Reklama
edytorial
Dziecko ponad godzinę umierało w męczarniach po nieskutecznej aborcji. Nie podjęto próby ratowania 6-miesięcznego wcześniaka. Działo się to w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie, którego pracownicy anonimowo poinformowali o tym strasznym fakcie Fundację SOS Obrony Poczętego Życia.
Ostatnio jesteśmy świadkami zaciekłych dysput telewizyjnych, w których dominuje głos opozycji, że w Polsce nie ma demokracji, że to, co czyni rząd, jest złe, a wszystkim rządzi de facto okrutny dyktator Jarosław Kaczyński. Znamy tę śpiewkę, powtarzaną wciąż w nowym wydaniu.
3
z kraju i ze świata
5
Zjazd Gnieźnieński
Jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński stał się preludium do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z prymasowskiej stolicy wyszedł mocny apel o powrót do chrześcijańskich wartości oraz obronę tradycyjnej rodziny.
To był już piąty kongres, w którym wzięłam udział. Przyjeżdżam tutaj chętnie, ponieważ zawsze można posłuchać ciekawych referatów oraz dyskusji panelowych. Tak było i w tym roku. Tematyka X Zjazdu Gnieźnieńskiego pięknie wpisała się w obchodzony jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski.
6-8
dookoła Polski
9
10
1050. rocznica Chrztu Polski • mówi Przewodniczący KEP
W związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski – o wyzwalającej mocy chrześcijaństwa, początkach państwa polskiego u źródeł chrzcielnych i obronie korzeni chrześcijańskich w dzisiejszej Europie – z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Lidia Dudkiewicz
12-15
temat numeru: w drodze do ŚDM 2016 • pod czułym spojrzeniem św. Jana Pawła II
20 grudnia 1985 r. uznaje się za datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży. To wtedy Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkania diecezjalne, a co dwa lub trzy lata – w wyznaczonym przez niego miejscu – jako spotkania międzynarodowe. Ale w tym dniu tylko urodziło się coś, co papież Wojtyła nosił w sercu od dawna
18-19
temat numeru • w drodze do ŚDM 2016
W orędziu na VI Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się na Jasnej Górze w 1991 r., Jan Paweł II pisał: „A do was, młodzieży Krajów Europy Wschodniej, zwracam się ze słowami szczególnej zachęty.
20
lamentacje na Wielki Post 2016
Żalą się ludzie nad sobą. Rozważają swoje błędy. Upadają i podnoszą się z upadków. Boleść człowieczeństwa w drodze. Łzy obmyją, żal ukoi duszę. Wielki Post to czas na lament duszy, czas oczyszczenia, odwrócenia się od zła.
28
29
liturgia tygodnia
Dzisiejsza liturgia niedzielna rozpoczyna się procesją z palmami na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, witanego jako Króla.
31-33
felieton
Jest rzeczą godną największej pochwały, że z okazji tegorocznych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski przypominane jest Milenium sprzed półwiecza, które upłynęło w atmosferze ostrej konfrontacji między państwem a Kościołem.
35
36-37
fakty • opinie
Do rozpatrzenia ustawy nie zostali dopuszczeni trzej wybrani przez Sejm sędziowie TK, od których Prezydent RP odebrał ślubowanie
Resztki demokracji po pogromach, które zaczęły się od drugiej – tej rosyjskiej z 1917 r. – rewolucji październikowej, zachowały się jedynie w Trybunale Konstytucyjnym.
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Patrząc na zachowanie prominentów III RP, do niedawna trzymających władzę – PO, PSL, SLD i wspólników – można łatwo zauważyć, że już nawet nie kryją swojego bezpardonowego chamstwa, wrogości; nie przebierają w środkach, każdy manewr jest dozwolony.
W ciągu 12-letniej karencji wyprzedano wiele tysięcy hektarów polskiej ziemi, omijając prawo, stosując tzw. słupy.
