Reklama
Obserwator
5
temat numeru
Ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony co roku w czwartą niedzielę lipca, w okolicach uroczystości świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa, jest doskonałą okazją do pochylenia się nad relacjami seniorów z wnuczkami.
Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.
10-13
treści wiary
Temat w zasadzie można by zamknąć jednym zdaniem: ponieważ tak uczy Jezus. I nie byłoby w tym nic dziwnego.
W jaki sposób Maryja była przygotowywana do tego, żeby zostać Matką Syna Bożego?
14-17
życie kościoła
Co łączy statek Nimfa z górskimi szczytami, plażą nad Soliną czy z Cyplem w Polańczyku? Wszędzie tam można spotkać Pana Boga i ludzi, którzy przypominają letnikom o Jego miłości.
Nie możemy zostawić Libańczyków bez pomocy. Nie możemy pozostawić ich bez nadziei. Bez naszego wsparcia finansowego, bez poczucia wspólnoty i modlitewnej pamięci nie poradzą sobie. Połączmy siły!
20-23
święte bezdroża
Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.
24-27
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Od blisko 100 lat św. Józef jest mieszkańcem Domu Zakonnego pw. Bożej Opatrzności Zgromadzenia Sług Jezusa w Kiełczewicach Maryjskich k. Lublina.
Obok genialnych fraz, które wyszły spod jego ręki, mistrz Wolfgang Amadeusz Mozart miał nam coś więcej do powiedzenia.
31-43
44-45
punkt widzenia
100 lat temu kilkudziesięciu Chińczyków spotkało się w Szanghaju. Tak powstała Komunistyczna Partia Chin, która ma obecnie 95 mln członków i kieruje globalną potęgą.
Zniesienie limitów przyjęć u specjalistów, szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych oraz wprowadzenie programu „Profilaktyka 40+” – to tylko niektóre z najważniejszych propozycji rządu przedstawione podczas prezentacji programu Polski Ład. Czy nowe rozwiązania faktycznie poprawią bezpieczeństwo zdrowotne Polaków?
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
dlaczego kocham polskę
Wydaje mi się, że Polacy mają wiele kompleksów, zupełnie niepotrzebnie. Mają wiele wspaniałych cech, których inni mogą im tylko pozazdrościć.
52
53
dobre rady
Bardzo istotne jest nie tyle nawodnienie organizmu, co uzupełnienie elektrolitów.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Latem podczas spacerów przechodzimy obok kwitnących roślin. Jedną z nich jest krwawnik pospolity. Warto, byśmy się z nim zaprzyjaźnili, gdyż może nam pomóc na wiele dolegliwości.
Mszyce są prawdziwą zmorą dla ogrodników. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po domowe środki – skuteczne, a nieszkodliwe dla środowiska.
Obecnie jesteśmy na niego narażeni nieustannie. Czasem bywa mobilizujący, ale częściej działa niekorzystnie na nasze zdrowie.
55-57
58-59
polecamy
Jesteś młody wiekiem lub duchem? Szukasz Boga? To książka dla ciebie.
63
Niedziela z kulturą
64
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 6, 30-34)
Habit zakonny przyjął z rąk samego św. Dominika. Był krewnym św. Jacka Odrowąża. Modlitwą uratował Wrocław od najazdu Tatarów i całkowitego zniszczenia w 1241 r.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Biskup Piotr Greger odprawił Mszę św. w Rajczy z okazji 4. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej i 352. rocznicy przekazania go miejscowym góralom przez króla Jana II Kazimierza Wazę.
Dziewiąta edycja Ewangelizacji w Beskidach: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg” rozpoczęła się na Stecówce (760 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim.
Kandydaci do bierzmowania ze Skoczowa przyjęli Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela.
Niedziela częstochowska
Podejmując działania w kierunku oświetlenia archikatedry, nie myśleliśmy o zdobywaniu nagród, ale chcieliśmy, aby to dzieło pomogło w duchowym przeżywaniu liturgii w naszej świątyni – powiedział ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.
Orkiestra Dęta z Mykanowa istnieje już 111 lat. Znana jest nie tylko z pięknej gry i zespołu mażoretek, ale promuje naszą kulturę i region na całym świecie.
Myślisz o wstąpieniu do seminarium? Czekasz na spektakularne objawienie albo na wizytę anioła, który powie ci, czy to twoja droga? Uważasz, że kapłaństwo jest tylko dla ludzi idealnych?
Niedziela podlaska
Tak nazywana jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest poznawanie i wcielanie w życie nauczania Ojca Świętego w ramach m.in. obozów formacyjno-integracyjnych dedykowanych stypendystom.
W Pustelni Zwiastowania w Poletyłach dziękowaliśmy, że Pan jest naszym DOMEM i że daje nam ludzi, którzy są dla nas BRAMĄ.
Chcemy budować przyszłość opartą na trwałych fundamentach wiary pod sercem Maryi, gdzie zawsze prowadził nas św. Jan Paweł II – powiedział ks. Łukasz Nycz, w kontekście hasła obozów: Jestem, pamiętam, czuwam.
Niedziela kielecka
Parafianie z Morawicy świętowali czterdziestolecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
XVII-wieczna sylwetka drewnianej świątyni kontrastuje z rozległą zielenią trawników, z bielą kolumny z Matką Bożą na pierwszym planie i okazałym drzewostanem w tle, w którym skryła się terenowa droga krzyżowa.
Po roku przerwy Domowy Kościół diecezji kieleckiej wraca na rekolekcje wakacyjne. Uczestniczą w nich małżeństwa z dziećmi, które odwiedził bp Andrzej Kaleta.
Niedziela małopolska
W Krakowie upamiętniono ofiary ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu.
Na trwałe wpisuje się ksiądz w historię parafii, a efekty tej pracy będą służyć następnym pokoleniom – powiedział wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala do ks. prał. Piotra Kluski, który przez 25 lat był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu.
Zaczęło się od tego, że ksiądz zaprosił młodych na wakacje do Olszówki. Ogniska, modlitwy pod gołym niebem i ukrywanie się w zbożu przed komunistami – to tylko część wspomnień oazowiczów.
Niedziela lubelska
Parafia św. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie otrzymała relikwie swojej patronki.
Dumni z przynależności do Chrystusowego Kościoła, parafianie z Turowca świętowali jubileusz 100-lecia istnienia parafii.
W podlubelskim Natalinie znajduje się centrum animacji misyjnej, w którym jest miejsce dla każdego, kto kocha Afrykę.
Niedziela legnicka
2 lipca przeżywany był w diecezji jako V rocznica ukazania do publicznej czci relikwii Wydarzenia Eucharystycznego.
Podczas trwających prac rewitalizacyjnych Rynku natrafiono na fundamenty kościoła katolickiego.
6 lipca odbyła się konferencja prasowa nowego biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.
Niedziela łódzka
To ogólnopolska ewangelizacyjna inicjatywa, która ma miejsce od roku 1999.
Uderzenie pioruna zniszczyło XVIII-wieczny drewniany kościół, który stanowił centrum życia miejscowości. W jego miejsce powstała nowa budowla.
To hasło kolonijnej propozycji Caritas.
Niedziela przemyska
„Maryja dzisiaj szczególnie zatroszczyła się o mnie” – stwierdziła jedna z uczestniczek 8. Młodzieżowego Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej w Strachocinie. I tak można podsumować to spotkanie.
Letnie słońce zachęca nie tylko do wypoczynku, ale także do organizowania rekolekcji ewangelizacyjnych. Takie wydarzenie miało miejsce w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku; Szkoła Nowej Ewangelizacji prowadziła serca parafian do Bożego Serca.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński nadał medale i odznaki zasłużonym osobom.
Niedziela rzeszowska
Tradycja Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa została utrzymana, ale w tym roku, z powodu ograniczeń, pielgrzymi nie przekroczyli polskiej granicy.
O dzieciństwie w Niebylcu i Rzeszowie, ponad 60 latach kapłaństwa i przygotowaniu do śmierci z ks. Janem Młynarczykiem rozmawia ks. Tomasz Nowak.
Ksiądz Jerzy Uchman, proboszcz parafii w Nienadówce, świętował jubileusz 30-lecia kapłaństwa.
Niedziela sandomierska
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić podczas wakacji, jest pałac Karskich we Włostowie, a właściwie to, co z niego pozostało. Niestety, do ruin jest zakaz wejścia, bo grożą zawaleniem, ale warto je zobaczyć i poczuć choć namiastkę dawnej świetności tego miejsca.
Ruch Światło-Życie gromadzi w letnim okresie na duchowych ćwiczeniach ponad 300 młodych osób.
W sandomierskich muzealnych zbiorach znajduje się wiele obrazów. Jednym z nich jest portret króla Władysława Jagiełły oraz przechowywany z pieczołowitością cenny relikwiarz.
Niedziela sosnowiecka
Na Górze św. Doroty w Będzinie-Grodźcu odprawiono tradycyjne nabożeństwo i Mszę św. podczas Ogólnopolskiej Gwiaździstej Pielgrzymki św. Jakuba Apostoła.
Lata 2018-21 to szczególny czas dla Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa – przypadają na nie obchody 100-lecia zgromadzenia.
Sosnowieckie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym wraz z Fundacją „Exodus” zorganizowały rekolekcje „149 godzin” w Brennej.
Niedziela świdnicka
W ogrodach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie uroczyście świętowano jubileusz 30-lecia Dziennego Domu Seniora oraz 25-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.
Na początku tego miesiąca minęła 80. rocznica śmierci polskich profesorów lwowskich uczelni i członków ich rodzin rozstrzelanych podczas II wojny światowej na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie.
W Metropolitalnym Sanktuarium Matki Bożej w Bardzie, na wzór starego kalendarza liturgicznego, świętowano odpust sanktuaryjny oraz kolejną, już 55. rocznicę koronacji cudownej figurki Strażniczki Wiary Świętej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Święty Otton z Bambergu jest postacią, która od czasu powstania diecezji w 1972 r. inspiruje do modlitwy i wdzięczności za przyniesiony nam dar wiary.
75. rocznica ustanowienia polskiej administracji na Pomorzu Zachodnim zaowocowała kolejną publikacją wybitnego fotografa.
U progu czerwca ruszyła kampania „Każde życie jest cudem”, zorganizowana przez Fundację Grupa Proelio, którą wraz z mężem Zbigniewem założyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.
Niedziela toruńska
Coroczne uroczystości przyciągają do Lip wiele tysięcy ludzi. I ja od wielu już lat lipiec i wakacje rozpoczynam tam z Matką Bożą.
To już tradycja, że co roku na pielgrzymkę do Chełmonia idą całe rodziny z małymi dziećmi. Nigdy nie muszą martwić się o opiekę nad maluchami, bo idziemy jako jedna rodzina Boża.
W podążaniu za Jezusem Chrystusem wspomaga ich główna Patronka, Niepokalana Dziewica Maryja. Księża marianie w Grudziądzu świętowali dwa ważne jubileusze: 350-lecie Zgromadzenia Księży Marianów oraz 50-lecie mariańskiego ośrodka duszpasterskiego w mieście.
Niedziela warszawska
O tym, jak żyć w pełni każdą chwilą, czy przy ruchliwej ulicy można w ciszy rozmawiać z Bogiem i na czym polega fenomen medytacji chrześcijańskiej z s. Rachel rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Ani wojenna zawierucha, represje i prześladowania Kościoła, ani nawet trzyletnie więzienie nie zburzyły wewnętrznego ładu kard. Wyszyńskiego, który wyznaczały modlitwa i praca.
Małżeństwa z Ruchu Equipes Notre--Dame spotkały się na pielgrzymce w Niepokalanowie.
Niedziela wrocławska
Ksiądz Jerzy Babiak poinformował, że tegoroczna pielgrzymka rolkowa na Jasną Górę nie może się odbyć.
Ksiądz Sławomir Pawłowski wśród kapłanów i s. Sylwia Zofia Buszta w kategorii sióstr zakonnych zostali nowymi Mistrzami Polski w szachach klasycznych.
Są młodzi, odważni i pełni radości. Kochają Kościół i niosą Chrystusa innym. Tak opowiadał o nich w katedrze wrocławskiej ks. Paweł Cembrowicz podczas rozesłania na misje: – To jest Kościół Chrystusowy, to jest prawdziwe oblicze Kościoła.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Kiedy patrzę na historię związaną z odbudową kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu, przypomina mi się opowieść z życia św. Franciszka.
Ogólnopolskie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy pod Osuchami odbyły się tradycyjnie na placu przy Domu Pamięci w Osuchach.
W ramach Papieskiego Dnia Dziękczynienia w kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju został zorganizowany koncert Jan Paweł II – prorok naszych czasów.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Blisko 30 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczestniczyło w obozie wypoczynkowym.
Doktor Hanna Witkowska na początku czerwca w wieku 93 lat zakończyła ziemską pielgrzymkę. Zostawiła po sobie dzieła, które przynoszą piękne owoce.
Szesnastolatek niekoniecznie mnie posłucha, ale koleżanki czy kolegi już tak – uważa ks. Mariusz Słaboń.