Reklama
5-8
temat numeru
O powodach i skali zjawiska apostazji z ks. prof. Przemysławem Kantyką rozmawia Katarzyna Woynarowska
Co dzieje się w sercu człowieka, który dorasta we wspólnocie Kościoła, a w wieku 18 lat decyduje się na dokonanie aktu apostazji? Co musi nastąpić, by po latach zmienił swoje nastawienie i znów aktywnie żył w Kościele?
Statystyki są nieubłagane: młodzież coraz chętniej deklaruje poglądy lewicowe. Czy można temu zaradzić? Jak rozmawiać z młodym człowiekiem o Bogu i świecie? – pytamy ks. Zbigniewa Kucharskiego.
10-15
treści wiary
Za nieugiętą postawę był zsyłany na wygnanie. Za gorliwość chwalił go nawet św. Bazyli Wielki.
Nie musimy być bystrymi obserwatorami życia, by zauważyć, że niedziela traci swój wyjątkowy charakter. W tym dniu wielu ludzi pracuje: jedni – bo nie mają innego wyjścia, drudzy – bo mają wolny dzień. W niedzielę jedni odpoczywają, a inni walczą z wolnym czasem, spędzając go w supermarketach. Jedni świętują, inni zaś leniuchują
16-18
życie kościoła
Premier Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie prac nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy przekazywany przez wiernych. Opracowaniem zasad, które mają być skonsultowane z Kościołami i związkami wyznaniowymi, ma się zająć specjalny międzyresortowy zespół.
W połowie Roku św. Józefa z ks. Stanisławem Kozikiem ze Zgromadzenia Oblatów św. Józefa rozmawia ks. Paweł Rozpiątkowski
20-23
święte bezdroża
Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski
24-27
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
...bazylika Najświętszego Serca (Basilique du Sacré-Cour) jest najwyżej położonym miejscem w Paryżu?
Prawie wszystkie zachowane arrasy Zygmunta Augusta w jednym miejscu. Mistrzostwo wykonania, bogactwo tematyki i oryginalność przedstawień. To niezwykła okazja obcowania z dziełami sztuki o wyjątkowych walorach artystycznych.
31-43
punkt widzenia
Projekt Strategii Demograficznej 2040 to dokument, który wskazuje najważniejsze dla przyszłości Polski cele. W Polsce musi się rodzić więcej dzieci, inaczej czeka nas głęboka zapaść gospodarcza i cywilizacyjna
Duńskie myszy zablokowały projekt Baltic Pipe, od którego ma zależeć strategiczne bezpieczeństwo Polski. Choć po 2 tygodniach budowa została wznowiona, to jeszcze nie jest to koniec problemów.
44-46
47
Kącik dla dzieci
50-51
kochane życie
52
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Na początek ważna informacja: autyzm nie jest chorobą.
Zakochani nastolatkowie często nie widzą świata poza swoją sympatią. Dorośli mają tendencję do tego, by bagatelizować młodzieńcze uczucia. Jak właściwie powinni reagować rodzice?
55-57
58-59
Niedziela z kulturą
64
64-65
niedziela liturgiczna
Mocno docierają do nas słowa św. Pawła przestrzegające przed lenistwem dawania świadectwa: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!” (1 Kor 9, 16).
W Ewangelii według św. Marka, której słuchamy w kościołach w niedzielę 4 lipca, jest mowa o tym, że Pan Jezus nauczał w szabat w synagodze w Nazarecie. Szabat po hebrajsku to: odciąć, zaprzestać, odpocząć.
Szczęść Boże. Chcę zapytać o post eucharystyczny: co on dokładnie oznacza i kogo obowiązuje?
Patronka dzieł misyjnych w Polsce – bł. Maria Teresa Ledóchowska była starszą siostrą św. Urszuli
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Wracamy do pieszego pielgrzymowania, do tradycyjnej formy pielgrzymki – powiedział ks. Damian Koryciński, główny przewodnik diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę.
„Victoria” Stara Wieś to jedyna sekcja piłkarska w Polsce, w której niemal wszyscy zawodnicy to ministranci.
Przed czterema wiekami wpisano pierwszych osadników z tej miejscowości do Urbarza Cieszyńskiego.
Niedziela częstochowska
Częstochowa wreszcie doczekała się telewizyjnego magazynu z prawdziwego zdarzenia, który przedstawia, czym żyje miejscowy Kościół.
Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w otwarciu nowego budynku Centrum Opieki Paliatywnej „Palium”.
