Pierwsza data była początkiem obchodów jubileuszu, czyli 100 lat od otrzymania reskryptu Stolicy Apostolskiej z 13 lipca 1918 r., zezwalającego na założenie wspólnoty. Druga data określa zakończenie obchodów jubileuszu – 100 lat od erekcji zgromadzenia przez biskupa płockiego J.A. Nowowiejskiego 1 maja 1921 r. W lipcu mija 90 lat od założenia domu Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Dąbrowie Górniczej.
Aktualnie siostry pasjonistki w liczbie 206 pracują w dwudziestu placówkach na terenie dziesięciu archidiecezji i diecezji w Polsce oraz w dziesięciu placówkach zagranicznych: w Kanadzie, we Włoszech, Kamerunie i w Niemczech. W diecezji sosnowieckiej można je spotkać w dwóch placówkach: w Dąbrowie Górniczej i Strzemieszycach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Przy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zgromadzenie działa od 90 lat. Dom ten został powołany do istnienia przez założycielkę Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, służebnicę Bożą Matkę Józefę Hałacińską. We wspomnieniach o założycielce zgromadzenia, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, możemy przeczytać jej wyznanie: „Pan Jezus stanowczo domagał się ode mnie, żebym założyła Zgromadzenie Męki Pańskiej. Mówił, że to zgromadzenie jest Mu potrzebne na ostatnie czasy; jego członkinie będą wynagradzać Bogu za grzechy świata i własne całym swoim życiem: modlitwą, pracą, a szczególnie cierpieniem w połączeniu z rozważaniem Męki Pana Jezusa Chrystusa”.
– Każda pasjonistka zobowiązana jest do tego, aby wynagradzać Panu Bogu za grzechy własne i drugich, wypraszać łaski i w ten sposób przyczyniać się do szerzenia Królestwa Bożego na Ziemi. Nasze zgromadzenie w sposób szczególny zostało powołane i wezwane do rozważania Męki Pańskiej, dlatego nabożeństwo Drogi Krzyżowej wpisane jest w każdy dzień pasyjnego życia, niezależnie od okresu liturgicznego. Odmawiamy każdego dnia Koronkę do Najświętszych Ran Pana Jezusa. W sobotnie popołudnia, w okresie Wielkiego Postu, w każdym naszym domu śpiewane są Godzinki o Matce Bożej Bolesnej. Codziennie adorujemy Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, włączając się każdego dnia we wszystkie formy przewidzianych modlitw, jak brewiarz, Droga Krzyżowa, bolesna część Różańca św., rozmyślanie o Męce Pana Jezusa oraz Godzina święta o północy przed pierwszym piątkiem miesiąca – wylicza przełożona pasjonistek z Dąbrowy Górniczej, s. Juwencja Bajorek. – Charyzmatem jest miłość do Ukrzyżowanego Chrystusa, przejawiająca się w kulcie Męki Pańskiej. Duchowość pasyjną streszcza hasło Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa: „Miłość Ukrzyżowanego przynagla nas” (2 Kor 5, 14), a ilustruje herb: narzędzia Męki Pańskiej – cierniowa korona, gwoździe, włócznia i gąbka na trzcinie – dodaje s. Juwencja.
Obecnie w dąbrowskiej wspólnocie pracują trzy siostry: Zuzanna, Joanna i Juwencja. Od początku istnienia placówki siostry towarzyszą innym i służą im pomocą. Początkowo prowadziły ochronkę dla dzieci, skupiały młode dziewczyny ucząc ich potrzebnych prac domowych. Dziś siostry pracują jako zakrystianki w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, zdobią kwiatami świątynię i jej otoczenie oraz posługują jako katechetki w szkole. Świadectwo ich życia w tym miejscu to znak obecności Boga. To także zachęta, by krocząc drogą Jezusa Ukrzyżowanego przyczyniać się do jeszcze większej Jego chwały.