Reklama
edytorial
W tych dniach, gdy świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, spotykamy się też z określeniem, że nasza Niepodległa ma twarz o. Jerzego Tomzińskiego. A to dlatego, że wpisał się on wyraziście w historię naszej Ojczyzny.
Na jednej z sesji II Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, która miała miejsce na UKSW 20 października br., został podjęty temat: „Silna rodzina siłą Europy”. Warto zauważyć, że człowiek – także Europejczyk – w normalnych warunkach żyje w rodzinie. Również posłowie do Parlamentu Europejskiego żyją w rodzinach i rodzina jest dla nich zasadniczym odniesieniem
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
jubileusz o. Jerzego Tomzińskiego: Jasna Góra - Przystajń
O. Jerzy Tomziński, najstarszy paulin, skończył 100 lat. Dostojny Jubilat urodził się 24 listopada 1918 r. w Przystajni, małej miejscowości niedaleko Częstochowy
6-7
8
dookoła Polski
9
Papieska Międzynarodowa Akademia Mariologiczna
Z o. Stefanem Cecchinem OFM – prezesem Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
10-11
temat numeru: Adwent 2018
W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który będziemy przeżywać pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Jest on drugą częścią dwuletniego cyklu duszpasterskiego poświęconego sakramentowi bierzmowania.
„Niepokalana – oto nasz ideał. Samemu do Niej się zbliżyć, do Niej się upodobnić, pozwolić, by Ona opanowała nasze serce i całą naszą istotę, by Ona żyła i działała w nas i przez nas, by Ona miłowała Boga naszym sercem, byśmy do Niej należeli bezgranicznie – oto nasz ideał... "
„Niepokalana – oto nasz ideał. Samemu do Niej się zbliżyć, do Niej się upodobnić, pozwolić, by Ona opanowała nasze serce i całą naszą istotę, by Ona żyła i działała w nas i przez nas, by Ona miłowała Boga naszym sercem, byśmy do Niej należeli bezgranicznie – oto nasz ideał. Promieniować na otoczenie, zdobywać dla Niepokalanej dusze, by przed Nią także serca bliźnich się otwarły, by zakrólowała Ona w sercach wszystkich – oto nasz ideał”
W Adwentowym zabieganiu nie możemy zapomnieć o duszy. Myślimy o prezentach dla innych, ale najpierw zróbmy prezent sobie. Żeby coś dać, trzeba coś mieć. W przestrzeni duchowej każda niedziela Adwentu niech będzie czasem „intensywnych zakupów”. Chodźcie i kupujcie, choć nie macie pieniędzy...
12-16
rozdroża Europy
W 2017 r. ukazała się ważna książka austriackiego politologa i socjologa dr. Michaela Leya zatytułowana „Ostatni Europejczycy. Nowa Europa”. Została ona zupełnie zignorowana przez liberalno-lewicowe media.
22-23
portret profesora
24-25
moim zdaniem
Tekst, w którym więcej jest pytań niż odpowiedzi
27
Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej
Soliści, instrumentaliści, zespoły wokalne, chóry kościelne, schole liturgiczne, wokaliści z różnych miejsc Polski wzięli udział w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Cecyliada 2018, który odbył się w Radomsku w dniach 17-18 listopada br.
29
propozycje
30
wiara i życie
Czego ludzie najbardziej żałują tuż przed śmiercią? Takie pytanie postawiła sobie australijska pielęgniarka, która wiele lat spędziła z osobami świadomymi tego, że za kilka dni lub tygodni ich życie dobiegnie końca. Właściwie nie sobie, lecz swoim pacjentom.
31
liturgia tygodnia
Na progu Adwentu liturgia nawiązuje do obietnic mesjańskich, które Izraelici, lud Bożego wybrania, otrzymywali za pośrednictwem proroków. Jeden z nich, Jeremiasz, żyjący na przełomie VII i VI wieku przed Chrystusem, zapowiada spełnienie się obietnicy związanej z Dawidem i jego potomkiem, który „będzie wymierzać prawo i sprawiedliwość na ziemi”.
