Reklama
Kościół • świat
Jestem tylko małym człowiekiem. Wyzdrowiałem, a byłem umierający. Teraz pozostaje czekać na owoce pracy członków trybunału kanonizacyjnego powiedział François Audelan
Podczas audiencji generalnej w Watykanie 17 września br. papież Franciszek powiedział: Przynależność do Kościoła, będącego katolickim i apostolskim, oznacza branie sobie do serca zbawienia całej ludzkości, wrażliwość na los naszych braci w wierze, solidarność z nimi, a także świadomość, że nasza wiara jest zakotwiczona w przepowiadaniu i świadectwie samych Apostołów Jezusa.
4
ze świata
Wiadomość o rozpoczęciu procesu o uznanie cudu za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki została bardzo ciepło przyjęta we Francji, również przez media. Zainteresowanie tą sprawą oraz samym błogosławionym naprawdę zaskakuje mówi „Niedzieli” notariusz w procesie ks. prof. Józef Naumowicz, jeden z trzech Polaków, którzy znaleźli się w Trybunale Kanonizacyjnym w Créteil
Francuzi zezwolili, aby pierwszy okręt typu Mistral wyszedł w morze z rosyjską załogą na pokładzie, mimo zapowiedzi wstrzymania realizacji kontraktu na dostawę okrętów do Rosji.
5
z ostatniej chwili
Jaki to rząd i po co powstał szczerze mówi o tym jego współautorka, premier Ewa Kopacz. Powstał nie po to, żeby zmieniać Polskę, ale po to, żeby pogodzić zwalczające się frakcje w rządzącej PO
Marzenie sprzed kilku tygodni stało się faktem. Polska drużyna siatkarska wywalczyła mistrzostwo świata. Postawa Polaków uratowała turniej mistrzowski, który przez trzy tygodnie odbywał się w naszym kraju. Cieniem na imprezie kładło się zakodowanie transmisji zawodów. Ze 103 meczów w otwartej telewizji kibice obejrzeli tylko dwa: inaugurację i finał. W obydwu zagrała Polska
7
z Polski
W dniach 20-21 września br. odbyła się na Jasnej Górze 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Doroczne spotkanie zgromadziło przede wszystkim ludzi związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Było również modlitwą za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”, inicjatora pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę
Polskie MSW przekaże Ukrainie sprzęt policyjny. Według umowy, która powstała w Polsce, może to być nawet broń. Pomoc będzie bezpłatna
9
temat numeru • profilaktyka duszy
Z podstępnym działaniem złego ducha jest jak z chorobą: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Kościół zaleca na użytek tej praktyki wiele środków, a jednym z nich jest modlitwa do św. Michała Archanioła. W najbliższych dniach będziemy w liturgii wspominać tę postać.
Święty Michale Archaniele,
broń nas w walce.
O skutkach fascynacji wróżbami, o demonach i o tym, dlaczego trudno wypędzić Szatana, mając pełny brzuch z o. Marcinem Ciechanowskim OSPPE, egzorcystą, rozmawia ks. Marek Łuczak
12-15
Opus Dei • beatyfikacja
Inżynier, ksiądz, uczestnik Soboru Watykańskiego II, przyjaciel Jana Pawła II, następca św. Josemaríi Escrivy de Balaguera na czele Opus Dei i przykładny pasterz, dzięki któremu Opus Dei już w 1989 r. dotarło do Polski. Bp Álvaro del Portillo 27 września 2014 r. zostanie wyniesiony na ołtarze
Bardzo dobrze pamiętam wizytę ks. Álvaro w Polsce w 1991 r. Mieliśmy wtedy wraz z mężem okazję do osobistej rozmowy z nim, która przebiegła w bardzo serdecznym klimacie. Odnieśliśmy wrażenie, że rozmawiamy z naszym prawdziwym ojcem. Wiedziałam, że on nas kocha i że modli się za nas.
16-19
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Z ks. prof. Stanisławem Dziekońskim rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozmawia Milena Kindziuk.
