Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6
9-11
temat numeru: Chrystus w UE • Parlament Europejski
26 maja 2019 r. odbędą się w Polsce czwarte już od chwili naszego wstąpienia do Unii Europejskiej wybory do Parlamentu Europejskiego. Zebraliśmy najważniejsze inforamacje na ten temat.
12-13
14-16
1920 - 18 maja - 2019 • 99. urodziny Jana Pawła II
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie powstało, a bez Niego nic nie powstało, co powstało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi. A światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła.
20-21
wielka księga • dziedzictwo świętego Jana Pawła II
W tej księdze nie ma zdań bardziej i mniej ważnych, każde warte jest zastanowienia. Mowa o monumentalnym dziele pt. „Myśli, sentencje i aforyzmy świętego Jana Pawła II”, które zawiera 9101 wypowiedzi Papieża, wybranych z jego encyklik i innych dokumentów, z homilii i przemówień
22
chemik, nauczycielka… błogosławiona • 18 maja 2019 • beatyfikacja w Madrycie
Głębokie życie duchowe połączone z pasją zawodową, zaangażowaniem społecznym i stałą troską o innych – to wszystko zaprowadziło świecką kobietę na ołtarze. Guadalupe Ortiz de Landázuri jest dla ludzi XXI wieku inspirującym przykładem tego, jak być przyjacielem Boga w codziennym życiu
24-25
22 maja • wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy
22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza
26-27
28
wiara i życie
Coraz więcej jest ludzi samotnych. Samotni staruszkowie, których dzieci nie mają czasu dla rodziców, samotne dzieci z coraz częściej rozbitych rodzin i samotni dorośli, zagonieni tak mocno, że już nie znajdują chwili dla siebie. Nic dziwnego, że w jakimś kraju stworzono nawet ministerstwo do spraw ludzi samotnych.
Najświętszej Maryi Pannie Wspomożycielce Wiernych uroczyście oddajemy cześć 24 maja
30-31
32-33
połączyła nas Polska
34
felieton
Górą jest dziś na zachodzie Europy opcja sekularna, która wypycha religię z przestrzeni publicznej.
35
fakty i opinie
37
fakty • opinie
Grożą nam m.in. utworzenie nowej definicji rodziny i nadanie szczególnych praw i przywilejów niektórym grupom społecznym
40
z prasy zagranicznej
41
felietony
46
bliżej świata • Meksyk
47
kultura
48
muzycznie
Kiedy kompozytor doczeka się książkowej publikacji, w dodatku liczącej ponad 650 stron, odnoszącej się do jego twórczości, to dzieje się tak zazwyczaj po jego śmierci. Potomni dokonują analizy, podziału na okresy twórcze, wgryzają się w kolejne pozycje w dorobku artysty i opatrują je własnym komentarzem.
49
rodzina • poradnik
Dzieci potrafią zawstydzić. Nie celowo, rzecz jasna, lecz niekiedy zupełnie niezamierzenie trafiają w sedno nienazwanego problemu, czuły punkt, który omijamy szerokim łukiem. Starając się zakląć rzeczywistość, udajemy że jeśli uda nam się o czymś nie myśleć, paląca kwestia po prostu się rozpłynie, że każde zaniedbanie da się usprawiedliwić zabieganiem, natłokiem obowiązków itp
Słyszałem ostatnio, że chrześcijaństwa nie przeżywa się w fotelu, ale w drodze. Ja, gdy wyruszam codziennie w drogę, też przecież mam przed Bogiem różne swoje „kuferki”, swoje męskie gadżety, którymi tak często chcę budować swoją wartość
50
51
listy do „Niedzieli"
52
Niedziela Młodych
34. edycja Vincentiany – jednego z najsłynniejszych i najbardziej lubianych przeglądów piosenek religijnych w Polsce – rusza 1 lipca. Zgłoszenia już trwają
Studiują, zaliczają sesje, snują plany na przyszłość, spotykają się w duszpasterstwach akademickich, tworzą przyjaźnie – taka jest ich codzienność. A raz w roku jako wspólnota akademicka przybywają na Jasną Górę na swoją pielgrzymkę
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
Modlitwę litanii można porównać do zabawy piłką między mamą a dzieckiem. Ciągłe wzajemne przerzucanie piłeczki wcale się nie nudzi i jest wyrazem głębokiej więzi – mówił ks. Jacek Pędziwiatr podczas majowej Rozmowy Poświęconej w bielskiej katedrze św. Mikołaja.
Na weekend majowy synoptycy zapowiadali ulewne deszcze, zawieruchy, wręcz śnieżyce. Tymczasem pielgrzymi idący z bazyliki maryjnej w Hałcnowie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach nie doświadczyli żadnej pogodowej hekatomby.
Relikwie zamordowanego przez bezpiekę kapłana wprowadzono uroczyście 1 maja do kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wieprzu na Żywiecczyźnie.
