Reklama
26 VIII - UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
W sobotę 23 marca 2013 r. świat obiegła wiadomość, że przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo modlą się razem papież Franciszek i papież emeryt Benedykt XVI.
6-7
Z WATYKANU
8
POLSKIE PIELGRZYMOWANIE
Zawsze w sierpniu Jasna Góra przeżywa szczyt pielgrzymkowy. W tym roku pielgrzymi podążający z całej Polski na 15 sierpnia, czyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przemierzali drogę w tropikalnym upale.
W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 2 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło setki tysięcy pielgrzymów.
10-11
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
W Roku Wiary jasnogórscy pielgrzymi zostali wyjątkowo doświadczeni. Tym razem, utrudzeni, trzymając się Różańca, w tropikalnym skwarze wydeptywali ścieżki między ziemią a niebem
12-13
Z KRAJU
14
ZE ŚWIATA
15
Po wojnie propaganda komunistyczna „uszyła” mu buty człowieka przeciętnego. Jednak fakty z życia kard. Augusta Hlonda wystawiają mu zupełnie inne świadectwo: był prawdziwym tytanem ducha, mężem opatrznościowym.
W czasie jednej ze swoich pielgrzymek do Fatimy bł. Jan Paweł II powiedział: „Drodzy bracia i siostry, przyjmijmy światło płynące z Fatimy, poddajmy się przewodnictwu Maryi. Jej Niepokalane Serce niech będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa”
16-19
22-23
ROK WIARY
Cierpienie ma swoje przyczyny zaistnienia na tej ziemi, stworzonej wprzódy bez cierpienia i bez śmierci. Te zostały wprowadzone na ten świat przez nieposłuszeństwo człowieka wobec Boga - grzech pierworodny. „Odtąd w pocie czoła będziesz pracował”. Cierpienie przyszło przez grzech. Zbawienie przyszło przez cierpienie Krzyża.
W IV wieku św. Jan Chryzostom skierował do chrześcijan z Antiochii następujące słowa: „Z pewnością nie jest nam miło mówić wam o diable, jednakże temat ten może stać się punktem wyjścia dla nauki, która będzie wam bardzo przydatna”. Wiedza o szatanie w XXI wieku jest wciąż przydatna, a nawet konieczna, kiedy z jednej strony bagatelizuje się jego wpływ na człowieka, a z drugiej - zwraca się do niego w praktykach kultycznych, oddając mu cześć.
24
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
Każdego roku, na całym świecie, w wyniku rytuałów satanistycznych giną ludzie. Część z nich popełnia samobójstwo, reszta to ofiary złożone w darze Szatanowi, podczas obrzędów ku jego czci. Mówiąc o satanizmie, mamy na myśli tych, którzy praktykują kult demona. Mogą być to pojedyncze osoby, ugrupowania czy dobrze zorganizowane grupy...
„Atak Szatana” to historia brutalnego morderstwa s. Marii Laury Mainetti. Ta zbrodnia była wstrząsem dla mieszkańców spokojnej włoskiej miejscowości, w której służyła bliźnim.
25
LITURGIA TYGODNIA
„Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”. Pytanie z dzisiejszej Ewangelii jest pytaniem o naszą przyszłość. Każdego dnia powinienem siebie pytać: czy będę zbawiony? Odpowiedzią na to pytanie jest całe nasze życie
28-29
FELIETONY
Media często epatują Polaków informacjami o przemocy domowej czy wynaturzeniach w rodzaju wielomiesięcznego serialu o zabójczyni własnego dziecka. Przy pomocy takich socjotechnicznych „wrzutek” odwracana jest uwaga opinii publicznej od spraw ważnych i niewygodnych dla władzy.
Rządy „naszych profesjonalistów” trwają już na tyle długo, że właściwie nic, co w Polsce zepsute zostało, jest lub będzie, nie powinno mnie dziwić. A jednak…
31
32-33
SIERPNIOWA MIESIĘCZNICA SMOLEŃSKA
Homilia ks. Aleksandra Jacyniaka SJ, wygłoszona 10 sierpnia 2013 r. w archikatedrze warszawskiej podczas Mszy św. w intencji ofiar katastrofy samolotu rządowego Tu-154 M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r.
