Reklama
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
Z JASNEJ GÓRY
6
Z POLSKI
7
9. ROCZNICA ODEJŚCIA JANA PAWŁA II
Dziewięć lat temu, 2 kwietnia 2005 r., w godzinie Apelu Jasnogórskiego, o 21.37, przestało bić serce Papieża Polaka. Między sobotą, gdy odszedł do Domu Ojca, a następnym piątkiem, gdy został pochowany, świat jakby się zatrzymał. Kolejny papież Benedykt XVI szybko rozpoczął proces beatyfikacyjny.
Wszechmogący i miłosierny Bóg, który dał narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę i w sposób niezwykły wsławił czcią wiernych Jej Jasnogórski Wizerunek, wiele razy w historii naszej Ojczyzny za Jej wstawiennictwem okazywał nam swoje nieskończone miłosierdzie.
8-11
SPOWIEDŹ
Z ks. prał. dr. Krzysztofem Nykielem regensem Penitencjarii Apostolskiej rozmawia ks. Paweł Rytel-Andrianik
12
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
„Karol, który został świętym” to pierwszy kinowy film familijny o Janie Pawle II. Widzowie mogą zobaczyć świętego Papieża w nowym świetle, bo z perspektywy 12-letniego chłopca.
16-17
Prezentacji pamiątkowej publikacji Biblii z komentarzami Jana Pawła II, przygotowanej przez Wydawnictwo „M”, była poświęcona konferencja prasowa, która odbyła się 17 marca br. w Domu Arcybiskupów Krakowskich.
19
27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA XXIII
Wraz z Janem Pawłem II do chwały ołtarzy będzie wyniesiony Jan XXIII. Łączy ich nie tylko świętość, ale też wybitny pontyfikat, zdrowy dystans do siebie i wyjątkowe poczucie humoru.
20-21
40 DNI SOLIDARNOŚCI Z MISJONARZAMI
Dostęp do edukacji jest jednym z praw człowieka. Warunkuje przyszłość: dobre wykształcenie daje nadzieję na osobisty rozwój i pomaga w urządzeniu się w życiu.
24
RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
Dlaczego Różaniec jest uważany za modlitwę skuteczną? Nie tylko dlatego, że wraz z nami modli się Maryja, którą prosimy o wstawiennictwo w naszych biedach, ale również a może przede wszystkim dlatego, że to modlitwa słowem Bożym.
Bł. Alan de Rupe, dominikanin, założył pierwsze bractwo różańcowe w Douai w 1470 r. W 1464 r. ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna i poleciła propagować Różaniec i zakładać bractwa różańcowe.
Kiedy codziennie biorę do ręki różaniec i myślami obejmuję kolejną intencję, wówczas ogarniają mnie wielka radość i nadzieja.
26-28
CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
Kino od początku swojego istnienia sięgało po tematy religijne. Podejmowało tematykę pasyjną już na etapie uczenia się dopiero opowiadania w języku ruchomych obrazów.
30-31
LITURGIA TYGODNIA
„Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus”. Te słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan z dzisiejszej liturgii są kwintesencją Wielkiego Postu
32-33
FELIETONY
Dzięki bardzo ważnemu listowi biskupów polskich opinia publiczna w Polsce została przestrzeżona przed ideologią genderową, która odcina psychiczny wymiar kobiecości i męskości od płci biologicznej, w tym również od właściwości immanentnie związanych z wypełnianiem ról rodzicielskich ojca i matki.
Nie wiem, co wymyśli Zachód, żeby powstrzymać Putina w jego imperialnym marszu.
35
KONFLIKT ROSYJSKO-UKRAIŃSKI
O zbyt długim milczeniu świata i koleinach polskiej polityki zagranicznej z Anną Fotygą rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
38-39
MODLITWA ZA UKRAINĘ
40
NA BIEŻĄCO
41
FAKTY I OPINIE
42
W ODPOWIEDZI KS. PROF. ALFREDOWI WIERZBICKIEMU
Nie sposób nie zareagować na tak dwuznaczny tekst, jak ten zamieszczony w „Gazecie Wyborczej” z 8 marca 2014 r., noszący prowokujący tytuł: „Maryja, matka gender”, pod którym podpisał się ks. prof. Alfred Wierzbicki.