42-43
sylwetka • Eugeniusz Bodo
Eugeniusz Bodo, największy gwiazdor przedwojennego kina i kabaretu, bożyszcze tłumów, doczekał się filmowej biografii, i to w kilkunastu odcinkach
44-45
rekolekcje z postem
Propozycja rekolekcji świętorodzinnych z postem Daniela i dietą św. Hildegardy
46-47
Niedziela Młodych
Brudny, zarośnięty i śmierdzący siedział w przychodni lekarskiej. Nikt nie chciał obok NIEGO usiąść. Lepiej stać, niż męczyć delikatny nos zapachem
Światowe Dni Młodzieży – czyli międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem z Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Już za chwilę rozpoczną się w Polsce, warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje
Wyzwaniem jest opowiadanie o tym, co w sercach milionów ludzi dokonuje się przez dzieło ŚDM – mówi Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowy Światowych Dni Młodzieży, w rozmowie z Dominiką Stoszek
Kult Miłosierdzia Bożego stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków polskiej religijności na świecie. Pielgrzym, przyjeżdżając do Krakowa, za swój cel obiera przede wszystkim łagiewnickie sanktuarium. Powstający Szlak Miłosierdzia Bożego zaprasza do podążania słabiej rozpoznawalnymi śladami kultu, rozsianymi po Krakowie i jego okolicach
50-53
kultura
W przyszłym roku minie 100 lat od objawień w Fatimie. I mimo że upłynęło tyle czasu, a historia trojga pastuszków i objawień w tej małej portugalskiej miejscowości jest powszechnie znana, samo orędzie fatimskie wciąż jest pełne tajemnic.
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Wielki Tydzień to w życiu Kościoła czas bardzo nabrzmiały w treść. Celebrujemy wydarzenia z ostatniego tygodnia przed krzyżową męką Chrystusa, by wkroczyć w tajemnicę Paschy Chrystusa. Ta zaś, podkreślmy, jest „przejściem” Jezusa przez mękę, śmierć ku zmartwychwstaniu.
Peregrynacja znaków miłosierdzia nie zakończy się wraz z wędrówką wizerunku z Łagiewnik.
We Francji był oddanym służbie ministrantem. Ale jedno zdarzenie w parafii sprawiło, że oddalił się od Kościoła. Po latach wrócił. Dziś w Puńcowie prowadzi pracownię wykonującą szaty liturgiczne z wysokiej jakości tkanin naturalnych i kieruje scholą gregoriańską.
Niedziela częstochowska
13 marca br. parafia św. Rocha Wyznawcy w Rębielicach Królewskich dziękowała za srebrny jubileusz istnienia oraz za 3 lata pontyfikatu papieża Franciszka.
Mokra – wieś w powiecie kłobuckim, odznaczona Krzyżem Walecznych, znana z bohaterskiej walki polskiego żołnierza. To na tych terenach 1 września 1939 r. rozegrała się jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej.
Jesteśmy sąsiadami. Redakcja „Niedzieli” mieści się przy ul. 3 Maja 12, a klub tenisowy „Victoria” niemal naprzeciwko. Łączy nas też wiek – i tygodnik, i klub kończą w tym roku 90 lat.
„Niedziela” ukazywała się od 1926 r. do początków wojny – do września 1939 r. Na czas okupacji niemieckiej wydawanie „Niedzieli” zostało zawieszone.
Niedziela podlaska
Kolejna w naszym życiu Niedziela Palmowa i po raz kolejny wypowiedziane/usłyszane słowa: „Hosanna Synowi Dawidowemu!”, a już niemal za progiem – kolejny Wielki Piątek ze słowami: „Ukrzyżuj Go!”.
W Drohiczynie 5 marca odbył się wielkopostny dzień skupienia nauczycieli. Spotkaniu, któremu przewodniczył diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. Robert Grzybowski, towarzyszyły słowa: „Ten, który nie przechodzi obojętnie”.
Ks. Jan Zieja został w tym roku uhonorowany mianem „Sprawiedliwych 2016” oraz patronem kolejnego drzewka w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych.
W dniach 26-29 lutego na Jasnej Górze odbyła się 41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, gdzie podejmowano tematykę nowego roku formacyjnego 2016/2017 „Miłosierni jak Ojciec”.
Niedziela kielecka
Jak tylko powiedziałam, że będę pisała o śp. ks. Piotrze Klimczyku, opiekunie „Józefowych Kwiatków”, którego Pan powołał do siebie 26 października w 2014 r., w czterdziestym roku życia, rozdzwoniły się telefony od rodziców, dzieci, osób, które go znały.
