Reklama
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z KRAJU
7
O maryjności w Polsce i miejscu TV Trwam w przestrzeni publicznej w pierwszą rocznicę wyboru abp. dr. Wacława Depo na metropolitę częstochowskiego rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny Tygodnika "Niedziela"
Głos kard. Stanisława Nagyego w sprawie Telewizji TRWAM
8-9
PROGNOZY NA NOWY ROK
Przewidywanie wydarzeń często przypomina wróżenie z fusów. Jedno jednak jest pewne, w 2013 r. bardzo dużo będzie zależało od gospodarki. Zawsze ma ona wpływ na wiele sfer naszego życia, w tym na politykę. W nowym roku zapewne będzie miała jeszcze większy niż zwykle
Już dziś wiadomo, że rok 2013 będzie obfitował w wydarzenia ważne dla Kościoła. Papież Benedykt XVI, jeszcze przed Wielkanocą, wyda swoją czwartą encyklikę - tym razem poświęconą wierze. Encyklika skoncentruje się na tajemnicy paschalnej - śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa jako zasadniczym motywie wiary.
10-11
Z MATERY DO RZYMU - WATYKAŃSKA SZOPKA
Dzięki świadectwu Józefa Flawiusza wiemy, jak wyglądała Jerozolima dwa tysiące lat temu, tzn. w czasach Jezusa.
12
WIZERUNEK MEDIALNY KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
Pierwszą pracę doktorską dotyczącą bł. ks. Jerzego Popiełuszki napisała i obroniła na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Milena Kindziuk, dziennikarka „Niedzieli”
16-17
ROK WIARY
Męczennicy są najbardziej wiarygodnymi świadkami wiary. Oni oddawali i wciąż oddają własne życie za Chrystusa. Urzeczywistniają w ten sposób Jego słowa: „Ze względu na moje imię podniosą na was ręce i będą was prześladować. (…) I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie” (por. Łk 21, 12.17-19).
Z pustego nawet Salomon nie naleje”... Trzeba najpierw coś mieć, coś posiadać... Trzeba najpierw kimś być i kogoś reprezentować...
21
22
WIARA I ŻYCIE
W sprawie aktu profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze
W niedzielę 9 grudnia 2012 r. w godzinach porannych na Jasnej Górze miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski.
23
24-25
26
FELIETONY
U progu nowego roku coraz silniejsza jest tendencja do zamykania ust Kościołowi.
W serii wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się interesująca praca Daniela Wicentego pt. „Załamanie na froncie ideologicznym”.
27
PROSTO I JASNO
Św. Augustyn zauważył, że ludzie zaczynają poważnie myśleć o końcu świata, kiedy wydarzy się jakaś tragedia albo kiedy natrafią na jakieś rzadkie, szokujące zjawisko
28
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29
SYLWETKA: GRZEGORZ BIERECKI
Grzegorza Biereckiego kształtowała rodzina. Przedwojenna literatura patriotyczna, a wiersze Władysława Bełzy należały do domowego kanonu lektur obowiązkowych chłopca
30-31
FELIETONY
Idzie czas wyzwania dla polskiego kultu sobiepaństwa i klęski
33
36
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi od s. Jaeslle, Hinduski, która po wstąpieniu do Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy przyjechała do Polski. Tu nauczyła się wypiekać wspaniałe polskie ciasta, a siostrom brygidkom przekazała przepis na ten smakołyk, który robiono u niej w domu.
38
Niedziela bielsko-żywiecka
Już po raz drugi ulicami Bielska-Białej przejdzie Orszak Trzech Króli. 6 stycznia warto przyjechać do stolicy Podbeskidzia, by dać wyraz przywiązania do chrześcijańskiej radości i tradycji osadzonej w naszej wierze. W tym roku barwny orszak przejdzie także ulicami gminy Porąbka.
Bielsko-żywiecki ordynariusz dziękował razem z kapłanami i wiernymi za sześć dekad istnienia wspólnoty parafialnej, nad którą opiekę duchową sprawują Salezjanie.
