Triduum rozpoczęliśmy piątkową Mszą św. wotywną, z formularza mszalnego o Matce Bożej pod krzyżem i okolicznościowym kazaniem wygłoszonym przez dk. Romana Charkota. Tematem dnia było „Zanurzenie się w krzyż Chrystusa”. Po wieczornej Eucharystii, w świerzawskim kościele pomocniczym, odbyło się nabożeństwo adoracji Krzyża, połączone z odnowieniem przymierza chrzcielnego. Dekoracje przygotowane do tego nabożeństwa sprzyjały modlitwie, bowiem paliło się ok. 600 świec, a świątynię wypełniała woń kadzidła. Każdy mógł, po odnowionych przyrzeczeniach chrzcielnych, podejść do chrzcielnicy zanurzyć dłoń i pomodlić się nad wodą, która zapoczątkowała w nas nowe życie, a potem ucałować krzyż. Nabożeństwo w takiej formie odbyło się w naszej wspólnocie po raz pierwszy. Teksty, które pomogły przeżyć tę adorację, pochodziły z katechez chrzcielnych bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, zaś fragmenty z Pisma Świętego z Triduum Paschalnego.
Święte dni
Następny dzień przeżywany był pod hasłem: „Testament krzyża: Oto Matka twoja”. Ten dzień był także Dniem Fatimskim. Po Eucharystii odbyło się czuwanie przed figurą Matki Bożej. Następnie, po procesji świateł i z figurą Pani Fatimskiej, odmówiliśmy przed Najświętszym Sakramentem Różaniec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Niedziela przebiegła pod hasłem: „Sacramentum caritatis – Sakrament Miłości – Eucharystia”. Na każdej Mszy św. ksiądz diakon podczas homilii nawiązywał do tajemnicy dnia, którą przeżywaliśmy podczas tego triduum. Wieczorem rozpoczęliśmy Modlitwę Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Pomagał nam w niej zespół muzyczny „Vox cordis – Głos serca” z parafii franciszkańskiej w Legnicy. Każdy mógł poczuć bliskość Pana Jezusa, ponieważ każdy mógł usiąść na ziemi, by otoczyć ołtarz i uwielbiać Jezusa Eucharystycznego. O godz. 22 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii wrocławskiej. Radość z przeżywania największego święta parafii emanowała z każdego, kto przeżywał te triduum.
15 sierpnia przeżywaliśmy Wielki Odpust Świerzawski pod hasłem: „Radość nieba”. Eucharystia odpustowa w kościele parafialnym, zgromadziła wielu wiernych. Kazanie wygłosił ks. Marian Biskup, który gratulował naszej wspólnocie doniosłości święta i tego, że tak mocno kochamy Matkę Bożą Wniebowziętą. Msza św. zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła i wspólnym wyśpiewaniem radosnego hymnu „Te Deum laudamus”.
Coś dla ducha, coś dla ciała
Po uczcie duchowej, rozpoczęła się uczta dla ciała. Festyn parafialny rozpoczął wspólnie odtańczony polonez, a następnie dzieci opanowały scenę, prezentując swoje talenty. Po nich na scenie pojawił się zespół „Miłek” z Wojcieszowa, który uprzyjemniał nam spożywanie lokalnych przysmaków. Stoiska sołectw naszej parafii cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Oferowały bowiem wiele dań regionalnych, zaczynając od tradycyjnego bigosu, przez pierogi, kartoflankę, aż do pysznych ciast i pieczonych kiełbasek z grilla.
Występy były przeplatane zabawami dla dzieci i rodzin. Każde dziecko za udział w nich otrzymało nagrodę. Wielkim zainteresowniem cieszył się pokaz grupy fitness, która działa w naszej miejscowości. Do tego pokazu włączyli się nawet ks. wikary Wojciech Kempski i kleryk Mateusz Maleńczuk, który rozbawił publiczność ćwicząc w sutannie.
Reklama
Kolejnym punktem festynu była licytacja tortów i innych przedmiotów. Bardzo miłym gestem wobec mieszkańców było wylicytowanie przez burmistrza miasta i gminy Świerzawa Józefa Kołcza tortu, który przekazał na poczęstunek dla zgromadzonych.
Na kolejne atrakcje złożyły się: recital kleryka Mateusza, który przypomniał nam piosenki z dawnych lat, a także biesiada przy ognisku, podczas której wspólnie śpiewano znane piosenki. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim i podziękowaniami ks. proboszcza Józefa Wojtaszka oraz końcowym błogosławieństwem. Natomiast wytrwałych uczestników festynu czekała jeszcze zabawa taneczna.
W ciągu całego dnia panowała atmosfera braterstwa i wzajemnej życzliwości. Wszyscy wiedzieli po co się gromadziliśmy. – aby uczcić Wniebowziętą i ratować Jej świątynię. Dochód z festynu został bowiem przeznaczony na remont kościoła parafialnego w Świerzawie.
Mimo trudności, ale pod opieką Najświętszej Maryi i z błogosławieństwem Jej Syna, udało się zorganizować wielkie święto naszej parafii. Gdyby nie ludzie dobrej woli, których postawił Bóg przed nami, nie udałoby się tego zrealizować. Dlatego wszystkim, którzy okazali trud włączenia się w organizację triduum maryjnego, odpustu i festynu składamy serdeczne Bóg zapłać, niech słowa św. Jana Pawła II będą motywacją do dalszego działania: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, ale czym się dzieli.”
Zapraszamy wszystkich za rok!