Niedziela Palmowa od 1985 r. decyzją św. Jana Pawła II jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży i to zaangażowanie młodzieży decyduje w znacznym stopniu o jej atmosferze.
Jego imię znaczy tyle co „błogosławiony”, swoim życiem udowodnił, że nie dane mu było ono z przypadku, co więcej, po śmierci nie tylko został błogosławionym, ale też świętym i do tego jednym z najważniejszych patronów Europy.
W tym roku Niedziela Palmowa (20 marca) zbiega się z pierwszym dniem wiosny (21 marca), a tuż tuż po Wielkiej Nocy – 4 kwietnia, przypada Święto Zwiastowania Pańskiego obchodzone jako Dzień Świętości Życia.
Niedziela małopolska
Nieraz, gdy słyszę o cierpieniach, jakie dotykają różnych ludzi, myślę: „Czy oni znają Jezusa?”. Jeśli Go nie znają, jak trudno im przejść przez te doświadczenia...
W Niedzielę Palmową warto wyruszyć w Małopolskę i wziąć udział w unikalnych wydarzeniach. To właśnie wtedy rozpoczyna się Misterium Męki Pańskiej, a zarazem odpust Wielkiego Tygodnia w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Krótkie przedstawienie – etiuda teatralna, taniec, skecze, musical, opera, misteria paschalne i pasyjne – bądź inne formy artystyczne tworzone zespołowo lub indywidualnie. Nawiązanie do hasła „U Boga wszystko jest możliwe!” (Mk 10,25).
W Niedzielę Palmową zainteresowanie wielu Polaków, nie tylko z Małopolski, skupia się na Lipnicy Murowanej. To w tej miejscowości, znajdującej się w środkowej części Podgórza Wiśnickiego, jest organizowany konkurs palm.
Niedziela lubelska
Przed nami najważniejsze dni roku liturgicznego. Są to zarazem najważniejsze dni w życiu każdego chrześcijanina – Wielki Tydzień, czas wielkich wydarzeń, faktów, które na zawsze odmieniły życie każdego z nas i zobowiązały do życia nowym życiem w Chrystusie.
Centrum Duszpasterstwa Młodzieży wraz z Biurem Organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lublinie zaprasza do udziału w Diecezjalnych Dniach Młodych, które odbędą się pod hasłem: „Szczęśliwi Miłosierni”.
Przyjechałem do was, by powiedzieć polskim biskupom i kapłanom: nie zostawiajcie nas samych w tym momencie naszej historii. Wspierajcie nas poprzez kapłanów, osoby konsekrowane – mówił bp Marcelo Arturo González Amador, ordynariusz diecezji Santa Clara na Kubie, który odwiedził Lublin.
Niedziela legnicka
Już po raz szósty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej „Commando” zorganizowali w Bolesławcu bieg i turniej strzelecki pod hasłem: „Dla Wyklętych 1963”, przypominając śmierć ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka „Lalusia”.
Od 5 lat Siostry Magdalenki od Pokuty przeżywają 9-letnią nowennę w ramach przygotowań do Jubileuszu 700-lecia klasztoru magdaleńskiego w Lubaniu w 2020 r. Każdy rok nowenny jest poświęcony tematyce związanej z dziedzictwem duchowym i historycznym zgromadzenia.
Ministranci, lektorzy, ceremoniarze, świeckie osoby dorosłe zaangażowane w służbę liturgiczną ołtarza, klerycy i diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy oraz księża już 9. raz podjęli wyzwanie do rywalizacji w diecezjalnych mistrzostwach tenisa stołowego.
Niedziela łódzka
Jednostka Strzelecka 4008 Łódź działa od 2000 r. Przez ten czas w mury kolejnych siedzib organizacji zawitały setki młodych ludzi.
Przypatrując się historii chrześcijaństwa na terenie dzisiejszej archidiecezji łódzkiej, nasze spojrzenie musi zatrzymać się na Witowie, gdzie prosperowało słynne w dawnej Rzeczypospolitej opactwo norbertanów, którzy przybyli tu w 1179 r.
Już po raz czwarty ulicami Łodzi przeszło Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja ostatnich chwil życia i śmierci Jezusa rozpoczęła się w Parku Sienkiewicza.
Niedziela przemyska
W Księdze Rodzaju czytamy: „A ona poczęła i urodziła Kaina i rzekła: «Otrzymałam mężczyznę od Pana». A potem urodziła jeszcze Abla, jego brata. Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę”.
Kościół franciszkanów w Przemyślu od 6 marca posiada relikwie męczenników z Pariacoto: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.
Podczas Niedzieli Palmowej po raz kolejny przeżywać będziemy dramat Męki Pańskiej. Ale scena ta obecna jest w naszych kościołach na stałe, z reguły w postaci tzw. belek tęczowych z Grupą Ukrzyżowania, małych Kalwarii na zewnątrz świątyń bądź na obrazach w ołtarzach.
Niedziela rzeszowska
Piękną tradycją stało się organizowanie przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej tzw. „kaziuków”, czyli kiermaszy serc piernikowych.
Od kilku lat w okolicach 1 marca cała Polska staje się jednym wielkim hołdem dla żołnierzy kiedyś wyklętych, dziś dla nas niezłomnych.
Z Beatą Bednarz, piosenkarką muzyki chrześcijańskiej, o śpiewaniu i planach na przyszłość rozmawia Agnieszka Busz.
Niedziela sandomierska
Wchodzimy w Wielki Tydzień i Triduum Paschalne – najważniejszy tydzień w roku dla katolika. Tydzień pełen przeżyć, ale i głębi duchowej.
Kilkadziesiąt kilometrów pokonywanych nocą, a na dodatek w ciszy. Zapyta ktoś, po co? Na to pytanie odpowiedź można było znaleźć podczas nocnych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Kilka takich przeszło lub jest planowanych na terenie nasze diecezji.
W tym najbogatszym w przeżycia tygodniu przed Wielkanocą, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, chcemy spojrzeć na inicjatywy już podjęte i te zaplanowane, a poświęcone tajemnicy Bożego Miłosierdzia.
Naszą diecezję odwiedził bp Marcelo Arturo González Amator, ordynariusz diecezji św. Klary na Kubie.
Niedziela sosnowiecka
Żyjemy w świecie paradoksów: stworzenia, zła, łaski, zbawienia i wiary.
W niedzielne południe 6 marca uroczystym przejściem przez Bramę Miłosierdzia rozpoczęła się doroczna Pielgrzymka Amazonek do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Od 5 marca kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Kosmolowie ma nowych, świętych mieszkańców – orędowników Miłosierdzia Bożego.
Kult Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej sięga roku 1897 r., kiedy ks. prał. Grzegorz Augustynik wprowadził w uroczystej procesji obraz z przedstawieniem Matki Bożej w otoczeniu aniołów i świętych, namalowany na wzór wizerunku podarowanego przez parafian z Włoszczowy.
Niedziela świdnicka
Wciąż odnawiającym się cudem jest fakt, że miłosierdzie Boże może opromienić życie każdego z nas, pobudzając nas do miłości bliźniego i tego, co Tradycja Kościoła nazywa uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy” – przypomniał w Orędziu na Wielki Post 2016 papież Franciszek.
Z bp. Ignacym Decem, pierwszym pasterzem diecezji świdnickiej, rozmawia Marek Zygmunt.
W sobotę 16 kwietnia na poznańskim stadionie INEA odbędzie się całodniowe spotkanie modlitewno-artystyczne „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.
Życie nasze jest drogą krzyżową. Pan Jezus zapowiada swoją mękę i w okresie Wielkiego Postu tę mękę rozważamy na niedzielnych „Gorzkich żalach”, na Drodze Krzyżowej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Jezus Chrystus, podejmując Pasję, pragnął, aby w jej mroku dokonało się odrodzenie całej kosmicznej rzeczywistości.
Staropolskie zwyczaje wielkopostne związane z obchodem świąt Wielkiej Nocy rozpoczynają się w naszym kraju od Palmowej Niedzieli, która zawsze była poświęcona przedświątecznej krzątaninie i wielkopostnemu rozważaniu w zadumie Męki Pańskiej.