Rozmowa o kursie Alfa z Agnieszką Karbowiak – specjalistą ds. promocji i marketingu w Chrześcijańskiej Wspólnocie Życie i Misja w Ustroniu i osobą zaangażowaną w kursie Alfa.
Niedziela częstochowska
W tym roku mija 125 lat od założenia Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest znakiem przyjścia Zbawiciela do wszystkich ludów i narodów, jest objawieniem się Boga także poganom.
Parafia Żytniów niedawno obchodziła 700 lat swojego istnienia. W historycznej Ziemi Wieluńskiej, najstarszą udokumentowaną historię (pierwsza połowa XII w.) ma kościół w Rudzie, matka kościołów tej ziemi.
Częstochowa w przewodnikach od XIX do XXI wieku” - to tytuł najnowszej publikacji o dziejach Częstochowy autorstwa Roberta Sikorskiego. Prezentacja książki odbyła się wieczorem 13 grudnia 2012 r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.
Niedziela podlaska
Dnia 10 grudnia 2012 r. odszedł z tego świata śp. ks. kan. Aleksander Mierzwiński.
Biskup Antoni Dydycz w swej najnowszej książce pt. „Trzy miłości. Kościół, Ojczyzna i rodzina” opiera się na dwóch dewizach św. Augustyna.
Rozmowa z o. Andrzejem Łukawskim, duszpasterzem w parafii Mielnik, byłym prowincjałem Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi w Polsce.
Niedziela kielecka
Zwyczajny wieżowiec z wielkiej płyty Na Stoku w Kielcach pośród blokowisk, nieopodal kościoła pw. Ducha Świętego, przeciętne mieszkanie, jakich tutaj tysiące, a w nim trzy kobiety - siostry Służki NMP Niepokalanej. Żyją zwyczajnie i niczym się nie wyróżniają.
Rozmowa z prof. dr. hab. Jackiem Semaniakiem - rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Utrzymany w rubensowskiej konwencji piękny obraz jest przypisywany uczniowi mistrza - Jordaensowi. W skalbmierskiej kolegiacie można go podziwiać od co najmniej stu lat.
Niedziela małopolska
Nawoływał do pomocy najuboższym. Do końca był oddany służbie bliźniemu. Cechował się dobrocią serca i niezwykłą pokorą. Mowa o św. Bracie Albercie, który jest patronem działającej w Trzebini Fundacji. Jej członkowie, podobnie jak on, chcą „być dobrzy jak chleb”.
Swoją działalnością, skierowaną na niesienie pomocy potrzebującym, udowadniają, że dzisiejsza młodzież potrafi być wspaniała. Potrafi realizować wyznaczone cele; dobre i wykraczające poza zakres ich codziennych zadań i obowiązków.
Mężczyzna, wg adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” Jana Pawła II, ma ukazywać i przeżywać na ziemi swoje ojcostwo, jako ojcostwo samego Boga.
Niedziela lubelska
Na Czechowie Północnym w Lublinie, najpierw w kaplicy tymczasowej, a później w kościele św. Andrzeja Boboli, już od 30 lat głoszone jest Słowo Boże i są sprawowane sakramenty święte. 11 grudnia wspólnota parafialna, której od początku istnienia przewodzi ks. Jerzy Ważny, świętowała jubileusz. Uroczystości poprowadził abp Stanisław Budzik.
Uroczystość patronalna ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele rektoralnym przy ul. Staszica w Lublinie została połączona z jubileuszem 300-lecia istnienia warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik.
W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą upamiętniono ofiary „Krwawej Środy”. Bolesne wydarzenia miały miejsce 70 lat temu na Lubelskim Powiślu.
Niedziela legnicka
Już od 390 lat, 18 grudnia każdego roku, w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie, jest obchodzony dzień Światła.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Siedlęcin, złoty jubileusz święceń prezbiteratu obchodził ks. Józef Górak.