20-21
Kościół • Polska • świat
Jednym z najbardziej odpowiedzialnych i zarazem chyba najbardziej niedocenianych zawodów jest praca pielęgniarki. Okazuje się, że nie jest to znamię tylko naszych czasów.
22
Kiedy piszę te słowa, „świat jest w stanie wojny”. W krajach Bliskiego Wschodu, na Ukrainie i w wielu zakątkach ziemi toczą się walki i giną nie tylko żołnierze, ale i cywile kobiety i dzieci.
Prawie stu uczestników wzięło udział w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej św. Jakuba, w czasie której skupiono się na zagadnieniach związanych z tematem: „Święci i błogosławieni na Drodze św. Jakuba w 800. rocznicę pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela”.
23
pod patronatem „Niedzieli"
Z Jakubem Milewskim kompozytorem i nie tylko rozmawia Anna Wyszyńska
26-27
Historia bolesnych praktyk pokutnych w Kościele jest długa i złożona. Wielu próbując zbliżyć się do Boga, albo zadośćuczynić swojej grzeszności, podejmowało umartwienia, które dziś nazwalibyśmy torturowaniem ciała.
W roku kanonizacji św. Jana Pawła II zapraszamy Czytelników do konkursu pt. „Święty Janie Pawle II pamiętamy!”. Pamiętamy przede wszystkim datę 16 października 1978 r. i wiemy, że ten dzień zmienił bieg historii i wpisał się w osobistą historię każdego z nas. Warto jednak zapytać: Na ile pamiętamy nauczanie św. Jana Pawła II i jesteśmy wierni ukazywanej nam przez niego drodze do świętości?
31
liturgia tygodnia
Aby właściwie ocenić jakąś sytuację lub postawę, nie wystarczy patrzeć na początek, w tym na składane obietnice. Dyrektor pewnego poprawczaka opowiadał mi, że w swej pracy wychowawcy stosuje metodę „anioła-diabła”. Wyobraźmy sobie linię. Na jednym końcu stoi anioł, a na drugim diabeł.
32-33
poradnik duszpasterski
Proszę księdza, dlaczego ja sam nie mogę wybrać parafii, do której mam należeć?
34
felieton
Nie ma chyba w polskich mediach sformułowania częściej używanego niż „społeczeństwo obywatelskie”. Wzmacnianie samoorganizacji i odczytywanie woli ludzi ma być głównym celem działania ministerstw i unijnych agend. Ze względu na sukcesy w tych obszarach Jerzy Owsiak kreowany jest na świeckie bóstwo, a skrajnie lewicowa „Krytyka Polityczna” otrzymuje milionowe dotacje.
Waleczna młoda Kanadyjka, która w obronie życia nienarodzonych nie wahała się spędzić dwóch lat w więzieniu, przyjeżdża do Polski. W październiku odwiedzi 14 miast, w których spotykać się będzie z obrońcami życia, dziennikarzami i młodzieżą, szerząc idee pro-life.
35
fakty • opinie
Decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie ze zniszczeń wojennych podjęto 20 stycznia 1971 r. w wyniku nacisku społecznego po tragicznych wydarzeniach grudniowych.
38
z prasy zagranicznej
Rzekome wielkie bogactwa Watykanu są mitem przypomina magazyn gospodarczy „Fortune”. Gdyby Stolica Apostolska była koncernem, wcale nie znalazłaby się na liście 500 najbogatszych firm, publikowanej co roku przez ten amerykański dwutygodnik.
Od 20 do 30 tys. bojowników walczy pod sztandarami samozwańczego Państwa Islamskiego, które od kilku miesięcy grozi pokojowi w Iraku, Syrii i w całym regionie. Amerykańskie służby wywiadowcze sądziły do tej pory, że oddziały dżihadystów liczą tylko 10 tys. osób.
Zajmujący się monitorowaniem przestrzegania prawa do wolności sumienia serwis internetowy „Forum 18” opisał sytuację polskiego księdza Piotra Rosochackiego, posługującego w parafii w Symferopolu
Sąd w Paryżu uniewinnił 9 aktywistek feministycznej grupy Femen, które kilka miesięcy temu we właściwy sobie obrazoburczy sposób protestowały w najsłynniejszym francuskim kościele w katedrze Notre Dame w Paryżu.
Argentyński klub piłkarski San Lorenzo ogłosił, że nowy stadion piłkarski nazwie imieniem papieża Franciszka.
Uwaga świata skierowana jest na Irak i Syrię, a na jej marginesie pozostaje Libia. Państwo ogarnięte walkami sił prorządowych i islamskich bojówek pogrążyło się w chaosie.
39
felietony
Gdy 17 września 2014 r., w 75. rocznicę haniebnej napaści Sowietów na Polskę, walczącą wówczas z wrogiem z zachodu, z Niemcami, stałam przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie wagonie pełnym krzyży, myślałam o Wojciechu Ziembińskim, inicjatorze i twórcy tego wymownego miejsca w Śródmieściu Warszawy
Wielokrotnie ostrzegałem, że Traktat Lizboński jest pułapką. Ta odchudzona wersja eurokonstytucji, przyjęta w grudniu 2009 r., spisana została nieprecyzyjnie i niejasno. Niejasność tę podniesiono do rangi zasady.
Ostatnio wiele się mówi o bezpieczeństwie Polski, w tym o Sojuszu Północnoatlantyckim, NATO, do którego przystąpiliśmy w latach 90. ubiegłego wieku. To dobrze, że się o tym mówi, gdyż to sprawa kluczowa dla naszego kraju. Kwestia główna: czy NATO zapewnia nam dziś bezpieczeństwo i czy jest gwarancją dla naszej bezpiecznej przyszłości?
42-43
rodzina poradnik
Pamiętam, jak wychodził. Zrobił to szybko, nawet nie oglądając się za siebie. Z impetem zatrzasnął za sobą drzwi, jakby chciał w ten sposób uciszyć słowa, które przed chwilą wypowiedział. Widziałem go przez okno, kiedy wsiadał do niedawno odebranego z salonu jaguara. Odjechał. Co sprawiło, że tak zareagował?
My, dorośli, jesteśmy jak lustro. To z naszych komentarzy, z naszych słów, min i rodzajów spojrzeń dzieci dowiadują się, jakie są. Dla dorosłego zdanie: „jesteś nieznośny” będzie jak rysa na honorze, a przy odrobinie odwagi będzie powodem do zastanowienia się nad sobą. Dla dziecka takie zdanie ma o wiele więcej znaczeń.
46
Niedziela Młodych
Przyznam, że do kwestii aniołów podchodzę może nie z dystansem, ale z troską o teologię. Nie chciałbym popaść w sentymentalizm i wyobrażać sobie uskrzydlonej postaci, która na obrazkach przeprowadza dwoje dzieci przez kładkę.
Wiem, że niemodna jest dziś modlitwa do Anioła Stróża, ale ja wzdycham do niego codziennie. I wiem, że on na pewno troszczy się o mnie. Nieraz mówię, że pewnie ma już nieźle stargane skrzydła od tego ciągłego nadążania za mną nie wiadomo dokąd i nie wiadomo w jakim tempie.
Mój Anioł Stróż... Wiele razy przychodzi z pomocą, nieraz posługuje się ludźmi, przychodzi w uśmiechu obcej osoby, w momencie, kiedy myślę, że rozpłaczę się w swojej bezsilności, czasem w osobie znajomej, która zagląda w odpowiednim momencie, gdy już mam wszystkiego dosyć.
Nie przyszedłem Was prosić o pieniądze ani o materialne dary. Nie przyszedłem nawet prosić, ale żebrać. Bo zrozumiałem, że ubogi to ktoś, kto musi prosić, a nawet czasem żebrać. I tak się czuję, stając tu przed Wami: jak żebrak proszący o wsparcie, w imieniu swoim i Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 wołam do Was o modlitwę.
51-53
z „Niedzielą" na co dzień
Cukinia pochodzi z rodziny dyniowatych, przyjechała do nas z Włoch. Delikatna w smaku, lekkostrawna, zawiera sporo witaminy A i soli mineralnych. Można ją przyrządzać jak kabaczka.
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Koszulki z arabską literą piętnującą chrześcijan będzie rozprowadzać Caritas naszej diecezji. Dochód z akcji przeznaczono na pomoc prześladowanym na Bliskim Wschodzie chrześcijanom
Ok. 2,5 tys. młodych razem z duszpasterzami i bp. Piotrem Gregerem zainaugurowało w żywieckim amfiteatrze nowy rok formacyjny. Spotkanie młodych z różnych wspólnot, ruchów i stowarzyszeń było także kolejnym etapem przygotowań naszej diecezji do ŚDM 2016
Niedziela Podwyższenia Krzyża Świętego miała na Groniu Jana Pawła II szczególny charakter. Wśród uczestników liturgicznej celebracji znalazł się szkolny kolega Jana Pawła II z czasów gimnazjalnych, Eugeniusz Mróz.
Niedziela częstochowska
To hasło I Kongresu Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej, który zakończył się 21 września w Radomsku. Kongres trwał trzy dni
Niedaleko Częstochowy, na trasie pielgrzymek zdążających na Jasną Górę, na tzw. Przeprośnej Górce, znajduje się sanktuarium poświęcone Ojcu Pio.
Jednym z wydarzeń, wpisujących się w obchody świętowania 70. rocznicy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w częstochowie stała się pielgrzymka parafialna po sanktuariach Podlasia i Litwy
Niedziela podlaska
Młodzi ludzie, głównie gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, przybyli na kolejny Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się 12 września w Serpelicach, uprzedzając święto Podwyższenia Krzyża Świętego
W niedzielę 7 września w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim odbyły się parafialne dożynki. Mszę św. sprawował delegat Biskupa Drohiczyńskiego ks. Artur Płachno.
Niedziela kielecka
Nowy kościół akademicki pw. św. Jana Pawła II, przy którym koncentruje się ciekawa oferta duszpasterska i kulturalna, z pomysłem na zespolenie duchowości, biznesu i studentów, warsztatami, wyjazdami wszystko i jeszcze więcej można odnaleźć w propozycji Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Kielcach przy ul. Wesołej 54.
W parafii św. Franciszka z Asyżu ruszył cykl konferencji poświęconych tematyce porodu pt. „Czego pragną kobiety... w godzinie rodzenia swoich dzieci”. Organizatorem jest parafia św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.
W pobliżu wielkiego sanktuariom bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie usytuowany jest kościół Trójcy Świętej, który w przeszłości był miejscem kultu cudownego krucyfiksu.
Niedziela małopolska
Setki młodych ludzi wspólnie modlą się i bawią. Intensywnie zaplanowany dzień, koncerty, świadectwa, rozgrywki sportowe, grill, wreszcie punkt kulminacyjny – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie. Tak wygląda akcja ewangelizacyjna Wspólny Mianownik.
Z kierownikiem projektu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich” ks. prof. Łukaszem Kamykowskim rozmawia Małgorzata Cichoń.
Bardzo poruszające jest, gdy okazuje się, że Niebo osiągają zwyczajni ludzie, którzy nie zginęli w czasie prześladowań ani nie dokonali spektakularnych czynów. O takiej świętości nauczał bohater tego artykułu, który 27 września dołączył do błogosławionych Kościoła katolickiego.
Niedziela lubelska
Obraz Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), zwany także Matką Bożą Śnieżną, z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie stał się wzorem wielu wizerunków przedstawiających Maryję. Jednym z nich jest obraz Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia
W sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyły się uroczystości związane z 450-leciem przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej obradujący pod przewodnictwem króla Zygmunta Augusta
Pod hasłem: „Maryja Matką ewangelizującego Kościoła” w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Niedziela legnicka
W całej Polsce od 14 września trwa 4. Tydzień Wychowania, który przebiega pod hasłem: „Prawda fundamentem wychowania”. Tydzień Wychowania zawsze zbiega się ze świętem św. Stanisława Kostki patrona dzieci i młodzieży.
Około 50 osób na wózkach inwalidzkich, o kulach, osoby niedowidzące i niesłyszące oraz ich przyjaciele i wolontariusze ze Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. Ojca Pio pod opieką ks. Tomasza Filipka 3 września rozpoczęło piesze pielgrzymowanie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Krajowy duszpasterz młodzieży, a zarazem dyrektor Krajowego Biura ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski oraz Dorota Abdelmoula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 odwiedzili 12 września diecezję legnicką, aby na spotkaniach z przedstawicielami mediów przybliżyć plany związane z organizacją ŚDM w Krakowie.
Niedziela łódzka
Trwając w oczekiwaniu na Światowe Dni Młodzieży, jakie przed nami w Krakowie w 2016 r., chcemy się w sposób pogłębiony do nich przygotować. Jedną z form duchowego przygotowania młodych jest peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II po wszystkich dekanatach archidiecezji łódzkiej.
Od trzech lat Łódź wzbogaca się o nową formę utrwalania swych dziejów. „Dzieci Bałut 2013; murale pamięci” to plastyczny sposób na opowiedzenie historii dzieci żydowskich i polskich z łódzkiej dzielnicy Bałuty.
Niedziela przemyska
To kolejny jubileusz parafii w dekanacie sieniawskim, po niedawnych obchodach 300-lecia w Majdanie Sieniawskim, którego główne uroczystości odbędą się 28 września br. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika.
Pod hasłem „Jan Paweł II Świętymi bądźcie” 12 października br. obchodzić będziemy XIV Dzień Papieski.
Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...
Niedziela rzeszowska
W zdecydowanej większości szlaki papieskie to wycieczki górskie lub spływy kajakowe. Turystyka rowerowa to prawdopodobnie najmniej znana szerszemu gronu aktywność Karola Wojtyły. Dlatego wraz z początkiem jesieni chcemy zachęcić Czytelników Niedzieli do trasy rowerowej.
Niech ten pomnik będzie przypomnieniem, zarówno tych bohaterskich obrońców, jak i tych, którzy wraz z nimi tak wiele wycierpieli, aby Polska była Polska.
Niedziela sandomierska
W naszej diecezji już od 17 lat odbywają się Spotkania Młodych. W tym roku, w dniach 19-21 września, pod hasłem „Błogosławieni ubodzy w duchu”, spotkało się kilka tysięcy gimnazjalistów, uczniów szkół średnich, studentów oraz młodzieży pracującej.
Około 3 tys. osób zwiedziło tylko jednego dnia (13 września) wystawę prezentującą jeden eksponat oryginalny manuskrypt „Kazań Świętokrzyskich”. Zdaniem bp. Edwarda Frankowskiego ten zabytek jest dla Polaków relikwią.
isko włączyło się w „Narodowe Czytanie” „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Czytelnicze spotkanie na plantach zorganizowano 6 września.
Niedziela sosnowiecka
W środę 17 września w siedzibie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odbyło się pierwsze w bieżącym roku szkolnym spotkanie dyrektorów szkół i placówek noszących imię św. Jana Pawła II.
Czcimy ich jako wysłanników Boga. Ich wspólne wspomnienie Kościół obchodzi 29 września. W tym szczególnym czasie pochylamy się nad najważniejszym spośród aniołów. Imię Michał znaczy „Któż jak Bóg”.
Podczas odpustu parafialnego bp Grzegorz Kaszak zakończył wizytację kanoniczną we wspólnocie Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu
Niedziela świdnicka
Do rozmowy zaprosiliśmy ks. kan. Marcina Gęsikowskiego, doktora nauk teologicznych w zakresie teologii biblijnej, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, oraz ks. mgr. lic. Tomasza Federkiewicza, prefekta WSD w Świdnicy, licencjusza nauk biblijnych na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.
125. rocznicę swojego powstania obchodził Zakład Karny w Kłodzku. Centralnym punktem jubileuszowych uroczystości była Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca.
Co chcemy wyrazić, kiedy mówimy komuś słowo: „dziękuję?”. Najpierw zapytajmy, co oznacza słowo „dziękuję” mówione do Pana Boga. Mówić Bogu „dziękuję”, to mówić Mu „tak” „tak” jako Dawcy, jako Stwórcy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Katolicki Uniwersytet im. Pétera Pázmánya na Węgrzech (Katolikus Egyetem Bölcsészkara) przyznał abp. Andrzejowi Dziędze, metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu, Doktorat Honoris Causa.
Nie wszyscy korzystający z idylli Parku Brodowskiego wiedzą, że cały ten teren to miejsce spoczynku wielu zmarłych mieszkańców dawnej Żelechowej, których chowano tutaj jeszcze do końca II wojny światowej. Bredower Friedhof był największym cmentarzem komunalnym dla dawnej wsi Żelechowa.
Niedawno odwiedził ponownie Szczecin o. Antonello Cadeddu, misjonarz z Brazylii, który przed 15 laty wraz ze swoim współbratem o. Enrique Porcu powołał do życia w São Paulo Wspólnotę „Przymierze Miłosierdzia”, niosącą pomoc najbardziej opuszczonym i ubogim. O. Antonello pochodzi z Cagliari w Sardynii.
Niedziela toruńska
Parafia w Górznie 14 września przeżywała odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem miał on wyjątkową oprawę, gdyż pojawili się na nim damy i kawalerowie z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Na okazywanie solidarności jest zatem wiele sposobów. Można to czynić również przez muzykę.
Dziękczynienie w Rodzinie po raz 6. zgromadziło tysiące torunian i Polaków z kraju oraz zagranicy na świętowaniu na terenie campusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Niedziela warszawska
Mimo że ks. Jerzy Popiełuszko jest kapłanem archidiecezji warszawskiej, i że w stolicy znajduje się jego grób, proces kanonizacyjny bł. Męczennika toczy się we Francji.
Nowe pomysły, kierunki, specjalności, przedłużona rekrutacja. Tak warszawskie uczelnie, w tym obie katolickie, próbują mierzyć się z efektami niżu demograficznego i fatalnymi wynikami matur
Rozmowa z Michałem Kondratem, dokumentalistą, reżyserem i dystrybutorem filmów
Niedziela wrocławska
Modlitwa różańcowa przywodzi niejednokrotnie na myśl obraz starszej pani, emerytki, która mając wiele czasu i mało zajęć, „klepie zdrowaśki”. Nic bardziej mylnego. Różaniec, którego korzenie sięgają XII w., do dziś ożywia wspólnotę Kościoła.
Po powodzi tysiąclecia w 1997 r. kard. Henryk Gulbinowicz przywrócił zwyczaj procesji błagalno-dziękczynnej z relikwiami św. Stanisława i św. Doroty. Tegorocznej procesji 21 września przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski
W archidiecezji wrocławskiej działa około 100 poradni parafialnych i specjalistycznych, gdzie pedagodzy, psychologowie, terapeuci, prawnicy i duszpasterze codziennie spotykają się z wieloma problemami dotykającymi rodzin.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Rusza nabór do wolontariatu w naszej diecezji. Do podjęcia wyzwania zachęca ks. Tomasz Bazan, odpowiedzialny za wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży
Tradycja sypania kopców jest także dobrze znana w kulturze polskiej. Wznoszono kopce bardzo okazałe, albo małe i skromne w miejscach związanych z naszą historią. Taki kopiec wyłaniający się z pól obsianych zbożem znajduje się w malowniczym Horodle.
Odpustowej Sumie przewodniczył ks. prał. Jan Bojarski, który obecnie jest penitencjarzem w katedrze lwowskiej. Mszą tą dziękował Panu Boga za złoty jubileusz 50-lecia swego kapłaństwa.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Z modlitwą na ustach i Procą Dawida w ręku tak prezentował się typowy uczestnik 2. Pielgrzymki Mężczyzn.
Z dr. Markiem Kuczyńskim rozmawia Katarzyna Jaskólska.
Z ks. Grzegorzem Laskowskim, wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie oraz moderatorem Diakonii Oaz Dzieci Bożych naszej diecezji, rozmawia ks. Adrian Put.