Niedziela częstochowska
Wystawy oraz koncerty muzyki sakralnej, m.in. dzieła Stanisława Moniuszki, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wojciecha Kilara znalazły się w programie 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbył się w Częstochowie w dniach 4-6 maja.
Co łączy ks. Jana Długosza, Juliusza Łuciuka i św. Jana Pawła II? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie trop prowadzi do Nowej Brzeźnicy.
Parafia pw. św. Stanisława BM w Dankowie 8 maja br. obchodziła swoje święto patronalne oraz jubileusz, bowiem pierwsze zachowane wzmianki o parafii pochodzą z 1419 r.
Niedziela podlaska
Dziesiątą rocznicę swojego istnienia obchodziła parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Ruchnie.
Wakacje to niesamowita okazja do spotkania się z Bogiem i drugim człowiekiem. Aby owocnie przeżyć ten czas, warto już teraz zastanowić się: co, gdzie, kiedy i jak?
Wykład, koncert i Msza św. to ważne punkty Zjazdu Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się 4 maja br. w Węgrowie pod hasłem: „«Totus Tuus» Jana Pawła II a przesłanie z Fatimy”.
Niedziela kielecka
Biskup Jan Piotrowski, wyraził wszystkim uczestnikom spotkania wdzięczność za ich obecność, modlitwę i zaangażowanie na rzecz misji.
Zapraszamy na V odsłonę uwielbienia w centrum Kielc. To najbardziej elektryzujące spotkanie z Jezusem w Eucharystii w naszym mieście.
W centrum Kielc 26 kwietnia stało się złociście i radośnie – od żonkili trzymanych w rękach, od żółtych koszulek wolontariuszy i ubranych na żółto uczestników Marszu Żonkila.
Niedziela małopolska
To już tradycja, że w majową niedzielę, po wspomnieniu św. Stanisława, ulicami Krakowa; z Wawelu na Skałkę przechodzi procesja ku czci św. Stanisława BM.
– Nie chciałbym epatować cudami, ale ufam, że św. Rita działa – mówi „Niedzieli” ks. Stanisław Kurczab, proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Zalasowej (koło Tuchowa), gdzie prężnie rozwija się kult Świętej z Cascia.
W przestrzeni Internetu rozwija się zarówno dużo dobra, jak i realnego zła. Uczestnicy konferencji pt. „Media – wychowują czy deprawują młode pokolenie Polaków?” poznali najważniejsze niebezpieczeństwa czyhające w sieci oraz sposób obrony przed nimi.
Niedziela lubelska
Dla sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji trzecia niedziela wielkanocna okazała się wyjątkowym dniem.
W oktawie Wielkiej Nocy 26 kwietnia do domu Ojca odszedł ks. kan. Michał Walkowski, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Grabówkach.
Chrześcijaństwo od początku wiązało się z postaciami męczenników. Przez pierwsze 3 wieki, od czasów Nerona aż do edyktu mediolańskiego w 313 r., chrześcijanie poddawani byli przez Rzymian krwawym prześladowaniom, mającym zapobiec rozprzestrzenianiu się nowej wiary.
Niedziela legnicka
We wspomnienie św. Józefa rzemieślnika do Krzeszowa pielgrzymowali mężczyźni z diecezji legnickiej. Było to już drugie takie spotkanie, któremu towarzyszyły słowa: „Mężczyzno, stań się tym, kim jesteś”.
W kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Lubaniu ośmiu ministrantów przyjęło z rąk dziekana dekanatu Lubań posługę lektoratu i otrzymało upoważnienie do proklamacji Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym w swoich parafiach.
W olszyńskiej parafii nagrodą za gorliwe uczestnictwo w Roratach był wyjazd do opactwa cysterskiego St. Marienthal (można przełożyć jako „Dolina Najświętszej Maryi”) w Ostritz oraz do zoo w Görlitz.
Niedziela łódzka
W Wielki Poniedziałek moje spojrzenie przykuł krzyż i figura Matki Bożej, cała promieniująca, choć otoczona resztkami sklepienia – opowiadał rektor paryskiej katedry Notre Dame.
Jedna zapisała cały dorobek swojego życia dzieciom, a te odwróciły się od matki i wygoniły ją do przybudówki. Druga musiała wyjechać za chlebem, zostawiając męża alkoholika samego – w tym czasie ten sprzedał za grosze ich gospodarstwo – teraz została bez domu. Kolejna zaufała bratu i włożyła swoje oszczędności w remont wspólnego mieszkania. Naiwne?
W centrum miasta tuż przy trasie W-Z, u stóp hotelu z wielkiego świata stoi nieduży drewniany dworek.
Niedziela przemyska
W sobotę 4 maja po raz pierwszy w Przemyślu odbył się Męski Różaniec.
