Reklama
z Watykanu
4
ze świata
5
7
8
z Polski
9
papież Franciszek • pielgrzymka • Turcja
W dniach od 28 do 30 listopada 2014 r. odbywa się historyczna wizyta papieża Franciszka w Turcji. Głównym celem tej podróży jest udział Ojca Świętego w uroczystościach św. Andrzeja - patrona Kościoła Konstantynopola.
10-12
temat numeru: Rok Życia Konsekrowanego
W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się Rok Życia Konsekrowanego. Czy program duszpasterski zmieni sytuację zakonów w Polsce?
14-17
18-19
20-21
film Pawła Woldana „Spełniona w Maryi"
Niedawno minęło półtora roku od śmierci najbliższej współpracowniczki prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego - Marii Okońskiej, zmarłej w Częstochowie 6 maja 2013 r. w wieku 92 lat. Wspominając tę niezwykłą postać, warto się wspomóc nowym filmem Pawła Woldana „Spełniona w Maryi”.
22
nowy rok duszpasterski • „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"
Polscy katolicy, w sporej części, bo przecież nie wszyscy, zatracili poczucie popełnianego grzechu. Mamy stępione sumienia. W programie duszpasterskim na nowy rok liturgiczny Kościół w Polsce postanowił te uśpione sumienia budzić.
24-25
cykl Adwent - czas Bożych niespodzianek
W czasach, w których wszystko wydaje się być zaplanowane, Pan Bóg upomina się o swoje miejsce w naszym życiu. Nie pozwala się wpisać w nasz biznesplan. On ma swój plan wobec nas. Czym nas zaskoczy w tym Adwencie? Czy pozwolimy się zaskoczyć? Wszystko się może wydarzyć. Bądźmy więc uważni i czujni.
26
28
Refleksje ks. prof. Waldemara Chrostowskiego z okazji otrzymania Nagrody Ratzingera
Ulicami miasta Bari przeszedł niedawno orszak 600 ubranych w stroje z XI wieku mieszkańców. Przedstawili oni historię przewiezienia z Myry do Bari relikwii św. Mikołaja.
29-30
wiara i życie
Bez względu na to, czy będziemy Go szukać, czy nie, Bóg przyjdzie niespodziewanie. Przyjdzie na pewno.
31
liturgia tygodnia
32-33
poradnik duszpasterski
Czy Kościół jako wspólnota duchowa potrzebuje pieniędzy? Na tak postawione pytanie odpowiem następująco: Parafia, by mogła funkcjonować, musi je mieć.
34
35
36-37
cykl • cztery oblicza nadziei • hospicjum
- Do dziś pamiętam chwilę śmierci mojego Stasia, jego zdziwiony wyraz twarzy, błysk w oku, którego nie potrafię opisać i którego nie zapomnę do końca życia - wspomina Eleonora Zoń, opłakując śmierć swojego męża Stanisława, jednego z pierwszych podopiecznych Hospicjum żywieckiego im. św. Faustyny Kowalskiej
40-41
42-43
fakty • opinie
W demokratycznym kraju, należącym do UE i NATO, nie można się dowiedzieć, kto wygrał wybory.
44
z prasy zagranicznej
45
felietony
Wybory samorządowe w Polsce - całe zamieszanie nie tylko z techniką komputerową, umiejętnościami, ale przede wszystkim z ludźmi - to prawdziwa tragifarsa. Czymś trudnym do wytłumaczenia, a jeszcze trudniejszym do uwierzenia, że wszystko dzieje się naprawdę, w rzeczywistości nas otaczającej.
W kosmicznych programach ulokowano także nasze polskie pieniądze, po które w ogromnej części zechcą sięgnąć inni.
Te wybory samorządowe budzą uzasadnione podejrzenie co do swojej rzetelności. Dlatego trzeba je jak najszybciej powtórzyć.
46
rodzina • poradnik
48
Niedziela Młodych
Zaczyna się Adwent. Boże Narodzenie jest niezwykle mocno zakorzenione w polskiej tradycji, bardziej niż w innych krajach. Wskazuje na to choćby ilość zwyczajów z nim związanych oraz kolęd w naszym języku. W Chinach zdecydowana większość obywateli nie wierzy w nic, część wierzy w Buddę.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
50-53
Niedziela bielsko-żywiecka
Wiara dzisiaj podpowiada nam, że to sam św. Jakub czuwał nad losami dzwonu, który nosi jego imię oraz wizerunek. Możemy śmiało powiedzieć, że nasz patron gromadzi nas tutaj.