32-33
połączyła nas Polska
34
fakty, opinie
„Kościół z Narodem pójdzie dalej w doli i niedoli, bo Naród sam jest Kościołem, a Kościół mieści się w Narodzie”.
38
z prasy zagranicznej
39
Światowy Szczyt Klimatyczny w Katowicach
O odbywającym się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. Światowym Szczycie Klimatycznym w Katowicach z Pawłem Sałkiem – doradcą Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju – rozmawia ks. Jacek Molka
40-41
felietony
Osobiście pofatygował się do Berlina, do Bundestagu. – Francja was kocha – powiedział. Nie wiadomo, czy akurat cała Francja, ale on jest jej prezydentem i reprezentuje państwo. Przed laty król Francji Ludwik XIV miał mówić o sobie: „Państwo to ja”.
46-47
rodzina, poradnik
48
muzycznie
Aby należycie obchodzić czas radości z Narodzin Pana, niezbędne jest przygotowanie. Duchowe, czyli Adwent – czas refleksji, skupienia, rekolekcji. Jeśli spojrzymy z perspektywy dzisiejszego świata, wydaje się to wręcz nierealne.
49
Niedziela Młodych
Niektórzy patrzą na Adwent jak na smutny czas, a to błąd. Adwent nie ma bowiem nic wspólnego z przygnębieniem, a jego refleksyjność czy chwile zadumy są wypełnione głębią i szczęściem. Jest to bowiem czas naprawdę radosnego oczekiwania na przyjście Najdroższego Gościa
Światowym Dniom Młodzieży w Panamie patronuje sześcioro świętych i dwoje błogosławionych. Przybliżaliśmy Wam już na łamach „Niedzieli Młodych” postać Róży, Josego, Marcina. Dziś wybrałam św. Juana Diego.
50-53
55
Niedziela bielsko-żywiecka
Maryja w liturgii Kościoła. To temat ostatniej katechezy maryjnej wygłoszonej 20 listopada przez ks. Jacka Pędziwiatra w hałcnowskiej bazylice
Pięć dni w Etiopii – przełom października i listopada. Bilans pobytu to 142 operacji i zabiegów: 115 zaćm, 1 jaskra, 21 jaglic, 5 skrzydlik. Mówiąc inaczej: 142 osoby dostały szansę na lepsze życie.
Miłośnicy gór wpadli na pomysł zorganizowania patriotycznej akcji w Beskidach, a mianowicie zachęcili turystów, aby zabrali flagę Polski na szczyty Beskidów
Niedziela częstochowska
Wszystko jest połączone z przeznaczeniem trwania, czyli życia. Lecz oto przychodzi kres: nieuchronne „zmęczenie materiału”, albo wcześniej jeszcze dramat choroby, wypadku czy inne, i człowiek umiera.
Forum KSM to szczególny czas w ciągu roku. W listopadzie, tuż przed uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata, czyli świętem patronalnym stowarzyszenia, młodzież spotyka się na najważniejszym wyjeździe.
Takie pytanie postawił kiedyś w kazaniu bp Józef Zawitkowski.
Niedziela podlaska
Pierwszy raz w diecezji drohiczyńskiej odbył się obrzęd konsekracji dziewicy.
Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach.
Słowo Boże dotyczy zawsze rzeczy wielkich, ale zaprasza do drogi przez konkretne sprawy.
Niedziela kielecka
Rzadko, bardzo rzadko zdarza się, aby zmarły zaledwie kilka lat temu proboszcz i katecheta został patronem szkoły.
Do ojców synodalnych dołączył zgodnie z wyborem Ojca Świętego bp Marian Florczyk, członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Rady ds. Społecznych a także Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców.
Rozpoczynamy kolejny Adwent – czas oczekiwania na Boże Narodzenie, na przyjście Jezusa na końcu czasów.
