Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Po co nam spowiedź? Dlaczego Kościół przywiązuje do tego sakramentu tak dużą wagę? Wreszcie – czy spowiedź może odmienić życie? Pytamy o. Bartłomieja Hućkę, jezuitę.
Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone; którym zatrzymacie, są zatrzymane.
8-11
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 11, 3-7. 17. 20-27. 33b-45 lub dłuższa perykopa: J 11, 1-45).
W naszych czasach ogromną popularnością cieszą się portale plotkarskie. W internecie jest bardzo dużo serwisów, a w nich tekstów, których celem jest szukanie sensacji, tworzenie plotek, a co za tym idzie – wszechobecne są pochopne sądy, obmowy, oszczerstwa.
Jedenasty rozdział Ewangelii według św. Jana, w którym zawarty jest opis wskrzeszenia Łazarza, przynależy do tzw. księgi znaków (rozdziały 1-12). Seria opisywanych cudów ma właśnie charakter znaków.
Nasze wielkopostne drogi przyprowadziły nas do Betanii. Oto stajemy przy pogrążonych w smutku i żałobie siostrach Łazarza – Marcie i Marii. Gdy widzimy ich cierpienie, uświadamiamy sobie, że sami wiele razy w życiu doświadczaliśmy podobnych chwil, bo przecież śmierć kogoś z bliskich nam osób przychodzi nie w porę.
Porzuciła grzeszne życie, aby pokutować na pustyni.
15-18
19
życie kościoła
Protestantów w Stanach Zjednoczonych jest dwa razy więcej niż katolików. Wpływ wspólnot protestanckich na wiernych amerykańskiego Kościoła jest faktem.
Kolejną odsłoną nagonki jest żądanie zakazu spowiedzi dzieci.
20-25
sprawy rodzinne
Jak wychować dzieci, żeby odważnie podejmowały wyzwania i ryzyko w przyszłości?
Ukraińcy, którzy pozostali w swoim kraju, mają problemy z zakupem żywności, leków, podstawowych produktów higienicznych. W 2023 r. pomoc z programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska dotrze do kolejnych 500 najbardziej potrzebujących rodzin z regionu Charkowa. W sumie wsparcie obejmie 1150 rodzin.
30-31
moim zdaniem
Sukces, poklask i sławę gwarantują dziś zarzuty formułowane z wielką mocą, wymierzone w to, co dotychczas było pewne, trwałe i wartościowe.
Polityka senioralna to wiele obszarów – od działań służących zagwarantowaniu emerytom bezpieczeństwa finansowego po wspieranie aktywności osób starszych. – Na wszystkie działania na rzecz seniorów w 2023 r. przeznaczymy ok. 70 mld zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
34-35
nasze życie
Niewłaściwe ogrzewanie mieszkania może być niebezpieczne!
42-43
dobre rady
Dziecko jest blade, przytłoczone... Tylko faza? Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na depresję. Co możesz zrobić, aby pomóc swemu dziecku?
Wyjazd do sanatorium, zwłaszcza do kurortu, bywa postrzegany jako panaceum na wszystkie choroby.
Jestem ofiarą nieudanej operacji plastycznej. Co prawda podpisałam zgodę na jej przeprowadzenie, ale efekt jest daleki od spodziewanego. Czy mogę się ubiegać o odszkodowanie?
Za sprawą PGE polska energetyka staje się coraz bardziej przyjazna środowisku.
44-47
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Zręczne dłonie konserwatorów dzieł sztuki toczą wytrwałą walkę z wrogiem. A my oglądamy tego efekt, niewiele o tej walce wiedząc.
Film "Święty" opowiada o głośnej niegdyś historii kradzieży XVII-wiecznego relikwiarza św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry w latach 80. ubiegłego wieku. Ciekawie opowiada.
Każdego coś wzrusza. Nie ma ludzi ze skały. Kwiat, piosenka, poruszające słowa, zapierający dech w piersiach widok, ktoś bliski lub jego słowa – to tajemnicze klucze do ludzkich uczuć.
