Reklama
DZIĘKCZYNIENIE ZA DAR KANONIZACJI JANA PAWŁA II
Kazanie kard. Angelo Comastriego archiprezbitera watykańskiej Bazyliki św. Piotra wygłoszone 28 kwietnia 2014 r. na Placu św. Piotra w Rzymie podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II
4-5
MIJAJĄ 33 LATA OD ZAMACHU NA JANA PAWŁA II
W Rzymie tego dnia była piękna wiosenna pogoda. W środę 13 maja 1981 r. po południu zaprowadziłem moich polskich przyjaciół na Plac św. Piotra, aby mogli uczestniczyć w audiencji generalnej. Stanąłem w cieniu kolumnady i patrzyłem na tłumy pielgrzymów oczekujących na Jana Pawła II.
6-7
Z WATYKANU
8
ZE ŚWIATA
9
Z JASNEJ GÓRY
10
Z POLSKI
11
ROZMAWIAMY O ŚWIĘTYM PAPIEŻU
O tym, jak wykładowca akademicki został biskupem i papieżem, z kard. Marianem Jaworskim świadkiem życia św. Jana Pawła II rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
14-15
KAROL WOJTYŁA W PAMIĘCI SĄSIADA
Powojenne losy rzuciły mnie znad Skawy nad Odrę, do Opola, ale zawsze z głębokim wzruszeniem i sentymentem odwiedzam miasto mojej młodości Wadowice
16-17
18-19
REFLEKSJE Z OKAZJI KANONIZACJI JANA XXIII
Trudno mu było pogodzić się z rolą „więźnia” w Pałacu Apostolskim, dlatego wychodził po kryjomu na przechadzki po Rzymie. Dobry Papież tęsknił do kontaktu ze zwykłymi ludźmi. Szybko zjednywał sobie zarówno ludzi prostych, jak i pochodzących z „wyższych sfer”
22-23
11-18 MAJA 2014 - TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA - ADOPTUJ MISYJNYCH SEMINARZYSTÓW
Brak książek, wyposażenia, narzędzi pracy, studni, walące się budynki i zapadające się dachy to rzeczywistość wielu seminariów na terenach misyjnych. Dochodzi do tego konieczność codziennego utrzymania seminarzystów i ich wychowawców przy bardzo małych dochodach własnych.
24-25
PAMIĘĆ O KAPŁANIE
Kiedy 10 lat temu obchodzona była 50. rocznica święceń kapłańskich ks. Herberta Hlubka, dla uczczenia tej rocznicy środowisko absolwentów wydało książkę pod redakcją Emiliana Kocota i Aldony Skudrzyk pt. „My z niego wszyscy...”.
26
11-18 MAJA 2014 - TYDZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA
Z o. dr. Łukaszem Buzunem OSPPE nowym przeorem Jasnej Góry rozmawia Jolanta Kobojek
27
KOLEJNY TOM „OPERA OMNIA" JOSEPHA RATZINGERA
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uzyskał od Watykanu prawo wyłączności do wydania drukiem w formie książkowej tekstów w serii „Opera Omnia” Josepha Ratzingera
30
WIARA I ŻYCIE
Wielcy malarze usiłowali ukazać Chrystusa wychodzącego z grobu w blasku zwycięstwa. Na słynnym obrazie renesansowego malarza Pietra Perugina „Zmartwychwstanie” Jezus wychodzi z grobu z chorągiewką w dłoni. To niewątpliwe arcydzieło nie do końca jednak oddało nam dobrą przysługę.
Gdy papież Franciszek studiował w Niemczech, podarowano mu obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Po powrocie do Argentyny podarował dzieło wspólnocie wiernych w parafii pw. św. Józefa. W 1999 r. malowidło zostało umieszczone w ołtarzu. Wierni otaczają je kultem i niemal od początku dają świadectwo o łaskach, jakie otrzymali poprzez wstawiennictwo Matki Bożej.
31
LITURGIA TYGODNIA
Któż nie widział charakterystycznego obrazu Chrystusa z owieczką na ramionach? Wprawdzie nawiązuje on do kontekstu pasterskiego w ojczyźnie Jezusa, ale to jedynie metafora.
32-33
34
FELIETONY
Mamy kolejną odsłonę bitwy o życie w Polsce. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił się do 406 szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi w Polsce o „przekazanie informacji na temat liczby przypadków, w których w 2013 r. w kierowanym przez Państwa podmiocie leczniczym lekarze powoływali się na klauzulę sumienia w odniesieniu do kobiet w ciąży w sytuacji dotyczącej odmowy wykonania zabiegu przerwania ciąży i odmowy skierowania na badania prenatalne”
Władza działa dziś „na bezczela”. Kiedyś się mówiło: „na chama”. Teraz takie czasy, że chamstwo nie robi na nikim wrażenia. Działanie „na bezczela” zresztą też już nie.
35
ROZMAWIAMY O EUROPIE
O europejskiej obronie Rosji, ukraińskich nadziejach i polskich złudzeniach z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska.
36-37
38
PAMIĘĆ
Dnia 12 maja 1935 r. zmarł Marszałek Józef Piłsudski. 22 maja 2009 r. przybył na Jasną Górę, do Matki Bożej, prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński. Modlił się w Jej kaplicy.
40
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
41
FELIETONY
43
O. JAN GÓRA OP
Z o. Janem Górą twórcą Ogólnopolskich Spotkań Młodych Lednica 2000 rozmawia Agata Mazurek
44-45
FELIETONY
Obchodzimy kolejną rocznicę zakończenia II wojny światowej. Na początku maja 1945 r. odpowiedzialne za zbrodnie wojenne państwo niemieckie bezwarunkowo skapitulowało. Pięć lat później powstała Wspólnota Europejska, będąca prototypem dzisiejszej Unii Europejskiej.
Piszę pod wrażeniem dnia kanonizacji mojego Papieża. (Myślę, że wszyscy mogliby tak powiedzieć o Janie Pawle II). Z radością i drżeniem serca myślałam o zbliżającym się dniu 27 kwietnia 2014 r.
47
50-51
52
RÓŻNE
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Co prawda słynną kanonizację (czy trzeba wyjaśniać czyją?) oglądałam tylko w telewizji, ale i tak wrażenia były wprost nie do opisania.
Coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża na zagraniczne studia lub do pracy. Oprócz zatroszczenia się o wszystkie formalności, mieszkanie i język, warto też pomyśleć o życiu duchowym.
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
25 kwietnia w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu miało miejsce spotkanie modlitewne o uzdrowienie, którego motywem przewodnim był sakrament namaszczenia chorych.
Jak można upamiętnić setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, która to rocznica przypada w tym roku? Można uroczystościami państwowymi i kościelnymi, a można też… rajdem motocyklowym.
Znana w Bielsku rodzina artystów malarzy wystawiła swoją twórczość w bielskim Domu Kultury „Włókniarz”. W piątek 25 kwietnia uczestnicy mieli okazję zobaczyć ok. 70 obrazów rodziny Gewinnerów.
Niedziela częstochowska
Zawsze ze wzruszeniem wspominam piękne dni majowe, kiedy jeszcze byłem w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i obserwowaliśmy niezwykłą procesję z Wawelu na Skałkę.
W całej naszej częstochowskiej archidiecezji odbywały się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, papieży, którzy zmienili oblicze Kościoła i zarazem świata w XX i XXI stuleciu.
Jest w Częstochowie takie miejsce, gdzie sztuka, kultura i piękno idą razem i służą wychowaniu młodego pokolenia. Takim punktem na mapie miasta jest Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego
Niedziela podlaska
Świętość. Dostępna dla każdego, co zostało przypomniane podczas prac Soboru Watykańskiego II, a jednak dla wielu nieosiągalna. Ja święty? niemożliwe, twierdzi wielu.
Pasterz, który daje swoje życie za owce, to nasz Odkupiciel. Trudno szukać Go w głównych mediach, nie da się Go zobaczyć w spotach reklamowych, jest jak najdalszy od blichtru i przepychu świata.
