Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6
z różnych stron
7
9
Janusz Kotański • ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej
Stara tradycja chce, by nowi ambasadorzy akredytowani przy Stolicy Apostolskiej po wręczeniu papieżowi listów uwierzytelniających udali się z wizytą do Bazyliki św. Piotra, do grobu Apostoła. Tak było również w przypadku ambasadora Janusza Kotańskiego,
Z okazji pierwszej rocznicy rozpoczęcia misji przy Stolicy Apostolskiej z ambasadorem Januszem Kotańskim rozmawia Włodzimierz Rędzioch
10-11
temat numeru: Jugendamty zabierają polskie dzieci
Przez lata nie tylko niemieckie, ale co gorsza – polskie władze były głuche na głosy polskich rodziców w Niemczech, którym dzieci pod byle pretekstem zabierały Jugendamty. Może to się wreszcie zmieni.
14-15
16-17
18-20
pamięć • o. doc. dr hab. Ludwik Kaszowski OSPPE
6 czerwca 2017 r. w szpitalu w Sieradzu zmarł o. doc. dr hab. Ludwik Kaszowski, paulin, znany i ceniony w świecie naukowym – w Polsce i za granicą – badacz geograf, wzorowy wychowawca, wspaniały przyjaciel
28-29
liturgia tygodnia
„Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
W pierwszym czytaniu mszalnym wyjętym z Drugiej Księgi Królewskiej dominuje motyw gościnności. Szunemitka, mieszkanka pogańskiej okolicy położonej na północ od Ziemi Świętej, bezinteresownie udzielała gościny Eliaszowi.
32-33
poradnik duszpasterski
Gdy słucham ludzi krytykujących Kościół, księży i religię, zastanawiam się, jak w takiej sytuacji należy postąpić...
34
felieton
Na portalu wPolityce.pl pojawiła się ciekawa sonda. Internautów poproszono o odpowiedź na pytanie, co powiedzą dzisiejsi zwolennicy otwarcia granic na islamską imigrację, jeśli wskutek działalności imigrantów, tak jak na Zachodzie, najpierw powstaną getta, a później dojdzie do zamachów. Możliwości odpowiedzi były trzy. Pierwsza – powiedzą, że to wina PiS-u
35
rozmawiamy o Polsce
O głębokich źródłach i skutkach narodowej traumy z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską rozmawia Wiesława Lewandowska
38-39
z prasy zagranicznej
43
43
44
cykl wakacyjny: Turcja - utracona ziemia chrześcijan
Późnym popołudniem 29 maja 1453 r. do Konstantynopola wjechał triumfujący Mehmed II, który skierował się prosto do świątyni Hagia Sophia. Według przekazów, miał pochylić się przed kościołem, nabrać w dłonie ziemi i posypać nią głowę w akcie pokory i oddania Bogu
46-47
49
Niedziela Młodych
Jeśli jesteś studentem, to miejsce może stać się twoją przystanią. Tu znajdziesz przyjaźń z drugim człowiekiem, przeżyjesz niezapomniane chwile, jeszcze lepiej poznasz siebie i na pewno, co najważniejsze, doświadczysz miłości Boga. To pierwsza w Polsce Personalna Parafia Akademicka pw. św. Ireneusza BM w Częstochowie. Z jego duszpasterzami ks. Rafałem Grzesiakiem i ks. Norbertem Tomczykiem rozmawia Beata Włoga
Rusza pierwsza edycja konkursu „Młodość – projekt życia”. To nagroda Metropolity Krakowskiego ustanowiona z okazji pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie
50-53
52-53
Niedziela Młodych
53
54
bliżej świata • Candelaria
55
różne
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel przewodniczył religijnej części obchodów 77. rocznicy pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz.
Parafia w Bystrej Krakowskiej obchodziła 40-lecie istnienia. Na obchody 18 czerwca br. złożyła się uroczysta Suma odpustowo-jubileuszowa połączona z poświęceniem pomnika św. Jana Pawła II. A po południu wspólnota parafialna bawiła się podczas festynu parafialnego.
