Autorzy zebrali wypowiedzi Jana Pawła II na 325 tematów, które z kolei uporządkowali alfabetycznie. To ułatwia orientację w treści książki, ale przede wszystkim uświadamia, jak szerokie jest spektrum problemów, o których mówił do nas Ojciec Święty. Mówił i nadal mówi, bo jego wypowiedzi są aktualne i stanowią klucz do zrozumienia wielu trudnych spraw naszej współczesności.
Część alfabetyczna rozpoczyna się od litery „A” i tematu „Aborcja”, dwa pierwsze zagadnienia z następnego rozdziału to „Bałwochwalstwo” i „Bezrobocie”, kolejne rozdziały rozpoczynają się od tematów: „Całun Turyński”, „Dar”, „Edukacja”, „Filozofia”, „Genetyka”. Księgę zamyka temat „Życie wieczne”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Praca nad księgą trwała 5 lat, wybór wypowiedzi, zwłaszcza z obszaru problemów, które często pojawiały się w nauczaniu Jana Pawła II, był trudny. Na tematy najbliższe sercu Papieża wybrano po kilkaset cytatów. Są to m.in.: Bóg, Chrystus, chrześcijaństwo, człowiek, Eucharystia, Kościół, małżeństwo, Maryja, pokój, rodzina.
Reklama
Wypowiedzi, często krótkie, zaskakują trafnością lapidarnych sformułowań, np.: spostrzeżenie na temat ewangelizacji: „Ewangelizacja i rozwój ludzkości idą w parze”; komentarz o formacji: „Formacja nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale prawem i obowiązkiem wszystkich”; czy też jedna z sentencji o rodzinie: „Im czystsza będzie rodzina, tym zdrowszy będzie naród”. Autorzy umieścili w księdze indeks szczegółowy i wykaz not bibliograficznych, dotyczących zacytowanych wypowiedzi. W treść włączono cykl rysunkowych portretów Papieża autorstwa Jerzego Rymara, który w trakcie pracy nad nimi wyszedł z uzależnień.
Ten wyjątkowy pomnik św. Jana Pawła II ukazał się we wspaniałej szacie edytorskiej i introligatorskiej. Wersja jubilerska – dzieło Piotra Adamczyka, który prowadzi w Ciechocinku Artystyczną Pracownię Wydawniczą Petrus Libri – nawiązuje do średniowiecznego sposobu oprawiania ksiąg, z wykorzystaniem skóry, złoceń, srebrzeń i kamieni szlachetnych. Na przedniej okładce umieszczono wizerunek Jana Pawła II, natomiast z tyłu liczącego ponad 900 stron tomu – sześć scen z życia papieża i jego herb. Artyzm całości podkreślają detale, m.in. metalowe okucia i ozdobne zakładki. Wydawcy przygotowali księgę także w wersji klasycznej, również nawiązującej zdobieniami do średniowiecznych inkunabułów, choć skromniejszej. Zarówno w jednej, jak i w drugiej wersji wyjątkowe piękno oprawy jest godne wyjątkowej treści.
Dzieło powstało dzięki współpracy Inicjatywy Ewangeliazacyjnej Wejdźmy na Szczyt, pracowni Petrus Libri oraz wydawnictwa Paulinianum. Dobrze ocenili je w zamieszczonych na wstępie wypowiedziach kard. Stanisław Dziwisz oraz o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów. Redakcja zaznacza, że dzieło powstało z okazji papieskich jubileuszy: 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu, 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny oraz zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin. Na etui umieszczono tytuł: „Księga Jedności Narodu”, ponieważ jednym z celów redakcji było wpisanie dzieła w niedawne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i podkreślenie, że to, co stanowi treść tej księgi, pozwala utrzymać niepodległość Ojczyzny.