Reklama
6-7
temat numeru
Jego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni, może dlatego jest postacią ciągle mało znaną. A szkoda, bo to osobowość inspirująca i nietuzinkowa. O Janie Pawle I opowiada ks. Jacek Skrobisz, autor biografii papieża, którego beatyfikację zaplanowano na 4 września.
14 września przypada 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data ta stała się inspiracją dla współczesnych czcicieli słynnego kapelana Solidarności do zorganizowania w dniach 16-17 września w duchowej stolicy naszej ojczyzny – w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki
8-11
liturgia tygodnia
Niejednokrotnie z trudem przychodzi nam się pogodzić z wolą Bożą. Często bowiem nasze modlitwy uważamy za wysłuchane, kiedy dzieje się nie wola Boga, ale nasza. Dopóki wszystko toczy się „po naszej myśli”, relacja z Panem Bogiem układa się dobrze.
Mędrzec był człowiekiem szczególnie szanowanym przez starożytnych. Ceniono jego rady, które wskazywały, jak postępować w życiu. Wsłuchiwano się w słowa pokazujące reguły, które kierują losami ludzkiego życia
Bóg uczynił w jej sercu miejsce dla wszystkich, szczególnie dla tych najbardziej potrzebujących.
15-18
życie kościoła
Objawienia w Fatimie są orędziem, które przekazała światu Matka Najświętsza, aby błagać o nawrócenie, pokutę i wynagrodzenie za grzechy popełniane przez ludzkość. Na to dzieło wybrała trójkę portugalskich pastuszków. W Polsce orędzie to w szczególny sposób głoszone jest na osiedlu Kasztanowym w Szczecinie.
Jeśli rodzina żyje wiarą, a nie tylko praktykami, to nawet gdy ksiądz źle kogoś potraktuje na spowiedzi, wyrzuci z lekcji religii czy ostro wypowiada się w social mediach – nic jej nie zachwieje.
Może warto odwrócić pytanie, które wielu dziś sobie zadaje: nie – dlaczego niektórzy odchodzą od Kościoła?, lecz – dlaczego większość zostaje?
20-25
nasza rozmowa
Młody Polak powinien wiedzieć, że jest elementem sztafety pokoleń. Że jest obywatelem państwa, które ma swoją przeszłość, czyli korzenie, teraźniejszość i przyszłość – przekonuje Jan Józef Kasprzyk w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim i Mateuszem Wyrwichem.
Jakich obywateli chcemy wychować? Odpowiedzialnych! Za siebie, za swoją rodzinę, za swoje środowisko i ostatecznie za ojczyznę – mówi min. Przemysław Czarnek.
26-29
prasa zagraniczna
34
sprawy rodzinne
Są dzieci, które nie zaznały szczęśliwego i bezpiecznego domu. To dzieci porzucone, krzywdzone, zaniedbywane przez najbliższych. Można im pomóc.
Dzieci wychowywane poza swoją rodziną biologiczną mają specyficzne potrzeby związane z separacją z rodzicami, rodzeństwem lub członkami rodziny, przeżytymi trudnymi doświadczeniami, np. związanymi z przemocą lub zaniedbaniem.
38-39
świat pod lupą
Podpowiadamy, co zrobić, aby uczyć się szybciej i skuteczniej.
40-41
43
Lasy Państwowe
Zbieranie grzybów jest niemal naszym sportem narodowym, ale czy na pewno wiemy, jak robić to dobrze?
Działania tzw. organizacji ekologicznych przybierają coraz ostrzejsze formy. Dewastowanie i zaśmiecanie lasu, wbijanie gwoździ w drzewa czy blokowanie pielęgnacyjnych prac leśnych są na porządku dziennym. Wydaje się, że pseudoekolodzy za nic mają szacunek do przyrody, drugiego człowieka, a nawet do ludzkiego życia.
44-45
dobre rady
Niedoczynność tarczycy to zaburzenie polegające na tym, że tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Jak sobie pomóc?
Wrzesień to dobry czas na to, aby zaznajomić się z borówką brusznicą, tak mało przez nas wykorzystywaną w celu poprawy naszego zdrowia.
