Prezentacji pamiątkowej publikacji Biblii z komentarzami Jana Pawła II, przygotowanej przez Wydawnictwo „M”, była poświęcona konferencja prasowa, która odbyła się 17 marca br. w Domu Arcybiskupów Krakowskich. W spotkaniu uczestniczyli: kard. Stanisław Dziwisz, bp Kazimierz Romaniuk, Piotr Słabek redaktor naczelny Wydawnictwa „M”, Sławomir Rusin redaktor portalu czasnabiblie.pl oraz Marcin Przeciszewski prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Biblia została przygotowana z myślą o kanonizacji Papieża Polaka. Jak podkreśla wydawca, dzieło posiada błogosławieństwo Jana Pawła II: „Z serca błogosławię rodzinom, które wspólnie czytają Słowo Boże”. Wstępy napisali m.in. kard. Stanisław Dziwisz i prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Książka wyróżnia się atrakcyjną szatą graficzną ze stylizowanymi XIX-wiecznymi ornamentami oraz całostronicowymi ilustracjami autorstwa Gustave’a Doré. Jest to dzieło naprawdę niezwykłe powiedział prowadzący konferencję Marcin Przeciszewski. W sumie liczy dokładnie 1456 stron, z czego 360, czyli niemal jedna czwarta, przypada na komentarze autorstwa Jana Pawła II. Prezes KAI zaznaczył, że publikacja adresowana jest szczególnie do rodzin, a redaktor Piotr Słabek przyznał, iż Wydawnictwo „M” pragnie, aby jego najnowsza publikacja trafiła pod przysłowiowe strzechy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Historię powstania najnowszego przekładu Biblii (zwanej Warszawsko-Praską) przypomniał bp Kazimierz Romaniuk, jeden z największych polskich biblistów, który dokonał pierwszego (po ks. Jakubie Wujku) samodzielnego tłumaczenia Biblii z hebrajskiego, greckiego i aramejskiego na język polski. Odnosząc się do dzieła życia, Biskup senior wyznał: Byłem dla siebie niemiłosierny; bez żadnych wakacji, ferii. W sumie zajęło mi to 35 lat.
Nawiązując do opublikowanych komentarzy, kard. Stanisław Dziwisz, patron honorowy wydania, wspominał: Ojciec Święty codziennie czytał Pismo Święte. On się modlił Pismem Świętym. Metropolita Krakowski zaskoczył wszystkich informacją, że Jan Paweł II przeczytał całą Biblię także po rosyjsku, i podkreślił, że komentarze Jana Pawła II nadal są świeże i aktualne.
Jak poinformował Marcin Przeciszewski, mecenasem prezentowanej publikacji są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. To jest zgodne z XIX-wieczną tradycją: wybitne dzieło artystyczne, dzieło w sferze kultury i religii, ma swojego znakomitego mecenasa komentował ten fakt prezes KAI. Obecny na spotkaniu Mariusz Wielebski z Kasy Krajowej SKOK przyznał natomiast, że jest pod wrażeniem Biblii z komentarzami Jana Pawła II. To duża sprawa. I samo wydanie, i idea czytania rodzinnego jest jak najbardziej warta wsparcia powiedział „Niedzieli”. Nawiązując do wypowiedzi prowadzącego konferencję, Mariusz Wielebski zauważył, że w XIX wieku mecenasi wspierali dzieła wartościowe artystycznie, ale też cenne dla narodu. Podkreślił, że to tradycja firmy, którą reprezentuje. W taki właśnie sposób postępował Franciszek Stefczyk. Gdy finansował dane dzieło, czynił to z myślą o dobru ojczyzny mówił przedstawiciel SKOK-ów. Zwrócił uwagę, że współcześni mecenasi nie kierują się tym, czy dane przedsięwzięcie służy polskiej kulturze, polskiemu narodowi, polskiej racji stanu. I w tej sferze aktywności SKOK-i zdecydowanie i zasadniczo się wyróżniają w sprawach wspierania wielu instytucji oraz ważnych wydarzeń artystycznych; za priorytetowe uznają te inicjatywy, które służą ojczyźnie, dobru człowieka i dobru rodziny powiedział Mariusz Wielebski.