Rozmowa z ks. Bogusławem Wolańskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej o inicjatywach duszpasterskich, podejmowanych w diecezji legnickiej w Roku Wiary.
Niedziela łódzka
Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas niedawnego pobytu w Rzymie spotkał się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI podczas audiencji generalnej.
W ramach sympozjum „Łódź w panoramie oporu” w Urzędzie Miasta Łodzi można było obejrzeć wystawę poświęconą najbardziej znanemu łódzkiemu kapłanowi czasów „Solidarności” - jezuicie o. Stefanowi Miecznikowskiemu.
Relikwie bł. Jana Pawła II znajdują się w wielu polskich kościołach i kaplicach. Dzięki kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu, którzy byli osobistymi sekretarzami Ojca Świętego, do licznych świątyń trafiły relikwie krwi bł. Jana Pawła II.
Niedziela przemyska
Wśród biblijnych bohaterów wiary wyróżnia się postać Mojżesza, ukryta pod warstwami bardzo bogatej i złożonej tradycji, w której sławi się wielkie dzieła Boga, jakie stały się udziałem Izraela za sprawą jego pośrednictwa.
Po blisko 130 latach od konsekracji dokonanej przez bp. Macieja Drzewickiego w roku 1512 farę krośnieńską dotknęła kolejna już katastrofa. Pożar miasta, który 11 września 1638 r. strawił część starej zabudowy Krosna wewnątrz murów obronnych, dotarł do dachu świątyni.
6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli. Z wydarzeniem tym wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Jest to nawiązanie do darów, jakie Kacper, Melchior i Baltazar złożyli Dzieciątku.
Niedziela rzeszowska
Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka. Po raz pierwszy przemaszerował ulicami Starego Miasta w Warszawie w 2009 r., z każdym rokiem przyciągał kolejnych entuzjastów. W ubiegłym roku wzięły w nim udział 24 polskie miasta.
6 stycznia przypada 25. rocznica święceń biskupich bp. Edwarda Białogłowskiego, biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego diecezji rzeszowskiej.
Przypadająca 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli, w sposób szczególny podkreśla misyjny charakter Kościoła katolickiego.
Niedziela sandomierska
Rok 2012 za nami. Pora na podsumowania i przypomnienie sobie najważniejszych w diecezji wydarzeń. Wiele z nich znalazło swojej odbicie na łamach „Niedzieli Sandomierskiej” - oto przegląd niektórych.
W 31. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, ulicami Stalowej Woli przeszedł Marsz Milczenia.
Dnia 11 grudnia ub.r. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła, przy grobie sługi Bożego ks. Wincentego Granata, odbyła się modlitwa o rychłą beatyfikację kapłana w 33. rocznicę śmierci.
Niedziela sosnowiecka
Kościół obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. W tym dniu ulicami naszych miast przejdą barwne Orszaki Trzech Króli. W naszej diecezji - w Będzinie.
W niedzielę, 16 grudnia alumni III roku Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji przyjęli strój duchowny. Odbył się tzw. obrzęd obłóczyn.
Rozmowa z Elżbietą Dziubaty, dyrektorem Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego (DOA) w Sosnowcu
Rozmowa z s. Małgorzatą Chmielewską ze wspólnoty Chleb Życia, która odwiedziła parafię Zmartwychwstańców w Sosnowcu-Kazimierzu
Niedziela świdnicka
Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywany w Polsce świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym - należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele wschodnim oraz IV wiek w Kościele zachodnim).
Mówi się dzisiaj, że współczesny człowiek, zwłaszcza młody, jest ogromnie wyczulony na prawdę. Nie chce być nigdy przez nikogo oszukiwany. Dlatego też bardzo krytycznie odnosi się do wszelkich informacji, które doń docierają.
Opowiadanie Mateusza (Mt 2,1-12) nie przekazuje zbyt wielu szczegółów o Mędrcach. Dopiero późniejsza tradycja dopowiedziała to, czego nie ma w Ewangelii.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Aby uzyskać pełny obraz roli Heroda Wielkiego i zrozumieć, dlaczego postać ta jest ważna dla wyznawców Chrystusa, musimy najpierw się dowiedzieć, co się działo w ciągu dziesięcioleci poprzedzających pojawienie się Jezusa w Betlejem, w Judei.
Ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej w okresie stanu wojennego interweniował także u władz, sprzeciwiając się represjom wobec opozycjonistów, którzy nie zostali internowani ani aresztowani. Bezpośrednio po 13 grudnia 1981 r. upominał się o losy zwalnianych z pracy działaczy „Solidarności”.
30 listopada 2012 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane „Kardynał Stefan Wyszyński - Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim”.
Listy otwarte pisze się zazwyczaj do wielkich tego świata i to głównie wówczas, gdy w innym trybie nie chcą słuchać. Z moim listem otwartym jest zupełnie inaczej.
Niedziela toruńska
6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przypada Dzień Pomocy Misjom, który w tym roku przebiega pod hasłem: „W Roku Wiary wspieramy misjonarzy”.
To była prawdziwa afrykańska misyjna przygoda. Pomysł zrodził się podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela z bp. Józefem Szamockim we wrześniu 2011 r. Wtedy dużo rozmawialiśmy m.in. o misjach.
W październiku ub.r. na misje do Peru wyjechał ks. Krystian Bółkowski pochodzący z parafii św. Antoniego na toruńskich Wrzosach.
Pierwsza niedziela Adwentu w małej parafii w Nawrze była świętem. Na uroczystą Mszę św. przybyli zarówno parafianie, jak i liczni goście.
Niedziela warszawska
W tym roku Orszak Trzech Króli można zobaczyć na ulicach prawie 100 polskich miast. Przekroczył już nawet granice naszego kraju - idzie na Ukrainie, w Afryce oraz w odległej Brazylii. A wszystko zaczęło się w Warszawie.
Już prawie trzy lata piękno liturgii Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich zachwyca wiernych w kościele przy ul. Łazienkowskiej 14. Uczestnicy nabożeństw modlą się na sposób „stary i nowy” jednocześnie oraz poznają religijną tradycję Wschodu i Zachodu.
Orszak Trzech Króli idzie ulicami Warszawy tylko godzinę. Jednak przygotowania do tego trwają niemal cały rok.
Warszawa była centrum wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu powstania styczniowego przed 150 laty. Jednak to, co zadecydowało o losach insurekcji, rozgrywało się z dala od stolicy.
Niedziela wrocławska
Rozmowa na temat bezdomności z Aleksander Pindralem - prezesem wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Sławomirem Chełchowskim - rzecznikiem Straży Miejskiej we Wrocławiu.
Jak to możliwe, że pijąc kawę, możemy wspierać działalność misyjną w Afryce?
Czyli co słychać w zespole „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach"
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W naszej Ojczyźnie obserwujemy zmasowane ataki i nakręcanie spirali nienawiści wobec Kościoła katolickiego i wartości chrześcijańskich. Polska stała się jakby swoistym laboratorium, gdzie testuje się metody rozbicia Kościoła.
Rozmowa z br. Pawłem Teperskim OFMCap o Miłości miłosiernej, uzdrowieniu i sile do walki z szatanem.
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Bardzicach, jest najlepszym przykładem na to, jak cenne i piękne obiekty mogą kryć się w cieniu wielkich miast.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pięć lat temu przybył do naszej diecezji bp Stefan Regmunt. Objął wówczas posługę biskupa diecezjalnego zielonogórsko-gorzowskiego. W tych dniach obchodzimy piątą rocznicę nominacji papieskiej oraz ingresów do katedry gorzowskiej i konkatedry zielonogórskiej. Dodatkowo 6 stycznia wspominamy dzień święceń biskupich naszego ordynariusza.