O kulcie św. Rocha, dziejach parafii unickiej i rzymskokatolickiej czy o powstaniu kościuszkowskim na pograniczu Mazowsza i Podlasia mieli okazję usłyszeć mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego oraz zaproszeni goście podczas uroczystej sesji Rady Miasta inaugurującej obchody 590-lecia nadania Sokołowowi praw miejskich.
Niedziela kielecka
sobotę, 24 maja 2014 r. o godzinie 11.00 rozpoczną się uroczystości Ingresu do Katedry siedleckiej bp. Kazimierza Gurdy, nowego biskupa siedleckiego, mianowanego przez Ojca Świętego 16 kwietnia.
Czy 24-letni nowicjusz klasztoru Ojców Paulinów w Częstochowie Krzysztof Latocki z Częstochówki, malując w 1691 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, spodziewał się, że stanie się on tak sławny przez cuda i łaski, jakie będą spływały na Jej czcicieli w Piekoszowie?
Okazały budynek naprzeciw wiślickiej bazyliki Dom Jana Długosza, w którym mieszkał i pracował słynny kronikarz, wciąż pełni funkcję plebanii i wikariatu, łączonych obecnie z muzeum.
Niedziela małopolska
W miejscu, w którym papież Jan Paweł II przed 12 laty zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, 27 kwietnia zebrały się rzesze pielgrzymów. Takich tłumów jeszcze tu nie widziałem przyznaje brat Daniel, który w czasie Eucharystii pomagał udzielać Komunii św.
Dzień kanonizacji Jana Pawła II to dla Sanktuarium jego imienia szczególna chwila. Piękny kościół, w którym w ostatnim czasie zamontowano kolejne mozaiki zaprojektowane przez o. Ivana Marka Rupnika, już wieczorem w przeddzień kanonizacji tonie w rozmaitych barwach świateł, migoczących w czasie transmitowanego przez TVP koncertu pt. „Kolory Miłosierdzia”.
Już prawie ćwierć wieku z oddaniem pielęgnuje chorych. Poważnie traktuje wzywających pomocy, ale nie akceptuje nieodpowiedzialności.
Niedziela lubelska
Bezpośrednia transmisja z uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie, dziękczynna Msza św. i bogaty program artystyczny złożyły się na Dzień Papieski, przygotowany przez parafię pw. Świętej Rodziny w Lublinie z proboszczem ks. Ryszardem Jurakiem oraz Centrum Jana Pawła II z ks. Piotrem Drozdem.
W 4. niedzielę wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, w Kościele rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania.
Instytut Filologii Polskiej KUL jest jednym z najstarszych w Polsce, w tym roku obchodzi 95-lecie swojego istnienia. Z tej okazji pracownicy, studenci oraz absolwenci IFP KUL uczestniczyli w święcie polonistyki.
Niedziela legnicka
Papież Jan Paweł II był apostołem miłosierdzia i człowiekiem głębokiej modlitwy powiedział bp Stefan Cichy, administrator apostolski diecezji legnickiej podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII, która została odprawiona w Krzeszowie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Msza św. to dla mnie miejsce spotkania z Bogiem, który mnie stworzył, a więc wie najlepiej, czego mi potrzeba i przez sakrament dodaje mi sił.
W sobotę w hotelu Artus w Karpaczu 12 kwietnia odbyła się konferencja pt. „Kod zachowania, czyli jak rozumieć bardzo trudne zachowania dzieci w szkole i jak im pomagać”.
Niedziela łódzka
Ponad 2 tys. uczniów ostatnich klas szkół średnich i techników uczestniczyło we wtorek po Wielkanocy w tradycyjnej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę. Uczniowie przybyli do stóp Częstochowskiej Madonny pod opieką swoich katechetów i duszpasterzy, często towarzyszyli im także nauczyciele i dyrektorzy szkół.
W kwietniu reprezentacja polskiej młodzieży, a wśród nich delegacja archidiecezji łódzkiej: Monika, Marcin oraz ks. Marcin Jarzenkowski wzięła udział w pielgrzymce do Rzymu, której celem było odebranie symboli Światowych Dni Młodzieży Krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.
Kobiety. Święte łódzkich ulic. Te, które odeszły już do Pana, i te, które dalej wspierają potrzebujących pomocy. W zdecydowanej większości nie toczą się wobec nich żadne procesy beatyfikacyjne i nikt oficjalnie nie nazywa ich świętymi. Określane są raczej mianem aniołów dobroci.
Niedziela przemyska
Z ludu wzięty, dla ludu ustanowiony”. Pod tym zawołaniem pięćdziesiąt lat temu wyruszył w swoją kapłańską przygodę dostojny dziś Jubilat abp Józef Michalik. W sobotę 17 maja będzie w jubileuszowej Eucharystii wspominał czas swoich święceń i uobecniał na ołtarzu ludzi i sytuacje, które jak filmowe kadry przemkną przez Jego serce.
16 maja Kościół obchodzi wspomnienie św. Andrzeja Boboli. Ten święty i bohaterski jezuita związany jest w sposób szczególny z naszym regionem i archidiecezją przemyską.
Niedziela rzeszowska
Maj. Pachnące kwieciem łąki, gdzie wieczorami przy przydrożnych, bielonych po zimie kapliczkach zbierają się ludzie śpiewając Litanię Loretańską. Piękna litanijna melodia i przymioty sławiące Madonnę rozbrzmiewają także w kościołach.
Pierwsze wzmianki o dotarciu ojców karmelitów na jasielską ziemię pochodzą jeszcze sprzed 1400 r. Legenda głosi, iż zostali oni sprowadzeni przez dzielnego rycerza Zygmunta herbu Śrzeniawa, którego nazwiska nie znano.
W bitwie pod Monte Cassino straty II Korpusu wynosiły: 924 zabitych, 2950 rannych i 354 zaginionych. Niech pamięć o tych, którzy 70 lat temu przelewali na włoskiej ziemi swoją krew, za wolną i niepodległą Ojczyznę, będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niech owej pamięci towarzyszy modlitwa.
Niedziela sandomierska
Jak informuje Ewa Lipińska-Mikrut, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu: Jako szkoła nosząca imię Jana Pawła II, w hołdzie Ojcu Świętemu postanowiliśmy w ramach przygotowania do kanonizacji przeżyć trzy dni.
Proszę księdza! Czy byłoby możliwe, by w tym roku nasze majówki rozpoczynać w godzinie Apelu Jasnogórskiego, a kończyć w godzinie przejścia Jana Pawła II do domu Ojca, czyli o 21. 37? pytali młodzi ludzie swojego opiekuna.
Niedziela sosnowiecka
Kanonizację św. Jana Pawła II wierni z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie zapamiętają w sposób szczególny w dniu kanonizacji został tam uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik Świętego.
Kanonizacja Jana Pawła II to szczególna, pełna radości okazja, by wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar świętości naszego Rodaka.
Z dr Magdaleną Kielską dyrektor Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich (UZSK) „Kana” rozmawia Piotr Lorenc
Niedziela świdnicka
„Kiedy zakwitną kasztany” to zdanie przypomina nam, że matury tuż-tuż. Ponoć od tego momentu za późno już na naukę i kto źle wykorzystał czas liceum, teraz może jedynie płakać i liczyć na cud. Kwitnące kasztany to także dla wielu czas podejmowania ostatecznych decyzji o wyborze drogi życiowej.
Jan Paweł II w niedzielę 27 kwietnia w Rzymie został ogłoszony świętym. Karol Wojtyła jako papież zdecydował o utworzeniu diecezji świdnickiej, a od 8 maja 2012 r. oficjalnie patronuje również Świdnicy, jako pierwszemu miastu w Polsce.
Słowo Boże spisane przez ludzi, przybrało kształt Biblii. Bóg sam się nam w dziejach przedstawił, zapewnił, że istnieje i powiedział, kim jest. Przestawił się w Starym Testamencie na pustyni Mojżeszowi. W krzaku ognistym powiedział, że jest „Tym, który Jest”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Papież Jan Paweł II jednoznacznie podziękował Pani Fatimskiej za cud ocalenia swojego życia 13 maja 1982 r.
Z ks. Ryszardem Głowackim SChr, o założycielu zgromadzenia, rozmawia ks. Robert Gołębiowski
Jest już piękną tradycją miłośników żelaznych koni, że wybierają się na Rajd Motocyklowy od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie.
Kontynuację „Korzeni” podjęto dopiero w styczniu 1982 r. Stało się to możliwe, ponieważ SKK w stanie wojennym, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych Klubów Inteligencji Katolickiej w całym kraju, nie został zawieszony i rozwiązany. Podczas kiedy Fenrych, jako jeden z czołowych działaczy „Solidarności” w regionie, został internowany, redagowaniem pisma zajęli się Andrzej Bering oraz Stanisław Górski.
Niedziela toruńska
W tym roku maj w szczególny sposób splata postaci Maryi i św. Jana Pawła II. Wiemy, kim była Maryja dla św. Jana Pawła II.
Pierwszy raz spotkałem kard. Karola Wojtyłę blisko 50 lat temu. Byłem wówczas wikariuszem w sanktuarium maryjnym w Piasecznie i byłem na Jasnej Górze na zjeździe kustoszów i duszpasterzy polskich sanktuariów maryjnych.
Z artystą rzeźbiarzem Andrzejem Wojciechowskim rozmawia Helena Maniakowska
Niedziela warszawska
Pierwsze Komunie Święte odbędą się w archidiecezji warszawskiej i tylko w nielicznych parafiach diecezji warszawsko-praskiej. Powodem jest reforma edukacji
Choć od zakończenia II wojny światowej minęło właśnie 69 lat, to większość skradzionych wówczas dzieł sztuki nadal nie wróciła do Polski
Wiele wskazuje na to, że prowadzący całodobowy kiosk z alkoholem w pobliżu kościoła Ojców Barnabitów na Stegnach straci koncesję. Ale kiedy to się stanie, tego dokładnie nie wiadomo
Niedziela wrocławska
Czwarta Niedziela Wielkanocna zwana Niedzielą Dobrego Pasterza łączy się z obchodami Światowego Dnia Modlitw o Powołania. W tym roku odbędzie się po raz 51. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek napisał specjalne orędzie pt.: „Powołania, świadectwo prawdzie”
Tysiące wrocławian wspólnie przygotowywało się i przeżywało kanonizację Jana Pawła II. 26 kwietnia dla uczczenia Papieża Polaka peleton rowerzystów przejechał z Ostrowa Tumskiego na wrocławski hipodrom, miejsce spotkania papieża z mieszkańcami Wrocławia w 1983 r.
Tego, co działo się w Rzymie 27 kwietnia nie sposób w pełni oddać słowami. Cząstką odsłaniającą nieco panującą tam atmosferę niech będzie relacja z pielgrzymki wrocławskich studentów.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
„Zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny, ocalenia od ateizmu, jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy”
(św. Jan Paweł II)
Ani długość wytyczonej trasy, ani trudności na niej czyhające, ani fatalna pogoda ani wreszcie chwilowa „dezercja” jednego z uczestników nie powstrzymały 15 lat temu grupy zamojskich zapaleńców, którzy postanowili udać się z Zamościa do Watykanu na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, na rowerach.
Każdego roku o tej porze rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Powołania. Kościół zwraca uwagę wiernych katolików na potrzebę nowych powołań kapłańskich i zakonnych, ale także na potrzebę szczerej modlitwy i duchowego wspierania osób, które już taką drogę wybrały.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Walczył o prawo do polskiego języka na Górnym Śląsku. Dzięki jego zabiegom dwadzieścia roczników dzieci górnośląskich mogło się uczyć w pruskich szkołach po polsku.
Po Janie Pawle II pozostały w naszej diecezji pamiątki, w wielu miejscach stoją jego pomniki, a fotografia z Ojcem Świętym bardzo często jest wielkim skarbem.