44-45
46-47
PROSTO I JASNO
Bieda w Polsce ma twarz dziecka. Ubóstwo ma twarz dziecka żyjącego zwłaszcza w rodzinie wielodzietnej. Według GUS, w skrajnej nędzy (poniżej tzw. minimum egzystencji) żyje blisko 10 proc. rodzin wychowujących troje dzieci i aż 26,6 proc. mających ich czworo lub więcej.
48
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49
FAKTY I PREZENTACJE
O żarówkach i skrzywieniu ogórków może decydować Bundestag, a nie Bruksela. To tylko jedno z ubiegłorocznych haseł nowej niemieckiej partii politycznej Alternatywa dla Niemiec (AfD), która szykuje się do startu w wyborach europejskich.
Skromny dzwonek zabrzęczał u drzwi nieba. To dziwne pomyślał św. Piotr. Dzwon do bram raju brzmi przecież dużo dostojniej. Zaciekawiony, osobiście otworzył niebieskim kluczem furtę, aby przekonać się, kto to. Na progu dwu światów, trzymając się kierownicy roweru, stał ksiądz. Odźwierny Anioł, którego św. Piotr wyręczył w przyjęciu gościa, zaglądał zaciekawiony przez ramię Apostoła, a zobaczywszy kapłana dzwoniącego rowerowym dzwonkiem, parsknął śmiechem. Natychmiast jednak zamilkł, poczuwszy na sobie strofujący wzrok św. Piotra.
54
56
RÓŻNE
57
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Szpinak bardzo dokładnie opłukać, ułożyć na papierowych ręcznikach, żeby obsechł. Następnie pokroić i przesmażyć na patelni z dodatkiem masła. Dodać przeciśnięty czosnek i rozdrobniony ser feta, wymieszać i chwilę podgrzewać.
58
Niedziela bielsko-żywiecka
– Jeżeli tutaj tylko przychodzicie i oddajecie cześć, patrzycie, słuchacie i pozwalacie się przemienić to pewnie są to najpiękniejsze chwile w życiu mówił biskup Roman Pindel do wiernych w klasztornym kościele sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji.
I Pokutny Marsz Różańcowy w intencjach ojczyzny i diecezji bielsko-żywieckiej przeszedł w sobotę 15 marca ulicami Bielska-Białej.
Dorota Kania, dziennikarka „Gazety Polskiej” i współautorka książki „Resortowe Dzieci. Media”, 12 marca zawitała do Żywca i Bielska-Białej.
Niedziela częstochowska
Blisko setka młodzieży uczestniczyła 15 marca 2014 r. w pierwszym w tym roku kalendarzowym rejonowym dniu skupienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.
Trend ateistyczny narasta i staje się coraz mocniejszy. Pojawiają się grupy polityczne, które podejmują coraz głośniejszą walkę z wiarą.
Bł. Jan Paweł II był wielkim obrońcą ludzkiego życia, małżeństwa i rodziny. Mówił, że rodzina jest drogą Kościoła. Dziś nazywany jest Papieżem Rodzin.
Wybrali nazwę „Minutka”, bo początkowo zamierzali wystawiać tylko krótkie, kilkuminutowe scenki. Ale z każdym przedstawieniem aktorzy i opiekunowie nabierali odwagi.
18 marca 2014 r. pożegnaliśmy śp. Stanisława Oseta, zasłużonego dla Kościoła częstochowskiego i miasta Częstochowy architekta. Zmarł 15 marca, mając niespełna 48 lat.
Niedziela podlaska
Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku 12 marca uroczyście obchodził 10-lecie. Sala konferencyjna Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim z trudem pomieściła uczestników jubileuszu.
Uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane 1 marca przez Kapitułę „Ryngrafu Żołnierzy Wyklętych” w Białymstoku rozpoczęły się od Eucharystii koncelebrowanej w katedrze białostockiej pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego.
Takimi słowami rozpoczęła się comiesięczna Rada Kierownictw i Księży Asystentów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Cóż to znaczy?
Niedziela kielecka
W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach znajduje się kaplica Męki Pańskiej, nazwana tak od okazałego obrazu Ukrzyżowanego, pięknie podświetlonego. W tej kaplicy zawsze spowiadamy, nie tylko w Wielkim Poście, jest tu nastrój i cisza sprzyjające spowiedzi.
Niezwykłe jest spotkanie z Panem Jezusem Konającym z sanktuarium w Pacanowie, w bazylice mniejszej św. Marcina z Tours. Wchodząc do kaplicy, nasz wzrok kieruje się od razu na gotycki cudowny krucyfiks.
Przypomnienie zwyczaju czuwania przy zmarłym w Muzeum Wsi Kieleckiej.
Niedziela małopolska
Wszystkie najważniejsze problemy egzystencjalne człowieka wiążą się z utratą zdrowej relacji z Bogiem. Ktoś kiedyś zapytał, czy możliwe jest opuszczenie współmałżonka bez uprzedniego rozstania się z Bogiem? Czy osoba żyjąca w zażyłości z Bogiem sięgnie w trudnych chwilach po kieliszek?
Wielki Post to nie tylko wyrzeczenia, ale i postanowienia, zmuszające nas do wyjścia z codziennego zabiegania czy rutynowo wykonywanych obowiązków. Jak pisaliśmy w poprzednim numerze „Niedzieli Małopolskiej”, takim wielkopostnym zadaniem dla wielu z nas będzie przeczytanie wartościowej książki.
Przyznaję, że przygotowując się do napisania tego artykułu, po raz pierwszy zobaczyłam obraz „Ecce Homo”.
Niedziela lubelska
Dla wspólnoty parafii archikatedralnej, która jako pierwsza w diecezji przeżywała rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynację kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża, początek Wielkiego Postu był czasem łaski.
Kiedy byłam w ciąży i dowiedziałam się o „wyroku” złożonym na mojej córeczce, powtarzałam sobie, że wszystko jest w rękach Boga i tylko w Jego rękach...
Wierni z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie przeżywali wizytację kanoniczną, której dokonał bp Józef Wróbel. Niedziela 2 marca była dniem wypełnionym modlitwą i spotkaniem z drugim człowiekiem.
Niedziela legnicka
21 marca, w pierwszym dniu wiosny, z udziałem prawie 3 tys. grupy młodych odbyła się kolejna pielgrzymka maturzystów diecezji legnickiej.
Nikt nie rodzi się kobietą, kobietą się staje”, „Dziecko w łonie matki jest intruzem” te zdania, wypowiedziane przez Simone de Beauvoir (1908-86), francuską pisarkę i filozof, służą dziś za koronny argument w dyskusjach społecznych, dotyczących tematu.
>W parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy 9 marca odbyło się spotkanie Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej ze wspólnotą Kościoła obrządku wschodniego.
Niedziela łódzka
Dziękuję Księdzu Proboszczowi i jego poprzednikom, których praca, poświęcenie i troska o sprawy związane z duszpasterstwem składają się na dobry obraz życia tej parafii powiedział abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Konstantynowie-Srebrnej.
Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej tradycyjnie przed świętami Wielkanocnymi organizuje charytatywną aukcję strusich pisanek pod hasłem „Malowane Nadzieją”.
Z abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą łódzkim, wiceprzewodniczącym KEP, członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, rozmawia Anna Cichobłazińska
Niedziela przemyska
Drogę Krzyżową odprawia się nie tylko w kościołach, ale także na ulicach miast i wiejskich drogach. W naszym regionie upowszechniła się Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na górskich szlakach, w tym zwłaszcza na szlaku wiodącym do Krzyża stojącego na najwyższym szczycie polskich Bieszczadów Tarnicy.
Mszą św. w archikatedrze przemyskiej rozpoczął się 15 marca Kongres Katolików Świeckich, zorganizowany przez Wydział Nauki Katolickiej oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
Poncjusz Piłat, prokurator, zarządca Judei, był postacią historyczną. Ponieważ to on wydał na śmierć Jezusa z Nazaretu, jego osoba od stuleci budzi zainteresowanie i kontrowersje, a braki w życiorysie najsłynniejszego w historii prokuratora przez wieki starano się wypełnić legendą.