Anna Golędzinowska, ocalona z piekła była modelka, 16 listopada była gościem parafii św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach. Po wieczornej Mszy św. opowiadała o swoich życiowych doświadczeniach
Co roku powiat cieszyński nagradza zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego. Osoby, które szczególnie zasłużyły się dla gmin regionu cieszyńskiego, od 1997 r. są nagradzane tzw. laurami Ziemi Cieszyńskiej Srebrną oraz Honorową Złotą Cieszynianką.
Niedziela częstochowska
Odruchem miłości, która wyraża się w czynie, są akcje charytatywne organizowane przez Caritas. Jedna z nich Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom odbywa się już po raz 21. i jest prowadzona pod hasłem: „Dziecko sercem rodziny”.
Ludzkie oczekiwanie na przyjście Pana najbardziej widoczne jest w okresie Adwentu, kiedy to dar miłości Boga do człowieka ofiarowany nam w osobie Jezusa Chrystusa próbujemy zrozumieć niejako od początku.
Gościem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Częstochowie był abp Wacław Depo. Ta wizyta przypadła 12 listopada, w szczególnym dniu w 25. rocznicę kanonizacji św. Brata Alberta.
Istotą ich życia jest modlitwa uwielbianie Boga i orędowanie za ludźmi. Na terenie archidiecezji częstochowskiej siostry klauzurowe obecne są w 3 miejscowościach: w Wieluniu, Świętej Annie i Częstochowie.
Niedziela podlaska
W Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie 14 listopada bp Tadeusz Pikus powołał oficjalnie do istnienia Diecezjalny Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Łochów i okolice są związane z osobami Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego żony Heleny. Cztery lata temu powstał zamysł zbudowania monumentu, przypominającego tę niezwykłą postać z czasów II Rzeczypospolitej. Ostatecznie zajął się nim Komitet Budowy pod kierunkiem Andrzeja Suchenki.
Bogate były w Siemiatyczach tegoroczne obchody dnia odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada. W mieście udekorowanym w biało-czerwone barwy już w nocy wyruszyła Sztafeta Niepodległości „Bogu i Polsce”.
Niedziela kielecka
Czy między 1 i 2 listopada a Bożym Narodzeniem jest w ogóle czas na Adwent? Telewizyjne reklamy na Christmas ruszają już 3 listopada, na wystawach sklepowych i wszędzie tam, gdzie się da przedświąteczny szał.
W kościele św. Jana Chrzciciela w Prandocinie znajduje się obraz Maryi z Dzieciątkiem w przeszłości szczególnie czczony przez mieszkańców. Jednak świątynia skrywa więcej tajemnic.
Z ks. Sebastianem Wieczorkiem, opiekunem duchowym Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” w Kielcach oraz notariuszem w Sądzie Biskupim, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Niedziela małopolska
Tytuł ten zapewne wielu z nas kojarzyć się będzie z wyborami samorządowymi. Jakakolwiek władza zostanie wybrana czy dotychczasowa, czy nowa musi wprowadzić jakieś zmiany. Bo te zmiany są potrzebne, choćby dla samej higieny psychicznej rządzących i obywateli.
"Nie jestem królikiem doświadczalnym” to tytuł nowego filmu dokumentalnego Grzegorza Brauna. Bohaterką obrazu jest dr Wanda Półtawska.
U progu rozpoczynającego się Roku Życia Konsekrowanego spotykamy się z ks. Bogusławem Nagel. Rozmawiamy o modlitwie za kapłanów, którą podejmują świeccy zatroskani o swoich księży w ramach Apostolatu Margaretka.
Klerycy krakowskiego seminarium zaprosili przyszłych kapłanów do naukowej debaty na temat reformy w Kościele. Czy mamy spodziewać się radykalnych zmian? Spokojnie odpowiadają. Kościół reformuje się zawsze!
Niedziela lubelska
Od A jak Albertynki po Z jak Zmartwychwstanki rozciąga się cała panorama zgromadzeń zakonnych, obecnych w naszej archidiecezji przez modlitwę i apostolską pracę.
