Reklama
wydarzenia
Przedstawiciele kontrolowanego przez władze komunistyczne Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) organizują tzw. seminaria na temat „sinizacji Kościołów”. Ich celem jest uczenie poszczególnych parafii „ścisłego zarządzania zgodnie z prawem”, aby „poprawić kierowanie” Kościołem, „prowadzić działalność charytatywno-społeczną”, ale przede wszystkim, aby wprowadzać „sinizację katolicyzmu”.
Marzenie o pokoju jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ważne by przekuć je w rzeczywistość.
6-7
temat numeru
W objawieniach fatimskich Maryja nieustannie przypominała o sile modlitwy różańcowej. Podczas każdego z sześciu spotkań z trojgiem pastuszków przekazywała jedno, niezmienne przesłanie: „Odmawiajcie Różaniec”.
Prowadzi nas do Chrystusa. Stanowi oręż do walki z szatanem. Modlitwa z Maryją ma moc.
14-17
treści wiary
Żadna kobieta na świecie nie ma tak wielu tytułów, jak Maryja. Jest Najświętsza i Najczystsza, Niepokalana i Wniebowzięta, jest Królową świata, Stolicą mądrości, Ucieczką grzeszników…
Nie ma lepszego sposobu, by się modlić, niż stanąć tak jak Maryja w postawie otwartości (...): „Panie, niech się stanie to, czego chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz”. To znaczy z sercem otartym na wolę Boga. A Bóg zawsze odpowiada. (...)
Święty Franciszek z Asyżu od momentu swojego nawrócenia żywił wielkie nabożeństwo i cześć do Chrystusa Ukrzyżowanego.
18-20
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 10, 2-16 (wersja krótsza: Mk 10, 2-12
Wielu zastanawia się nad tym, po co nam w ogóle liturgia. Przecież fascynujące jest to, jak w życiu wspólnoty Kościoła można w pewien sposób już doświadczać tego, czego człowiek ze swej natury poszukuje, pragnie, za czym tęskni.
Powyższe słowa pojawiają się w drugim opisie stworzenia zawartym w Księdze Rodzaju, który ukazuje małżeństwo jako szczególne dzieło Boga.
Czy można dzisiaj mówić o nierozerwalności i jedności małżeńskiej? Przecież żyjemy w czasach mentalności rozwodowej, braku odpowiedzialności za dane słowo, niewierności, preferowania tzw. wolnych związków. W czasach, w których słowa „mąż”, „żona” zastępuje się niezobowiązującymi słowami „partner”, „partnerka”.
Również jej wstawiennictwu przypisano zwycięstwo pod Lepanto.
21-24
28-29
32-33
moim zdaniem
Medialny show jest niebezpieczny, gdyż ukazuje wywiadom obcych państw i pseudoekologom krytyczną infrastrukturę w Polsce i przekazuje informacje, które nie powinny być nigdy upubliczniane.
Dawidek Modny zagraża nam dziś wszędzie i może doprowadzić nasze życie publiczne do prawdziwej depresji.
36-37
polecamy
41
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Wyróżniały go unikatowy kunszt i sposób interpretacji symboli, natury, modeli, wrażliwość w przekazach o tematyce sakralnej.
Koncerty, płyty, cyfrowe pliki to codzienność rynku muzycznego. Ale w ten fach wpisane są również frustracja, zawód i wypalenie. A to temat tyle samo drażliwy, ile wrażliwy.
52-61
56-57
60-61
dobre rady
Dzięki tym wskazówkom i ćwiczeniom twoje życie stanie się łatwiejsze.
Lekomania na początku nie rzuca się w oczy, bo jeżeli osoba z rodziny zażywa stale jakieś leki, to myślimy, że pewnie na podstawie wskazań lekarskich.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Na pierwszą niedzielę października jako święto harcerek wskazały instruktorki i harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację.
Choć na co dzień żyje w świecie, w którym wiara w Pana Boga nie jest popularna, otwarcie przyznaje się do swojej relacji z Jezusem. W rozmowie z Angeliką Kawecką o wierze i Różańcu opowiada Piotr Mróz.
Z dużą przykrością słucham lub czytam wypowiedzi znanych ludzi, którzy brzydko wypowiadają się o swoich niedawnych chlebodawcach. Czyli o instytucji, w której pracowali, lub o ludziach, z którymi zetknął ich los. Nie precyzuję tu miejsc i osób, bo raczej chodzi mi o zasadę niż o konkretny przykład. Ale Państwo rozumieją, co mam na myśli.
Nie zawsze anielskie interwencje są dyskretne. Nie zawsze dotyczą pojedynczych ludzi. Niekiedy wkraczają z pełnym impetem w dzieje ludzkości.
Jesień to czas, kiedy łatwo złapać infekcje. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak się nie dać wirusom?
Uniwersalnym naturalnym rozwiązaniem jest ssanie zwykłego goździka. Czynność powtarzamy 3 razy dziennie. Najlepiej także wziąć łyżkę miodu i ssać z imbirem, lepiej surowym, może być ewentualnie szczypta sproszkowanego, oraz dwa razy dziennie pędzlować gardło płynem lugola (ok. 12 zł), można też zastosować spray z propolisem (ok. 15 zł).
Pojawiają się w naszych domach z różnego powodu. Dostajemy je w prezencie, kupujemy na wyprzedaży. Jak ogarnąć ten bibelotowy chaos?
Jesienią, po wykopkach, na naszych stołach królują ziemniaki. Każdy region Polski ma swoje ulubione dania.
Przed nami czas, kiedy noc jest coraz dłuższa. To dobry moment dla miłośników gwiazd i planet. Zapraszamy na jesienny astronomiczny szlak.
66-79
Niedziela Plus
w Radomiu, stolicy diecezji radomskiej, powstała pierwsza wspólnota Wojowników Maryi? Wrześniowe spotkanie organizacyjne, na które przybyło ponad trzydziestu mężczyzn, odbyło się w kościele św.
Jak przywrócić nadzieję osobom zagubionym? Od kilku lat czyni to s. Paula, katarzynka. W jaki sposób?
Metropolita warmiński poświęcił figury Świętej Rodziny. Dzieła, wykonane z brązu, powstały dzięki datkom parafian.
Nadal zapisujemy świadectwa wyproszonych tu łask i cudów – zapewnia o. Grzegorz Gut, redemptorysta.
Koncert był nie tylko zwieńczeniem odpustu w Limanowej, ale też okazją do zaprezentowania pełni możliwości nowych organów w limanowskiej bazylice.
Znawcy oraz badacze Pisma Świętego spotkali się na 61. Sympozjum Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
12 października archidiecezja gdańska będzie gospodarzem ogólnopolskiej inauguracji roku formacyjnego Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
Mamy nadzieję, że modlitwa przy relikwiach pomoże w rozwoju duszpasterstwa młodzieży w naszej diecezji – powiedział ks. Tomasz Dec, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Do końca grudnia Caritas Diecezji Radomskiej realizuje projekt Aktywni+.
Niedziela bielsko-żywiecka
Każde powołanie jest inne, osobiste, specyficzne, niepowtarzalne. Nie ma człowieka bez powołania! – mówił bp Piotr Greger do młodych podczas inauguracji roku formacyjnego duszpasterstwa dzieci i młodzieży.
Ta świątynia została zbudowana dla duchowego dobra wiernych. Dziękujemy za każde dobro, które dokonało się w jej murach – powiedział bp Roman Pindel podczas uroczystości 600-lecia parafii św. Jerzego w Cieszynie.
Bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. inaugurującej rok przygotowań do jubileuszu 50-lecia poświęcenia kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Bujakowie.
Niedziela częstochowska
Formy różnych aktywności w Kościele są ważne, ale przede wszystkim zbawia, prowadzi, umacnia nas osoba Jezusa Chrystusa. To jest podstawa, a kluczowa jest Msza św. Jest to głębia, szczyt życia każdego ochrzczonego człowieka – tłumaczy ks. Tomasz Gil, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.
Wiara Maryi jest prosta, ale niezwykła i głęboka. Ona była cała dla Boga, Bóg był cały Jej, i my mamy do tego dorastać: zarówno ja jako ksiądz, jak i wierni – podkreśla ks. Jarosław Sowa, wikariusz parafii w Dąbrowie Zielonej.
Co roku w Polsce kilkadziesiąt tysięcy rodziców dowiaduje się o ciężkiej, nieuleczalnej chorobie swojego dziecka, takiej, która grozi przedwczesnym porodem, niepełnosprawnością, a nawet śmiercią dziecka.
Niedziela podlaska
Dla upamiętnienia losów Polaków zsyłanych na Syberię, a także daty napaści Związku Radzieckiego na Polskę, od wielu lat w Siemiatyczach organizowany jest Dzień Sybiraka.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym EFFATHA w Hajnówce obchodziła 30-lecie swojego istnienia.
W niedzielę 22 września, miała miejsce wizytacja kanoniczna parafii św. Doroty w Domanowie.
Niedziela kielecka
Po straszliwym kataklizmie powodzi, jaki nawiedził południowo-zachodnią część Polski, jest czas przywracania nadziei i ludzkiej solidarności.