Niedziela rzeszowska
Dziewięć lat temu o tej porze przeżywaliśmy swoiste rekolekcje związane z cierpieniem i śmiercią Jana Pawła II. Rozpoczęły się kilka lat wcześniej, a ich kulminacyjny moment nastąpił z początkiem Wielkiego Postu w 2005 r., kiedy stan zdrowia Ojca Świętego bardzo się pogorszył.
Gdy od lekarzy dowiedziała się, że kręgosłup jej męża jest przecięty jak kabel i że to połączenie już nigdy nie zostanie naprawione, bała się, że to zniszczy jej rodzinę. Ale on nie poddał się. Przykuty do łóżka, obronił najpierw pracę doktorską, a później habilitacyjną, odbył wyprawę na Nordkapp, a ma jeszcze wiele planów...
W dniu 11 marca 2014 r. zmarł w Rzeszowie ks. Antoni Woźniak, emerytowany proboszcz parafii w Wiśniowej i wieloletni dziekan frysztacki, kapłan odznaczający się pobożnością i zaangażowaniem w życie wspólnoty Kościoła.
Niedziela sandomierska
Ks. Stanisław Sudoł, proboszcz w parafii Dzikowiec zmarł 19 marca 1981 r. w opinii świętości. Wcześniej pracował w parafiach: Rakszawa i Wiązownica. Dokładnie w 33. rocznicę śmierci diecezja sandomierska podjęła się otwarcia procesu beatyfikacyjnego tego świątobliwego Duszpasterza.
Kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów będzie 4 i 5 kwietnia. Parafię odwiedzi wtedy bp Krzysztof Nitkiewicz. Dwudniowa wizyta Ordynariusza diecezji związana będzie z Sumą jubileuszową, wizytacją kanoniczną oraz udzieleniem miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania.
Stare, nawet kilkuset letnie ornaty, monstrancja, kielichy czy puszki do przechowywania Najświętszego Sakramentu do niedawna były w stałym użytku podczas sprawowania liturgii w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim.
Niedziela sosnowiecka
Zamiast wyrzeczeń wyzwanie, zamiast postu postanowienia. Właśnie w Wielkim Poście coraz więcej osób postanawia wyjść zarówno poza konwencję, jak i poza mury kościoła i podjąć niemałe wyzwanie, jakim jest przejście Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Biskup Grzegorz Kaszak zainaugurował 15 marca w Sosnowcu 5. edycję Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR). W swoim wystąpieniu mówił na temat problemów polskich rodzin, a także o przestrzeganiu Bożych przykazań.
Przez dziewięć miesięcy oczekiwania na upragnione dziecko, rodziców nurtuje bardzo wiele pytań dotyczących przyszłości najmłodszego członka rodziny. Małżonkowie zastanawiają się jaki będzie ten nowy człowiek: czy podobny bardziej do mamy, czy może do taty, po kim odziedziczy urodę i zdolności.
Niedziela świdnicka
Z bp. Ignacym Decem, ordynariuszem diecezji świdnickiej, rozmawia Tomasz Pluta
Choć zawodowo jest związany z telewizją i światem kultury, to jednak do Świdnicy zawitał jako członek grupy charyzmatycznej i człowiek zaangażowany w głoszenie Chrystusa.
Na zakończenie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II powiedział w Krakowie: „I dlatego zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Świętość Jana Pawła II, wielkiego Papieża Polaka, polega między innymi na tym, że umiał on realizować swe życie zawsze w ścisłej łączności z Panem Bogiem, troszcząc się o zbawienie każdego człowieka.
Piątek 14 marca 2014 r. z pewnością na trwałe zapisze się w historię Goleniowa. Tego dnia miała miejsce religijno-patriotyczna uroczystość. Znajdujący się przy ulicy Konstytucji 3 Maja plac zyskał nowego patrona. Został nim rotmistrz Witold Pilecki.
Bez swojego opiekuna i przewodnika uczestnicy Duszpasterstwa Akademickiego przy Pocztowej ograniczyli swoją aktywność. Dopiero w styczniu 1980 r. ukazał się pierwszy numer „Korzeni”, będących w istocie kontynuacją „Domysłów” w poszerzonej formule.