34-35
FAKTY I OPINIE
Polacy pamiętają o rocznicy Powstania Warszawskiego z coraz większym zrozumieniem rangi tego wydarzenia i jego przesłania na nasze dziś i jutro. W tym roku na warszawskie Powązki przybyły tłumy. Policjanci kierujący ruchem w okolicy cmentarza zgodnie twierdzili, że dawno nie było tu tak dużej liczby ludzi. Nie przeszkodziły upały, wakacje, urlopy, przyjechali ze wszystkich stron Polski i świata.
36
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37
WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI": SZLAKIEM MARYI
Mało kto pewnie pamięta lub wie, że Górka Klasztorna jest uważana za najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. Warto odwiedzić Górkę, leżącą między Piłą a Bydgoszczą, w malowniczej krainie nazywanej Pojezierzem Krajeńskim.
40-41
W rocznicę Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia br. abp Henryk Hoser celebrował Mszę św. na cmentarzu wojennym w Ossowie k. Wołomina. Po Mszy św. na pobliskiej Polanie Dębów Pamięci dokonał odsłonięcia popiersia gen. Franciszka Gągora.
W Nicei 15 sierpnia 2013 r. zmarł wybitny polski dramaturg, pisarz i rysownik - Sławomir Mrożek. Miał 83 lata. Od 1963 r. mieszkał i tworzył poza Polską. Międzynarodową sławę przyniosła mu opublikowana w 1964 r. sztuka „Tango”.
43
LISTY DO „NIEDZIELI"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.
Aby nawiązać kontakt z osobami ogłaszającymi się w tej rubryce, należy napisać do nich list, zaznaczyć numer ogłoszenia, a redakcja przekaże go wskazanej osobie.
44
PROPOZYCJE
Przeżywany w Kościele katolickim Rok Wiary daje nam okazję nie tylko do tego, abyśmy mogli umocnić naszą wiarę poprzez jej publiczne wyznanie, ale także, a może przede wszystkim, byśmy potrafili osadzić ją na mocnych fundamentach obiektywnej wiedzy i doświadczenia chrześcijańskiego.
45
Przepis pochodzi z książki „Z zakonnej kuchni” wydanej w serii Biblioteka „Niedzieli”.
46
NIEDZIELA MŁODYCH
„To wspaniałe, ale kiedyś. A jeśli chodzi o ludzi, to jej za mało” - to o solidarności. No właśnie. Szczytne ideały, ramię w ramię za czymś i przeciw czemuś, komuś. Kiedyś - udało się. A jak jest dzisiaj z tą solidarnością? Taką zwyczajną - międzyludzką, na co dzień, wobec tych, którzy najbliżej. I tych, którzy jej naprawdę potrzebują. Co z braterstwem? Bo dla mnie ono ma do solidarności najbliżej. Czym jest solidarność, braterstwo? Jak je realizować?
Wystarczy obejrzeć jeden odcinek „Surowych rodziców” (więcej to już nie na moje nerwy), żeby się przekonać, do jakich skrajności może dojść w rodzinnych relacjach. Przez mniej więcej godzinę widz w domowym zaciszu przygląda się płaczącym matkom i rozpuszczonym do granic nastolatkom, ciesząc się w duchu, że u niego w domu nie jest jeszcze tak najgorzej, ewentualnie strasząc dzieci, że też zgłosi rodzinę do programu.
Na początku Apokalipsy św. Jana znajdują się listy do siedmiu Kościołów w Azji Mniejszej. Jeden z nich to wspólnota chrześcijan w Filadelfii. Niewielkie to było miasteczko. Często nawiedzane przez trzęsienia ziemi, znajdowało się na uboczu zainteresowania wielkich ówczesnego świata.
Hawaje to jedno z najbardziej odosobnionych miejsc na świecie. Polinezyjczycy na długo przed Europejczykami zajęli te „wyspy ognia”, przybywając z odległego Hawaiki.
„Czego ja właściwie szukam”? Może faktycznie warto zatrzymać się i zadać sobie pytanie: Dokąd idę? Za kim podążam? Czego szukam? Kto lub co mnie prowadzi, daje mi siły? Czy moja droga, mój bieg, ma sens? Czy chcę coś zmienić?
47-50
Niedziela bielsko-żywiecka
Kolejny międzynarodowy występ Chóru Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Canzonetta” ze Strumienia zakończył się dużym sukcesem.
- Życzę Wam, Drodzy Pątnicy, abyście wsparci opieką i wstawiennictwem Maryi - na nowo odkryli wielki dar wiary. Niech wspólna modlitwa i trud pielgrzymowania umocnią Was na drodze dawania świadectwa wiary w rodzinie, w parafii, w szkole i miejscu pracy - mówił 6 sierpnia ks. Stanisław Morawa.