W domu dojrzałe śliwki szybko przejrzeją. Należy przechowywać je w torbie z otworami w szufladzie lodówki, ale nie dłużej niż przez kilka dni. Z kolei niedojrzałe śliwki – nawet przez 3 tygodnie.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Upadek seniora często uruchamia kaskadę zdarzeń, które prowadzą do dramatycznego pogorszenia stanu jego zdrowia.
Co należy wiedzieć przed zakupem mieszkania? Co i gdzie sprawdzić?
Ruszyły wypłaty dodatkowego świadczenia z ZUS dla emerytów i rencistów.
50-51
niedziela z kulturą
Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazała się nowa książka ks. prof. Waldemara Chrostowskiego pt. Kobiety w Piśmie Świętym. Jest to wspaniała pozycja, pięknie zilustrowana, która opowiada historię szesnastu niezwykłych kobiet biblijnych, które do dziś dla wielu są inspiracją.
Jako wspólnoty ludzkie, aby żyć, działać, tworzyć kulturę, pozostajemy od tysiącleci w zależnościach finansowych. Zwłaszcza obecnie, kiedy świat stał się „globalną wioską”, pieniądze są zjawiskiem, które dotyka i określa nas wszystkich.
Unikalne i swojskie zabytki kultury drewnianej są wizytówką kraju nad Wisłą
53-65
Niedziela na lato
Takich miejsc, jak to, wiele w Polsce nie ma. Leżący przy gdańskim Żabim Kruku 3 kościół Świętych Piotra i Pawła skrywa skarb – cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej ze Stanisławowa. Niezwykłość tego miejsca dotyczy też ludzi, którzy przychodzą się tu modlić – bo obok katolików są to Ormianie
Święcenia biskupie w archikatedrze oliwskiej przyjął ks. Piotr Przyborek, biblista i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej
8 września diecezja będzie przeżywać odpust ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości, który poprzedzany jest Dniami Modlitw.
Wolność jest pojęciem trudnym i złożonym. Przeżywana w 2018 r. przez nasz kraj 100. rocznica powrotu Polski na mapy Europy i świata dała nam okazję do zastanowienia się nad kwestią, jak trudnym procesem jest walka o odzyskanie suwerenności konkretnego państwa.
Przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Patronki szczęścia rodzinnego, modlili się rodzice zatroskani o wiarę swoich dzieci. W bazylice licheńskiej zgromadziło się ok. 3 tys. osób.
W panoramie Kalisza od stuleci ważne miejsce zajmuje kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bardziej znana zarówno mieszkańcom miasta nad Prosną, jak i wszystkim Polakom jako sanktuarium św. Józefa.
Niedziela bielsko-żywiecka
W 81. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego, patrona diecezji bielsko żywieckiej, przy bloku 11. obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, bp Roman Pindel odprawił Mszę św. Jednym z koncelebransów był arcybiskup Bambergu Ludwig Schick.
Co wyróżnia scholę Boskie Nutki, działającą przy sanktuarium Matki Bożej Wspomożeniem Wiernych w Oświęcimiu? Jak przygotowuje do wielkiego święta parafii?
Z przesłaniem, że najważniejsza dla ratowania świata jest misja budowania pięknych więzi małżeńskich, o. Bogdan Kocańda z Rychwałdu wraz z osobami z Fundacji RSC przyjeżdża do parafii, które go zaprosiły.
Niedziela częstochowska
Było wiadomo od kilku miesięcy, że wojna wybuchnie.
Mówię to szczerze – na parafię św. Kazimierza Królewicza patrzę z zachwytem – przyznaje ks. Łukasz Połacik.
Złożenie ślubów wieczystych tu, w Polsce, to wotum Bogu i Polsce za to, co uczyniliście ostatnimi czasy dla Ukrainy – powiedziała s. Sołomija.
Niedziela podlaska
Teren Wyższego Seminarium Duchownego przepełniony był młodzieńczą radością i zapałem, a to wszystko za sprawą rekolekcji stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Ważne, by za pokonywaniem kolejnych kilometrów i przybliżaniem się fizycznym do Częstochowy, szły także wasze serca – zwrócił się do pielgrzymów bp Piotr Sawczuk.
O tym, co nas czeka w bieżącym roku katechetycznym, z ks. kan. Krzysztofem Mielnickim – dyrektorem Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Proszowiczanie od wielu lat wspierają pielgrzymów Tarnowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Po raz 40. przyjęli pątników.
Jakie perełki kryje w sobie kościół i co dzieje się w parafii dziś?
W trwającym wciąż Roku Eucharystii warto przypomnieć znaczenie Krucjaty Eucharystycznej podczas II wojny światowej i tuż po niej. Z ks. dr. Marcinem Rokitą rozmawia na ten temat Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
Każda rocznica koronacji stwarza okazję, aby przypomnieć, że mamy w niebie Matkę, która się za nami wstawia – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Roman Majoch.
Od siedmiu wieków czczą Matkę Bożą Gdowską, za której pośrednictwem łaskę ocalenia życia otrzymał sam król.
Myśli na nowy miesiąc
Niedziela lubelska
Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem jest największym skarbem bazyliki na Górce Chełmskiej. Od wieków modlą się przed nim chrześcijanie różnych tradycji: prawosławni, grekokatolicy i katolicy.
Ich misją jest głoszenie Dobrej Nowiny. W Afryce i w Polsce.
Rozmawiamy w Lublinie, a w tym czasie w Poroninie przebywają dwie ostatnie grupy kolonijne. Na wakacjach są teraz wolontariusze ze szkolnych kół Caritas oraz podopieczni z domu dziecka we Lwowie. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i pomocy darczyńców, udało nam się zorganizować aż 12 dziesięciodniowych turnusów.
Niedziela legnicka
Modlimy się dzisiaj o łaski do świętych, ale mamy też ich naśladować. (…) To jest najważniejsze przesłanie, jakie zostawił nam św. Jacek – wasz patron – podkreślił bp Ignacy Dec.
„Ja jestem z wami” – pod takim hasłem, będą przebiegać rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w różnym wieku, w dniach 23-25 września.
Chojnów, Jawor, Jelenia Góra, Krzeszów, Legnica, a ostatnio dołączył do tych zdarzeń Lubin. W tym miejscach, w lokalnych kościołach, rozbrzmiewają koncerty i festiwale muzyczne i organowe.
Niedziela łódzka
Sierpień dobiegł końca, a wraz z nim piesze pielgrzymki do Królowej Polski na Jasną Górę.
„Wacia, dziecko, kup Niedzielę” – zwracał się błagalnym, ale zarazem radosnym głosem do starszej już pani. O kim mowa?
W ostatnich latach, kiedy mówi się o kapłanach, to zazwyczaj mówi się o nich źle. Wieczernik Modlitwy za Kapłanów modli się w intencji duchownych za dobro, jakie otrzymujemy od Boga przez ich posługę.
Niedziela przemyska
Na sanockim rynku odbył się finał 14. edycji akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”.
Minęło 20 lat od ogłoszenia błogosławionym sługi Bożego ks. Jana Balickiego, wspaniałego kapłana, który śpieszył z pomocą biednym i potrzebującym.
Wakacyjne turnusy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej to przede wszystkim spotkania z Bogiem.
Niedziela rzeszowska
Tradycyjnie, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Władysława Findysza, odbyły się uroczystości odpustowe ku czci błogosławionego kapłana, pierwszego męczennika systemu komunistycznego.
Z dr. hab. Markiem Stefańskim dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego rozmawia ks. Rafał Przędzik.
Z okazji 20. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu, warto przypomnieć historię parafii i dzieje kultu maryjnego istniejącego tu od XVII wieku.
Niedziela sandomierska
W tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się diecezjalny finał akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”.
Władze województwa zachęcają dzieci i młodzież do zapoznania się z historią.
Historię zamku w Ćmielowie poznaliśmy dwa lata temu w cyklu Wakacje z Niedzielą. Warto przypomnieć owe miejsce z racji na prowadzone badania archeologiczne.
Niedziela sosnowiecka
Tegoroczne diecezjalno-gminne dożynki odbyły się w Jerzmanowicach. Udział w nich wzięli mieszkańcy gminy oraz goście z diecezji sosnowieckiej i regionu.