Obóz koncentracyjny i łagier kojarzą się z przemocą, bezprawiem, pogardą dla wszelkich wartości, wynaturzeniem tych, którzy dokonywali tam zbrodni i z bezradnością ludzi, którzy byli ich ofiarami.
Ciekawe, czy ktoś robi jakieś listy przebojów najczęściej używanych publicznie słów. Gdyby wykluczyć nazwy własne (Ukraina, Krym, Rosja, Putin) to pewnie na szczycie takiej listy w ostatnich tygodniach znalazłoby się słowo „sankcje”.
Niedziela toruńska
W konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży 15 marca obchodzono 77. rocznicę odprawienia Mszy św. prymicyjnej przez bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego (1913-45) i modlono się o jego rychłą kanonizację.
W XVIII w. uchroniła od zarazy mieszkańców parafii św. Marcina Biskupa. Od tej pory przed Jej wizerunek nieprzerwanie napływają prośby o wstawiennictwo oraz świadectwa cudownych uzdrowień i pomocy w wielu sprawach życiowych, a sanktuarium Matki Boleszyńskiej jest ośrodkiem żywej wiary.
Moje pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym miało miejsce w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Wraz z innymi członkami toruńskiego KIK-u czekałam na to spotkanie całą noc na lotnisku w Gębarzewie k. Gniezna.
Niedziela warszawska
W kościele na warszawskim Kole drzwi się nie zamykają. Ruch jest dzień i noc, już prawie od trzydziestu lat odbywa się tam Wieczysta Adoracja.
Wielki Post to czas rekolekcji, nabożeństw i odnowy, ale nie tylko duchowej. Są tacy, którzy przez cały post rezygnują z jedzenia mięsa, ba! Jedzą tylko warzywa i owoce, piją wodę i soki, oczywiście warzywno-owocowe.
W Polsce parafii, gdzie odbywa się Wieczysta Adoracja, jest kilkanaście. Pierwsze było Koło, po kilku latach pojawił się otwarty kościół w Białymstoku, nieco później w Ełku, następne powstały już po 2000 r.
Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce wykonuje się 752 „legalne” aborcje rocznie. W tej niechlubnej statystyce pierwsze miejsce w Polsce zajmuje Mazowsze.
Zapraszamy na XX Targi Wydawców Katolickich. Tygodnik „Niedziela” jest patronem medialnym wydarzenia, które odbędzie się Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w dniach 3-6 kwietnia.
Niedziela wrocławska
Rok 2014 jest dla nas, Polaków, rokiem szczególnym. 9 lat po śmierci bł. Jana Pawła II doczekamy się jego kanonizacji. Uroczystość odbędzie się 27 kwietnia w Watykanie.
Czasami zamiast szukać kolejnych umartwień, lepiej zmierzyć się z tym, co, choć wcale nie jest trudne, odwlekamy w czasie.
O Janie Pawle II jako papieżu rodziny z o. prof. Kazimierzem Lubowickim OMI, prorektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, kierownikiem Katedry Teologii Małżeństwa i Rodziny i założycielem istniejącej od 1992 r. Wspólnoty Rodzin Katolickich „Umiłowany i umiłowana” rozmawia Magda Lewandowska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Odpowiedzi na to pytanie szukali na różne sposoby uczestnicy XIX Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w Zamościu.
Dlaczego wspomina się czyjąś śmierć? Przecież śmierć jest wydarzeniem, które chcemy jak najdalej od siebie oddalić, przecież zwykły człowiek stara się unikać nawet samego myślenia o śmierci.
„Drugie danie podano” chciałoby się rzec, kiedy spogląda się na niebieską okładkę drugiego tomu „Lwowa po polsku” autorstwa lwowianek: Kseniji Borodin i Iwanny Honak.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W czwartek 20 marca w Domu Biskupim w Zielonej Górze odbyło się spotkanie dziekanów i wicedziekanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Kolejna odsłona „Aspektowego” cyklu mającego nas przygotować na kwietniowe uroczystości kanonizacyjne poświęcona jest osobie bł. Jana XXIII.
Mężczyźni chwytają za najpotężniejszą broń. W Zielonej Górze formuje się Męski Pluton Różańca. Dwudziesta ósma jednostka w Polsce.