Ponad 120 osób wyruszyło 16 czerwca z Porąbki w pieszej pielgrzymce do Kalwarii. Była to 35. edycja pielgrzymki, funkcjonującej przez lata jako pielgrzymka dekanatu kęckiego.
Niedziela częstochowska
Biblioteka Publiczna w Częstochowie to jedno z „dzieci” dr. Władysława Biegańskiego w tym mieście. Nosi jego imię i przez 100 lat, które właśnie mijają od jej powstania, służy mieszkańcom miasta i okolicy.
Dwa lata temu odszedł do Pana kolporter „Niedzieli” Jan Adam Raczyński. Pracował dla redakcji 20 lat. Odwiedziłem umierającego w szpitalu w Zawierciu.
W Niepokalanowie 10 czerwca br. odbył się Walny Zjazd Delegatów Sodalicji Mariańskich w Polsce.
Niedziela podlaska
Po raz pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowano w tym roku w Siemiatyczach. – To było moje marzenie – komentował to wydarzenie ks. Piotr Arbaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Matka Boża – Wspomożenie Wiernych, Ostrożan Śliczna Pani – od setek lat króluje w Ostrożanach, w diecezji drohiczyńskiej.
Pierwsze Ogólnopolskie Ekologiczne Forum Młodzieży odbyło się w dniach 9-11 czerwca na terenie Puszczy Białowieskiej pod hasłem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną – ekologia darem Bożym”.
Niedziela kielecka
Księża biskupi, wybitni teologowie i artyści oraz co najmniej cztery i pół tysiąca zwiedzających – to goście tegorocznej 18. edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.
Nowe, ale nawiązujące do historycznych, upamiętniających szlak powstańców styczniowych na Kielecczyźnie. W czerwcu zrekonstruowany krzyż stanął na górze Brusznia k. Kielc oraz w gminie Gnojno.
Chociaż Jakubowych kościołów w diecezji jest kilka, każdy z nich jest inny i każdy ma swoją niepowtarzalną historię.
20 czerwca 1942 r. Kazimierz Piechowski (nr 918) znowu zaczął żyć. W tym dniu wraz z trzema więźniami udało mu się uciec z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Schronienie znalazł na ziemi świętokrzyskiej. Zawsze podkreśla, że jego ocalenie dokonało się dzięki Bożej Opatrzności. Od jego ucieczki mija 75 lat.
Niedziela małopolska
Fidget spinner to współczesna moda, a ta – jak każda moda – przeminie. Co dziś jest na topie, jutro będzie trącić myszką. I w tym jest nasza nadzieja.
Bogusława Pędzimąż pochodzi z Rabki, a mieszka w Krakowie, w jednym z Domów Pomocy Społecznej. Pomimo niepełnosprawności, rozwija swe pasje i od lat bierze udział w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę.
– Z głębokim wzruszeniem rozpoczynam tę Mszę św. dokładnie 50 lat po otrzymaniu święceń kapłańskich z rąk bp. Juliana Groblickiego w naszym seminarium w Stadnikach – wyznał ks. Kazimierz Sławiński SCJ, dziękując za dar kapłaństwa.
Niedziela lubelska
Pod hasłem: „Raduj się, Maryjo” w archikatedrze lubelskiej – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Płaczącej trwają Dni Maryjne, które są przygotowaniem do kolejnej rocznicy cudu lubelskiego.
Pod hasłem: „Czas na rodzinę” w uroczystość Trójcy Przenajświętszej ulicami ponad 160 miast w Polsce przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.
W wieczór Bożego Ciała w Lublinie już po raz 15. odbył się Koncert Chwały. Muzyczne wydarzenie firmowane przez ks. Mirosława Ładniaka zgromadziło na pl. Zamkowym ponad 10 tys. uczestników.
Niedziela legnicka
Jak co roku, przed rozpoczęciem wakacji, KSM diecezji legnickiej przedstawił propozycje spędzenia wolnego czasu. Wszystkie inicjatywy przygotowane dla młodzieży zaprezentowano na konferencji prasowej.
W obchodzony obecnie w archidiecezji wrocławskiej Rok Jadwiżański wpisuje się uroczystość 800-lecia sprowadzenia przez Jadwigę Śląską z Marsylii Pokutniczek św. Marii Magdaleny i ulokowanie ich w Nowogrodźcu nad Kwisą.
Na ponad dwie godziny zespół pieśni i tańca „Mały Bolesławiec” zabrał widzów zgromadzonych w bolesławieckim Teatrze Starym na wędrówkę po „Ogrodzie pełnym tańca”.
Niedziela łódzka
Z Bożeną Ciepłuch, jedną z pierwszych podopiecznych Domu Samotnej Matki, obecnie pracownikiem Stacji Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów, rozmawia Anna Skopińska.
Pośród osób, do których zostali posłani, dzielą się świadectwem chrześcijańskiego życia, potrzebujących wsparcia obdarowują umiejętnościami, poświęcają dla nich swój czas.
O tym, jak żywa jest pamięć o obecności Jana Pawła II w Łodzi, świadczą liczne świadectwa wypowiadane i spisywane przez świadków tamtej historycznej wizyty.
Niedziela przemyska
Jak co roku w bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza.
Dzielimy się radością nadesłanych listów od Magdaleny Trudzik i Agaty Michalskiej z Radymna, które wyjechały do posługi wolontaryjnej na misje. Jak zapowiadały, przesłały listy i garść fotografii.
Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Caritas w Leżajsku codziennie w ramach rehabilitacji zawodowej w pracowni gastronomicznej przygotowują ciepłe posiłki, które są wydawane dla osób potrzebujących z miasta i okolic.
Niedziela rzeszowska
Najpierw akcje ewangelizacyjne: biblingi, „Zagadaj księdza, zagadaj siostrę” czy modlitwa litanią. Nie w tradycyjnych miejscach kultu, ale na zewnątrz: przejściu dla pieszych, rzeszowskim rynku, dworcu czy w najbardziej ruchliwych częściach miasta.
Placówki muzealne, gromadzące i udostępniające zabytki przeszłości, spełniają ogromnie ważną rolę w edukacji historycznej osób je zwiedzających, zarówno tych z młodszego, jak i tych ze starszego pokolenia.
Z o. Kazimierzem Dudą OCD rozmawia opiekun bractwa ks. Wojciech Środoń.
Niedziela sandomierska
Już ćwierć wieku liczy sobie harcerstwo w Woli Rzeczyckiej. Z tego powodu miejscowy szczep Związku Harcerstwa Polskiego „Bieszczadnicy” w dniach 16-17 czerwca świętował uroczystości jubileuszowe.
Kiedy kolejna placówka edukacyjna przyjmuje za patrona św. Jana Pawła II, jednocześnie przystępuje do papieskiej rodziny szkół noszących jego imię.
Zespół Placówek Oświatowych im. św. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym od siedmiu lat może poszczycić się tak zacnym patronem.
Niedziela sosnowiecka
Trzydziestu lektorów zostało mianowanych przez bp. Grzegorza Kaszaka ceremoniarzami w naszej diecezji.
W 1900 r. Zgromadzenie Kupców w Będzinie rozpoczęło starania o otwarcie w mieście szkoły średniej. 15 lipca 1901 r. otrzymali zgodę władz, na podstawie której mogła powstać w Będzinie siedmioklasowa Szkoła Handlowa.
W Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki otwarto wystawę „Demonstracja postępu – sztuka architektury w Sosnowcu w latach 1945-2017”.
Niedziela świdnicka
Dzisiaj chcę zwrócić uwagę na to, że w Wieczerniku była Maryja, która od początku była mieszkaniem Ducha Świętego.