Pożegnanie ks. Mariana Balickiego
Jest już tradycją, że w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy odbywają się spotkania świąteczne pielgrzymów z poszczególnych grup Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Niedziela rzeszowska
Budowanie bez wartości, bez najwyższej wartości umieszczonej na sztandarach, bez Boga, prowadzi donikąd” – mówił bp Edward Białogłowski 3 maja 2019 r.
Trzech z 46 abiturientów ujętych w sprawozdaniu dyrekcji II Państwowego Gimnazjum i Liceum im. S. Sobińskiego w Rzeszowie za rok 1938/39 stało się uczestnikami i bohaterami walk o Monte Cassino.
Z Kazimierzem Gołojuchem – posłem na Sejm RP i kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego – rozmawia ks. Józef Kula.
Niedziela sandomierska
Doroczne spotkanie małych i dużych przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu odbyło się tradycyjnie na rozpoczęcie miesiąca maja. Były to już dziewiętnaste Dni Otwartej Furty
W oazowym ośrodku Brama Bieszczad w Olchowej odbyła się Oaza Modlitwy dla młodzieży.
Obchody uroczystości Matki Bożej Królowej Polski i uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza odbyły się w bazylice katedralnej w Sandomierzu
Niedziela sosnowiecka
Gdyby żył, 18 maja br. skończyłby 99 lat.
Wspólnota parafialna św. Stanisława BM obchodziła odpust parafialny.
Naprotechnologia, czyli metoda diagnostyczno-terapeutyczna, znana jest jako narzędzie do diagnostyki i leczenia par z problemami z płodnością.
Niedziela świdnicka
Mszą św. celebrowaną w kościele pw. św. Idziego w Pradze pod przewodnictwem tamtejszego proboszcza o. Hieronima Kaczmarka zainaugurowano uroczyście obchody 30-lecia Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
860-lecie swojego istnienia obchodzi dzierżoniowska wspólnota pw. św. Jerzego.
W Świdnicy wezwanie kościoła Miłosierdzia Bożego nosi niewielka świątynia przy ulicy Rolniczej, na osiedlu z różnorodną, starą i nową, miejską zabudową.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nie bójcie się żyć po Bożemu, a wtedy wasze życie będzie po ludzku przebiegać i wszystko będzie tak jak trzeba. Idźcie w nowy czas stąd, z Goleniowa.
Dnia 24 kwietnia br. goleniowska parafia pw. św. Jerzego obchodziła swoje święto patronalne.
27. dnia miesiąca Nisan obchodzony jest w Izraelu Dzień Pamięci Ofiar Zagłady.
Niedziela toruńska
We wspomnienie św. Floriana w Toruniu miały miejsce wojewódzkie obchody Dnia Strażaka.
Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęły się 24 kwietnia obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie
Motocykliści 28 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia otworzyli nowy sezon motocyklowy. Było to ósme rozpoczęcie z inicjatywy członków grupy „Mototurystyka”.
Niedziela warszawska
Kościół warszawski ma czternastu nowych diakonów. Święcenia przyjęli z rąk kard. Kazimierza Nycza w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy
Na ten szczególny dzień czekają z niecierpliwością. Nie zastanawiają się, czy dostaną laptop, zegarek czy dron, bo dobrze wiedzą, że najważniejszym prezentem jest dla nich Jezus
Z aktorką i kandydatką do Europarlamentu Dominiką Chorosińską, z domu Figurską, rozmawia Artur Stelmasiak.
Niedziela wrocławska
Metropolita wrocławski abp Józef Kupny i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski 6 maja dokonali uroczystego otwarcia Domu św. Józefa w Małkowicach po zakończeniu wieloetapowego remontu.
Czasem trzyma zamkniętą kłódkę, zapieczętowaną kopertę albo palec na ustach. Męczennik z Czech, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi – św. Jan Nepomucen
Ona prowadzi bloga, on jest programistą. Wspólnie wychowują pięciu synów. Poznajcie Monikę i Marcina Krąglaków, bohaterów w obrączkach.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W wielu parafiach mają miejsce uroczystości, podczas których dzieci z klas trzecich po raz pierwszy uczestniczą w pełni w Ofierze Eucharystycznej.
Klub Honorowych Dawców Krwi im. ks. Marka Sobiłło przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej zorganizował w Niedzielę Miłosierdzia Bożego wiosenną akcję poboru krwi
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się 29 kwietnia uroczystości przygotowujące do wprowadzenia relikwii św. Marii Magdaleny.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Nasza diecezja ma trzech nowych diakonów. Ich święcenia odbyły się 11 maja br. w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie
Z ks. Tomaszem Sałatką o wakacyjnej propozycji formacji dorosłych rozmawia Katarzyna Krawcewicz.
O zadaniach ludzi młodych w Kościele i ich sile przyciągania mówi ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.