Niedziela częstochowska
Ten zakątek wita ciepłymi, otwartymi ramionami. Przygarnia każdego, kto znajdzie w sobie dość siły, by do niego dotrzeć. W niemocy, bólu, płaczu. We wdzięczności za to, że kiedy już nikt nie słyszał, właśnie tu odnalazło się życie. Przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze pokorniejemy
Wpatrzeni w strzelistą wieżę jasnogórską, która kieruje nasz wzrok ku górze, jakby chciała powiedzieć: „Sursum corda!” - W górę serca! - zauważamy, że jest Jasna Góra bardzo ważnym znakiem dla naszego narodu.
Jestem podjasnogórskim handlarzem. Tak się nas nazywa, zwłaszcza tych, co rozstawiają swoje kramiki tylko na kilka tygodni lata. Siedzę w skwarze lub deszczu, sprzedając święte obrazki, różańce, kalendarze z papieżem...
11 sierpnia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie odbyła się uroczysta Msza św. połączona z wprowadzeniem w urząd proboszcza ks. prał. Zdzisława Wójcika.
Niedziela podlaska
Właściwością ludzkiego umysłu jest wyobraźnia - cudowna zdolność do tworzenia w głowie wszystkiego, co mogłoby ewentualnie zaistnieć. Ma to swoje odniesienie również do spraw, które podejmuje wiara, chociażby: jak wygląda życie po śmierci.
Pielgrzymka z diecezji drohiczyńskiej na Jasną Górę A.D. 2013 przeszła już do historii. Utrudzeni, bo przecież w tym roku towarzyszyły im niemiłosierne wręcz upały, ale szczęśliwi pątnicy dotarli do celu drogi we wtorek 13 sierpnia. 23. z kolei wędrowaniu, w którym uczestniczyło 630 osób, towarzyszyło hasło: „Nie lękaj się! Wierz tylko!”.
Przy parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie z inicjatywy grupy parafian zostało powołane do życia Stowarzyszenie Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur.
Niedziela kielecka
Gdy zachorował, modlili się za niego parafianie francuscy i z polskich parafii - w Sędziszowie, w rodzinnym Skalbmierzu, katecheci i nauczyciele. Świetnie czuł kapłaństwo, wizjoner, entuzjasta - tak o śp. ks. dr. Tadeuszu Śmiechu - mówią współpracownicy i przyjaciele.
W czasach, gdy kwestionuje się miejsce krzyża w przestrzeni publicznej, tak chętnie spychając go w sferę prywatności, niezwykle i krzepiąco brzmią historie o krzyżach ukochanych, odzyskanych, przywróconych tam, skąd niegdyś zostały usunięte.
W Jędrzejowie od 6 lipca do 25 sierpnia w upalne sobotnie wieczory melomani gromadzili się u cystersów, aby wysłuchać koncertów XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Niedziela małopolska
W ramach pielgrzymowania figury św. Michała Archanioła z groty na górze Gargano, w dniach 12 - 13 sierpnia także tarnowianie mieli okazję pokłonić się Księciu Wojsk Niebieskich.
W marcu br. minęło 25 lat od śmierci Sługi Bożego bp. Jana Pietraszki, a na początku sierpnia obchodziliśmy 102. rocznicę jego urodzin. O wyjątkowym kaznodziei i kandydacie na ołtarze rozmawiam z ks. inf. Władysławem Gasidło, krakowskim postulatorem jego procesu beatyfikacyjnego
Właściwie każdy z nas zna takie tragiczne historie. A jednak wciąż przybywa wypadków, których główną przyczyną jest nadużywany alkohol.
Łatwo nam dostrzegać to, co złe. Łatwo oceniać czyjeś mniej lub bardziej etyczne zachowania. Łatwiej w bliźnim zobaczyć wady niż zalety. Niezwykle trudno umieć dostrzegać człowieka w człowieku, szczególnie wtedy, gdy czyjeś zachowanie nas oburza, gorszy czy rani.
Niedziela lubelska
Z uśmiechem na twarzy i radością w sercu nareszcie dotarli do celu! Ponad 2,5 tys. uczestników 35. Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Lubelskiej 14 sierpnia doszło na Jasną Górę, by pokłonić się Matce Bożej i przedstawić Jej swoje intencje.
Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, położone pomiędzy Nałęczowem i Kazimierzem Dolnym, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów.
Krzyż dla chrześcijanina jest symbolem wartości, według których należy żyć. To znak naszej wiary na przestrzeni dziejów zaciekle atakowany przez wrogów Chrystusa.
Niedziela legnicka
W diecezjalnym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej w Krzeszowie 15 sierpnia odbyły się główne uroczystości odpustowe.
Jeden z najstarszych zamków na Morawach góruje nad miastem. Osadzony na skale i otoczony murem z nieociosanych kamieni, budzi ciekawość i respekt.
Już po raz 10. do Lubania zjechały zespoły śpiewacze, chóry, kapele ludowe i soliści z całego regionu, by wziąć udział w jubileuszowym Festiwalu Folklorystycznym FolkArt 2013, który został zorganizowany przez tutejszy Miejski Dom Kultury 27 lipca w samym sercu miasta.
Niedziela łódzka
W Powstaniu Warszawskim, obok dorosłych, do walki stanęły dzieci. Kilkunastoletni chłopcy pełnili służbę jako łącznicy, przewodnicy w kanałach, niszczyli butelkami z benzyną niemieckie czołgi, z bronią w ręku pełnili służbę na barykadach.
Maria, Marynia, „ciocia”, najukochańsza babcia, przyjaciółka, powiernica - tak o mec. Marii Sawickiej mówią jej przyjaciele, najbliższa rodzina telefonu zaufania.
Współcześnie hasła „polowania na czarownice” używa się na oznaczenie prześladowania pewnych osób pod niesłusznym lub celowo spreparowanym zarzutem dla osiągnięcia określonych celów politycznych. A jednak polowania na czarownice faktycznie istniały.
Niedziela przemyska
Wakacje dobiegają końca. Dzieci i ich rodzice myślami są już właściwie w szkole, a tak naprawdę w sklepach, gdzie dokonują drogich, ale niezbędnych zakupów. I gdy jedni myślą o tym, co będzie, co ich czeka, na wsiach cieszą się tym, co za nimi.
Jadą, aby pomagać potrzebującym i - przede wszystkim swoją postawą - świadczyć o Jezusie. Dlaczego? - Tego nie da się tak łatwo opowiedzieć słowami - mówią zgodnie świeccy misjonarze.
Kult świętego Augustyna szerzył się już w rok po jego śmierci. W 1604 roku w krakowskim kościele augustianów na Kazimierzu założono Bractwo Paskowe św. Augustyna i Moniki pw. Matki Bożej Pocieszenia.
Niedziela rzeszowska
Tegoroczne uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie wierni przeżywali pod hasłem „Być solą ziemi”.
13 sierpnia pątnicy 36. Rzeszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę pokłonili się Czarnej Madonnie, do której wędrowali 10 dni i pokonali pieszo 300 kilometrów.
W Strasburgu odbyła się niedawno debata na temat praw człowieka, demokracji, wolności mediów i religii. W swoim wystąpieniu poseł wskazywał na liczne przypadki dyskryminacji mediów w Polsce...
Niedziela sandomierska
Pielgrzymka zakończyła się. Szczęśliwie doszliśmy na Jasną Górę. Zanieśliśmy wiele intencji do Matki Najświętszej. Wiele dobra duchowego się wydarzyło. Pora na podsumowanie.
Od 26 lipca do 2 sierpnia do sanktuarium bł. Karoliny przyjechała prawie 70-osobowa grupa młodzieży, aby utworzyć, już po raz czwarty, Miasteczko Modlitewne.
8 sierpnia w kościele parafialnym pw. św. Gertrudy pięć sióstr złożyło śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr św. Dominika.
Niedziela sosnowiecka
Choć na Wzgórzu św. Doroty nie ma siedziby żadna parafia - istniejący kościółek jest jedynie filią parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu - to jednak z racji odpustu przybywają tam rzesze wiernych.
Rozmowa z nowym administratorem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Wysokiej
Gdyby nie ks. Kazimierz Bednarski i proboszcz ks. Stefan Gibała - nie byłoby dzisiaj tej pięknej tradycji zagłębiowskiego pielgrzymowania do Jasnogórskiej Królowej. To oni postanowili zorganizować pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę.
Niedziela świdnicka
Koniec wakacji to końcówka żniw i dożynki w wielu miejscach naszej diecezji.
