Od pierwszych godzin po doniesieniach o tragedii region świętokrzyski i diecezja kielecka rozpoczęły organizowanie niezbędnej pomocy. Działania pomocowe prowadzą parafie, samorządowcy, organizacje pozarządowe, strażacy, Wojska Obrony Terytorialnej.
Już 16 września Caritas Kielecka w porozumieniu z Caritas Polska uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym. – Diecezjalna Caritas jest w kontakcie z Caritas w diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. Na dzień 17 września najtrudniejsza sytuacja była w diecezji świdnickiej, gdzie wielu mieszkańców było jeszcze odciętych od świata – mówił ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kielce. Ofiary można wpłacać na konto: 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811 z dopiskiem: „Powódź” lub osobiście w Biurze Caritas w Kielcach, pl. Najświętszej Maryi Panny 1. – Odzew jest od początku duży. Zebrane środki pozwolą nam elastycznie pomagać powodzianom, dostosowując to wsparcie do bieżących potrzeb tam na miejscu – zaznaczył ks. Banasik. Jednocześnie Caritas uruchomiła dwa punkty zbiórki darów dla powodzian – w siedzibie CIS przy ul. Jana Pawła II i Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Wiśniowej w Kielcach. Zbierane są suche produkty żywnościowe z dłuższą datą przydatności, woda butelkowana, artykuły higieniczne. Pierwszy transport Caritas z darami wyjechał na tereny zalane 20 września.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie pozostaną sami
Reklama
Na apel bp. Jana Piotrowskiego 22 września we wszystkich kościołach odbywały się kwesty do puszek. „W ostatnich dniach jesteśmy świadkami ogromnej tragedii naszych Rodaków dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej części Polski. Wyrażamy im nasze współczucie i zapewniamy, że w obliczu kataklizmu nie pozostaną sami” – napisał Biskup. Zwrócił się z prośbą do diecezjan, „by w duchu chrześcijańskiej miłości włączyć się w dzieło pomocy osobom poszkodowanym” – modlitwą i ofiarami. Zachęcał do organizacji punktów pomocy rzeczowej w parafiach.
W miarę potrzeb poszerzymy pomoc
– Ważne jest, że diecezje dotknięte klęską powodzi od razu uruchomiły całodobowe jadłodajnie, gdzie powodzianie mogą zjeść ciepłe posiłki. Do ich przygotowania potrzeba makaronów, kasz, innych suchych produktów spożywczych niezbędnych do ich przyrządzenia, o które również prosimy – mówił ks. Banasik. – Odzew na apel jest duży. Dzwonią pierwsze firmy z deklaracją pomocy – dodaje. – W miarę potrzeb będziemy poszerzać tę pomoc o inne segmenty. Możemy zorganizować pobyt wytchnieniowy dla dzieci – tłumaczy. Zbiórki darów prowadzą także parafie i oddziały terenowe Caritas, urzędy, szkoły. W porozumieniu z Caritas Polska organizowana jest również akcja „Paczka dla Powodzian”.
Podziwiamy ich zaangażowanie i otaczamy modlitwą
Jak zawsze w sytuacjach kryzysowych, błyskawicznie na dramat mieszkańców województw śląskiego dolnośląskiego i opolskiego zareagowali strażacy z PSP oraz jednostek OSP z niemal wszystkich powiatów, które udostępniły swoje remizy w celu zbiórki potrzebnych dla powodzian darów. Kilkudziesięciu mundurowych pomagało w zalanych miejscowościach, przy umacnianiu wałów, ewakuacji ludności. – My, kapelani, podziwiamy ich wielkie serce i zaangażowanie i otaczamy modlitwą – mówił kapelan strażaków powiatu kieleckiego ks. Łukasz Zygmunt. Zbiórkę darów dla powodzian uruchomili również: Urząd Miasta Kielce i Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, lokalne media, PCK. Od 17 września we Wrocławiu i okolicach w walce z powodzią walczyło 160 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zakupił wodę mineralną o wartości stu tysięcy zł i podjął uchwałę o przekazaniu pomocy finansowej w kwocie 1 miliona złotych dla samorządów, które ucierpiały najbardziej.