W sobotę 6 grudnia ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Święty biskup w towarzystwie barwnego orszaku wyruszy z kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku, by mieszkańcom miasta, szczególnie tym najmłodszym, zanieść radość i nadzieję.
Parafia pw. św. Kajetana w Orłowie Murowanym przeżywała czas misji ewangelizacyjnych i nawiedzenia przez kopię Krzyża Trybunalskiego.
W środowisku lokalnym Bractwo Miłosierdzia kojarzy się przede wszystkim z jadłodajnią przy ul. Zielonej 3 w Lublinie, która codziennie wydaje ok. 500 ciepłych posiłków.
Niedziela legnicka
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w legnickiej katedrze w dniu swojego patronalnego święta modliły się delegacje oddziałów Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych. Modlitwie przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.
Gmina Legnickie Pole ma swojego pierwszego Honorowego Obywatela. Wyróżnienie to przyznano biskupowi seniorowi Stefanowi Cichemu za ogromne zasługi dla gminy, a szczególnie za wszelkie starania w wyniesieniu do godności bazyliki mniejszej miejscowego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi.
W Sichowie k. Jawora odbyło się polowanie, podczas którego tradycyjnie już po raz piąty myśliwi z trzech kół łowieckich: „Jeleń” z Jawora i Złotoryi oraz „Słonka” z Legnicy spotkali się, by uczcić św. Huberta, patrona myśliwych, a jednocześnie zainaugurować sezon polowań.
Niedziela łódzka
Aniołowie są posłańcami Boga, pełniącymi różne misje względem ludzi. Na przestrzeni wieków najwięksi artyści usiłowali wyrazić ich tajemnicę.
Niedziela przemyska
Kiedy bierzemy udział w uroczystościach takich jak dziś, kiedy idziemy na cmentarz, kiedy stajemy przy trumnie przyjaciela, kogoś bliskiego, to moglibyśmy popaść w rozpacz, mogłaby się pojawić myśl, czy to już koniec, a jeśli tak, to jaki ma sens nasze życie.
Siedzę w poczekalni przychodni zdrowia, uśmiecham się do siedzących obok ludzi. Naprzeciwko młoda mama próbuje uspokoić rozbrykaną pociechę: „Jak nie będziesz grzeczny, to cię zakonnica zabierze!”.
W Łańcucie przed laty istniało kilka cmentarzy związanych z istniejącymi w mieście kościołami. Dziś są zapomniane. Także obecna nekropolia kryje w sobie wiele tajemnic...
Niedziela rzeszowska
Rok Życia Konsekrowanego to bardzo dobra okazja, by dzielić się pięknem życia zakonnego. Już w listopadzie 2013 r. papież Franciszek ogłosił zamiar ustanowienia roku 2014-15 Rokiem Życia Konsekrowanego.
Ślady świętości są widoczne w tym zlaicyzowanym kraju, tak jak i miejsca kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Znalazły się one na pielgrzymkowym szlaku czytelników „Niedzieli”.
Z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, rozmawia Natalia Janowiec
Niedziela sandomierska
Właśnie rozpoczyna się nowy rok duszpaterski. Jak będzie on wyglądał w naszej diecezji? Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie?
Jakie cele wyznacza nowy program duszpasterski?
Listopadowe spotkanie Klubu Inteligencji Katolickiej w Sandomierzu połączone było z promocją książki „Maryja. Biografia Matki Bożej”, autorstwa Pawła F. Nowakowskiego, wydanej przez Wydawnictwo „Znak”. Książka ta, to opowieść o życiu niezwykłej kobiety, która doświadczyła radości Zwiastowania, bólu śmierci własnego Dziecka, a w końcu chwały Wniebowzięcia.
Niedziela sosnowiecka
Chcę nawiązać do faktu, że kiedyś (do roku 1992) ziemia Zagłębia, a w niej Sosnowiec, należała do diecezji częstochowskiej.
Postać bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera jest stosunkowo mało znana w Zagłębiu, a należy on przecież do grona 108 polskich męczenników za wiarę z czasów II wojny światowej, których beatyfikował w 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II.
5 listopada br. świętowano 20. rocznicę istnienia parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.
Niedziela świdnicka
Choć sami przyznają swoje nagrody Anioły to aniołami często nazywani są pracownicy i wolontariusze z wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II. Placówka obchodziła niedawno 20-lecie działalności i będzie rozbudowana.
