Reklama
5-7
Z Jasnej Góry
Ojciec Jerzy Tomziński – jedyny paulin, który pamięta Jasną Górę z okresu prawie całego stulecia zmarł tuż przed swoimi 103. urodzinami.
Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski o swoim wielkim poprzedniku.
8-9
treści wiary
...który miłosiernie za dobro wynagradza, a za zło karze. Wyjaśniamy drugą z sześciu głównych prawd wiary.
Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.
14-17
życie kościoła
„Aktywna Parafia 2021” – konkurs organizowany przez KAI – udowadnia, że polskie parafie przetrwały lockdown i teraz nadrabiają „uśpiony czas”.
16 godzin rozmów + 21 wyjątkowych gości + 1000 pomysłów = jeden Kościół. Tak najcelniej można opisać to, co się wydarzyło podczas jasnogórskiego „Impulsu”, czyli Forum Świeckich w Kościele.
Co świeccy katolicy sądzą o synodzie i jak wygląda ich zaangażowanie w prace na etapie diecezjalnym?
18-23
świadek wiary
Miłosierdzie głosił nie tylko z ambony. Uczynił je treścią swojego życia. Całkowite oddanie się Bogu nadawało sens jego życiu. Aż po męczeństwo.
Jak was coś boli i trapi, to zwróćcie się w modliwie do Hanika, on wam pomoże, mówiła Róża, siostra bł. Jana.
24-25
polecamy
Jeden z najwybitniejszych polskich dogmatyków pisze o swoim zachwycie nad osobą św. Maksymiliana Kolbego.
28
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Wizerunek Świętej Rodziny to popularny motyw obrazów zawieszanych na ścianach domów, szczególnie w okresie międzywojennym i w pierwszych latach po wojnie. Obrazy te malowano zwykle na płótnie lub deskach. Najpopularniejsze były tzw. oleodruki.
31-41
punkt widzenia
Skoro słaba, skorumpowana i izolowana Ukraina daje radę od 7 lat walczyć z rosyjską agresją, to my tym bardziej damy sobie radę.
Kryzys migracyjny miał być walką o zniesienie unijnych sankcji dla Białorusi. Łukaszenka przegrywa, bo sankcje będą jeszcze większe, a jego polityka prowadzi do katastrofy humanitarnej i jeszcze większego uzależnienia się od Moskwy.
Apele, wezwania do modlitwy, ale i konkretne działania. W czasie kryzysu Kościół w Polsce po raz kolejny staje na wysokości zadania.
44-48
Kącik dla dzieci
50-51
moim zdaniem
Proszę mi wierzyć: Polska swoich młodych traktuje lepiej niż Włochy.
53
dobre rady
Warzywa w cieście? Dlaczego nie! Ciasta z warzywami są mniej kaloryczne i bardziej wartościowe od tradycyjnych wypieków.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem, gdy przedszkole lub szkoła są zamknięte np. z powodu COVID-19, mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% wynagrodzenia.
Choroba Hashimoto, która swoją nazwę zawdzięcza japońskiemu chirurgowi, który opisał ją po raz pierwszy w 1912 r., zrobiła medialną karierę.
Dzieci, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami smartfonów, tabletów lub telewizorów, mogą mieć problemy z mówieniem, myśleniem lub czytaniem. Co zatem zrobić, by tego uniknąć?
55-57
60-61
nasze sprawy
Krew jest najcenniejszą substancją w organizmie człowieka. Jak dotąd nie udało się zastąpić tej życiodajnej siły niczym innym. Nie bez powodu więc ludzi oddających krew nazywa się cichymi bohaterami.
Przechodziłem obok miejsca wypadku. Widziałem, jak kobieta się wykrwawiała. Miałem tę samą grupę krwi co ona, więc zgodziłem się na transfuzję zrobioną w karetce – mówi Andrzej Lis, który 5 grudnia odda setny litr pełnej krwi i pobije kolejny rekord.
62-63
Niedziela z kulturą
64
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 18, 33b-37
Jest jedną z najsłynniejszych świętych Kościoła rzymskiego. Tradycja przypisuje jej umiejętność gry na organach, z tej racji patronuje muzyce kościelnej.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Prosimy o to, co ważne dziś dla Polski: zgodę, szukanie dobra wspólnego, porzucanie nienawiści i kłótni. Prośmy o mądrość, zwłaszcza w czasie zagrożeń dla stabilności państwa oraz bezpieczeństwa naszych granic.
O Kongresie ku czci Chrystusa Króla, większym zaangażowaniu parafii w szerzenie prawdy Chrystusowego Królestwa z ks. dr. hab. Wojciechem Medwidem rozmawia ks. Piotr Bączek.
W kościele św. Andrzeja zamontowano odrestaurowany renesansowy strop kasetonowy i odkryto oryginalną kolorystykę ołtarza głównego.