VIII Dni Jerozolimy w Miechowie obfitowały w spotkania i wydarzenia religijne i kulturalne przybliżające ponad 650-letnie dziedzictwo Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Wkrótce – 10 października – inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Co stanowi o jego wyjątkowości, czym na co dzień żyją klerycy i środowisko uczelni?
Niedziela małopolska
Wasze różańcowe modlitwy niech będą jednym wołaniem do Boga o nadzieję – powiedział abp Marek Jędraszewski.
Do 20 października można się zgłaszać do udziału w Wielkim Teście św. Wojciecha. Na zwycięzców czeka pielgrzymka do Rzymu w Roku Świętym!
„Beczka” to jest miejsce moich narodzin do wiary – wspomina o. Maciej Chanaka.
Niedziela lubelska
Za wstawiennictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque prosimy, aby nasze serca zbliżyły się do Serca Pana Jezusa – powiedział ks. Mariusz Nakonieczny.
Dziś Jezus Chrystus ma twarz osoby dotkniętej powodzią – powiedział prorektor KUL ks. prof. Jarosław Jęczeń.
Wiele kościołów w naszej diecezji zostało ufundowanych przez zamożne rody szlacheckie.
Niedziela legnicka
20 września uczczona została 683. rocznica poświęcenia kościoła świętych Piotra i Pawła (1371 r.), który od 1992 r. jest katedrą diecezji legnickiej. Była to zarazem 3. rocznica ingresu biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, który przewodniczył dziękczynnej Mszy św.
Pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei” 14 września w Legnicy odbyło się diecezjalne spotkanie młodych.
Od pierwszych godzin powodzi, jaka nawiedziła tereny diecezji, organizowana jest pomoc.
Niedziela łódzka
Ojciec Piotr Kleszcz, franciszkanin i ks. Zbigniew Wołkowicz zostali nowymi biskupami pomocniczymi w archidiecezji łódzkiej.
Wrzesień dla parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie był wyjątkowy ze względu na wprowadzenie relikwii św. Szarbela i św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego.
Już po raz 13. odbyło się Wojewódzkie Święto Pszczoły w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.
Niedziela przemyska
W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej chcemy wszystkim pokazać, że Kościół, religia chrześcijańska są nośnikami kultury – podkreślił ks. Marek Wojnarowski.
Uczniowie z jarosławskiego „Katolika” wzięli udział w XXII Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich.
W Markowej przy relikwiach bł. rodziny Ulmów spotkali się pracownicy Służby Zdrowia. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Adam Szal.
Niedziela rzeszowska
W Bożym planie miłości do człowieka, tak spodobało się Panu Bogu, że w niektórych miejscach rozdaje obficie swoje łaski, tym, którzy tam pielgrzymują.
Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez niemieckich żołnierzy za ukrywanie Żydów.
Przez pięć kolejnych dni w Dębowcu gromadziła się wielopokoleniowa Rodzina Saletyńska celebrująca odpust ku czci Pani z La Salette.
Niedziela sandomierska
Nazwa dzisiejszej zbiórki – Harcerski Start – mówi, że rozpoczynacie nowy etap, że wyruszacie w drogę – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Janów Lubelski W parafii św. Jadwigi Królowej odbyło się spotkanie związane z planami reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w janowskiej parafii.
W Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się Marsz dla Życia i Rodziny zakończony piknikiem rodzinnym.
Niedziela sosnowiecka
Księża diecezji sosnowieckiej zgromadzili się 21 września w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej w ramach Dnia Modlitw o Świętość Kapłanów.
– Modlimy się, nie ustajemy w modlitwie o beatyfikację Matki Teresy Kierocińskiej, a także w prywatnych intencjach – powiedział Andrzej Rogalski, stały uczestnik comiesięcznych spotkań modlitewnych przy klasztorze Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.
Następcy dawnych olkuskich gwarków wciąż kultywują pamięć o cudownym ocaleniu z katastrofy w kopalni srebra i ołowiu w 1609 r.
Niedziela świdnicka
W diecezji świdnickiej trwa pierwszy synod zwołany przez bp. Marka Mendyka. To wydarzenie ma na celu wspólne zastanowienie się nad przyszłością Kościoła lokalnego i jego rolą w dynamicznie zmieniającym się świecie.
Bez wahania stanęliśmy do pomocy, bo wiedzieliśmy, że w takich chwilach nie można czekać – trzeba działać. To była nasza odpowiedź na wezwanie do miłości bliźniego.
Tegoroczny odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej w kościele Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu odbywał się w obliczu tragedii powodzi, która dotknęła wiele rodzin.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Przy kościele parafialnym Chrystusa Króla w Jesionowie został poświęcony krzyż.
Szczecin XI sesja Parlamentu Jakubowego upłynęła pod hasłem: „Posługa kapłańska wśród caminowiczów; doświadczenia – oczekiwania – szanse”.
Kilometry na ergometrach siłą mięśni wykręcili wszyscy pragnący wesprzeć szczecińskie Hospicjum św. Jana Ewangelisty.
Niedziela toruńska
„Od Kostki do Kostki” – pod tym tytułem odbył się rajd rowerowy zorganizowany, by przybliżyć młodym św. Stanisława Kostkę, jednego z patronów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
O inicjatywie Szkoły Biblijnej i dlaczego warto się na nią zapisać z Izabelą Zalech rozmawia ks. Przemysław Witkowski.
Niepodległość, patriotyzm i odpowiedzialność to słowa, które należą do słownika pontyfikatu Jana Pawła II. W jaki sposób mówił o Ojczyźnie? Jak postrzegał miłość do swojego kraju? Jak przygotowywał się do podróży apostolskich?
Niedziela warszawska
Patron uczący miłości do Słowa Bożego, wzorcowa Służba Liturgiczna i tętniące życiem wspólnoty, inspirujące się nauczeniem św. Jana Pawła II, to tylko trzy z wielu powodów, dla których warto odwiedzić tę parafię.
Tę mieszczącą się w centrum Śródmieścia parafię można bez wątpienia nazwać metropolitalną. Gromadzą się w niej ludzie z całej Warszawy, pielgrzymi, turyści i osoby świadomie wybierające to miejsce.
Na większości wystaw upamiętniających 80. rocznicę Powstania’44 dominowały artefakty militarne, fotografie zrujnowanej Warszawy i pamiątki po powstańcach. Próżno tam było szukać dzieł sztuki. To skłania do pytania: czy artyści przez te 80 lat unikali tematu powstania?
Niedziela wrocławska
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Eucharystii na rozpoczęcie roku szkolnego przewodniczył bp Maciej Małyga.
Poznaliśmy syntezę diecezjalną – treści w niej zawarte są diagnozą rzeczywistości, w której żyjemy i staną się podstawą prac komisji synodalnych.
Młodzi ludzie ze wspólnoty Phileo w parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu wraz z ks. Jakubem Deperasem mieli zaplanowany wyjazd w góry. – Z oczywistych względów nie mogło się to udać, więc pomyśleliśmy, że pojedziemy pomóc powodzianom – mówi ks. Jakub.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika jest usytuowana w wyjątkowo urokliwym miejscu, wśród lasów, rzek i łąk, wśród wielowiekowych dębów, a przede wszystkim jest miejscem wybranym przez samego Boga, który za wstawiennictwem św. Stanisława objawił tu swoją wolę.
Przy drodze między Oleszycami a Starym Dzikowem, w lesie Horaj, Nadleśnictwo Oleszyce w 1983 r. urządziło zajazd turystyczny. Jest też on miejscem pamięci narodowej. Postawiono na nim dębowy pomnik ku czci gen. bryg. Józefa Kustronia. Znalazły się tam tablice informacyjne z życiorysem bohatera września 1939 r. i opisem szlaku bojowego 21. Dywizji Piechoty Górskiej od Górnego Śląska po Ziemię Lubaczowską. W latach późniejszych postawiono też krzyż.
Często słyszymy, że Kościół upada, postępująca sekularyzacja sprawia, że wiele osób twierdzi, że coraz mniej potrzebny jest Bóg i wiara. A mimo tego, wbrew powszechnej opinii, każdego roku na Jasną Górę docierają dziesiątki tysięcy pielgrzymów. W parafiach organizowane są przeróżne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, których w Polsce mamy blisko 800 i zawsze znajdą się chętni, którzy chcą ofiarować Bogu swój trud, zawierzać Mu przez ręce Maryi swoje rodziny, miasta, wsie i cały kraj.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Ulicami Zielonej Góry przeszedł Marsz dla życia i rodziny. Wydarzenie odbyło się po kilkuletniej przerwie i zgromadziło wielu uczestników.
Coraz więcej ludzi próbuje dzisiaj poznać swoje korzenie. Odkrywanie rodzinnej historii to dla niektórych hobby, a nawet życiowa pasja. Od czego zacząć i jakie miejsca odwiedzić? Jak zadbać o rodzinne relikty?
Pani Krystyna Pruchniewska ze Wschowy kocha fotografować. Od 1967 r. uwiecznia na zdjęciach wydarzenia Ziemi Wschowskiej: uroczystości, ludzi, zabytki, krajobrazy.