Reklama

Wiadomości

Nadzieja dla diabetyków

Zachodzą rewolucyjne zmiany w podejściu do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2. Czy faktycznie poprawią one sytuację diabetyków?

Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na głosy środowiska diabetologicznego, publikując 16 sierpnia obwieszczenie refundacyjne, które potwierdza rozszerzenie refundacji nowoczesnych leków: flozyn i analogów GLP-1, a także objęcie DPP-4 refundacją. Obwieszczenie wchodzi w życie 1 września. Co to oznacza dla pacjentów z cukrzycą typu 2?

Krok w dobrą stronę

Znaczne rozszerzenie wskazań stosowania dla flozyn i leków inkretynowych (GLP-1) jest istnym przewrotem w podejściu do nowoczesnego leczenia osób zmagających się z cukrzycą, którą można już nazwać pandemią XXI wieku. Zmiany dokonane przez Ministerstwo Zdrowia umożliwiają dodanie tych terapii do jakichkolwiek dwóch innych stosowanych już leków, również insuliny. Co istotne, kryterium poziomu hemoglobiny glikowanej zmniejszono z 8% do 7,5%, a kryterium wskaźnika BMI z 35 do 30. Daje to pacjentom nadzieję na uniknięcie powikłań, niezwykle groźnych i powszechnych przy cukrzycy typu 2.

Nowoczesna terapia flozynami

Do tej pory refundacja flozyn dotyczyła bardzo wąskiej grupy chorych – tych z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym i wyłącznie na środkowym etapie leczenia. – Cukrzyca typu 2, szczególnie źle leczona, skraca życie, jak wyliczono, o ok. 12 lat. Za ok. 60% zgonów chorych na cukrzycę typu 2 odpowiedzialne są powikłania sercowo-naczyniowe, dlatego głównym celem leczenia chorych jest zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, tj. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca i zgonu z ich powodu – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz. Krokiem ku temu jest wprowadzenie do terapii m.in. flozyn. Dlaczego akurat one? – Flozyny blokują kotransporter sodowo-glukozowy typu 2 (SGLT2) w cewce nerkowej, hamując zwrotne wchłanianie glukozy i zwiększając jej wydalanie z moczem. Ten mechanizm prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi i wyrównania glikemii oraz zwiększa szansę na redukcję nadmiernej masy ciała u chorego na cukrzycę. Niezależnie od niego flozyny działają ochronnie na serce i nerki – wyjaśnia pani profesor. W praktyce wrześniowe rozszerzenie refundacji oznacza kolosalną poprawę jakości życia osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Flozyny mają udowodnioną skuteczność, dzięki nim chorzy mogą mieć pod kontrolą cukrzycę i zarazem lepiej chronić newralgiczne organy przed powikłaniami. Przekłada się to na poprawę ich stanu zdrowia i komfortu życia. Aby skorzystać na wprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia dobrej zmianie, pacjenci powinni zgłosić się do swojego lekarza w celu weryfikacji tego, czy nowa terapia jest dostępna i odpowiednia dla nich.

Komentarz środowiska

Wprowadzone zmiany to realna pomoc dla szerokiej grupy pacjentów, bo aż 80-90% wszystkich chorych na cukrzyce zmaga się z typem 2. – Wprowadzone zmiany idą w bardzo dobrym kierunku. Przede wszystkim dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za to, że leczenie cukrzycy w Polsce jest coraz lepsze. Są to zmiany, o które walczyliśmy dosyć długo. Nowoczesne leki – flozyny i inkretyny – pojawiły się na listach leków refundowanych stosunkowo niedawno, ale weszły wtedy dla bardzo wąskiej, ścisłej populacji pacjentów. Lista ta rozszerza te grupy pacjentów, które będą mogły korzystać z tej refundacji, jak również wprowadza do refundacji leki wcześniej nierefundowane – trzecią grupę o nazwie gliptyny. Jesteśmy z tej zmiany zadowoleni – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Zmiany na liście leków refundowanych i dobre decyzje refundacyjne dają szansę chorym na cukrzycę typu 2 wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego na dłuższe i zdrowsze życie. Mówiąc o rozszerzeniu refundacji, pragnę pokreślić wielką rolę w tym procesie decyzyjnym min. Macieja Miłkowskiego. Środowisko diabetologiczne dziękuje ministrowi za bardzo dobrą współpracę, zrozumienie potrzeb pacjentów i podejmowanie dobrych decyzji prowadzących do poprawy opieki nad chorym na cukrzycę w Polsce – komentuje zmiany prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

2022-08-30 12:42

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 30. Pielgrzymka Diabetyków

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

diabetycy

BPJG

Z udziałem ok. 300 osób na Jasnej Górze odbyła się 30. pielgrzymka osób i ich rodzin zmagających się z cukrzycą. Tegoroczna pielgrzymka miała także charakter dziękczynny za 40 lat działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Jasnogórskie spotkanie jak zwykle było okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także do przypomnienia o problemach chorych i ich rodzin.

Kapelan Stowarzyszenia ks. Mirosław Danielski podkreślił, ze dzisiejsza pielgrzymka, to także czas modlitwy za zmarłych.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję