Reklama

Niedziela Częstochowska

Bóg pobłogosławił tę ziemię

13 marca br. parafia św. Rocha Wyznawcy w Rębielicach Królewskich dziękowała za srebrny jubileusz istnienia oraz za 3 lata pontyfikatu papieża Franciszka

Niedziela częstochowska 12/2016, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

Julia A. Lewandowska

Jubileuszowa Eucharystia

Jubileuszowa Eucharystia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynię w miejscu spalonego, drewnianego kościoła 125 lat temu zbudowali nasi pradziadowie jako wotum za oddalenie zarazy. Budulcem był kamień z pobliskiego wzgórza wapiennego zwanego Górą Rębielską. W tej świątyni kapłan, kreśląc znak krzyża na naszym czole, włączał nas we wspólnotę Kościoła powszechnego, tu na kolanach wypraszaliśmy i wypraszamy potrzebne łaski, umacniamy wiarę i przyrzekamy sobie miłość na dobre i złe, tu żegnamy naszych bliskich, gdy odchodzą do domu Ojca. To miejsce jest „sercem” naszej miejscowości. 25 lat temu dzięki m.in. zaangażowaniu ówczesnego proboszcza parafii św. Mikołaja, biskupa i wyznawcy, w Wilkowiecku – ks. Jerzego Mielczarka – udało się stworzyć parafię, która została wydzielona z dwóch sąsiadujących – w Wilkowiecku i Dankowie. 12 marca 1991 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, erygował parafię św. Rocha Wyznawcy. Tegoroczny jubileusz stał się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za ćwierć wieku istnienia wspólnoty. Dziękczynną Mszę św. poprzedziły rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ks. Robert Grohs, moderator Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka razem z członkami tej diakonii.

Reklama

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Towarzyszyli mu w koncelebrze kapłani: ks. Jarosław Binek, pierwszy proboszcz tej parafii, aktualnie pracujący na misji na Ukrainie jako egzorcysta archidiecezji lwowskiej, ks. Mariusz Foltyński, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej, i ks. Andrzej Sewerynek, proboszcz parafii w Rębielicach Królewskich. Na Mszy św. obecni byli także księża z dekanatu kłobuckiego na czele z ks. dziekanem płk. dr. Wiesławem Korpetą, proboszczem parafii św. Marcina, biskupa i wyznawcy, w Kłobucku, ks. płk Stanisław Wróblewski, ks. kan. Henryk Dusza, proboszcz parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Dankowie, ks. kan. Bogdan Blajer, dyrektor Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. Teodora Kubiny, wcześniejsi proboszczowie tej parafii – ks. Józef Mazur, proboszcz parafii św. Rozalii z Palermo w Radziechowicach, i ks. Paweł Hadaś, proboszcz parafii św. Marcina, biskupa i wyznawcy, w Siemkowicach oraz dziekan dekanatu działoszyńskiego. Na uroczystość przybyli: Bolesław Świtała, wójt gminy Popów, Ewa Kardas-Bernaś, sekretarz gminy, Anna Szymocha-Drutowska, dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 im. Władysława St. Reymonta w Rębielicach, lek. med. Marek Sawicki, radny powiatu w Kłobucku, Józef Macherzyński, zastępca przewodniczącego Rady Gminy w Popowie, samorządowcy, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Rębielicach i miejscowej szkoły, Koło Gospodyń Wiejskich, a także członkowie Ruchu Światło-Życie rejonu częstochowskiego, którzy w tejże parafii przeżywali dzień wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że jubileusz 25-lecia wspólnoty parafialnej obchodzony jest w szczególnym dla Kościoła czasie pochylania się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. – Grzech jest przeciwko nam, ale zawsze możemy wrócić do Boga i stać się świętymi – podkreślał abp Nowak. – Gdy modlimy się, stajemy w obliczu Boga. Musimy pamiętać, że metą naszego życia jest Jezus – mówił.

Wyrazem wdzięczności parafian za te dwa wspaniałe jubileusze przypadające w Roku Świętym Miłosierdzia jest dar złożony podczas Mszy św. i poświęcony przez Księdza Arcybiskupa – kopia obrazu „Jezu, ufam Tobie!”, namalowana przez Dyrektora Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej. Po Eucharystii kapłani, goście i przedstawiciele parafii spotkali się na uroczystym obiedzie w Gminnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbuduj moją parafię!

Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 30

[ TEMATY ]

parafia

bp Andrzej Przybylski

Notatnik duszpasterski

Ks. Zbigniew Chromy

Kościół św. Józefa w Nazarecie

Kościół św. Józefa w Nazarecie
Franciszku, odbuduj mój Kościół!” – jak mocne musiały być te słowa Jezusa, skoro młody chłopak z Asyżu zostawił wszystko, żeby je zrealizować. I zabrał się do nich konkretnie. Zaczął od konkretnego kościółka, od fizycznej pracy nad podźwignięciem go z ruin, a dopiero potem przyszyły wielkie duchowe dzieła. Odbudowanie Kościoła nie może się ograniczyć do wielkich haseł, do wirtualnej wspólnoty, która żyje i istnieje gdzieś daleko od nas.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję