźcie i głoście! Światowe Dni Młodzieży i co dalej?”.
Kilka dni po symbolicznym pogrzebie „Inki” w Gdańsku wrocławskie Liceum Ogólnokształcące nr 1 otrzymało imię Danuty Siedzikówny. Trzy lata temu „Inkę” wybrali uczniowie, którzy mocno angażowali się, aby wypromować kandydaturę zamordowanej przez komunistów bohaterskiej sanitariuszki.
17 września w liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży – na szczycie Ślęży odbędzie się niezwykłe wydarzenie „Echa Światowych Dni Młodzieży”. Z ks. Kubą Bartczakiem, jednym z koordynatorów wydarzenia, rozmawia Krzysztof Kunert
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Przewrotność świata, w którym żyjemy, polega na tym, że ludzie za pokusą szatana zmieniają ten porządek rzeczy, bo oto ważniejszym niż człowiek, niż jego życie, staje się zwierzę i owad czy ptaszek albo drzewo.
O początkach Polski, odwołując się do tekstów historycznych, przypominał aktor Jerzy Zelnik. W rozmowie z Małgorzatą Godzisz wyjaśnił, co grozi tym, którzy odwracają się od własnych korzeni.
Z organmistrzem Szymonem Januszkiewiczem rozmawia Adam Łazar.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Porażki bolą. Tym bardziej bolą, im bardziej byliśmy przekonani, że robimy coś dobrego. Bo przecież w dobrych działaniach Bóg powinien nas wspierać. Więc czemu się nie udało?
Z Dominiką Danielak rozmawia Katarzyna Jaskólska.
Z ks. dr. Mariuszem Jagielskim, nowym dyrektorem Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze, rozmawia ks. Adrian Put.