Misją Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus jest w sposób szczególny troska o dobro dzieci – to materialne i duchowe – dlatego będziemy otaczać modlitwą przyniesione dziecko oraz jego biologicznych rodziców, którzy podjęli tak trudną decyzję. Okno Życia przy naszym klasztorze w Sosnowcu jest dziełem Caritas Diecezji Sosnowieckiej i zostało poświęcone przez bp. Grzegorza Kaszaka 29 września 2009 r. – opowiada s. Makaria Wrona. – Pozostawienie dziecka w Oknie Życia daje pełną anonimowość matce. Po zabraniu dziecka z Okna uruchamiana jest specjalna procedura. Najpierw zostaje powiadomione pogotowie ratunkowe w celu podjęcia działań medycznych, a następnie dziecko trafia do pogotowia opiekuńczego. Tu rozpoczyna się proces sądowy i adopcyjny – tłumaczy siostra.
Pierwsze współczesne Okno Życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 r. u Sióstr Nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 i oznaczono herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas. Okna Życia są prowadzone przez różne instytucje: to najczęściej szpitale, zakony czy domy samotnej matki. Caritas Polska prowadzi 61 takich miejsc w całej Polsce. Do końca kwietnia br. w Oknach Życia prowadzonych przez Caritas znaleziono ponad 110 dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W diecezji sosnowieckiej działają dwa Okna Życia: w Sosnowcu i Jaworznie. W sosnowieckim Oknie Życia pierwszy raz pozostawiono dziecko w 2018 r. Od tego czasu udało się uratować łącznie czwórkę dzieci: trzech chłopców i jedną dziewczynkę.
W 2013 r. Komitet Praw Dziecka ONZ zaapelował o zamknięcie Okien Życia, ponieważ – zdaniem Komitetu – nie zapewniają realizacji prawa do informacji, czyli prawa dziecka do poznania swoich biologicznych rodziców. Caritas Archidiecezji Krakowskiej poprosiła wówczas o komentarz rzecznika Sądu Okręgowego w Krakowie, sędziego Waldemara Żurka, który podkreślił m.in., że „w prawie znane jest pojęcie stanu wyższej konieczności, gdzie poświęcamy dobro niższej wartości, by ratować dobro o wartości wyższej”.