Niedziela częstochowska
„Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś (Dz 26, 16)” – to hasło XXXVI Światowego Dnia Młodzieży, który odbywa się 21 listopada.
Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, oczyszczeniu cegieł i kompleksowej rewitalizacji zostaje zauważona na nowo – tak mówi o częstochowskiej bazylice archikatedralnej ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Częstochowie.
Być blisko ludzi pracy, zwłaszcza kobiet zatrudnionych w fabrykach – tego pragnęła sługa Boża Aniela Róża Godecka, kiedy w 1891 r. posłała siostry honoratki do Częstochowy. A dziś - czy zastanawiałeś się kiedyś, czy kobieta stojąca obok ciebie to może siostra zakonna? Tak! Bo siostry honoratki nie noszą habitów. A może masz za ścianą klasztor i nawet o tym nie wiesz? Wszystko możliwe…
Niedziela podlaska
Gromadzimy się, aby 11 listopada, w tym szczególnie ważnym dniu dla Polski i Polaków, modlić się za naszą ukochaną ojczyznę i dziękować Bogu za łaskę jej niepodległości – powiedział bp Piotr Sawczuk w Nurcu-Stacji.
Janusz Kołtuniak od pół wieku pełni posługę organisty w parafii Sarnaki. Za swoją pracę, którą wykonuje z pasją i zaangażowaniem, został uhonorowany papieskim medalem Benemerenti.
Po raz czwarty Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży podjęło ogólnopolską akcję „Polak z sercem!”.
Niedziela kielecka
W tym roku po raz pierwszy Światowy Dzień Młodzieży obchodzony jest nie w Niedzielę Palmową, lecz w uroczystość Chrystusa Króla.
Remontują, czy raczej budują od nowa dom dla wieloosobowej rodziny. Znaleźli tę rodzinę z piątką dzieci, bo – jak mówią – muszą odkrywać własne tereny do czynienia dobra, tak jak Kolumb odkrył Amerykę.
Polscy biskupi spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wrażeniami z pobytu u grobów apostolskich dzieli się bp Jan Piotrowski.
Niedziela małopolska
Spotykamy się z niezwykłym tematem, z niezwykłą wrażliwością i tak naprawdę niezwykłą drogą ku Chrystusowi – powiedziała Natalia Nowacka, rozpoczynając spotkanie z Marią Bieńkowską-Kopczyńską w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
W Kościele istnieje wiele wspólnot wspierających rozwój duchowy. Tym, co odznacza Ruch Szensztacki, jest wskazywanie praktycznych narzędzi do wzrastania w świętości w codzienności. Na tej drodze członków wspólnoty prowadzi najlepsza przewodniczka – Maryja.
Ksiądz Antoni Stachura ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy jest kapłanem od ponad 60 lat. Przez ostatnie ćwierćwiecze pełnił posługę kapelana w Areszcie Śledczym w Krakowie (przy ul. Montelupich).
Niedziela lubelska
W Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały uroczyście wprowadzone do kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.
Przez lubelski KSM przewinęły się tysiące młodych ludzi.
Niedziela legnicka
Dzień, w którym wspominamy św. Huberta, jest najważniejszym dniem w roku dla myśliwych i leśników. Z tej okazji spotkali się członkowie z Koła Łowickiego „Słonka” w Legnicy.
Na wiosnę plac przy kościele św. Barbary zakwitnie na żółto.
W przyszłym roku minie 440. rocznica śmierci ośmioletniej Anny von Stosch, której matka ufundowała drugi z kolei kościół.
Niedziela łódzka
Wezwanie „Króluj nam Chryste”, które do niedawna z mocą wybrzmiewało w naszych kościelnych zakrystiach i przyparafialnych salkach, niestety milknie z roku na rok.
Kochajmy Polskę, jaka jest! Kochajmy Polskę, bo jest! (…) Ojczyznę trzeba kochać, jaką jest! Człowieka trzeba kochać, jakim jest! Kościół trzeba kochać, jaki jest! – powiedział abp Grzegorz Ryś.
W kościele ojców jezuitów w Łodzi dzieci z Przedszkola Publicznego Sióstr Służebniczek wraz ze swoimi rodzicami i krewnymi uczestniczyli we Mszy św. w intencji Ojczyzny.
Niedziela przemyska
Dziś dziękujemy za niepodległość naszej Ojczyzny, za naszych przodków, którzy kochali Ojczyznę, w której żyli, nie szczędząc swojej krwi – mówił abp Adam Szal 11 listopada.
Przed kościołem Chrystusa Króla wybudowano pomnik Pamięci Narodowej.
Śp. ks. prał. Kazimierz Pańczyszyn służył Kościołowi całym sercem i szczerym oddaniem.
Niedziela rzeszowska
Można by się zastanawiać, jaka była pogoda w tamten listopadowy dzień 1918 r. Można sobie wyobrażać ówczesny nastrój i uczucia, których teraz nie da się opisać.