W 78. rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech już po raz XXXI Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wręczyło Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, ostatniego przedwojennego prezesa Związku Polaków w Niemczech.
Palestyna była obszarem szczególnie płodnym w palmy daktylowe i dlatego nazywano ją „krajem palm”. Izraelici bardzo cenili to drzewo, głównie jako źródło pożywienia.
Niedziela toruńska
Dwa tysiące lat temu Pan Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku. Witały Go tłumy. Hosanna, wiwaty, gałązki palmowe. A wyobraźmy sobie to dzisiaj.
Tydzień, który będziemy przeżywać, nie bez powodu jest nazywany wielkim. Jest on przejściem do nowego życia z Bogiem
W 1243 r. pierwszy biskup chełmiński Heidenryk podjął posługę apostolską w diecezji o terytorium zbliżonym do powołanej przez św. Jana Pawła II diecezji toruńskiej.
Niedziela warszawska
Wydarzenie w tym roku goni wydarzenie. 1050. rocznica Chrztu Polski i uroczystości z nią związane już tuż tuż. A zaraz potem Światowe Dni Młodzieży, połączone z pielgrzymką papieża Franciszka.
Finał palmowego konkursu, koncert „Pasji według św. Jana” i całodniowa spowiedź w kościele stacyjnym – tak wygląda Niedziela Palmowa w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie
Z ks. prof. Józefem Naumowiczem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego, Sekcja Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, rozmawia Alina Petrowa-Wasilewicz, KAI.
Wystawa millenijna, przewidziana na przełom czerwca i lipca, ostatecznie zakończy zagospodarowanie sal i budowę ekspozycji Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Coraz więcej parafii sięga do starej tradycji Kościoła, według której procesja rezurekcyjna odbywa się w nocy z soboty na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Budynek nowej biblioteki seminaryjnej będzie wkomponowany w Skarpę Wiślaną i dostosowany do gustów wytrawnych architektów i varsavianistów. I choć nie jest łatwo dogodzić wszystkim, to jednak archidiecezja warszawska podjęła się tego zadania.
Niedziela wrocławska
Decyzją abp. Józefa Kupnego w 13 kościołach archidiecezji wrocławskiej będzie można przystąpić do spowiedzi w ramach „Nocy Konfesjonałów” z 23 na 24 marca, a więc z Wielkiej Środy na Wielki Czwartek.
19 marca – we wspomnienie św. Józefa – w archikatedrze wrocławskiej sakrę biskupią przyjmie o. Jacek Kiciński CMF. To 62. biskup pomocniczy w tysiącletniej historii archidiecezji i 11. w historii powojennej. Pierwszy w historii powojennej biskup zakonnik.
– Nie da się scharakteryzować młodzieży – zaczyna ks. Jakub Bartczak. – Jestem realistą, ale patrzę z nadzieją. W Kościele młodych, mimo strat w liczebności, widzę ogromny zysk w jakości – przekonuje ks. Kacper Radzki.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Z czego nas wyzwala Jezusowa prawda? W jakim zakresie daje nam ona wolność?
Palma wielkanocna jest jednym z ważniejszych symboli wiosennych Świąt Wielkanocnych. Pan Jezus na osiołku wjeżdżał z Góry Oliwnej do Jerozolimy na święto Paschy.
Uczynki miłosierdzia są dziełami miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy. Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić – to uczynki miłosierdzia co do duszy.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Galerii pod św. Kajetanem w Zamościu, w czasie między świętem Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) a świętem Najświętszej Marii Panny z Lourdes (Dzień Chorego), zorganizowało wystawę fotografii Andrzeja Szumowskiego pt. „Lourdes”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Znów Niedziela Palmowa. Kolejny raz udamy się do naszych kościołów, aby ze śpiewem na ustach „Hosanna Synowi Dawidowemu” oddać chwałę Bogu. To szczególne święto w Kościele.
Pasja według św. Jana” – słynne dzieło Jana Sebastiana Bacha nie jest utworem, którego często można posłuchać na żywo. Nic więc dziwnego, że 12 marca kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze wypełniła ponad 1000-osobowa publiczność.
Historia tego miejsca to dzieje dobra, zmagania z własnymi słabościami oraz mnóstwo promieni nadziei.