Rekolekcje
Pod natchnieniem Ducha Świętego
W dniach 16-18 lutego 2018 r. na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje przeżywał Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Myślą przewodnią skupienia wielkopostnego były słowa: „Pod natchnieniem Ducha Świętego”. Kazania i nauki rekolekcyjne głosił biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha.
Uczestnicy rekolekcji gromadzili się codziennie w kaplicy Domu Pielgrzyma, uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i w uroczystych celebrach w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Rekolekcje zakończyły się w niedzielę 18 lutego Mszą św. koncelebrowaną. W homilii bp Skucha zauważył, że pokonywanie zła to dla człowieka wielki wysiłek, a zwycięstwo dokonuje się przez rzeźbienie duszy. Jest to wielka praca nad swoją duchowością. Przypomniał, że rzeźbiarzem duszy jest sam Jezus Chrystus. Wszystko jest łaską Pana Boga, ale od nas zależy, czy zechcemy przyjąć tak wielki dar.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W rekolekcjach uczestniczyło ok. 250 osób – członków Zakonu wraz z rodzinami. Obecny był komandor Józef Dąbrowski, zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
***
W intencji chorych
Cierpiący są wśród nas
Reklama
Z okazji Światowego Dnia Chorego, przypadającego 11 lutego – we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes – na Jasnej Górze odprawiona została specjalna Msza św. w intencji ludzi chorych, połączona z nabożeństwem lurdzkim. Eucharystii przewodniczył ks. Michał Oleksowicz. Odczytane zostało również orędzie papieża Franciszka na 26. Światowy Dzień Chorego. W modlitwie uczestniczyli chorzy i opiekunowie z Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy w Krakowie oraz przedstawiciele Krakowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych, a także indywidualni pielgrzymi – chorzy wraz z opiekunami z całej Polski.
Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo lurdzkie połączone z modlitwą o uzdrowienie chorych. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. – Dzień Chorego jest ważny, by osoby niepełnosprawne nie czuły się samotne – powiedział pielgrzym Łukasz Warzecha z Herbów. – Czasami są momenty kryzysu, ale gdy człowiek popatrzy na Matkę Bożą, to serce się raduje.
***
Wielki Post
Zwrócić serca ku Bogu
Mszy św. dla wspólnoty paulińskiej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Przez posypanie głów popiołem, związanym z pierwszym dniem Wielkiego Postu, pragniemy uznać naszą znikomość wobec wszechmocnego Boga, ale też otworzyć się na Jego wezwanie do przemiany życia, wezwanie do nawrócenia – powiedział przeor klasztoru. – To nie jest tak, że Pan Bóg jest jakimś bezwzględnym sędzią, który wymaga od nas, żebyśmy się utrapili postem czy pokutą. Bóg nie ma w tym upodobania, ale wie, że jakieś cierpienie, które nas spotka, czy to z powodu naszych własnych grzechów, czy to na skutek wołania proroka, będzie dla nas nauką – wyjaśniał w homilii o. Tomasz Chmielewski, paulin. – Dlaczego więc pokutujemy? Pokutujemy dlatego, że chcemy zwrócić swoje serca ku Bogu, chcemy uznać, że w naszym życiu nie jest najważniejsze spełnianie własnej woli, że nie chcemy już trwać w grzechach, że odwracamy się od tego, co było. Uznajemy, że to On jest Panem. To się dzieje w tym geście, to się dzieje przez naszą pokutę, przez posypanie głów popiołem. I gdy nasze serce już się otworzy na Boga i zwróci się ku Bogu, to okazuje się, że to cierpienie, które było przygotowane, nie jest już potrzebne, bo pokuta, którą przeżywamy, już sprawiła w nas owoce przynależenia do Boga.
W Środę Popielcową ojcowie i bracia paulini przeżywali dzień skupienia.
O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry