Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
z Jasnej Góry
8
jak Polacy Żydów ratowali
Uratowanie przez ks. Zawadzkiego we wrześniu 1939 r. braci Żydów, znajdujących się w śmiertelnej pułapce, urosło do miary największego gestu – czynu jego życia
10-11
12-14
temat numeru: 25 lutego 2018 - niedziela „Ad Gentes"
– Po co świeccy na misjach, skoro w katechezie, w prowadzeniu różnych dzieł społecznych, w pracy biurowej księży mogą wyręczać siostry?
16-18
43. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie
Kiedy mówimy o jakiejś wspólnocie w Kościele „oaza”, to zaraz na myśl przychodzi nam obraz grupy młodych ludzi. Przez długie lata oazę, czyli Ruch Światło-Życie, identyfikowano głównie z dziećmi i młodzieżą. Dziś ten ruch „dorósł” i więcej w nim dorosłych i małżonków. Co się stało z młodymi w oazie?
Marta i Darek Madejscy są laureatami konkursu na piosenkę roku formacyjnego 2018/2019 Ruchu Światło-Życie. Mieszkają w Częstochowie, od lat są związani z oazą, dziś działają w Domowym Kościele
20-23
20. rocznica ratyfikacji konkordatu
Pokojowe istnienie obok siebie dwóch wspólnot: politycznej i religijnej, o różnych celach, środkach służących ich realizacji i systemach prawnych, skupiających w sobie – w olbrzymiej większości – tych samych ludzi, wymaga właściwego ułożenia wzajemnych relacji.
24-25
Caritas - Jałmużna Wielkopostna
Zwykle to dziadkowie wrzucają pieniądze do skarbonki swoich wnuków. Wielkopostna akcja Caritas pokazuje, że może być odwrotnie
28
śp. ks. prof. Jan Kowalski
W wieku niespełna 88 lat 14 lutego 2018 r. zmarł ks. inf. prof. Jan Kowalski – wybitny teolog moralista, przez wiele lat wykładowca i przełożony seminaryjny związany z archidiecezją częstochowską
29
życie z wiary
W życiu czerpiemy inspirację z różnych źródeł. Nie zawsze jednak są one w stanie ugasić nasze najgłębsze pragnienia. Ale jest źródło szczególne – źródło wiary. Kto z niego czerpie, potrafi pięknie żyć
30-31
liturgia tygodnia
W kolejną niedzielę Wielkiego Postu wchodzimy na szczyt Taboru, aby wraz z Chrystusem przemieniać się z nadzieją na życie wieczne. Nie sposób zejść z Taboru bez podstawowego daru wiary chrześcijańskiej, którym jest nadzieja.
32-33
ks. Bogdan Blajer - wiersze, obrazy
34
36-37
fakty, opinie
Władze Ukrainy nie chcą pamiętać o 130 tys. Polaków zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej
38
z prasy zagranicznej
Amerykanie też mają wśród swoich olimpijczyków zawodników znanych ze swojej wiary.
39
odszedł wielki Polak i wielki reżyser
Zmarł wielki Polak, który prowadził Polskę ku prawdzie. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i kilkunastu fabularnych – kilka z nich uhonorowano najwyższymi laurami na międzynarodowych festiwalach, m.in. w San Remo, San Sebastián.
40-41
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wojna nie skończyła się dla nich w 1945 r. Walczyli o Polskę. Wolną, niepodległą, wierzącą w Boga i oddaną Maryi. Mieli przeważnie po dwadzieścia parę lat. Zginęli z rąk sowieckich i ubeckich katów. Choć od momentu tej okrutnej zbrodni minęło już ponad 70 lat, nadal nie wiemy, gdzie spoczywają ich szczątki.
42-44
felietony
W odniesieniu do ludzi to agent. Przenika on w szeregi przeciwnika, dokonuje rozpoznania i sabotażu.
46-47
rodzina - poradnik
Wnętrze szafy nie należy wprawdzie do miejsc eksponowanych, ale ma duży wpływ na samopoczucie i wygląd. Jeśli rano trudno ci znaleźć bluzkę pasującą do spódnicy albo jeśli czasem odkrywasz, że ani raz nie założyłaś sukienki kupionej dwa lata temu, to raczej nie czujesz się kobietą dobrze ubraną.
Obecny w każdym domu najlepszy środek na odkażanie ran. Przydatna przy dezynfekcji oraz do płukania gardła w czasie choroby. Jednak mało kto z nas wie, że woda utleniona jest w stanie zatrzymać rozwój bakterii, które namnażają się w naszym organizmie, a co za tym idzie – zatrzymać rozwój choroby we wczesnym stadium. Im wcześniej zaczniesz reagować, tym lepiej!
48
"Niedziela Młodych"
Ma 27 lat, pochodzi z parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Librantowej k. Nowego Sącza. Skończył budownictwo na Politechnice Krakowskiej. 2 lata pracował w biurze projektowym, a teraz w dużej firmie jest inżynierem budowy i właśnie stawia 10-piętrowy biurowiec. Trzeba jeszcze dodać: wolontariusz i misjonarz!
Dwa najpopularniejsze w Polsce katolickie ruchy młodzieżowe w jednym czasie na Jasnej Górze. W ostatni weekend lutego podejmują najistotniejsze dla każdego z nich tematy. To dobra okazja, żeby spojrzeć na obie organizacje. Może któraś z nich znajdzie nowych członków lub sympatyków
Wkrótce, bo 2 marca br., wchodzi do kin przejmujący film: „Moja Miłość” w reżyserii Briana Baugha
50-53
kultura
54
bliżej świata - Synaj
Jakie efekty przyniesie operacja „Synaj 2018”, prowadzona przez egipską armię – nie wiemy. Wiemy o niewielu zabitych i wielu ujętych dżihadystach
55
muzycznie
Polskie eliminacje tegorocznej – 63. już edycji Konkursu Piosenki Eurowizji odbędą się 3 marca. Uczestniczymy w tym muzycznym wydarzeniu medialnym od 1994 r., kiedy Edyta Górniak wyśpiewała nam drugie miejsce piosenką „To nie ja”. Co tu ukrywać, Polska wróciła do wielkiej europejskiej rodziny medialnej, mieliśmy swój czas.
56
Polacy znani są ze swojego zamiłowania do zup. Chyba coś w tym jest, skoro wiele osób bez zupy nie wyobraża sobie obiadu. Proponujemy pożywną, smaczną zupę cebulową. Warto pokusić się też o własnoręczne przygotowanie paluchów, które stanowią jej dobre uzupełnienie
58-67
Niedziela bielsko-żywiecka
Było ich dwunastu. Spotkali się na rekolekcjach. W bielskim ośrodku Caritas z maturzystami naszej diecezji nad ważnymi sprawami w życiu młodych pochylał się ks. Robert Samsel.
Pełną parą ruszyły audycje prezentowane w rozgłośni radiowej Maks Radio. – Najogólniej mówiąc, Maks Radio to radio na maksa dla młodych duchem.
Jakie jest moje powołanie? To pytanie stawia wielu młodych ludzi, którzy nie wiedzą, jak rozeznać swoją drogę życiową.
Niedziela częstochowska
Na świecie żyje ok. 7 mld ludzi. Z tego prawie 5 mld nigdy nie słyszało o Jezusie. Właśnie dlatego my, którzy znamy Chrystusa, nie możemy być spokojni.
Człowiek, pozbawiony po grzechu pierworodnym raju, został skazany na trud pracy i zmagań z „ugorem ziemi”, której harmonia została również grzechem człowieka skażona (por. Rdz 3, 14n).
Nieczęsto się zdarza, żeby dwa najpopularniejsze w Polsce ruchy młodzieżowe spotkały się w jednym czasie na Jasnej Górze.
Niedziela podlaska
Matka Teresa z Kalkuty wypowiedziała kiedyś takie słowa: „Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością”.
Podczas tegorocznych ferii w parafii w Sarnakach dzieci i młodzież miały okazję spędzić czas aktywnie na różnorodnych atrakcjach przygotowanych przez księży przy współudziale Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii.
„Nie książek, ale prawd – to mi przewodniczyć zwykło na piśmie…” – z niezmienną podniosłością od 1851 r. brzmi głos Norwida, przypominając nam, że prawda jest celem nauki czy sztuki.
Niedziela kielecka
Licząca zaledwie 500 mieszkańców Wiślica, należąca do najstarszych miejscowości w kraju, których początki sięgają czasów przed powstaniem państwa polskiego
Parafia Ostrowce, niegdyś duża i obszerna, liczy dzisiaj zaledwie 600 osób, za to pozostał duży – odpowiedni dla większej wspólnoty – kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Młodzieży parafii Grobu Bożego nakręciła film pt. „W pewnym człowieku”, realizowany pod opieką ks. Marcina Bączka
Niedziela małopolska
Blisko 100 mam ze swoimi pociechami, kościół pełen dziecięcych wózków. To robi niesamowite wrażenie
To przede wszystkim spotkanie z więźniem, który przeżywa wielką tragedię. Wśród skazanych są osoby wierzące
Po raz piąty będzie można wziąć udział w Muzycznej Drodze Krzyżowej.
Niedziela lubelska
W swoim wielkopostnym orędziu papież Franciszek przypomina, że zbliża się Pascha Chrystusa, do której przygotowujemy się wraz z całym Kościołem.
Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie to placówka, którą Caritas Archidiecezji Lubelskiej uruchomiła 2 lata temu
Wolontariat w Caibarién, w diecezji Santa Clara (środkowa Kuba), to efekt wieloletniej współpracy lubelskiego środowiska z bp. Arturo Amadorem.
Niedziela legnicka
Spośród 600 prac nadesłanych z ok. 100 szkół i przedszkoli w całej Polsce uczennica miejscowej szkoły Nikola Łukawy zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Jezus Chrystus naszym Królem”.
Pod takim hasłem 8 lutego w chojnowskim Ośrodku Kultury zainaugurowano obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych jest swego rodzaju wyjątkową wspólnotą ludzi, którzy chcą pomagać sobie nawzajem, cieszyć się sobą, ale co najważniejsze – razem, wspólnie zbliżać się do Pana Boga
Niedziela łódzka
Ks. Ferdynand Jakobi, proboszcz, i jego wikariusz – ks. Wacław Biliński zostali zamęczeni w Auschwitz, dwaj wikariusze – ks. Jan Bienias i ks. Teofil Milczarski powrócili z Dachau.
Aleppo to słowo niewygodne, które budzi wyrzuty sumienia, częściej jednak bezradność. Choć działania wojenne nie dotykają już miasta bezpośrednio, sytuacja daleka jest od stabilności
Czy marzeniem młodego człowieka jest spędzić ferie na rekolekcjach? To przecież czas wyjęty z życia.
Niedziela przemyska
W niedzielę 11 lutego w Przemyślu odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy deportacji Polaków na Sybir.
Rozmowa z dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej, nauczycielem-konsultantem w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu, wykładowcą katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym
Każdy jubileusz to okazja do głębokiej refleksji i zadumy nad tym, w jaki sposób przyjęliśmy Boże dary
Niedziela rzeszowska
List Pasterski Biskupa Rzeszowskiego Na Wielki Post 2018 R
Na wzór sanktuarium w San Giovanni Rotondoa powstało w Kościele szereg podobnych ośrodków. Jeden z nich znajduje się również na terenie diecezji rzeszowskiej, w Terliczce
Raport opracowany w ubiegłym roku przez Narodowy Instytut Dziedzictwa podkreśla, że najlepiej zachowaną grupą zabytków w Polsce są właśnie obiekty sakralne
Niedziela sandomierska
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w Sandomierzu i
Dzieci i młodzież z parafii zrzeszona w Szczepie ZHP „Bieszczadnicy” odpoczywały na zimowisku w Zakopanem.
Przyjrzyjmy się na czym polega fenomen „Randek małżeńskich”
Niedziela sosnowiecka
Trwa Wielki Post. W Kościele słyszymy stare jak świat ogłoszenie: „W takich, a takich dniach, w naszej parafii odbędą się rekolekcje...”.
Bp Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie św. Faustyny do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych.
W czasie ferii dzieci, młodzież i osoby dorosłe z diecezji sosnowieckiej uczestniczyły w rekolekcjach oazowych.
Niedziela świdnicka
Choć minęło już 78 lat od pierwszej, masowej wywózki ludności zamieszkującej Kresy Wschodnie na Sybir, to jednak pamięć tamtych okropnych dni trwa nadal.
Ponad 25 lat temu papież Jan Paweł II ustanowił w Kościele Światowy Dzień Chorego. Wspomniane święto obchodzone jest corocznie 11 lutego, w dzień wspomnienia liturgicznego objawienia Matki Bożej w Lourdes.
W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie mieszkańców z wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W niedzielę 11 lutego 2018 r. Akcja Katolicka przy parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie przeprowadziła wspólnie z Gminą Goleniów i Starostwem Powiatowym akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych.
W tej klatce schodowej spółdzielczego bloku na dziesięć rodzin przyjęło mnie tylko pięć – ujawnia młody wikariusz.
Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej był w dniach 22-26 stycznia br. organizatorem kursu pisania ikon pierwszego stopnia.
Niedziela toruńska
ielki Post wielu osobom kojarzy się z nieustanną udręką, wyrzeczeniami, postami i smutkiem. Tymczasem to cudowny czas rozwoju duchowego, radości płynącej z okazywanego dobra i dojrzewania miłości
Na początku lutego w Toruniu odbyły się Dni Szelążkowe, których celem było przybliżenie jak największemu gronu osób postaci sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka
Niedziela warszawska
Msze św., apele pamięci, konferencje, sesje, koncerty, pokazy filmów – to tylko wybrane punkty programu obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W stolicy i okolicach jest ich ponad 600. Najmłodsi to „wilczki”, a najstarsi – to „przewodniczki” i „wędrownicy”. Łączy ich służba Bogu, bliźniemu i Ojczyźnie
Pretekstem do rozmowy jest 200. rocznica podniesienia diecezji warszawskiej do godności archidiecezji
Niedziela wrocławska
Siedzę i szlocham. Jestem wzruszona, ale trudno mi stwierdzić z jakiego powodu – kobiety chyba tak mają...
Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie to dobry pretekst, aby przyjrzeć się Skautom Europy
Minęła 45. rocznica śmierci bp. Pawła Latuska, rektora Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w latach 1958-1970
Ulf Ekman, szwedzki teolog i misjonarz, ma 68 lat. Od czterech lat jest katolikiem. 21 maja 2014 r. wraz z żoną dokonał konwersji na katolicyzm. Jezus Chrystus szukał go zawsze. Ulf szukał Chrystusa. O drodze, na której się wreszcie spotkali
Niedziela zamojsko-lubaczowska
We wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes w Kościele katolickim obchodzony jest od 26 lat Światowy Dzień Chorego.
Ruch Światło-Życie czy Droga do Prawdy świadczą o tym, że młodzież poszukuje Boga i chce się Nim dzielić z rówieśnikami
Przy relikwiach bł. Ewy Noiszewskiej, lekarki, i bł. Marty Wieckiej, pielęgniarki, modlono się w Lubaczowie w intencji chorych i ludzi, którzy się nimi opiekują
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
1 marca 2018 r. po raz 8. będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze ma nową siedzibę. 8 lutego 2018 r. bp Tadeusz Lityński poświęcił i otworzył na nowo archiwum
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jak co roku organizuje szereg inicjatyw, które mają nam pomóc jeszcze głębiej przeżyć okres Wielkiego Postu