51-64
Z innej beczki
65
Niedziela Plus
...Bractwo św. Józefa w diecezji opolskiej zostało powołane w 1675 r.?
Idź swoim tempem, w skupieniu, a jest szansa, że dojdziesz, a na pewno będziesz mieć okazję do pogadania z Tym, z którym masz swoje życie do obgadania.
Kościół katolicki jest tu mniejszością. Misjonarze w Kazachstanie głoszą Ewangelię i wychodzą do ludzi z dziełami miłosierdzia.
Takich palm jak w Lipnicy Murowanej nie ma nigdzie – przekonuje dyr. Agnieszka Żołna-Zdunek.
Przed nami najważniejsze dni w roku – będziemy wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jak najpełniej je przeżyć?
Niedziela bielsko-żywiecka
O tym, jak być szczęśliwą kobietą, mówił o. Ireneusz Toczydłowski OFM na rekolekcjach dla mam z małymi dziećmi.
W Centrum Dialogu i Modlitwy odbyło się 4. spotkanie Dekanalnych Liderów Młodzieżowych.
Kościół jest znakiem i symbolem ocalenia dla całego rodzaju ludzkiego – mówił renomowany biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski w auli Jana Pawła II znajdującej się w bielskim kościele NSPJ .
Niedziela częstochowska
Trzeba być z ludźmi. Każdy kapłan tego potrzebuje – oparcia w wiernych, bo do nich został posłany – mówi ks. Paweł Janusz Wróbel.
Bez formacji i bez wiary moglibyśmy pozostać obumarli duchowo – przyznaje ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.
W opinii wielu naszych rozmówców zdradzając św. Jana Pawła II, zdradzamy samych siebie.
Niedziela podlaska
Biegiem, szybkim marszem, na hulajnogach lub z dziećmi w wózkach – uczestnicy Biegu „Tropem Wilczym” uczcili pamieć Żołnierzy Niezłomnych.
Ze starszym aspirantem Ludwikiem Tyszką z jednostki ratowniczogaśniczej nr 15 w Warszawie, który brał udział w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w Turcji rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Po raz pierwszy w ponad trzydziestoletniej historii diecezji drohiczyńskiej odbędą się Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Niedziela kielecka
Jak doszło do tego, że parafii w Piotrkowicach od czasu fundacji poklasztornego kościoła przez kasztelanostwo Rokszyckich przysługuje tytuł Zwiastowania Pańskiego? Kogo obierała za adwokata i patrona?
Jak przyjąć życie i troszczyć się o nie od poczęcia do naturalnej śmierci? Oto przykłady zwyczajnej i potrzebnej służby życiu, która nasze może czynić spełnionym.
10-lecie Kurii Legionu Maryi w Chmielniku przypada 25 marca. Jak Legion Maryi w Chmielniku promieniuje na inne parafie i skutkuje powstawaniem kolejnych prezydiów?
Niedziela małopolska
W tym roku czuwanie przy Oknie Papieskim ma szczególny wymiar – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Łukasz Michalczewski.
Z całą grupą przyjechaliśmy, aby opowiedzieć o tym, co działo się w Lourdes ponad 160 lat temu – powiedziała Sylwia Śpiewak, dyr. fundacji.
Przez kolejne soboty Wielkiego Postu odprawiają Drogę Krzyżową na Szlaku Świętego Jana Pawła II z Krakowa do Rzymu.
Niedziela lubelska
Świętość Kościoła wzrasta z naszą świętością, a nasze grzechy ją osłabiają – powiedział abp Stanisław Budzik.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja „Rozumieć młodzież: współczesne wyzwania i ich konteksty w perspektywie interdyscyplinarnej”.
Kochamy nasze dzieci i nie wyobrażamy sobie życia bez nich – mówią Joanna i Jacek Jabłońscy.
Niedziela legnicka
14 marca w auli parafii św. Tadeusza w Legnicy odbyło się spotkanie, podczas którego ks. prof. Stanisław Araszczuk wygłosił wykład pt. Jan Paweł II do młodych na Westerplatte (12.06.1987), nauka wciąż aktualna.
Skąd pochodzili i kim byli Żołnierze Niezłomni? – dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni.
9 marca w bolesławieckiej bazylice maryjnej sprawowana była Msza św. dziękczynna za 10 lat obecności Szkół Pijarskich i w 250. rocznicę śmierci patrona szkoły – ks. Stanisława Konarskiego.
Niedziela łódzka
Każdy kandydat sam musi sobie odpowiedzieć, czy bierze odpowiedzialność za cudze, zranione życie już na zawsze? – mówi Magdalena Lesiak w rozmowie z Niedzielą.
Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz brat ze zgromadzenia Sług Pocieszycieli Ducha Świętego przyjęli posługę lektoratu i akolitatu.
W parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi odbyło się muzyczne nabożeństwo Gorzkich Żali w wykonaniu Orkiestry Oratoryjnej i połączonych męskich i żeńskich chórów łódzkich.
Niedziela przemyska
Biskupi zachęcają do modlitwy o duchowe owoce beatyfikacji i zdecydowali, aby relikwie Błogosławionych peregrynowały w diecezjach w Polsce – zaapelowali biskupi zgromadzeni na 394. Zgromadzeniu Plenarnym KEP.
Atakujemy nie tyle papieża, tylko to, z czego wyrośliśmy. Atakujemy Polskę chrześcijańską, katolicką, życzliwą wobec drugiego człowieka – powiedział abp Józef Michalik.
Za kilka miesięcy w tym miejscu odbędą się uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów. Przed 79 laty miejscowość ta była świadkiem męczeńskiej śmierci przyszłych błogosławionych. Markowa to nie tylko miejscowość z tradycjami, ale także wspólnota, która ciągle wzrasta w miłości bliźniego, z której już wcześniej zasłynęła.
Niedziela rzeszowska
W 104. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli 6 marca 2023 r. bp Kazimierz Górny odprawił w kościele farnym Mszę św. w intencji Ojczyzny.
5 marca 2023 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii parafii św. Kazimierza Królewicza w Przybówce. W tym dniu bp Jan Wątroba dokonał aktu konsekracji świątyni w 30. rocznicę jej poświęcenia i 20. rocznicę utworzenia parafii.
Wobec gorących dyskusji o świętości Kościoła i, jak ostatnio, o rzekomo przedwcześnie ogłoszonej świętości Jana Pawła II, katecheza ks. Jana Bartoszka „Kościół świętych i grzeszników. Natura kościoła”, przeznaczona do pracy formacyjnej w parafialnych oddziałach Akcji Katolickiej, porządkuje wiele pojęć.
Niedziela sandomierska
Pismo Święte jest jedną z najbardziej czytanych książek świata, ale niewielu jest takich, którzy czytają je ze zrozumieniem – zwrócił się do młodych bp Nitkiewicz.
Przygotowania do spotkania z papieżem i młodymi z całego świata nabierają rozpędu.
Już kolejny raz miejska kapituła Konkursu dla Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” wyłoniła osoby, które mogą być stawiane jako wzory do naśladowania dla swoich rówieśników.
Niedziela sosnowiecka
Kiedy nazywamy Maryję „Uzdrowieniem Chorych”, wyrażamy naszą wiarę w Jej opiekę nad chorymi i cierpiącymi – powiedział do Amazonek ks. kan. Andrzej Stasiak.
Posłuszeństwo to najkrótsza droga do Boga – przypomniał ks. Dawid Kuczek podczas spotkania modlitewnego o uproszenie beatyfikacji m. Teresy Kierocińskiej.
W wyniku prowadzonego śledztwa Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, został otruty. Rzuca to nowe światło w procesie beatyfikacyjnym na jego postać. Sosnowieccy oazowicze potwierdzają, że ten wyjątkowy ksiądz miał i ma ogromny wpływ na ich życie.
Niedziela świdnicka
Każdego roku w duchowej stolicy Polski maturzyści zawierzają Matce Bożej zbliżające się egzaminy i modlą się o dobre rozeznanie swojego powołania.
W ramach formacji stałej laikatu do diecezjalnego domu rekolekcyjnego im. św. Anieli Merici w Bardzie biskup świdnicki zaprosił koordynatorów parafialnych grup synodalnych.
Diecezjalny opiekun nauczycieli wspólnie ze świdnickimi paulinami i Wydziałem Duszpasterskim po raz kolejny zaprosił pedagogów na dzień skupienia. Pojawił się także pomysł na patronkę duszpasterstwa.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Zagadka zniknięcia czternastowiecznego, mszalnego kielicha z parafii Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie, zaginionego po II wojnie światowej, została rozwiązana.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w szczególny sposób uczcili 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka.
Mijają lata, zmieniają się kierownicy i uczestnicy zespołu, lecz entuzjazm i miłość do polskiej piosenki i polskiego tańca nie gaśnie – opowiada Teresa Andruszkiewicz, kierownik i choreograf Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Świtezianka” z Wilna.
Niedziela toruńska
Jezus wzywa każdego z nas, by zostawić wszystko i pójść za Nim, chociaż taki krok wymaga odwagi. Dobrze, że w naszej diecezji nie brakuje ludzi odważnych.
Czy kobieta może znajdować Bożą obecność podczas mycia naczyń? A może Bóg jest obecny nawet wtedy, kiedy myje ona okna albo zmienia pieluchę?
Czym jest służba? Przymusem, nieprzyjemnym obowiązkiem, czy jednak troską o drugiego człowieka – żonę, męża, dzieci, bliźnich – która wypływa z prawdziwej miłości?
Niedziela warszawska
O atakach na św. Jana Pawła II, skutecznej obronie dobrego imienia Papieża i inicjatywach, w które powinniśmy się włączyć, z dr. Krzysztofem Wąsowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Po pandemicznej przerwie na ulice Góry Kalwarii powraca Misterium Męki Pańskiej. Będzie miało wymiar duchowy i ewangelizacyjny, ale też wspólnotowy i edukacyjny.
Jaki cel mają wielkopostne umartwienia? Co znaczy rozdzierać serca, a nie szaty? O sensie ascezy chrześcijanina, powołania i celibatu mówią alumni.
Niedziela wrocławska
Biskup Jacek Kiciński poświęcił nowe Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Sołtysowickiej 21f.
Adopcja to droga pełna miłości, ale i trudności. I choć dzieci adopcyjne są obecne w naszych środowiskach – sąsiedzkich, szkolnych, na wakacjach – to czasem zupełnie o tym nie wiemy. O adopcji bowiem nadal niewiele się mówi.
„Golgota Wschodu” to ekspozycja, która jest próbą ukazania dramatu kolejnych generacji Polaków, wywożonych na Sybir.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Obecne czasy przepełnione są niepokojem. Mimo to, nie brakuje ludzi dobrej woli, gotowych pomagać.
W parafii św. Michała Archanioła w Soli odbyły się rekolekcje wielkopostne połączone z nawiedzeniem kopii cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.
Religijno-patriotyczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zmieniło lokalizację. Można tu liczyć na pomoc materialną, formalną, prawną, a także psychologiczną.
W tym roku hasło i rozważania EDK kierują naszą uwagę na rozmowę Jezusa z Dobrym Łotrem. Absolutnie beznadziejna sytuacja, która pokazuje, że nawet w tak skomplikowanych momentach dzięki pewnej postawie serca i ducha można dostąpić „Raju” – mówi Jakub Chajec.
Na przestrzeni lat świątynię odwiedziło wielu turystów. Co roku przybywa też grupa z Australii. To potomkowie mieszkańców Chlastawy, którzy wyemigrowali w XIX wieku – mówi pani Irena Chłopek.