Chcemy dziękować Bogu za 40 lat tej rodziny Bożej, za to, że w tym kościele mogą być sprawowane sakramenty, a to jest możliwe dzięki temu, że mamy tutaj kapłana – mówił bp Andrzej Przybylski w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach.
Niedziela podlaska
„Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. Słowa św. Jana Pawła II towarzyszyły pierwszemu pocovidowemu spotkaniu młodych.
W czasie powstań listopadowego i styczniowego w pobliżu majątku w Hoźnej rozegrały się bitwy z wojskami rosyjskimi i oddziałami kozackimi. Dziś nieznanych powstańców upamiętniają krzyże i tablica.
Nauczanie św. Jana Pawła II ujęte w encyklice Familiaris consortio realizuje parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.
Niedziela kielecka
Dobra zabawa, gry, konkursy, wycieczki, ale i troska o środowisko naturalne – te elementy wypełnią wypoczynek dzieci i młodzieży, organizowany od lat przez Caritas kielecką.
Co wyróżnia imbramowicki klasztor? – Norbertański duch, wyjątkowej urody i wartości barokowy zespół klasztorny z sanktuarium, gdzie odbiera cześć obraz Pana Jezusa Cierpiącego, teatr, klasztorne „kręciołki”… Długo można wymieniać.
Wierni ufają w orędownictwo św. Rity i chcą mieć ją u siebie.
Niedziela małopolska
W finale III Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego uczestniczyło 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych stron Polski.
Konferencje, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wieczornice to tylko niektóre odsłony Roku bł. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy.
Do chóru i orkiestry polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie przesłuchano kilkaset osób. Wyłonieni szczęśliwcy spotkali się w Krakowie, by nagrać Powietrze już drga. Premiera utworu odbędzie się 24 lipca.
Niedziela lubelska
W wakacyjne środy kościół Świętej Rodziny w Lublinie rozbrzmiewa muzyką.
Zadaniem chrześcijan jest przekazywanie daru wiary kolejnym pokoleniom.
Przez pokolenia mieszkańcy Świerszczowa przekazywali sobie wiarę i miłość do Boga.
Niedziela legnicka
Siostry św. Marii Magdaleny od Pokuty są obecne w mieście Lubań już od 700 lat.
Pod takim hasłem odbyła się 23. Pielgrzymka Trzeźwościowa do sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie.
Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, stała się okazją do dawania świadectwa o Jego obecności w Eucharystii.
Niedziela łódzka
Wakacje – to jeden z najbardziej oczekiwanych okresów w ciągu roku, również i w czasie pandemii, którą cechowało częste przebywanie w domu.
W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – 10-letniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.
Łaciński tytuł znaczy Wszystkim dla wszystkich. To zawołanie biskupie pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej Ireneusza Pękalskiego, który 28 czerwca obchodził święto swojego patrona.
Niedziela przemyska
W Bursie Szkolnej Sług Jezusa w Przemyślu odbyły się warsztaty młodzieżowej Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej.
Adopcja Serca to dar naszej miłości dla dzieci z krajów misyjnych; łączy się z konkretną pomocą, czasem ratującą życie.
Każdy ma w swoim życiu Zwiastowanie, czasem przychodzi ono, gdy mamy lat kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt. Tych momentów, kiedy odpowiadamy Bogu, „tak” nie da się zapomnieć.
Niedziela rzeszowska
Po raz pierwszy od czasu ogłoszenia pandemii księża diecezji rzeszowskiej zebrali się w katedrze na dorocznym Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
Mam nadzieję, że udział w Mszach św. pozwoli nam poczuć, że mamy wokół siebie braci i siostry, na których możemy solidarnie liczyć – mówi bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej w rozmowie z ks. Tomaszem Nowakiem.
Modlitwa w górach może mieć wartość, ale obok, a nie zamiast Eucharystii. Bóg dał nam siebie na pokarm, aby nas umocnić.
Niedziela sandomierska
W bazylice katedralnej, 19 czerwca, bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom.
Diecezja wzbogaciła się o pięciu nowych kapłanów. Po latach formacji seminaryjnej oraz kilkumiesięcznej praktyce duszpasterskiej od 1 lipca rozpoczęli swoją posługę. Ich sylwetki przybliżamy w tym wydaniu Niedzieli Sandomierskiej.
Pod takim hasłem Zespół Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim wziął udział w Międzynarodowym Projekcie „Pokaż mi najpiękniejsze miejsca w kraju”.
Niedziela sosnowiecka
Kilkutygodniowego chłopca pozostawiono w Oknie Życia u Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu. Trafił on do szpitala na szczegółowe badania.
W niedalekiej przyszłości może zabraknąć nauczycieli religii, którzy w przedszkolach i szkołach głoszą Dobrą Nowinę kolejnym pokoleniom naszych diecezjan.
Nasz wakacyjny cykl rozpoczynamy od urokliwego Pomorza Zachodniego. Nie mogło być inaczej – z położonego tam Choszczna pochodzi Pasterz naszej diecezji.
Niedziela świdnicka
W uroczystość św. Jana Chrzciciela w katedrze świdnickiej pięciu seminarzystów przyjęło święcenia diakonatu.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej od 25 lat jest organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” na terenie wszystkich polskich diecezji. Właśnie podsumowano jubileuszową edycję konkursu.
W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie dziękowano za 75 lat oświaty rolniczej i 65-lecie Dolnośląskiego Zespołu Szkół Agrotechnicznych.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W 2022 r. będziemy przeżywać 50. rocznicę powołania diecezji szczecińsko-kamieńskiej, której patronem jest św. Otton z Bambergu.
W parafii Podwyższenia Krzyża w Trzebieży odbyła się jubileuszowa Eucharystia, za 50 lat posługi kapłańskiej ks. kan. dr. Jana Marcina Mazura.
Wspomaganie Ukraińców we wdrażaniu u nich reformy samorządowej zaprowadziło mnie ponownie na północ tego kraju, w okolice Czernihowa.
Niedziela toruńska
Wieczorna Msza św. w sanktuarium Matki Bożej w Rywałdzie rozpoczęła diecezjalne przygotowania do beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Kiedy w styczniu 1920 r. władze polskie przejęły Działdowo, przystąpiono do organizacji szkolnictwa. Już 23 lutego powołano pierwszą polską szkołę powszechną. Z początkiem września placówkę przeniesiono do budynku, w którym mieści się do dziś. 11 czerwca obchodziła swoje stulecie.
O tym, jak nie stracić młodych z Kościoła, jak pomóc młodzieży w przeżywaniu wiary i podprowadzić ich do prawdziwego Źródła życia, z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia Ewa Melerska.
Niedziela warszawska
Czasy, w których żył kard. Wyszyński, naznaczone były bolesnymi przejawami nienawiści. Kardynał miał na to jedną prostą receptę – była nią miłość.
Człowiek, który opuścił zakład karny nie ma pracy, nie ma mieszkania, nie posiada niczego. Wychodzi w pustą, nieznaną mu przestrzeń, tym bardziej niezrozumiałą, im dłużej trwało jego odosobnienie.
Wystawa fotograficzna poświęcona dawnej kulturze góralskiej, prezentuje nie tylko osoby, miejsca i zabytki, ale też niezwykłego etnografa amatora.
Niedziela wrocławska
W wielu parafiach archidiecezji wrocławskiej odczytano komunikat związany z deklaracją woli uczęszczania na lekcje religii.
Pikiety przeciwko przyznaniu specjalnej nagrody dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przeprowadziły różne organizacje i środowiska polityczne.
Już 3 sierpnia na pątniczy szlak wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. O nowych wyzwaniach, planowaniu trasy oraz o przesłaniu, jakie zostawił „Orzech”, z ks. Tomaszem Płukarskim, głównym przewodnikiem pielgrzymki, rozmawia Grzegorz Kryszczuk.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej zorganizowali akcję „Podaruj dziecku radość”.
Pielgrzymka do źródeł. Spotkanie przy studni – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne uroczystości ku czci św. Antoniego, zorganizowane przez parafię św. Karola Boromeusza w Lubaczowie.
Każda rocznica przyjęcia święceń to okazja do refleksji i wdzięczności.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Tradycyjnie tuż przed wakacjami bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety proboszczom, wikariuszom i kapłanom odchodzącym na emeryturę.
Kiedy przed czterema laty odwiedziłem to miejsce, dopiero powstawało. Dzisiaj widać, że Salezjański Dom Maryi Królowej Pokoju to dzieło Tej, której jest poświęcone.
Czterdzieści lat istnienia parafii – z jednej strony historia, którą trzeba pielęgnować, z drugiej przyszłość, o którą trzeba zadbać. I oczywiście codzienność ze wszystkimi jej wyzwaniami.