W diecezji płockiej w dniach od 10 do 21 września trwała peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny, patronki polskiej młodzieży. Modlili się przy nich liderzy wspólnot diecezjalnych i parafialnych oraz uczniowie.
Na mapie peregrynacji relikwii bł. Karoliny Kózkówny znalazły się miasta: Pułtusk, Płońsk, Ciechanów, Mława, Płock, Gostynin, Sierpc, Rypin, Żuromin, Przasnysz oraz Rostkowo, miejsce urodzenia św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Po zakończonej peregrynacji relikwie zostały przekazane do sanktuarium diecezjalnego św. Stanisława Kostki w Rostkowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Relikwiom błogosławionej towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki. Oboje łączyła „święta przyjaźń” – Karolina modliła się do świętego. Podobnie jak on zmarła w młodym wieku.
– Modlitwa przy relikwiach bł. Karoliny i św. Stanisława ma sprzyjać rozwojowi duszpasterstwa młodzieży. Ich „święta przyjaźń” może przyczynić się do budowania relacji i zachęcać do modlitwy o dobrych przyjaciół, co jest bardzo ważne w młodzieńczym wieku. W poszczególnych parafiach liderzy wspólnot młodzieżowych dzielą się swoim doświadczeniem Boga i integrują. Spotkania te ułatwią planowanie wspólnych akcji duszpasterskich – przekazał ks. Tomasz Dec, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Relikwie bł. Karoliny Kózkówny zostały przywiezione do diecezji przez delegację składającą się z przedstawicieli Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” i gminy Czernice Borowe. Peregrynacja to ich wspólna inicjatywa. Na terenie gminy Czernice Borowe, w Rostkowie, m.in. odbywała się doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży związana z kultem św. Stanisława Kostki.
Proces beatyfikacyjny Karoliny Kózkówny rozpoczął w 1965 r. bp Jerzy Ablewicz, a 10 czerwca 1987 r. papież Jan Paweł II beatyfikował Karolinę podczas pielgrzymki do Tarnowa. Błogosławiona jest patronką polskiej młodzieży i Ruchu Czystych Serc. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 18 listopada.
Oprac. za: diecezjaplocka.pl