Ordynariusz świdnicki przewodniczył 12 czerwca Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Świdnicy podczas jubileuszu 25-lecia Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy.
„Rozpalić serca”– to hasło III Koncertu Uwielbienia Pana Boga, który odbył się w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w ogrodzie parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Ideą powstania Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II było „rodzinne współdziałanie” na polu pogłębiania wiary, wymiany doświadczeń, podejmowania przedsięwzięć w duchu nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II przez społeczności szkół noszących jego imię.
Pamięć o tym księdzu, pierwszym proboszczu Gryfina, jest i będzie trwała wśród żywych.
Pierwszy po zakończeniu wojny ksiądz katolicki dotarł do Nowogardu 1 sierpnia 1945 r. Był nim ks. Bogdan Szczepanowski TChr, który 5 sierpnia dokonał jej poświęcenia.
Niedziela toruńska
Bursa Akademicka Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku jest domem dla studentów pobierających nauki na uczelniach wyższych zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym.
Kult Matki Bożej w Wardęgowie sięga 1719 r., gdy wypasający bydło chłopiec znalazł namalowany na blasze obraz Matki Bożej.
Bezalkoholowe spotkanie integracyjne pracowników, pracownicze Koło Różańcowe, czy oddanie firmy pod opiekę Matki Bożej Częstochowskiej brzmi abstrakcyjnie zwłaszcza wtedy, gdy media donoszą o kolejnych oszustwach podatkowych czy prywatyzacyjnych.
Niedziela warszawska
Tysiące wiernych na łowickim Starym Rynku pożegnało kopię Ikony Częstochowskiej, która odwiedziła wszystkie parafie w diecezji. Po wakacjach Jasnogórska Matka Boża rozpocznie peregrynację w diecezji warszawsko-praskiej.
To nie ja, lecz Pan Jezus uzdrawia – powtarza o. James Manjackal podczas każdej wizyty w Polsce. Jego rekolekcje, w czasie których dochodzi do cudownych uzdrowień, przyciągają tłumy.
Każdy, kto czuje, że Jezus go powołuje będzie odczuwał wewnętrzn lęk. Jest to naturalny odruch, bo zrywamy z pewnymi przyzwyczajeniami i zmieniamy środowisko, w którym do tej pory żyliśmy – mówią klerycy.
Niedziela wrocławska
Wakacje kojarzą nam się przede wszystkim z czasem odpoczynku, zatrzymania się i tak też będzie w tym roku podczas wakacyjnych wyjazdów z Caritas.
Już tylko miesiąc został do wyruszenia na szlak Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Te niezwykłe rekolekcje w drodze to czas łaski, czas otwarcia się na ludzi i na Boga. Można się na nie zapisać jeszcze przez cały lipiec.
Czas kolejnych Nocy Kościołów, organizowanych przez Radio Rodzina, obfitował w wydarzenia religijne, artystyczne i kulturalne.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W tym roku minęło 18 lat od dnia, w którym gościliśmy w naszym mieście Zamościu Piotra naszych czasów – Największego z Rodu Polaków – Papieża Jana Pawła II.
rwa Rok św. Brata Alberta. Obchodzimy też jubileusz 25-lecia powstania diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. To nasze wspólne święto. By nie zabrakło miłości do Boga i do drugiego człowieka...
Już po raz 9. w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie odbył się Diecezjalny Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
38-tysięczne miasto Żary. Tutaj swoją siedzibę ma Dom Samotnej Matki, który w ciągu 25-letniej działalności zapewnił poczucie bezpieczeństwa i dał nadzieję na normalną przyszłość wielu rodzicom oraz ich dzieciom.
Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła obchodziło 10-lecie istnienia. Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się 19 czerwca najpierw w Głogowie, a następnie w samym Jakubowie, gdzie uroczystej Mszy św. polowej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
Z Robertem Kościuszką, rzecznikiem prasowym Przystanku Jezus, rozmawia Kamil Krasowski.