Jestem pełen podziwu i uznania, gdy patrzę na nową część waszego kościoła. Przepiękny jest ten dom Boga Wszechmogącego – powiedział bp Grzegorz Kaszak.
Z ks. Michałem Bordą, ojcem duchowym XXI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę, rozmawia Piotr Grzybowski.
Niedziela świdnicka
Za nami drugi termin naboru do świdnickiego seminarium duchownego. Do egzaminu przystąpiło dwóch tegorocznych maturzystów.
W sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej zainaugurowano obchody rocznicy Sierpnia ’80. Pielgrzymi przybyli z całego Dolnego Śląska.
Od dwóch miesięcy ks. Marcin Januszkiewicz stoi na czele parafii św. Bartłomieja w Topoli. Na swój pierwszy proboszczowski odpust parafialny zaprosił dobrze znanego kapłana.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
To urokliwe miejsce fascynuje głębią wydarzeń duchowych, których kanwą jest orędzie fatimskie i misja Dzieci Fatimskich. Odnajdziemy tutaj ten sam klimat modlitwy, co w portugalskiej Fatimie.
Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują chwili zatrzymania oraz tych, którym bliska jest potrzeba przeżycia wspaniale przygotowanego czasu we wspólnocie przed Bogiem.
Na konkurs wpłynęło blisko czterysta prac z ponad stu szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych z 18 krajów.
Niedziela toruńska
Zawierzenie Maryi swojego życia i swojej przyszłości jest wspaniałą ochroną przed atakami złego ducha. Warto to zrobić skoro sam Bóg powierzył Jej swoje życie.
Dożynki są znakiem i tradycją, która przypomina, co jest najważniejsze w naszym życiu – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas dożynek w Radzyniu Chełmińskim.
Sytuacje trudne uczą zwrócenia się ku Bogu, krzyżowi i sprawdzonym, świętym patronom.
Niedziela warszawska
O tym, że nawet stolarka może przydać się w zakonie, niezbywalnej godności ludzkiego życia i wierności powołaniu aż do męczeństwa, z o. Dariuszem Kantypowiczem rozmawia Łukasz Krzysztofka
Rozpoczęcie roku szkolnego to była olbrzymia radość wśród uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli Integracyjnej Podstawowej Szkoły Montessori Elipsoida. Jak w placówce edukacyjnej buduje się tak przyjazną atmosferę?
Starania przyniosły efekt: po 83 latach powrócił do Polski zza oceanu cykl 7 monumentalnych obrazów Bractwa św. Łukasza. Już wkrótce będzie je można będzie obejrzeć na ekspozycji w Warszawie.
Niedziela wrocławska
Zebrana w Dolnośląskiej Perle Manieryzmu publiczność z atencją wysłuchała pierwszego koncertu muzyki poważnej.
Miejsce przyciąga wielu wiernych i turystów. Jest jednym z najładniejszych zabytków na architektonicznej mapie Wrocławia.
Wszystko zaczęło się 28 lat temu w archidiecezji katowickiej, gdzie powstało duszpasterstwo przeznaczone dla panien i kawalerów, czyli osób stanu wolnego, w różnym wieku.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W nieludzkim świecie obozowej egzystencji niósł współwięźniom pokój – powiedział bp Mariusz Leszczyński o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim.
Ten festiwal to wyjątkowe święto, kiedy w niezwykły sposób oddajemy cześć Bogu, przez Maryję idziemy do Jezusa – powiedział ks. Sławomir Korona podczas 25. edycji Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym.
Jeśli mamy dbać o dobro wspólne, o Polskę, potrzeba nam siły nadprzyrodzonej, którą daje nam Chrystus – podkreślił ks. Artur Schodziński, proboszcz.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
1 września przypadła kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. 83 lata temu Polska stanęła do walki przeciw niemieckiemu agresorowi.
Kościół św. Andrzeja to prawdziwa perełka Krosna Odrzańskiego. Położony nad Odrą na lekkim wzniesieniu biały kościółek wspaniale prezentuje się na tle błękitu nieba.
Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego w Słubicach zostanie złożona ziemia z grobu gen. Stanisława Maczka oraz Nieznanego Polskiego Żołnierza.