Niedziela małopolska
Gdy kończy się kolejny w naszym życiu rok liturgiczny, stajemy przy Chrystusie, Królu Wszechświata, jako Jego świadkowie, rycerze, obrońcy.
Kiedy jadę do Staszkówki, mój kierowca, rodowity staszkowiak, opowiada, jak za młodu musiał chodzić do Ciężkowic na piechotę do sklepu lub apteki.
W gospel chodzi o radość. Także taką, która pojawia się po doświadczeniu cierpienia i która szuka widoku na wieczność.
Niedziela lubelska
Ulicami Lublina już po raz 5. przejdzie Orszak św. Mikołaja.
Alumni 3. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie przyjęli sutanny.
Służba zdrowia we współczesnej formie, czyli wielkie szpitale wojewódzkie czy miejskie, specjalistyczne kliniki, przychodnie i sieć gabinetów lekarskich, to osiągnięcia dopiero ostatnich 100 lat.
Niedziela legnicka
W klasztorze sióstr benedyktynek w Krzeszowie odbyły się rekolekcje, które prowadził karmelita bosy o. Rafał Prusko z Czernej.
Parafia, szkoły, samorządowcy oraz mieszkańcy Olszyny już 9 listopada rozpoczęli świętowanie 100. rocznicy odzyskania Ojczyzny.
W bolesławieckiej bazylice maryjnej 11 listopada 2018 r. odbyły się główne obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niedziela łódzka
Adwent to czas, który mija w mgnieniu oka. Ledwie zapłonie pierwsza świeca w adwentowym wieńcu i zabrzmi „Rorate Caeli”, już świecą się lampki choinkowe i śpiewamy kolędy
Miniona niedziela była pięknym i uroczystym dniem – podczas Mszy św. schola Jezusowe Promyki obchodziła jubileusz dwudziestolecia istnienia.
Z Anną Dąbrowską, psychoterapeutką, zajmującą się pomocą i terapią osób zakonnych i duchownych, rozmawia Anna Skopińska
Niedziela przemyska
W nowym roku duszpasterskim 2018/2019 realizując hasło „W mocy Bożego Ducha” i kontynuując refleksję nad tajemnicą trzeciej Osoby Trójcy Świętej, skoncentrujemy się na owocach Ducha Świętego.
Z ks. dr. Piotrem Baraniewiczem, wiceoficjałem Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 5)
Zasadniczym jednak zadaniem przeżywanego roku duszpasterskiego wydaje się być uświadomienie ludziom wierzącym ustawicznego działania Bożego Ducha we współczesnych czasach
Niedziela rzeszowska
Ciemne wnętrza świątyń rozświetla blask zapalanych świec...
Są groby, które w sposób szczególny wpisały się w historię odzyskanej wolności. Jednym z nich jest grób rodziny Ulmów na cmentarzu w Markowej.
Nie Powązki ani Osobowicki czy krakowskie Rakowice, by wymienić największe z polskich nekropolii, lecz Wilkowyja, choć nieporównywalnie mniejsza od wymienionych, kryje w sobie prochy milionów ofiar niemieckiego ludobójstwa
Niedziela sandomierska
1 grudnia w katedrze radomskiej była celebrowana Msza św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji ks. Romana Kotlarza.
W tarnobrzeskim szpitalu, 17 listopada w wieku 78 lat, zmarł w Kazimierz Wiszniowski. Na co dzień był poetą i felietonistą.
Obchody Światowego Dnia Ubogich w diecezji sandomierskiej odbyły się w Rudniku nad Sanem i przebiegały pod hasłem „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34, 7)
Niedziela sosnowiecka
W jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości doskonale wpisała się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Szlaku Orląt Lwowskich upamiętniającego Jurka Bitschana w Czeladzi-Piaskach.
Odsłonięcie pomnika dedykowanego „Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu”, było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w naszej diecezji
100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili członkowie Katolickiego Klubu Motocyklowego Chapter Jaworzno,
Niedziela świdnicka
Do licznych szkół świętujących w Wałbrzychu 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości dołączyła Szkoła Podstawowa Fundacji „Clever” w dzielnicy Stary Zdrój, której uczniowie przygotowali rocznicowy koncert pod hasłem „My dla Niepodległej” i zaprezentowali go 14 listopada w Sali Widowiskowej Starej Kopalni.
Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Pichorowicach w sposób szczególny uczciła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tekście o Eucharystii Świadków Jehowy „Eucharystia – co mówią fakty?” znajduje się następujące zdanie: „wielu biblistów doszło do wniosku, że we fragmencie o podaniu chleba i wina słowo «jest» nie oddaje właściwie myśli, jaką chciał przekazać Jezus”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nadmorskie parafie naszej archidiecezji tchną niezwykłym klimatem ukojenia serca nad majestatycznym morzem, a zarazem dają okazję do kontemplacji dzieła stwórczego Boga, które przeradza się w modlitwę.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej została odznaczona s. Agnieszka Piątkowska ze Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (sióstry felicjanki).
W tym roku w naszej Ojczyźnie przeżywamy 100-lecie odzyskania przez naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 r.
W latach dzieciństwa Adwent był jednym z najprzyjemniejszych okresów w roku. Grudzień przed świętami był czasem bardzo intensywnego oczekiwania na Boże Narodzenie, okresem przygotowania do najmilszych w roku świąt.
Niedziela toruńska
W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II 17 listopada odbyło się spotkanie nowej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Toruńskiej
O wychowaniu do miłości ojczyzny, autorytecie, pasji i misji z ks. dr. Mariuszem Wojnowskim, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli i dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, rozmawiają Daria Neumann-Grochowska i Aneta Skawska
„Anioł z Polski” – tak określił św. Stanisława Kostkę, zakonnika, patrona Polski, dzieci i młodzieży, o. Ignacio Echániz SJ w książce „Męka i chwała. Żywa historia Jezuitów”.
Niedziela warszawska
Choć PSL ma najmniejszy klub w radzie sejmiku mazowieckiego, to jednak na czele województwa jest Adam Struzik. Wiceszef PSL rządzi Mazowszem bez przerwy od 17 lat
To już tradycja, że od wielu lat w grudniu klerycy trzeciego roku obu warszawskich seminariów wcielają się w aktorów
Rozmowa z ks. kan. Wojciechem Gnidzińskim, proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, najstarszej wspólnoty wiernych w Warszawie
Niedziela wrocławska
Paweł Haładyn, radca prawny z Wrocławia, w rozmowie z Anną Majowicz opowiada o tym, jak zrodził się pomysł na grę, jakiego okresu dotyczy oraz jak odebrany został jej prototyp
Adwent, czas duchowego oczekiwania. Ale można go przegapić i ocknąć się dopiero w kolejce po karpia…
Kościół parafialny to nie tylko świątynia – nawet najpiękniejsza. To nie tylko trud kapłanów – nawet najwytrwalszych. To ludzie, a wśród nich prawdziwi, często cisi, bohaterowie dobra. Szukamy ich...
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wydaje mi się czasami, to moje osobiste spostrzeżenie, że czas Adwentu wciąż jeszcze oczekuje na swoje „odkrycie”.
Głównym celem XVII edycji Dnia Jesiennego Liścia, zorganizowanego 10 listopada br. przez Szkołę Podstawową nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju, była pomoc niepełnosprawnemu Jakubowi Brodziakowi.
Wraz z liczną grupą sióstr felicjanek z przemyskiej prowincji przekazała je siostra prowincjalna Maria Amadeus Pacławska
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Teatrze Lubuskim 22 listopada odbył się II Zielonogórski Przegląd Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych WITKI 2018. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Petra”.
Międzyrzecz to miejscowość, z której przed wiekami rozpoczęła się chrystianizacja naszego regionu.
Jak dzisiaj zachęcić młodzież do poszerzania wiedzy liturgicznej? Podsuwać książki? A może zainstalować aplikację w tablecie lub smartfonie?