Co 4 minuty ginie na świecie jeden chrześcijanin, a Kościół jest dziś najbardziej atakowaną instytucją, zwłaszcza w Europie. Pytamy się, dlaczego jest atakowany i ośmieszany?
Renowacja historycznego obiektu, jakim jest kościół pw. św. Antoniego w Strzegomiu, dobiega końca. Kościółek jako malownicza basteja obronna stanowi jeden z najczęściej rysowanych, malowanych i fotografowanych obiektów miasta.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Po sześciu latach Szczecin ponownie powitał żaglowce z całego świata. To drugi już raz w tym mieście odbył się finał regat największej imprezy wielkich żaglowców - „The Tall Ships Races 2013” (TTSR).
Zabytkowe organy, grający na nich soliści-wirtuozi, soliści i zespoły występujące w transepcie - wszystko to sprawia, że w letnie piątkowe wieczory wnętrze historycznej kamieńskiej katedry wypełnia się publicznością.
Msza św. w kościele Dominikanów w Brukseli. Kościół pięknie położony obok dużego parku, stosunkowo blisko szklanych domów - siedzib władz i urzędów Unii Europejskiej. To klasztor belgijski, ale są tam i dominikanie z Polski.
Niedziela toruńska
12 sierpnia barwne i rozśpiewane grupy 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej na błoniach jasnogórskich witał bp Józef Szamocki, którzy przybył z Torunia.
Na mocy dekretu bp. Andrzeja Suskiego z dniem 1 sierpnia 2013 r. została erygowana parafia pw. bł. Jana Pawła II. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza miało miejsce 4 sierpnia podczas Mszy św.
Z raportów policji, że stadiony w Polsce są najbardziej bezpieczne od dziesięcioleci. Jest to efekt funkcjonowania Stowarzyszeń Kibiców. Jak można sobie poradzić z tą sytuacją?
Niedziela warszawska
Droższe podręczniki, przybory szkolne, zajęcia pozaszkolne, korepetycje, dojazdy. A do tego jeszcze coraz bardziej sfrustrowani nauczyciele. Wszystko to czeka uczniów, którzy po wakacjach pojawia się w mazowieckich szkołach.
Klasztor ojców bazylianów - to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie stolicy. Jest on świadkiem wspólnych losów Rzeczpospolitej i Kościoła greckokatolickiego.
Pasażerowie też potrzebują duchowej opieki. Doskonale wie to ks. Zbigniew Stefaniak. Potrzebują - niekiedy - spowiedzi, błogosławieństwa, rozmowy, czasem zwyczajnej uwagi.
Puszcza Kampinoska jest tak inspirująca, że można ją malować bez przerwy. Niestety, trzeba mieć na to czas, a profesja na to nie pozwala - mówi Rafał Zawistowski, malarz i grafik, ale przede wszystkim znany rysownik prasowy.
Niedziela wrocławska
Święto plonów to ludowa uroczystość połączona z obrzędami dziękczynnymi. Na polskiej wsi dożynki rozpoczynają się zazwyczaj uroczystą Mszą św. dziękczynną za rolników, a zwłaszcza za ich trud i ciężką pracę na roli.
Rozmowa z prezydentem Wrocławia o przygotowaniach miasta do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz o obecności chrześcijańskich treści w życiu bublicznym
Proboszcz parafii Ks. kan. Jarosław Grabarek jest z powołania nie tylko księdzem, lecz także wytrawnym myśliwym i kucharzem. W TV Trwam prowadzi poradnik kulinarny oraz program myśliwski.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
31. Zamojsko-Lubaczowska Pielgrzymka na Jasną Górę już za nami. Pod hasłem „Wiem, Komu uwierzyłem” w tym roku pielgrzymowało 687 osób, 21 kapłanów, 14 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Pokonali 360 km w 13 dni.
Dziewiąta edycja Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła przeszła do historii. Odbyła się w dniach 3-4 sierpnia br. w Baszni Dolnej na Osiedlu Słotwina.
W pięknych strojach XVII-wiecznych 120 rekonstruktorów historycznych z 20 grup z całej Polski skryło się w lasach borowieckich na kilka dni. Obozowali w identycznych warunkach, umundurowaniu i uzbrojeniu jak 364 lat temu żołnierze króla Jana Kazimierza.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
15 sierpnia wierni przybyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Najświętszej Maryi Panny z Rokitna
Parafia pw. św. Urbana I to jedna z najmłodszych parafii w Zielonej Górze. Położona jest w bardzo malowniczym i specyficznym miejscu.