Listopad to czas szczególnie intensywnej modlitwy za zmarłych – mówi ks. Mariusz Wawrzynek, wikariusz w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle.
Skandalicznie zabrzmiało nazwanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy ofiarnie stoją na straży wschodniej granicy Polski, mordercami.
Niedziela sandomierska
W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się promocja książki Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka autorstwa Czesława Ryszki.
Odbyły się X Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Piłce Siatkowej.
Na Zamku Królewskim w Sandomierzu można do końca listopada oglądać koronę króla Kazimierza Wielkiego.
Niedziela sosnowiecka
11 listopada biskup Grzegorz Kaszak sprawował Eucharystię w kościele św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie w intencji Ojczyzny.
V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowała parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.
Rada Miejska Będzina nadała nazwę „Ks. prał. Stefana Gibały” ulicy, przy której znajduje się plebania, kościół Nawiedzenia NMP oraz Diecezjalne Archiwum.
Niedziela świdnicka
W Świdnicy, Strzegomiu i Wałbrzychu biskupi wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości.
W Złotym Stoku uroczyście otwarto odrestaurowany zabytek, który stanowi niezwykłe świadectwo historii miasta.
Na spotkaniach z koordynatorami grup konsultacyjnych synodu bp Marek Mendyk podkreślał rolę otwarcia się na głosy wszystkich przedstawicieli ludu Bożego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Robert Drężek jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji ewangelizacyjnych spotkań w naszej archidiecezji. Poprosiliśmy go o przybliżenie idei tej inicjatywy.
Niezwykła kolegiata nazywana jest często najpiękniejszym ceglanym kościołem w Polsce.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dawny kościół farny, najokazalsza świątynia i zabytek Goleniowa, od 750 lat wpisany jest w krajobraz miasta nad Iną.
Niedziela toruńska
Najważniejsze, żeby pójść za głosem Bożym, a nie za swoim! – zapewniają siostry pasterki, które posługują w toruńskim seminarium. W katedrze Świętych Janów siedmiu seminarzystów przystąpiło do obrzędu admissio.
Dlaczego nie uciekać na widok bezdomnych? Jak im realnie pomóc? O wsparciu dla ubogich i wspólnocie Przymierze Miłosierdzia z ks. Andrzejem Kowalskim rozmawia Renata Czerwińska.
Jak pomagać misjom? Jak zaangażować dzieci i młodzież w działania na rzecz rówieśników z innych kontynentów? Wie o tym sporo Koło Misyjne, które przy parafii św. Bartłomieja w Unisławiu działa od ponad 20 lat.
Niedziela warszawska
Mówiono o nich, że modlą się „w krzakach”. Bo rzeczywiście, w latach 80. były tu tylko krzaki, wysoka trawa i kapłan ks. Henryk Michalak, który dostał za zadanie zorganizowanie nowej parafii na Marymoncie Dolnym.
Młodzież potrzebuje przestrzeni do dorastania, zarówno w kontekście wiary, osobowości, umiejętności i relacji z innymi. Takim miejscem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Swoje świadectwo Czytelnikom Niedzieli przedstawia Karol Trojanowski.
Zawsze otwarty kościół z kaplicą adoracji, dziesięciu kapłanów, w tym emeryci dyżurujący w konfesjonałach, i wierni przyjeżdżający nawet z okolicznych wiosek. To najlepiej obrazuje specyfikę parafii św. Wojciecha w Wyszkowie.
Niedziela wrocławska
Wszystko zaczęło się z inspiracji „Jureczka” (br. Jerzego Marszałkowicza). Dziś Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta pomaga w całym kraju.
Formacja nie kończy się wraz z momentem przyjęcia święceń kapłańskich. Ta droga dopiero się rozpoczyna.
W Oknie Życia u sióstr boromeuszek przy ul. Rydygiera we Wrocławiu rozległy się dzwonki alarmowe. Jednak zamiast dziecka w wanience znalazł się kompletnie pijany 20-letni mężczyzna.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyła się, poprzedzona modlitwą różańcową, Msza św. dla kobiet w ramach comiesięcznych spotkań Duszpasterstwa Kobiet.
Chociaż Chrystus w Najświętszym Sakramencie obecny jest we wszystkich świątyniach, to trzem wspólnotom parafialnym patronuje jako Król.
Na rynku w Goraju został odsłonięty i uroczyście poświęcony pomnik bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Zielonej Górze odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Od samego początku kryzysu migracyjnego, rozpoczętego latem tego roku na wschodniej granicy, Caritas niesie pomoc migrantom, którzy znaleźli się na terenie naszego kraju.
Pół godziny – tylko tyle potrzeba, żeby włączyć się w inicjatywę Adwent dla Życia 2021, organizowaną przez Rycerstwo Niepokalanej z parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze.