Pierwsza dwudziestka została zaproszona przez organizatorów na uroczyste podsumowanie, które odbyło się 19 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przybyli uczniowie m.in. z: Bochni, Chrzanowa, Dębicy, Katowic, Krakowa, Szczecina, Tymowej, Warszawy.
Organizatorzy i laureaci
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się w czasie pandemii przeprowadzić ten konkurs i że możemy się spotkać na żywo – powiedział do laureatów ks. prof. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej przy UPJPII. Pochwalił poziom wiadomości, jaki zaprezentowali uczestnicy, oraz przekonywał, że wiedzę bioetyczną należy przekazywać młodzieży szkół średnich, a zaczynać jeszcze wcześniej. I dodał: – Trzeba młodym ludziom wyjaśniać kwestie życia, śmierci, cierpienia, płciowości i prokreacji. Z kolei dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki na UPJPII ks. prof. Grzegorz Hołub zaznaczył: – Problemami bioetycznymi warto się zajmować nie tylko dla własnego rozwoju, ale też po to, żeby mieć jasny osąd wszystkich trudnych spraw, które co chwilę pojawiają się w przestrzeni publicznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała pogratulował laureatom i z uznaniem mówił o otwartości młodych na wiedzę. – Dobrze, że są ludzie, którzy bronią tych, którzy obronić się nie mogą – stwierdził. Równocześnie zachęcał do ciągłego rozwoju i przekonywał, że mądry człowiek to ten, który się nieustannie rozwija. Ksiądz prof. Tyrała wręczył zdobywczyni I miejsca, Malwinie Wyrzykowskiej z II LO w Szczecinie, diamentowy indeks zapewniający jej możliwość studiowania na dowolnym kierunku na UPJPII. Laureatka, która jest w II klasie, nie wie jeszcze, czy skorzysta z indeksu, a w konkursie uczestniczyła, aby mieć... szóstkę z religii. II miejsce zajął Piotr Mrowicki z XXXIII LO w Warszawie, a III – Klara Kraszewska z II LO w Szczecinie. Oprócz diamentowego indeksu laureatka I miejsca dostała laptopa, a laureaci II i III miejsca – tablety. Czołowej dwudziestce wręczono upominki rzeczowe.
Przyszłość konkursu
Jak podkreślali organizatorzy, łączna wartość nagród to ponad 25 tys. zł. Ponadto europoseł prof. Ryszard Legutko zaprosił zdobywców pierwszych miejsc, wraz z opiekunami naukowymi, do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W udostępnionym nagraniu laureatom i organizatorom konkursu pogratulował minister Przemysław Czarnek.
Mówiono także o przyszłości konkursu. Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS, zaznaczył: – Liczymy na to, że już za rok lub dwa lata konkurs swoim zasięgiem obejmie całą Polskę tak, by każdy uczeń mógł w nim wziąć udział. I zapewnił, że organizatorzy będą się starać, aby konkurs stał się ogólnopolską olimpiadą bioetyczną.
Podsumowując uroczystość, prowadząca spotkanie Ewelina Juda zaznaczyła: – Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tego konkursu przełoży się na wasze życie i dokonywane wybory. I zaprosiła do udziału w kolejnej edycji konkursu bioetycznego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy medycznej, biologicznej i filozoficznej z zakresu bioetyki, podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych i filozoficznych.
Organizatorami 3. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego była Poradnia Bioetyczna i Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy UPJPII, a współorganizatorem – Fundacja JEDEN Z NAS.