W listopadową sobotę po Mszy św. w świdnickiej katedrze w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej zgromadziło się ciało doradcze biskupa świdnickiego nazywane Radą Duszpasterską.
Jezus wzywa nas do czuwania: „Czuwajcie, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (Mt 24,42). Czuwać to mieć się na baczności, to trwać w świadomości, że coś ważnego będzie, że coś doniosłego ma nas spotkać.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Pamięć o historii minionych wieków szczególnie na naszej zachodniopomorskiej ziemi ma szczególne znaczenie. Ponad 4-wiekowa obecność protestantyzmu, a następnie gehenna II wojny światowej sprawiły, że z wielkim pietyzmem do tej pory staramy się odbudować ze zniszczeń wiele świątyń i przywrócić je do pierwotnej funkcji modlitewno-liturgicznej.
Kolejna rocznica odzyskania niepodległości za nami. Zespół „Serduszka” działający przy sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia, przygotował cztery patriotyczne koncerty.
Niedziela toruńska
Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w diecezji toruńskiej odbyła się 22 listopada w kościele akademickim Ojców Jezuitów pw. Ducha Świętego w Toruniu. Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów zakonnych i diecezjalnych przewodniczył bp Józef Szamocki.
Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Torunia, kończącej VI kadencję toruńskiego samorządu, 13 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego ks. prał. Józef Nowakowski odebrał z rąk Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia medal „Za zasługi dla Miasta Torunia”.
O przygotowaniach do koronacji wizerunku Matki Bożej Podgórskiej z o. Robertem Nikel OFM rozmawia ks. Paweł Borowski.
Niedziela warszawska
Na Bemowie wygrał komitet byłego burmistrza Jarosława Dąbrowskiego. Mieszkańcy dzielnicy wybrali skompromitowane osoby, które niebawem mogą zasiąść na ławie oskarżonych.
Nie ma wątpliwości: Matka Boża Pieczyska w szczególny sposób pomaga ludziom w przemienianiu siebie i swoich serc.
Nie da się oddzielić wnętrza kościoła od sztuki sakralnej do takich wniosków doszli uczestnicy „VI Seminarium Architektura i Sztuka Kościołów”.
Niedziela wrocławska
W okresie adwentu trzeba nam zwrócić uwagę na to, czym jest przyjście Pana Jezusa. Jak podkreślali Ojcowie Kościoła możemy mówić o pierwszym przyjściu, wyczekiwanym przez proroków, przez naród wybrany, kiedy Pan Jezus urodził się w Betlejem.
Rodzinne tradycje dla naszej tożsamości są prawie tak samo ważne jak nazwisko czy dom. Obok nich pojawiają się nowe zwyczaje, bo każda rodzina wypracowuje swój sposób celebracji świąt. Dziś garść inspiracji adwentowych, podpatrzonych u współczesnych rodzin.
30 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, rozpocznie się nowy rok liturgiczny z programem duszpasterskim „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, w naszej archidiecezji także z hasłem „Czas łaski”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
25 października br. została poświęcona kapliczka w Marcinówce. Mszy św. przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Kapliczka upamiętnia pobyt w tej miejscowości ks. Stefana Wyszyńskiego podczas okupacji (1941-1942)
W Cieszanowie 11 listopada br. odsłonięto i poświęcono pomnik ku czci mieszkańców miasta i gminy Cieszanów poległych i pomordowanych w latach 1939-1947.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach 9 listopada br. miało miejsce otwarcie wystawy prac miejscowego artysty malarza Zenona Siryka. Artysta urodził się w 1936 r.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Rozpoczyna się w tę niedzielę. Skłania do namysłu i przygotowań i tych zewnętrznych, i tych duchowych. Adwent.
10 listopada w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku odbyła się uroczystość upamiętniająca śp. ks. Ignacego Zonia, pierwszego proboszcza parafii Czerwieńsk w latach 1945-53, któremu nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Czerwieńsk.
Z ks. Robertem Patro rozmawia ks. Adrian Put.
Siostry benedyktynki misjonarki w naszej diecezji mieszkają na terenie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Nazwa benedyktynki misjonarki odróżnia nas od benedyktynek klauzurowych wyjaśnia przełożona s. Goretti Mirecka.